PDA

Zobacz pełną wersję : Używka NIKONA 105/2.8 czy nówka Tamron 90 Di ?



Al Bundy
31-05-2005, 18:38
Oba w podobnej cenie a coś mi mówi że mimo iż trochę używany Nikon będzie lepszy. Jeszcze go nie widziałem ale soczewki ponoć jak łza, mechanika śmiga - ma tylko kilka otarć od noszenia w torbie itp...

Może doradzicie?

Gamling
31-05-2005, 18:43
Ja bym wolal Tamrona.

dinus
31-05-2005, 18:52
Ja bym wybral Nikona bez zastanowienia. :)

Gelo5
31-05-2005, 19:04
Ten Tamronik jest w/g testów BEST. Sam się zastanawiam i raczej napewno będzie to Tamron.
pozdrawiam

chrup
31-05-2005, 20:00
Mam Tamrona i naprawdę polecam!

dinus
31-05-2005, 20:01
A jakimi testami sie sugerujesz? :)

Al Bundy
31-05-2005, 20:12
No i jestem jeszcze głupszy...

dinus
31-05-2005, 20:26
Obejrzyj oba obiektywy dokladnie. Zwroc uwage na to jak chodzi pierscien ostrosci, sprawdz czy nie maja luzow przy maksymalnym wysunieciu tubusa.
Przy makro bardzo wazna jest kwestia mechaniki obiektywu, delikatne luzy powoduja czasami spore przesuniecia obrazu przy skali 1:1.

Gelo5
31-05-2005, 21:01
A jakimi testami sie sugerujesz? :)
Np TYMI (http://iapf.physik.tu-berlin.de/jbohs/HKO/TUBerlin/dforum/macro/Macro100.html) , albo TYMI, ALE TO NIE JEST Di (http://iapf.physik.tu-berlin.de/jbohs/HKO/TUBerlin/dforum/macro/Macro100.html) , albo TĄ OPINIĄ (http://www.photozone.de/active/survey/querylenstxt.jsp?filter=%22brand='Nikkor'%20OR%20b rand='Sigma%20AF'%20OR%20brand='Tamron%20AF'%20or% 20brand='Tokina%20AF'%20or%20brand='Vivitar%20AF'% 22)
pozdrawiam

dinus
31-05-2005, 21:16
W takich testach bedzie ten obiektyw lepszy, ktorego sponsor bedzie chojniejszy.
Ale to tylko moje zdanie.
Lepiej popytac uzytkownikow wybranych szkiel, "pomacac", wyprobowac i wybrac.

st_luk
31-05-2005, 21:33
Dla mnie zdecydowanie Nikkor. Ale tylko pod jednym warunkiem - jeśli będzie używany to tylko w stanie idealnym i z pewnych rąk!!! Inaczej bym nie wziął używki. Jeśli posiadasz do takiego dostęp to bierz Nikkora, bez zastanawiania. Jeśli zaś masz kupic coś w ciemno, to bierz nówke Tamrona :)

bast3k
08-06-2005, 11:22
moim zdaniem wybierz trzecia opcje, ktorej nie wziales pod uwage. zakup nowego nikkora z usa np. ze sklepu bh. wyjdzie mniej wiecej tyle co nowy tamron zakupiony w kraju. w marcu tego roku tak zrobilem (kosztowalo mnie to 530 USD). ten obiektyw maca praktycznie tylko moja zonka bo tak go sciska, ze nie mam do niego dostepu praktycznie :(
dla przykladu wrzuce kilka zdjec jej autorstwa zrobione nikonem d100 + nikkor 2.8 macro(tylko prosze miec na uwadze, ze fotografia dla mojej zoneczki to czysta abstrakcja jak na razie :D )

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/06/649475-1.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia/649475.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/06/638960-1.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia/638960.jpg)

arra
08-06-2005, 12:38
Zdecydownaie Tamron, najlepsze szklo do macro w swojej klasie.

tzk
08-06-2005, 13:02
dla przykladu wrzuce kilka zdjec jej autorstwa zrobione nikonem d100 + nikkor 2.8 macro

jakie parametry (odwzorowanie), dodatki (czy tylko samo szkło) itd.

bast3k
08-06-2005, 13:07
Zdecydownaie Tamron, najlepsze szklo do macro w swojej klasie.

ze tak sie zapytam - miales tamrona w rekach? jest plastikowy, lekki jak piorko... wogole imho nie sprawia wrazenia solidnej budowy (o jakosci zdjec sie nie wypowiadam bo nie widzialem tak naprawde jak dziala w praktyce)


jakie parametry (odwzorowanie), dodatki (czy tylko samo szkło) itd.

zdjecie 1 : F/14 - 1/40 sec
zdjecie 2 : F/8 - 1/1000 sec

zadnych dodatkow, samo szklo. zdjecie robione okolo 12cm od owada...

zgredek
08-06-2005, 13:29
Pozwólcie, że nieco z innej beczki...

Mam pytanie do Bast3k'a: mogę Cię prosić o opinię, jak nikkorek 105mm sprawuje się przy zdjęciach nie makro? Ot, ludzie, widoczki, etc.

Dzięki za info.

JaW
08-06-2005, 13:34
Ale dylemat... :D
Moim zdaniem:
Jesli ten Nikkor jest w dobrym stanie, to zjada wszystkie Tamroniki i Sigmy na przekąskę przed sniadaniem. Testy w necie mozna spokojnie sobie darowac, radze poszukac fotek robionych w trudnych warunkach: łączka o poranku, mgła, słońce z boku lub z przodu itp. Plastyka obrazu, kontrast i przenoszenie barw są dużo lepsze niż u wszelakich podróbek. Poza tym Nikkor to obiektyw na długie lata, no i to w koncu Nikkor... Co nie znaczy, że Tamron jest zły i że nie można nim robic wspaniałych fotek. Jrst dobry - ale Nikkor duzo lepsiejszy :)
Podkreślam:
Takie jest moje osobiste skromne zdanie.

bast3k
08-06-2005, 13:35
Mam pytanie do Bast3k'a: mogę Cię prosić o opinię, jak nikkorek 105mm sprawuje się przy zdjęciach nie makro? Ot, ludzie, widoczki, etc.

Dzięki za info.

jasne :D
obiektyw jest niesamowicie ostry wiec przy portretach wyjda wszelakie nieprawidlowosci skory modela/modelki. raczej sklaniam sie ku opinii, ze jest za ostry jak na portret.
natomiast niesamowicie sprawuje sie przy zdjeciach nocnych. niestety nie ma na tym forum mozliwosci wrzucenia fotek, bo bys mogl sam ocenic.

zgredek
08-06-2005, 13:45
obiektyw jest niesamowicie ostry wiec przy portretach wyjda wszelakie nieprawidlowosci skory modela/modelki. raczej sklaniam sie ku opinii, ze jest za ostry jak na portret.
natomiast niesamowicie sprawuje sie przy zdjeciach nocnych. niestety nie ma na tym forum mozliwosci wrzucenia fotek, bo bys mogl sam ocenic.

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.
Jeśli moge jeszcze podrążyć...
1. Obiektyw można przymknąć aż do f/32. Jak z jakością obrazu, szczególnie przy skrajnych ustawieniach przysłony?
2. Nie widzialem wielu zdjęć popoełnionych tym szkiełkiem - jak z bokeh'em?

Znowu szczególnie zależy mi na opinii tyczącej zdjęć nie makro.

arra
08-06-2005, 14:29
ze tak sie zapytam - miales tamrona w rekach? jest plastikowy, lekki jak piorko... wogole imho nie sprawia wrazenia solidnej budowy (o jakosci zdjec sie nie wypowiadam bo nie widzialem tak naprawde jak dziala w praktyce)


Ja mowilem tylko o optyce a nie o budowie, czy wrazeniach dotykowo-wizualnych. Konstrukcje metalowe maja rowniez wiele wad.

PS. Czy na tego Nikkora bedziesz mial gwarancje? Bo jak nie to bym sie w to nie pchal?

bast3k
09-06-2005, 10:23
Jeśli moge jeszcze podrążyć...
1. Obiektyw można przymknąć aż do f/32. Jak z jakością obrazu, szczególnie przy skrajnych ustawieniach przysłony?
2. Nie widzialem wielu zdjęć popoełnionych tym szkiełkiem - jak z bokeh'em?

Znowu szczególnie zależy mi na opinii tyczącej zdjęć nie makro.

zgredek, przyslone mozna przymknac nie do 32 ale do 45. generalnie oprocz makro takiej przyslony nie wykorzystuje. w widoczkach uzywam co najwyzej 22 a czesciej 13/14. ostrosc przy tych wartosciach jest powalajaca.
co do rozmycia - powiem tylko tyle - rozmywa PIEKNIE. poczekaj kilka dni bo wlasnie koncze swoje portfolio, ktore bedzie dostepne w inecie.
pozdro

[ Dodano: Czw 09 Cze, 2005 ]



Ja mowilem tylko o optyce a nie o budowie, czy wrazeniach dotykowo-wizualnych. Konstrukcje metalowe maja rowniez wiele wad.

PS. Czy na tego Nikkora bedziesz mial gwarancje? Bo jak nie to bym sie w to nie pchal?

arra, w usa mozna kupic sprzet z dwoma rodzajami gwarancji 1. imported - ogolnoswiatowa gwarancja, 2. - usa - tylko w obrebie stanow. ja kupilem usa poniewaz roznica w cenie wynosila 70$ a taki sprzet raczej sie nie psuje (tfu tfu tfu)
co do wad plastiku i metalu - to moge powiedziec tylko tyle, ze plastik jak spadnie na glebe to wiadomo co sie stanie. metal ma jedna wade....ciezar. o innych nie wiem.
pozdro

Raff
09-06-2005, 19:11
[...] niestety nie ma na tym forum mozliwosci wrzucenia fotek, bo bys mogl sam ocenic.
A moze www.raff.pl/bast3k?

;)

bast3k
10-06-2005, 09:40
[...] niestety nie ma na tym forum mozliwosci wrzucenia fotek, bo bys mogl sam ocenic.
A moze www.raff.pl/bast3k?

;)

skoro tak mowisz :wink:

arra
10-06-2005, 13:45
Jeśli moge jeszcze podrążyć...
1. Obiektyw można przymknąć aż do f/32. Jak z jakością obrazu, szczególnie przy skrajnych ustawieniach przysłony?
2. Nie widzialem wielu zdjęć popoełnionych tym szkiełkiem - jak z bokeh'em?

Znowu szczególnie zależy mi na opinii tyczącej zdjęć nie makro.

zgredek, przyslone mozna przymknac nie do 32 ale do 45. generalnie oprocz makro takiej przyslony nie wykorzystuje. w widoczkach uzywam co najwyzej 22 a czesciej 13/14. ostrosc przy tych wartosciach jest powalajaca.
co do rozmycia - powiem tylko tyle - rozmywa PIEKNIE. poczekaj kilka dni bo wlasnie koncze swoje portfolio, ktore bedzie dostepne w inecie.
pozdro

[ Dodano: Czw 09 Cze, 2005 ]



Ja mowilem tylko o optyce a nie o budowie, czy wrazeniach dotykowo-wizualnych. Konstrukcje metalowe maja rowniez wiele wad.

PS. Czy na tego Nikkora bedziesz mial gwarancje? Bo jak nie to bym sie w to nie pchal?

arra, w usa mozna kupic sprzet z dwoma rodzajami gwarancji 1. imported - ogolnoswiatowa gwarancja, 2. - usa - tylko w obrebie stanow. ja kupilem usa poniewaz roznica w cenie wynosila 70$ a taki sprzet raczej sie nie psuje (tfu tfu tfu)
co do wad plastiku i metalu - to moge powiedziec tylko tyle, ze plastik jak spadnie na glebe to wiadomo co sie stanie. metal ma jedna wade....ciezar. o innych nie wiem.
pozdro

Wspolczesny plastik jest bardzo wytrzymaly :)
Na metalowych latwo otrzec lakier, co przy sprzedazy nie wzbudza zufania ;)