PDA

Zobacz pełną wersję : czy sa jacys modelarze na forum - formy i odlewy



conik
18-08-2011, 19:25
Musze dorobic do aparatu drobny detal.....

http://www.digifoto.pl/forum/IMG_6178.JPG

taka mala wajcha srednica mocowania po zewnetrznym obwodzie jakies 1-1.3 cm

No i wymyslilem sobie ze najpierw skleje to jakas kropelka...zaleje silikonem i w ten sposob zrobie forme do odlewu...z czego zrobic sam odlew...przelacznik nie jest narazony na jakies super silne obciazenia ale wypadaloby zeby sie po kilku razach nie rozsypal... jakas zywica epoksydowa? moze jakas polplynna chemoutwardzalna masa plastyczna?

Poradzcie z czego to zrobic... po pewlnym utwardzeniu ma miec wlasciwosci takie jak oryginal lub lepsze

j_szczygiel
18-08-2011, 21:08
Najprosciej byloby to chyba zwymiarowac, narysowac w Solidzie i zrobic na CNC z poliacetalu lub poliamidu. Mozesz tez sprobowac kupic specjalistyczny klej i odratowac ten element (o ile nie jest z jakiegos tworzywa, ktore nie nadaje sie do klejenia). Takie kleje oferuje np. w Czestochowie WIKO www.wikoklebetechnik.pl/kontakt.html O odlewie z zywicy dam znac jutro - najproscie formy robi sie z silikonu, ale nie wiem czy w takich mozesz zrobic odlew z zywicy ;)

Majek
18-08-2011, 21:23
Takiego maleństwa nie zrobi się obróbką skrawaniem. To musi być odlane.
Popatrz sobie na forach modelarskich. Na pewno na modelwork.pl był ten temat kilka razy poruszony, tylko tam trzeba się zarejestrować, żeby móc oglądać działy warsztatowe. Z innych stron modelarskich, które tak na szybko przeszukałem, to znalazłem całkiem niezły poradnik odlewania tutaj:
http://www.plastikowe.pl/technika/odlewanie-zywic
i np. tutaj: http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10336

kewlas
18-08-2011, 22:10
Takiego maleństwa nie zrobi się obróbką skrawaniem.[/url]

Największa bzdura jaką słyszałem , nie masz pojęcia co można zrobić za pomocą obróbki skrawaniem .

conik
18-08-2011, 22:18
no wlasnie bez zawracania nikomu glowy chce to sam zrobic....na razie bedzie takie brzidkie wyciete z aluminium...ale chce zrobic z zywicy zeby bylo takie jak oryginal;)

hmmm....a pomyslalem sobie ze przeciez sa drukarki 3d....jest cos takiego uslugowego w polsce?

zdyboo
18-08-2011, 22:23
hmmm....a pomyslalem sobie ze przeciez sa drukarki 3d....jest cos takiego uslugowego w polsce?

Jest. Namiary to podam najwcześniej jutro jak do firmy zawitam. Jakiś czas temu mieliśmy prezentację skanerów 3D i kolesie coś tam tez mówili o drukarkach.

Marcin T
18-08-2011, 22:25
Do celów modelarskich z powodzeniem używam:
silikonu http://allegro.pl/najlepszy-silikon-do-wyrobu-form-i1773498879.html
żywicy http://allegro.pl/zywica-odlewnicza-f19-z-czasem-zycia-7min-i1773498877.html
Kopię zatem zrobisz doskonałą ale...
Taki "cypelek", który potrzebujesz dorobić to nie takie hop siup. Nawet gdy uda się go skleić, to po zalaniu silikonem nie ma go jak z gotowej formy wydostać z uwagi na ten otwór w środku.

jacek dr
18-08-2011, 22:28
głównym przełącznikiem jest tutaj" kwadrat", jesli ma działac ,a nie ma wygladac jak orginał idealnie,weź kawałek aluminium, wywierć otwór, rozpiłuj iglakiem scianki,na kwadrat,zagłebienie zrobisz frezem palcowym w wiartarce.Całosc wstepnie oszlifuj kontówką (zgrubnie) reszte pilnikiem ,aby przypominało porządany kształt.

Zamiast aluminium mozesz ,mozna uzyc kawałek twardego plastiku ,lub bakielitu.
Imadło, troche czasu i musi sie udać!

freefly
18-08-2011, 22:34
no wlasnie bez zawracania nikomu glowy chce to sam zrobic....na razie bedzie takie brzidkie wyciete z aluminium...ale chce zrobic z zywicy zeby bylo takie jak oryginal;)

hmmm....a pomyslalem sobie ze przeciez sa drukarki 3d....jest cos takiego uslugowego w polsce?

Odlanie tego elementu ze złota u złotnika, będzie Cie taniej kosztować niż druk 3D. :wink:

conik
18-08-2011, 22:51
no mam juz jakies pojecie:) pobawie sie i jak wykonam za jakis czas przedstawie rezultaty;)

Art Erie
19-08-2011, 14:01
Koledzy, ale wszelkie żywice odlewnicze są bardzo kruche po zastygnięciu i taki odlew pęknie ponownie, jak na zdjęciu.
Sądzę, że jedyna możliwość to ręczne wypiłowanie iglakami (chyba, że jest dojście do CNC) z takich materiałów jak poliamid, aluminium, lub laminaty (np. tekstolit).
Kiedyś miałem podobny problem z "wajchą" do gramofonu UNITRA i znajomy zrobił mi odlew aluminiowy, ale to stare czasy i odlewnia juz nie istenieje.

pil74
19-08-2011, 21:41
Wykonanie tego ustrojstwa na cnc nie stanowi problemu, o ile ktoś tego nie włoży na frezarę bramową np do obróbki korpusów silników okrętowych:)
Narysowanie i oprogramowanie tego ustrojstwa to żaden problem. Do wykonania ze stopu aluminium, lub z płyt do modelowania.
Najlepiej jak masz kogoś kto to narysuje oprogramuje i podrzuci np u sobie w firmie do zrobienia:) Wyjdzie na pewno lepiej niż oryginał.
Odlewy 3D raczej bym olał. Wygląda to tak sobie, chociaż z odpowiedniego materiału jest dość wytrzymałe. Osobiście zlecam takie ustrojstwa, jak potrzebuję na szybko np foremkę do wykonania poglądowych opakowań.
Dodatkowo ciężko znaleźć na naszym lokalnym ryneczku kogoś kto to zrobi dobrze i szybko.
Wg mnie chyba najtaniej i w miarę dobrze zrobi modelarz. Albo iglak w dłoń i jedziesz ręcznie:)

kewlas
19-08-2011, 22:00
Potwierdzam , reczna robota dobrym iglaczkiem i bedziesz miał wielką satyswakcję po wykonaniu elementu , materiałem może być jakiś kawałek ebonitu lub aluminium oba do zdobycia bez problemu , potem lekka polerka i masz bajer , troszke chęci i zaparcia :)

ormo
19-08-2011, 22:38
Ja proponuje zupelnie inne rozwiazanie, moim zdaniem najlatwiejsze i najszybsze. 20 minut pracy.Ja bym to skleil ale klejenie musi byc "uzbrojone".
Potrzebny klej epoksydowy dwuskladnikowy i cienki drut (np. miedziany) lub metalowa podkladka.
- sklejam element klejem epoksydowym.
- jak juz element sie sklei przystepuje do naklejenia elementu wzmacniajacego:
- okragle wglebienie smaruje cienka warstwa kleju.
- na to klade kolko wygiete z drutu (2 zwoje zeby nie bylo slabego punktu) lub cienka podkladke metalowa o srednicy dopasowanej do otworu (wewnetrzny otwor podkladki zawsze mozna rozwiercic zeby pasowalo)
- jesli byla wykorzystana podladka to gotowe a jesli drut to warto zalac go jeszcze z gory cienka warswa kleju.

gotowe.

Jedyne ryzyko jest takie, ze kapselek maskujacy (widoczny na zdjeciu po lewej) nie bedze pasowal po tej operacji. Mozna go zawsze spilowac i w ostatecznosci przykleic chocby jakims klejem elastycznym takim ktory mozna zerwac w razie demontażu (tak jak slynne gumy w Nikonach).

Po takiej operacji element bedzie mocniejszy niz nowy. Wiem bo juz kilka podobnych rzeczy w ten sposob naprawilem.

Patrzac na to zdjecie wydaje mi sie, ze ten element just "pusty" od spodu. Jesli tak to rowniez z tamtej strony mozna wkleic wzmocnienie i wtedy bedze juz superwytrzymale.

locos
20-08-2011, 00:50
Ja podobnie jak kolega ormo proponuje klejenie - a konkretnie klej loctite. Używany w przemyśle samochodowym i nie tylko. Jeśli dobierzesz odpowiedni do materiału z którego wykonana jest wajcha, to powinno być ok.

freefly
20-08-2011, 00:57
Forma silikonowa, odlać z wosku i podrzucić złotnikowi lub technikowi dentystycznemu do odlewu. Zatopią w masie ognioodpornej i odleją z jakiegoś stopu za parę groszy.
Wyjdzie taniej niż frezowanie i wydruki 3D, a za to trwale.;)

Boryszuk
20-08-2011, 00:59
Albo kup sobie jakieś poręczne kieszonkowe kombinerki. I zamiast wajchą to nimi przełączaj przełącznik ;)

drhardware
20-08-2011, 01:06
Albo znajomego dentystę - ulepić z materiału do wypełnień, dopasować i naświetlić lampą UV