PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to jest blur?



cjanek
07-02-2007, 14:50
Witajcie.
Jaką technikę obróbki zastosował autor tego zdjęcia?
http://www.pbase.com/purplepond/image/73398687
Szczególnie na chmurach widać takie delikatne rozmycie, niestety mimo prób nie udało mi się osiągnąc podobnego rezultatu.
Inne zdjęcia tego autora mają zresztą podobną cechę:)
http://www.pbase.com/purplepond/andalucian_landscapes
Czy może macie jakis na to pomysł?
Pozdrawiam serdecznie

Grzybu
07-02-2007, 16:34
Witajcie.
Jaką technikę obróbki zastosował autor tego zdjęcia?
http://www.pbase.com/purplepond/image/73398687
Szczególnie na chmurach widać takie delikatne rozmycie, niestety mimo prób nie udało mi się osiągnąc podobnego rezultatu.
Inne zdjęcia tego autora mają zresztą podobną cechę:)
http://www.pbase.com/purplepond/andalucian_landscapes
Czy może macie jakis na to pomysł?
Pozdrawiam serdecznie

Jeśli pracujesz w PS'ie to dobrym rozwiązaniem jest kopisa warstwy orginału (Ctrl+J) po czytm na niej nakładasz Gausian Blur o promieniu ok 20 (lub mniej) i ustawiasz na przenikanie warstwy (opacity) na 50%

Efekt powinien być zbliżony.

cjanek
07-02-2007, 17:14
Bardzo dziękuję - spróbuję tego sposobu:)

templar
07-02-2007, 17:52
jak on to robi ze te zdjecia maja taka rozpietosc tonalna, takie kolory zywe, i wogole sa takie cudowne :O HDR? PS? podbicie kolorow?

Andy_O
07-02-2007, 18:04
Jeśli pracujesz w PS'ie to dobrym rozwiązaniem jest kopisa warstwy orginału (Ctrl+J) po czytm na niej nakładasz Gausian Blur o promieniu ok 20 (lub mniej) i ustawiasz na przenikanie warstwy (opacity) na 50%

Efekt powinien być zbliżony.

I jeszcze do tego ta rozmyta warstwa w trybie overlay. Trzeba ją będzie zmodyfikować krzywymi. Przenikanie nawet na 10-15%.

Czornyj
07-02-2007, 18:09
A wogóle to najlepiej rozmyć tylko światła...

Seeker
07-02-2007, 18:11
Czyli w uproszczeniu filterek zmiekczajacy osiagniety sposobem elektrycznym

swiatlo
07-02-2007, 20:15
I jeszcze do tego ta rozmyta warstwa w trybie overlay. Trzeba ją będzie zmodyfikować krzywymi. Przenikanie nawet na 10-15%.

Pierwszy raz słyszę o tej technice. Spróbowałem ją teraz i overlay zupełnie niweluje blur. Kompletnie. I to niezależnie od stopnia przenikania. Overlay przecież to co robi to rozjaśnia jasne i ściemnia ciemne.
Daj mi przykład jakiegoś obrazka na którym to by działało bo nie mogę sam odtworzyć tego o czym piszesz.

gadas
07-02-2007, 20:48
Witajcie.
Jaką technikę obróbki zastosował autor tego zdjęcia?
http://www.pbase.com/purplepond/image/73398687
Szczególnie na chmurach widać takie delikatne rozmycie, niestety mimo prób nie udało mi się osiągnąc podobnego rezultatu.
Inne zdjęcia tego autora mają zresztą podobną cechę:)
http://www.pbase.com/purplepond/andalucian_landscapes
Czy może macie jakis na to pomysł?
Pozdrawiam serdecznie

To też jest super http://www.pbase.com/purplepond/image/72006186

Grzybu
07-02-2007, 21:10
Czyli w uproszczeniu filterek zmiekczajacy osiagniety sposobem elektrycznym

Mógłbyś rozwinąć myśl?? Co to za sposób??
A propos zdjęć, to wydaje mi się że to HDR'y, niektóre wyglądają bardzo "rysunkowo"

Andy_O
07-02-2007, 22:09
Pierwszy raz słyszę o tej technice. Spróbowałem ją teraz i overlay zupełnie niweluje blur. Kompletnie. I to niezależnie od stopnia przenikania. Overlay przecież to co robi to rozjaśnia jasne i ściemnia ciemne.
Daj mi przykład jakiegoś obrazka na którym to by działało bo nie mogę sam odtworzyć tego o czym piszesz.

Coś takiego:


http://i36.photobucket.com/albums/e12/Andy_O/overlay.jpg
źródło (http://i36.photobucket.com/albums/e12/Andy_O/overlay.jpg)


chyba trochę podobne..

Trevor
08-02-2007, 00:59
ja bym jeszcze przed rozmyciem warstwy "blur" skontrastował ją mocno, wtedy oczy miałyby szanse pozostać ostre.

Co do techniki to jest ona powszechnie stosowana w dzisiejszych grach 3d i niestety jak widzę tak zmodyfikowane obrazki to mój mózg klasyfikuje je jako rendery:->

Andy_O
08-02-2007, 01:02
No tak, pokombiowac troszeczke, ale chyba trochę podobny efekt do fotografii z początku wątku.

Trevor
08-02-2007, 10:45
nie, no pewnie, że podobny, nawet taki sam, ale w twojej fotce te oczy są super i... tak mi się powiedziało.

co do pytania z temetu, ten efekt najczęściej zowie się GLOW.
Ponieważ co ciemne nie świeci, to wyciemniamy to jakąś krzywą. Nawet bez tego jasne świeci bardziej ponieważ przy mieszaniu (nie wiem co prawda jak jest w PS) jasne rzeczy z rozmytej warstwy "wypiekają się" mocniej.
Po prostu jasność pikseli przełożyć na ich alfę w rozmytej warstwie i już.

W gimpie kiedyś wycinałem w ten sposób zmarszczki pod oczami, walnąłem warstwę blur, pod spód ją, rozmyłem; a później na oryginale pojechałem gumką po zmarszczkach. młodość, młodość

Trevor
08-02-2007, 10:52
ja pie..prze powtórzyło mi posta... sorix

ulv
08-02-2007, 15:19
Kiedyś używało się tego: http://www.tiffen.com/promist.htm i te zabiegi mają symulować jego działanie. Niewątpliwie tak jest taniej, ale wiem, że wielu fotografów starej szkoły uważa, że to nie to samo... ale oni najczęściej brzydzą się też psujem.

Pozdrawiam
Ulv

Andy_O
08-02-2007, 16:29
A ja do analoga miałem cokin "pastel" który też coś takiego robił. Zresztą - nadal mam i moge komuś odstąpić :-)

odie83
08-02-2007, 18:12
Inne zdjęcia tego autora mają zresztą podobną cechę:)
http://www.pbase.com/purplepond/andalucian_landscapes
Czy może macie jakis na to pomysł?


Mógłbyś rozwinąć myśl?? Co to za sposób??
A propos zdjęć, to wydaje mi się że to HDR'y, niektóre wyglądają bardzo "rysunkowo"
Oczywiście że to HDR-y (a przynajmniej zdecydowana większość z nich) tylko robione z głową i umiarem ;)

Seeker
09-02-2007, 00:31
"Czyli w uproszczeniu filterek zmiekczajacy osiagniety sposobem elektrycznym

Mógłbyś rozwinąć myśl??"


Takie programowe osiagniecie efektu filtra zmiekczajacego (optycznego).

Zmiekczanie tym sie rozni od rozmycia, ze zawiera jeszcze pewna czesc ostrosci, czyli gdyby tak nalozyc na siebie zdjecie ostre i rozmyte...
Bedzie na nim i ostrosc i rozmycie jednoczesnie.
Nie jest to bynajmniej zaden "glow", chociaz podobienstw jest wiele.
Osiaganie tego efektu na kompie jest ciekawym rozwiazaniem, bo:
(po utworzeniu kilku warstw z tym samym zdjeciem)
- oprocz warstwy ostrej, mozemy regulowac stopien rozmycia innych warstw skladowych
- mozemy regulowac proporcje obazu ostrego do rozmytego
- sami dobieramy ilosc warstw (n.p. o roznym stopniu rozmycia)
- mozemy do niektorych dodac jeszcze inne efekty
- w przeciwienstwie do filtra optycznego posiadamy "undo"


"Co to za sposób??"

W zasadzie powyzej opisany


"A propos zdjęć, to wydaje mi się że to HDR'y"

Nie (moze nie do konca, ale o tym dalej).
HDR, to nalozenie kilku klatek tego samego ujecia, ale o roznej ekspozycji. W celu uzyskania przenoszenia zwiekszonej rozpietosci tonalnej. HDR nie wyglada rysunkowo, wrecz przeciwnie. Jest bardzo naturalny w odbiorze.

HDR mogl byc w tych zdjeciach uzyty, jednak w innym celu. Tym wlasciwym.

Technika, o ktora pytasz, nazywa sie inaczej. Byc moze HRI (jesli czegos nie pomieszalem).

Byl o tym jakis watek, ze Stigiem i Bomblem w akcji (o ile dobrze pamietam).


P.S.
Odie, pokreciles troche i dobrze o tym wiesz ;)


I jeszcze propozycja dla ciekawskich, taki maly eksperyment optyczny.
- bierzemy kilka roznych "sitek" (pojecie umowne, jakikolwiek nieprzezroczysty material z otworami), posiadajacych otwory o roznym ksztalcie (jednolitym dla kazdego z osobna)
- ustawiamy sobie bardzo kontrastowa scenke z obiektami w roznej odleglosci
- ustawiamy duzy otwor w denku (potrzebna mala GO)
- wykonujemy kilka strzalow, zmieniajac przy tym "sitka", nie zapominajac o ostrosci na jeden z obiektow
- obserwujemy efekty (interpretacja indywidualna)

Nauczylo czegos? ;)

Grzybu
09-02-2007, 09:34
"Czyli w uproszczeniu filterek zmiekczajacy osiagniety sposobem elektrycznym

Mógłbyś rozwinąć myśl??"


Takie programowe osiagniecie efektu filtra zmiekczajacego (optycznego).


Aaaa ok rozumiem, raczej powiedziałbym, że to elektroniczny sposób, a raczej cyfrowy ;)
Spodziewałem się czegoś w rodzaju poważniejszych elektrycznych sposobów i dlatego mnie to zaintrygowało.

Co do HDR to wszystko zależy jak jest zrobione, niektóre wyglądają bardzo realnie, a niektóre wyglądają sztucznie.
Inną metodą, zwiększenia rozpiętości jest DRI i możliwe, że to o tą Ci chodziło.

Seeker
16-02-2007, 21:44
Dokladnie, DRI (pomylilo mi sie troszke nazewnictwo...)

Filtr elektryczny, bo na prad i tyle ;)


"Co do HDR to wszystko zależy jak jest zrobione,"
tak prawie

"niektóre wyglądają bardzo realnie,"
prawdziwy HDR

"a niektóre wyglądają sztucznie."
tak zwany HDR ;)