Zobacz pełną wersję : Analog + obiektyw do 300 zł
Witam,
tak jak w temacie, zamierzam kupić aparat analogowy z obiektywem do około 300 zł.
kompletnie nie znam się na tych starszych zenitach czy praktikach, więc prosiłbym o podpowiedź co wybrać.
obiektyw najlepiej 50mm z dobrym światłem.
a może opłaca się troche dołożyć i zainwestować w średni format ?
z góry dziękuję za odpowiedź.
Marcin Borkowski
30-07-2011, 13:34
ale co chcesz w tym aparacie mieć?
ale co chcesz w tym aparacie mieć?
Z wymagań to potrzebuję w miare ok światłomierza najlepiej wskazówkowego no i żeby cały aparat był w miare niezawodny i przyjemny w urzytkowaniu. Najchetniej gwint m42. Aparat będę wykorzystywał amatorsko, do zabawy na specery itd.
Miałem kiedyś Zenita E i uwielbiałem nim robić zdjęcia, jednak właśnie światłomierz w nim przestał działać, pozatym brakowało mi w nim wiekszej swobody w dobieraniu parametrów ekspozycji.
krzysiozboj
30-07-2011, 14:10
Albo do czego to potrzebujesz? :D
Zenit ma tyle "przypadłości" że raczej jako kolekcjonerska zabawka chyba tylko :D
Za mną chodzi nikon F801 ale tylko dlatego że jak mnie nie było stać na niego to często na wystawach sklepowych go oglądałem :D Ot taka realizacja wczesno-młodzieńczych marzeń po 20 latach :D
edit
eee, coś nie tak piszesz, raz że an zenitach sie nie znasz a dwa ze miałeś takowego i zdjęcia nim robiłeś. Ja tam swojego zenita ciągle mam, jakieś szkłą do niego i tak sobie dumam nad przejściówką do zabawy z D90. Ot taka fanaberia za stosunkowo niewielkie pieniądze
Ja na kajaki zabieram praktice mtl 50, taki lepszy zenit. Za ta lase kupisz jeszcze 50mm i cos szerokiego (pentacon 29) albo tele (jupiter 135). Ewentualnie 50/1.4 i na body troche dolozysz.
Poza tym polecam pentaxy manualne. Zalete maja taka, ze mozesz wymienic body na nowoczesne, nie pozbywajac sie szkiel.
Ze sredniego za taka kase to tylko tlr.
Ja zostawiłbym w spokoju Zenity. Niech odejdą do krainy wiecznych łowów. Oczywiście, zdarzają się przypadki dobrze działających korpusów, ale przy obecnych stawkach za analogi Pentax czy Practica do m42 to znacznie lepszy, a przede wszystkim pewniejszy sprzęt. Jeśli kupisz Zenita za 30 zeta, to dostaniesz sprzęt o wartości 3 paczek fajek, więc włożenie do niego filmu za 33 zeta (Delta 3200) uważam za ryzykowne. Każdy Pentax będzie lepszy. Practica pewnie też. Jak mawiała moja babcia, za tanie pieniądze to psy mięso jedzą. Co do średniego, po pierwsze - to wciąga. Po drugie zastanów się co chcesz uzyskać i ile możesz na to przeznaczyć. Jak napisał trezrr, za tą kasę TLR - Flexaret, Trochę wyżej Yashica 635. Ewentualnie któryś z miechowych Zeissow 6x9, albo innych tego typy sprzętów. Lubitele i Starty ja osobiście omijam, z powodów takich samych co Zenita. Szkoda na to pieniędzy. Lomo, Diana i Holga jeśli kto lubi taką zabawę, ale ja nie dałbym takich pieniędzy za ten sprzęt. Zeiss Ikon 6x9 za podobną kasę ma o niebo lepszą optykę i wykonanie mimo kilkudziesięciu lat.
Pentaxy ME Super, K1000,
Minolty XD-7(XD-5) lub X-700
Do tego Chinony z mocowaniem na m42, lub nowsze już z pentaksowym
Do obu kupisz przejściówkę na m42, więc problemu nie będzie.
Ja mam XD-5 z 58/1.4 - zestaw akurat za 300zł, mam tryby M,S,A :D
Kolega za jakieś 300 - 400 zł niedawno chciał sprzedać pentacona six ze szkłem. Trochę powycierany, ale zdjęcia robi. Jakoś na początku roku miał przegląd. Jeżeli jesteś zainteresowany - mogę zapytać czy nadal aktualne.
Sokolik Wędrowny
31-07-2011, 13:06
Za 300 zł to ja bym się rozejrzał za jakimś Olympusem OM z Zuiko 1,8/50. Miałem, uwielbiałem ten obietktyw, mimo że ze starych szkie Zuiko to raczej dolna półka była...
Dzieki wszystkim za podpowiedzi, przejzałem dokładnie wszystkie polecane przez was aparaty.
Bardzo ciekawie wygladają Olympusy Om, ten jest w pięknym stanie ale drogi http://allegro.pl/olympus-om-1n-stan-sklepowy-gwarancja-i1744506998.html#
Czytałem też o OM10, który tez mnie interesuje, martwi mnie jedynie tryb auto, którego wolałbym nie mieć w analogu.
Ciekawie wygladają też Pentaxy, polecany przez Mavierk - Super jest tym czego potrzebuje z tym że odrzuca mnie zmiana czasów przyciskami..
Zenity odrzucam tak jak radzi doktor, Praktika i Minolta też mnie nie przekonuje..
Co do Penatacona Six to jednak zdecydowałem ze wybieram mały obrazek, średni jest troche za drogi w eksploatacji, a planuje robić (tak jak do tej pory robiłem) sporo zdjęć nie koniecznie przesiąkniętych artyzmem więc troche by się marnował i bił po kieszeni.
Także albo jakiś OM od Olympusa albo Pentax ME Super. Gdyby ten z linku był tańszy... ;)
mimo że ze starych szkie Zuiko to raczej dolna półka była...
Optycznie? Raczej nie do końca. Olympus miał solidna szkła i kilka perełeczek. Najsłabiej wypadły chyba Olkowe 200mm, reszta była bardzo solidna.
Bust - Olympus OM to moim zdaniem trafny wybór. Bardzo kompaktowy system (zarówno body jak i same szkła), do tego jednocyfrowe modele są bardzo niezawodne. Jeśli zdecydujesz się na Olka - daj znać, bo cena tego na aukcji faktycznie przeraża. Możliwe, że dam radę pomóc.
axer upewniłeś mnie w wyborze, Olympus OM1n ma wszystko czego potrzebuję, w dodatku urzeka mnie jego wygląd :)
system OM jak sprawdziłem jest bogaty w "pięćdziesiątki" (jest nawet wersja f1.2 :) także coś napewno wybiorę. Dodatkowo są też obiektywy innych producentów np Kiron, Zeiss, czyli przezyje bez gwintu m42 ;)
axer także jeśli możesz mi pomóc w zdobyciu tej maszynki za normalne pieniądze, byłbym bardzo wdzięczny.
Tak więc dzięki uprzejmości axera stałem się posiadaczem Olympusa Om-2n z obiektywem Zuiko 50/1.8. Aparat jest piękny, strzeliłem już pare klatek i świetnie się sprawuje, jeśli chodzi o ergonomie i wykończenie to przepaść w stosunku do mojego starego Zenita.
Jak wywołam film wrzuce tu jakieś zdjęcia ;) Wielkie dzięki za pomoc!
w drodze na wakacje z Olym, jestem bardzo zadowolony, jedyny minus to słabo widoczna wskazówka światłomierza przy słabym świetle.
pozdrwiam!
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/5093/10381823888032aa.jpg)
2pompony
19-08-2011, 17:25
Pierścień czasów w OMach jest tak strasznie dla mnie niewygodny, że strach. Zamiast takiego Olympusa prędzej poleciłbym jakiegoś Pentaxa (różnego w zależności od potrzebnego stopnia automatyki), np. pancernego K2 lub MXa (najmniejsza SLR na pełną klatkę 35 mm) lub późniejszego i mocno wyposażonego w automatykę Super A - ale skoro już kupione, to po ptokach.
I jak się sprawuje?
Sprawuje się dobrze. Pierścień o którym wspomniałeś, rzeczywiście nowatorsko umieszczony ale powoli się do niego przyzwyczajam. Ma też pare innych wad jak np wspomniana wcześniej wskazówka światłomierza, mógłby być też trochę lżejszy.
Ale polubiłem go od kiedy wpadł mi w ręce, bardzo dobrze i gustownie wykończony, mały i zwinny w porównaniu do tego co miałem wcześniej. Ma bardzo celny pomiar światła i jasny wizjer z dobrą matówką.
Co do obiektywu to też jestem w miare zadowolony, w miarę bo niezbyt podoba mi się bokeh, dlatego rozglądam się za jaśniejszymi 'pięćdziesiątkami'. Rozmycie jest takie ostre i wyraźnie widać co kryje w większości sytuacji. Jednak nandrabia gabarytami, ostrością i oddaniem kolorów, podobno to najostrzejsza pięćdziesiątka w systemie OM.
Reasumując fotografowanie tym zestawem daje mi sporo frajdy, od dłuższego czasu mój Canon 5D i wszystkie jego 4 szklanki się kurzą :)
Tu kilka zdjęć z pierwszego filmu (Fuji X-tra 400) zdjęcia to w większości pstryki (uczyłem się sprzętu)
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img684.imageshack.us/img684/8732/imm0010.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/img202/6613/imm0043aaa.jpg)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img535.imageshack.us/img535/51/imm0109.jpg)
4.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img189.imageshack.us/img189/2530/imm01918.jpg)
5.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img689.imageshack.us/img689/8955/imm02019.jpg)
6.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img807.imageshack.us/img807/6931/imm02625.jpg)
7.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/3842/imm03231a.jpg)
8.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img571.imageshack.us/img571/6986/imm03332.jpg)
9.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img804.imageshack.us/img804/6686/imm03433a.jpg)
10.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img542.imageshack.us/img542/4733/imm03635.jpg)
i kilka czarnobiałych film to Ilford Pan 400
11.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/3079/10381823888001.jpg)
12.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img849.imageshack.us/img849/9417/10381823888002.jpg)
13.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img89.imageshack.us/img89/5365/10381823888003.jpg)
14.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img11.imageshack.us/img11/2025/10381823888008.jpg)
15.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img855.imageshack.us/img855/305/10381823888012.jpg)
16.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/img6/9817/10381823888014.jpg)
17.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img851.imageshack.us/img851/2565/10381823888015.jpg)
18.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img36.imageshack.us/img36/9002/10381823888017.jpg)
19.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img577.imageshack.us/img577/6199/10381823888034.jpg)
20.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img41.imageshack.us/img41/575/10381823888035.jpg)
21.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img43.imageshack.us/img43/285/10381823888036.jpg)
2pompony
20-08-2011, 12:49
Eee, pstryki pstrykami, a szklanka na drugim czadowa! Przepiękne kolorki wyszły na tle. A i buty na pierwszym niczego sobie.
hostman22
20-08-2011, 13:40
Bust jak przenosisz pstryki na format cyfrowy ?
Bust jak przenosisz pstryki na format cyfrowy ?
Jest kilka sposobów:
- zwykły skaner (nie polecam)
- przystawka do cyfrówki, wtedy robisz zdjęcia cyfrówką w RAWach, potem można zrobić co się chce z takim zdjęciem
-Fotojoker, Kodak Express itp.
powyższe zdjęcia zeskanowałem w Fotojokerze (koszt razem z wywołaniem filmu to 11 zł, samo skanowanie myśle ze ok. 7 zł) rozdzielczość nie powala , za to jest ostro, za tą cenę nie będę narzekał. Jedyne co mnie wkurza to to że nie skanują pełnej klatki zawsze jak porównuje z kliszą to utną albo kawałek góry albo boku...
Kodak Express nie polecam, rozdzielczość większa ale ingerują w zdjęcia w dodatku dwa razy drożej i często trzeba czekać tydzień..
Mam jeszcze jeden LAB taki bardziej pro, jak kiedyś zrobie jakąś porządną rolkę to tam wywołam i zeskanuje, bo na takie pstryki to szkoda pieniędzy.
2pompony
20-08-2011, 15:37
- przystawka do cyfrówki, wtedy robisz zdjęcia cyfrówką w RAWach, potem można zrobić co się chce z takim zdjęciem
Mógłbyś coś więcej - jakieś marki, typy - słowem więcej szczegółów?
Mógłbyś coś więcej - jakieś marki, typy - słowem więcej szczegółów?
Można sobie zrobić samemu
http://www.wired.com/gadgetlab/2010/07/scan-old-negatives-with-a-dslr-and-toilet-paper-tubes/
Gdzieś też widziałem do kupienia gotowy zestaw pod konkretny obiektyw ale w tej chwili nie moge znaleźć.
2pompony
23-08-2011, 15:08
A, już znam tą markę. :) Dzięki za linka!
hostman22
23-08-2011, 23:09
Jest kilka sposobów:
- zwykły skaner (nie polecam)
- przystawka do cyfrówki, wtedy robisz zdjęcia cyfrówką w RAWach, potem można zrobić co się chce z takim zdjęciem
-Fotojoker, Kodak Express itp.
powyższe zdjęcia zeskanowałem w Fotojokerze (koszt razem z wywołaniem filmu to 11 zł, samo skanowanie myśle ze ok. 7 zł) rozdzielczość nie powala , za to jest ostro, za tą cenę nie będę narzekał. Jedyne co mnie wkurza to to że nie skanują pełnej klatki zawsze jak porównuje z kliszą to utną albo kawałek góry albo boku...
Kodak Express nie polecam, rozdzielczość większa ale ingerują w zdjęcia w dodatku dwa razy drożej i często trzeba czekać tydzień..
Mam jeszcze jeden LAB taki bardziej pro, jak kiedyś zrobie jakąś porządną rolkę to tam wywołam i zeskanuje, bo na takie pstryki to szkoda pieniędzy.
dzięki, kiedyś skanował przez lab i.... lepiej nie pisać ;). Domowe dobre skanery trzymają ostro cenę :(. Czyli coś drgnęło w tych labach z jakością ;), tylko znów trzeba wyłowić ten dobry.. .
Macie kilkanaście tysięcy postów na temat analogowej fotografii w jednym wątku na tym forum, w tym opinie o różnych skanerach, polecam tam zajrzeć :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.