Zobacz pełną wersję : Proszę o poradę
Witam serdecznie po długich zmaganiach się z rzeczywistością nadszedł dzień w którym będę szczęśliwym nabywcą Nikona D90 myślę o następującym zestawie, chciałbym zapoznać się z waszymi poradami czy refleksjami. Dodam, iż dopiero zaczynam swoją przygodę na poważne z fotografią, którą zajmuję się od kilku lat, wcześniej pracując na kompakcie. Interesuje mnie fotografia w każdym zakresie tematów. Po prostu kocham to..
http://allegro.pl/nikon-d90-5-obiektywow-17-akcesoriow-fv-raty-gw-i1744173803.html
+
http://allegro.pl/zestaw-akcesoriow-67mm-nikon-d5100-d5000-d3100-d90-i1755445105.html
http://allegro.pl/zestaw-makro-52mm-nikon-d5000-d3100-d90-kx-gratis-i1724593174.html
http://allegro.pl/oslona-tulipan-nikon-d5000-d3100-d3000-d90-d60-52-i1744339906.html
Odpuść sobie pierwszy zestaw (przepłacisz, jest dużo a niekoniecznie dobrze).
Soczewki makro również.
Kup sobie body z obiektywem który Ci odpowiada, razem lub osobno. Tego badziewia który w tych zestawach proponują nie kupuj za nic. Są nic nie warte.
Tak więc co mi proponujesz? mam do wydania 5.500zł oczywiście NIKON D90+ (głównie fotografuje portrety, pejzaże oraz lubię makro)
Do portretów 85/1.8 - rewelacyjne szkło ;)
Kup sobie body z obiektywem który Ci odpowiada, razem lub osobno. Tego badziewia który w tych zestawach proponują nie kupuj za nic. Są nic nie warte.
Nie znam się na obiektywach, co fotografuję napisałem poniżej oraz sumę jaką mam do dyspozycji.
Damiankck
06-08-2011, 18:13
ja bym sobie odpuścił wszystko z tego co podałeś, bognik dobrze gada
Art Erie
06-08-2011, 18:13
Nie ten dział, ale mod przeniesie :)
Te zestawy sobie odpuść. Jeśli zdecydowałeś się na D90, to na początek proponuję Tamron 17-50/2,8 i/lub Nikon 35/1,8. Póżniej może lampa SB 700/SB 900 (MZ lepsza SB 800, ale nowej nie kupisz, a kupując używaną trzeba się trochę znać).
Odnośnie szkieł, to na forum masz dużo wątków i sampli; zobacz czy to Ci pasuje. na temat teleobiektywów nie będę się wypowiadał, bo mam tylko 70-200/2,8 VR a tych tańszych nigdy nie miałem.
EDIT
Dużo się zmieniło zanim skonczyłem pisać ;)
Do portretów wcześniej wspomniany N85/1,8; do krajobrazu może Sigma 10-20mm i Tamron 90 do makro
Do portretów 85/1.8 - rewelacyjne szkło ;)
Dziękuje, już czytam o nim ;) co mogłabyś/mógłbyś polecić do krajobrazów, zdjęć nocnych oraz makro? (opuszczone obiekty do czego mogę zaliczyć oraz czym cykać?)
D90 - nowy - 2300
Tokina 12-24 - używany - 1150
Nikkor 85/1.8 - nowy - 1350
Razem 4800, zostaje 700zł na torbę, kartę i inne drobiazgi. Na początek wystarczający zestaw i do krajobrazu i do portretu.
Dopis: Makro dokupisz z czasem. Tokina 12-24 do opuszczonych obiektów będzie OK.
Nie ten dział, ale mod przeniesie :)
Przepraszam nowy jestem myślałem, że w cafe można o wszystkim pogadać jak to przy kawce ;) dziękuje za rady..
Dziękuje, już czytam o nim ;) co mogłabyś/mógłbyś polecić do krajobrazów, zdjęć nocnych oraz makro? (opuszczone obiekty do czego mogę zaliczyć oraz czym cykać?)
Mogłabym ;)
D90 - nowy - 2300
Tokina 12-24 - używany - 1150
Nikkor 85/1.8 - nowy - 1350
Razem 4800, zostaje 700zł na torbę, kartę i inne drobiazgi. Na początek wystarczający zestaw i do krajobrazu i do portretu.
Dopis: Makro dokupisz z czasem. Tokina 12-24 do opuszczonych obiektów będzie OK.
A do makro może kupić jakieś stare, manualne szkło (np. Helios) i pokombinować z pierścieniami odwrotnego mocowania. Nie będzie to drogie ;)
Chociaż nigdy nie biorę udziału w doradzaniu jaki komu obiektyw tym razem wyjątkowo....
Z obiektywów polecam Nowego Nikkora 16-85 VR lub Sigmę 17-70 ze stabilizacją i do tego używkę Sigmę 70-200/2,8.
Zestaw charakteryzuje się wysoką uniwersalnością oraz wysoką jakością fotografii i bardzo dobrą jasnością zwłaszcza z Sigmą 17-70/2,8-4 Macro HSM OS. Polecam a wiem o czym piszę ponieważ taki używam.
Wiele tych obiektywów.. bardzo wiele.. pogubić się można tym bardziej, że nie lubię się ograniczać wyłącznie do jednego tematu. Portrety w tym ludzi podczas codziennych obowiązków oraz wykonywania określonych czynności, w tym sesje fotograficzne krajobrazy, opuszczone obiekty w tym również pomniki, rzeźby, makro rzadziej, lecz zdarza się no i oczywiście zwierzyna, łąki, lasy, muzea etc. nie no dosłownie wszystko fotografuje sprawia mi to przeogromną radość i nie wiem co kupić abym był zadowolony.
A mozwe zaawansowany kompakt.....zalatwi wszystko!
A mozwe zaawansowany kompakt.....zalatwi wszystko!
Racja :D Nie trzeba stosu obiektywów :D
Nie koniecznie nie interesuje mnie kompakt, chciałbym w końcu mieć lustro i wziąć się za to na poważne.. niestety nie posiadam obecnie swoich prac (awaria dysku), lecz wierz mi, iż wiele osób doceniało moje prace byli wręcz zdumieni, iż z tak słabego kompakta tyle wyciągnąłem bez żadnych pomocników typu photoshop etc.
Nie koniecznie nie interesuje mnie kompakt, chciałbym w końcu mieć lustro i wziąć się za to na poważne.. niestety nie posiadam obecnie swoich prac (awaria dysku), lecz wierz mi, iż wiele osób doceniało moje prace byli wręcz zdumieni, iż z tak słabego kompakta tyle wyciągnąłem bez żadnych pomocników typu photoshop etc.
Jezeli doceniali na digarcie to nie badz taki pewien swoich umiejetnosci;)
Proponuje zakup D90 z kitowym 18-105 lub bardzo dobry 16-85 a po kilku miesiacach bedziesz wiedzial co dokupic, czego brakuje a czego nie uzywasz.....nie ma sensu kupowac calego zestawu za jednym rzutem jak nawet do konca nie wiesz co chcesz fotofrafowac....
Kup zestawik poczatkowy i rob zdjecia.
Na początek darowałbym sobie obiektyw o szerokim kącie typu 10-20, 12-24 Do krajobrazu na początek stanowczo Ci wystarczy obiektyw od 16,17 mm. Jeżeli macro tak na próbę to zestaw który podałem S17-70 i S70-200 będzie odpowiedni. Masz wszystko i szeroki kąt i tele i doskonała jasność.
Nie akurat w 80% byli to ludzie z ASP, głównie chce uchwycić CZŁOWIEKA w całym tego znaczeniu słowa, następnie pejzaże, budynki, nekropolie czy można to zacisnąć w całość? oraz fotografia nocna..
Jeżeli macro tak na próbę to zestaw który podałem S17-70 i S70-200 będzie odpowiedni. Masz wszystko i szeroki kąt i tele i doskonała jasność.
Z calym szacunkiem, ale zaden z tych obiektywow poza "macro" w nazwie nie ma z macro nic wspolnego....
krzysiozboj
06-08-2011, 18:46
A ja bym poparł to co napisał Greg, 18-105 lub 16-85 jak kasy zbywa i za miesiąc dokupić to czego brakuje. 35tka jak dobrze ostrzy to fajna jest ale widzę po sobie że to nie musi być takie oczywiste i może dać popalić, 85tki ponoć trzeba się nieco "nauczyć" a 18-105 to cholernie fajne szkło za grosze. Za ok 3k mozna już kupić z 18-105 a reszte zostawiłbym na robienie zakupów po miesiącu.
A ja bym poparł to co napisał Greg
Dzieki, nic nowego, standardowa odpowiedz z dzialu TEGO GDZIE POWINIEN BYC TEN WATEK (http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=13) na takie pytanie....
Z calym szacunkiem, ale zaden z tych obiektywow poza "macro" w nazwie nie ma z macro nic wspolnego....
Do kwiatków wystarczy aż nadto
Do kwiatków wystarczy aż nadto
Czyli do przyrodniczych.....a to nie makro;)
krzysiozboj
06-08-2011, 18:58
kitem mozna sporo popstrykać, łacznie z jakimś portrecikiem nawet, pozwoli on nieco się oswoić z zabawką. A później może zakłądający temat uzna że nie musi mieć 85/18 a wystarczy mu T90/2.8 macro? Kit pozwoli też ocenić czy potrzeba szerszego kąta czy niekoniecznie. Kit w zestawie "kitowym" kosztuje ok 600-700zł, na upartego po miesiącu sprzeda go za podobne pieniądze jeśli będzie to nietrafione szkło choć szczerze w to wątpię by się go szybko pozbywał.
Do D90 nieco szkoda hurtowo śmieci kupować, lepiej odrobinę wolniej, mniej a solidniej.
Czyli do przyrodniczych.....a to nie makro;)
Przecież napisał że..." macro rzadziej". Więc na co specjalistyczne szkło ?
Jak macro zacznie kręcić zawsze można dokupić...prawda ? :-D
Przecież napisał że..." macro rzadziej". Więc na co specjalistyczne szkło ?
Jak macro zacznie kręcić zawsze można dokupić...prawda ? :-D
No pewnie, ze tak, tylko autor pisal wczesniej, ze do makro a potem, ze rzadziej....zamotalem sie.
Przepraszam ;) a co powiecie o tym? http://allegro.pl/nikon-d90-sigma-18-250-4gb-torba-fv-lublin-90-i1748910477.html
Przepraszam ;) a co powiecie o tym? http://allegro.pl/nikon-d90-sigma-18-250-4gb-torba-fv-lublin-90-i1748910477.html
Ten obiektyw to tandeta, spacer zoom niskiej klasy.....kup D90 z Nikkorem, 18-105 jest tani a dobry.
a może D90+ 18-105, + http://www.winmar.pl/p4493,Nikkor_85_1.8_D_AF.html
Damiankck
06-08-2011, 19:14
dlaczego Ty koniecznie chcesz kupić wszystko w jakimś zestawie. Nie jest powiedziane, że bedzie taniej a tym bardziej, że bedzie lepiej. Może obawiasz się o to, że jak kupisz osobno to coś nie bedzię pasować, nie bedzie działać, a jak w zestawie to musi być ok. Nie tak nie jest..
moim zdaniem kup d90 + 18-105 i w zupełnośći Ci to wystarczy
a co powiecie o tym? http://allegro.pl/nikon-d90-sigma-18-250-4gb-torba-fv-lublin-90-i1748910477.html
Że też nie ;)
krzysiozboj
06-08-2011, 19:14
Ten obiektyw to tandeta, spacer zoom niskiej klasy.....kup D90 z Nikkorem, 18-105 jest tani a dobry.
popstrykaj, pobaw się i wróć do tematu za jakiś czas co więcej dokupić
Ok. Dziękuje wam za wyczerpujące wypowiedzi oraz za poświęcony mi czas, dodam, że zaciekawiła mnie propozycja Bogny (http://www.winmar.pl/p4493,Nikkor_85_1.8_D_AF.html) do usłyszenia za jakiś czas, temat uważam za zamknięty.
Ok. Dziękuje wam za wyczerpujące wypowiedzi oraz za poświęcony mi czas, dodam, że zaciekawiła mnie propozycja Bogny (http://www.winmar.pl/p4493,Nikkor_85_1.8_D_AF.html) do usłyszenia za jakiś czas, temat uważam za zamknięty.
Znakomity obiektyw, ale wydaje mi sie, ze musisz najpierw poznac aparat a potem bierz sie za te portretowke;)
Grzesiu...chyba miałeś racje z tym kompaktem :wink:
Grzesiu...chyba miałeś racje z tym kompaktem :wink:
:mrgreen:
Ej no, nie bądźcie złośliwi.
Kolego Daris, dołączę się do sugestii, która już padła. Kup D90, to bardzo przyzwoity korpus, a do niego dokup Nikkora 18-105. Ten obiektyw da Ci na początek możliwość zorientowania się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Tym szkłem zrobisz i portret i krajobraz i na upartego makro i popstrykasz architekturę. To jest bardzo uniwersalny instrument, choć szybko się zorientujesz i rozeznasz w jego ograniczeniach. Do tego wszystkiego kup lampę SB-700 i będziesz miał zestaw, którym zrobisz zdjęcie w zasadzie w każdych warunkach. Po jakimś czasie sam dojdziesz, co musisz więcej mieć, żeby doskonalić konkretny rodzaj fotografii. Np. dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz obiektywu portretowego, np. wymienionej tu 85-ki, czy 105-ki, która przy okazji może posłużyć za obiektyw makro (i musisz wiedzieć, że posługiwanie się obiektywem stałoogniskowym wymaga troszkę wprawy i obycia z fotografią jako taką). Wszystko wyjdzie z czasem. Nie staraj się kupić wszystkiego od razu, bo po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że połowa zakupów była bez sensu i będziesz bujał się z upłynnieniem niepotrzebnego sprzetu.
"Do D90 nieco szkoda hurtowo śmieci kupować, lepiej odrobinę wolniej, mniej a solidniej."
Pozostaje tylko przytaknąć.
Na początek, do uniwersalnych zastosowań i dla orientacji dobry jest kitowy 18-105
(najlepiej kupiony w pakiecie z puszką, taniej wychodzi).
Droższą alternatywą z ukłonem w kierunku krajobrazu jest 16-85,
jednak najbardziej się przyda, jeśli nie zamierzasz kupować niczego naprawdę szerokiego.
Typowo krajobrazowo można nabyć Tokinę 12-24 lub Sigmę 10-20.
Jako teleobiektyw dobrze się sprawdzi Nikkor 55-300 lub 70-300VR (koniecznie w tej wersji,
ponieważ istnieje jeszcze tani badziewniak o tym samym zakresie ogniskowych).
Na makro natomiast jest chyba tyle sposobów ilu fotografujących ;)
Poniżej próbka z "kitowego" (czyli 58/2) Heliosa
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img703.imageshack.us/img703/5276/husaria.jpg)
Podsumowując:
Jeżeli funduszami możesz dowolnie dysponować, to najlepszym wyjściem
jest zakup puszki z jednym uniwersalnym szkłem i uzupełnianie zestawu
w miarę pojawiania się kolejnych potrzeb. Łatwiej wtedy skompletować zestaw,
z którego będziesz zadowolony i nie wyrzucić kasy w błoto.
Każdy obiektyw posiada jakieś zalety i wady i nie wszystkim to samo będzie pasować.
Przemyśl sobie więc sposób zakupu, jeżeli sytuacja pozwala na takie manewry.
PS
Jeżeli uprzesz się na spacerzooma o dużem zakresie ogniskowych, to koniecznie
powinien to być Nikkor 18-200 i żaden inny.
Dziękuje raz jeszcze ;) jednak nie tylko złośliwce tu są ale i tacy są potrzebni ;) bardzo wam dziękuje ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.