PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie amatora o iso200 w D70



marko
31-05-2005, 00:56
Prosze o wyjaśnienie czy iso 100 w nikonie d70 a dokładnie jego brak nie przeszkadza w fotografowaniu jasnych sceny, gdy chcemy uzyskac małą głębię przy najbardziej otwartej przysłonie, czy nie zabraknie zakresu czasu?. Zamierzam kupić lustrzankę i czytam co się da ale tego nie znalazłem. A pozostał na ringu tylko D70, odpadł Oly E300 i canony wszelkie...
Dadatkowo chciałbym zapytać fachowców jakim programem najlepiej obrabiać Nikonowskie rawy... bo jak pstryknołem kwiatek i chciałem obrobić w PS to wyszła... dupa... dosłownie, i do tego owłosiona. Koszmar... o niebo lepiej wyszło z Rawschooter-a
Dzięki za informacje.

c2h5oh
31-05-2005, 09:05
Brak iso100 nie jest wielkim problemem. Do tych bardzo nielicznych sytuacji gdy potrzebujesz nizszej czulosci zawsze mozesz nakrecic filtr szary.
Co do obrobki nefow to najlepiej nikon capture lub photoshop + camera raw

pooley
31-05-2005, 09:52
Brak iso100 nie jest wielkim problemem. Do tych bardzo nielicznych sytuacji gdy potrzebujesz nizszej czulosci zawsze mozesz nakrecic filtr szary

no i dla mnie to jest wlasnie wielka glupota nikona... nie moge dojsc z jakiego to powodu nie dali czulosci iso 100... wlasnie w takich sytuacjach, kiedy swiatla jest za duzo, przydaja sie nizsze czulosci... a nakrecanie szarego filtra to: dodatkowe koszy, pogorszenie obrazu (nie twierdze ze zrobi sie 'mydlo', ale kazde dokrecone szkielko z przodu to w jakims stopniu pogorszenie jakosci) i na dodatek jeszcze moze winetowac przy szerokim kacie
zgroza... co nie zmienia faktu ze i tak w ten weekend kupuje D70 :D

c2h5oh
31-05-2005, 10:26
nie dali iso 100 bo taka jest matryca - jej nominalna czulosc to iso 200 - wszystko powyzej to wzmocnienie (stad szumy). A czulosci ponizej 200 przydadza Ci sie naprawde sporadycznie (no chyba ze chcesz np uzyskac efekt plynacej wody, ale jakos wydaje mi sie ze to nie jest glowny temat Twoich zdjec ;-) ) Bardziej boli brak iso100 w studiu jesli lampy maja ograniczony zakres regulacji i nie masz jak zmniejszyc ich mocy zeby uzyskac GO malenka. (jesli swiatlo blyskowe stanowi wiekszosc oswietlenia to naswietlenie regulujesz tylko przyslona)

Anonymous
31-05-2005, 10:58
c2h5oh, c2h5oh, wcale nie tak sporadycznie. Ostre i mocne swiatło w poludnie w plenerze i juz dupa. A jak do tego masz w kadrze jeszcze powierzchnie odbijające swiatło (wystarczy duza powierzchnia jasnego budynku). Iso 200 to wtedy za duzo conajmniej o 150 :)

Pozdrawiam
DB

c2h5oh
31-05-2005, 11:09
c2h5oh, c2h5oh, wcale nie tak sporadycznie. Ostre i mocne swiatło w poludnie w plenerze i juz dupa. A jak do tego masz w kadrze jeszcze powierzchnie odbijające swiatło (wystarczy duza powierzchnia jasnego budynku). Iso 200 to wtedy za duzo conajmniej o 150 :)

Bo ja wiem.. poza zakres czasow zdarzylo mi sie wyjsc tylko raz.. na 1.8.. no ale moze zwyczajnie rzadko fotografuje w takich warunkach.. Co nie zmienia faktu ze nie zaszkodziloby miec iso 25-6400, preferowalnie bez szumow ;-)

JaW
31-05-2005, 11:18
Dawno temu ustawiłem w moim D70 ISO320... i juz tak zostało. :D