PDA

Zobacz pełną wersję : Ratunku - oświetlenie!



Barykada
29-07-2011, 14:41
Zostalem poproszony przez dość wymagającą parę młodą o zrobienie sesji. Nie byłoby w tym dla mnie nic trudnego, gdyby nie zaczynała się ona po pierwszym tańcu a mianowicie w granicach 20.00 - 20.30 (nie dali się umówić na tydzień :/)

Oczywiście musieli mi to oznajmić na ostatnią chwilę, ale ja nie o tym.

Problem jest taki, że posiadam 3 gołe halogeny 500W i sb-900, którą mogę co najwyżej wyzwalać z lampy wbudowanej. Wczoraj kombinowałem coś z dwoma statywami (3 w rozsypce, dzisiaj go robię) i nie mogę pozbyć się cholernych cieni. Jest jeszcze blenda ale na niej to chyba mogę sobie poleżeć tylko...

Błagam, jakieś pomysły do ustawień?

Pozdrawiam

PS za wypowiedzi typu "było kupić sobie jeszcze jedną lampę + softobx + parasolki" dziękuję ;)

morzon
29-07-2011, 14:48
Lampa na statyw z białą parasolką transparentną, troszkę ponad głowami, lekko z boku aparatu (do 40st max, raczej mniej). Młodzi niech nie opuszczają za bardzo głów, minimalnie do góry (ale bez zadzierania) - powinno to jakoś wyjść...

conik
29-07-2011, 15:04
dobrze jest miec statywowego do pomocy....;)
http://www.digifoto.pl/forum/statyw.jpg

Barykada
29-07-2011, 15:09
Nie ma parasolki, jest tylko blenda srebrno-złota :(, statywowego jak coś to poprosi się drużbanta :P ile to :] myślałem, jeden ustawić na tło, żeby coś doświetliło (jeszcze nie wiem jakie będzie bo jest na tyłach restauracji a nijak nie ma do niego dojścia z zewnątrz, i dwa z przodu w miarę dalej aby nie raziło zbytnio :P

look
29-07-2011, 15:36
halogeny na tło, a esbecję w blendę najlepiej złotą. Bez pomocy kogoś, kto wie jak ustawić blendę trochę czasu może z tym zejść. Idealnie by było, jakby blenda miała z 80x120 przynajmniej i świecić w nią dwoma esbecjami, ale popróbuj z jedną, może akurat rezultaty będą do zaakceptowania. Aaaaaaa właśnie, wbudowaną lampę przełącz w tryb sterowania lampą główną bez błysku (wtedy błyśnie jedynie żeby się skomunikować z esbecją, ale nie wpłynie w żaden sposób na błysk główny). Jedno małe ale...teraz przeczytałem stopkę i nie wiem, czy Twój aparat na to pozwala

morzon
29-07-2011, 15:53
D90 ma sterowanie CLS'em.

Blenda ma w środku warstwe dyfuzyjną?

Barykada
29-07-2011, 16:40
ale ze mnie debil :P bo cały czas żeby komunikować się z sb uzywałem wbudowanej, która błyskała :P teraz dopiero wdrążyłem się i wyłączyłem wbudowaną :P, tak d90 ma sterowanie sabinkami. Blenda jest srebrno-złota eliptyczna (nie pamiętam wymiarów ale w miarę duża, bodaj ponad 100 na dłuższym boku) bez warstwy dyfuzyjnej. Tak teraz się zastanawiam to postawić dwa halogeny za młodymi tak, żeby waliły na tlo, czy na młodych od tyłu (jakieś tam doświetlenie jakby nie patrzeć) a może jedna na tło a druga bardziej na młodych?

look
29-07-2011, 17:03
zależy jak chcesz młodych oddzielić od tła i ile masz czasu. Jeśli czasu wystarczająco i odległość od tła pozwala, ja bym oba sposoby wypróbował, jeśli tło bardzo blisko, pozostaje Ci zaznaczenie konturów młodych światłem. Niestety ja to tak matematycznie nie umiem, poza tym zależy czy tło odbija dużo światła, czy pochłania no i jak się rozkładają cienie. W sumie szkoda, że nie masz w blendzie dyfuzora, bo S4INT też niezły pomysł zapodał i można by popróbować w ogóle bez sabiny (o ile myślę o tym samym, czyli dyfuzor między halogen ustawiony z przodu pod wąskim kątem)

Barykada
29-07-2011, 17:10
Mało czasu, za mało :) sesja w czasie wesela, więc max 45min bo potem juz goście i zespół się wkur****ą, że nie ma młodych = goście słabo się bawią :], niestety nie wiem jakie tam tło jest i czy jakieś wgl możliwe jest... znając życie i moje szczęście to za młodymi będzie długo dlugo nic i jakiś mur (bo przecież pod samym murem ich nie postawię/położę) a jeżeli nawet to powstanie problem z cieniami :(... chcialem zakupić softbox do sabinki ale było za mało czasu na kompletowanie+statyw i uchwyt z którym ciężko... no nieważne :(

look
29-07-2011, 17:31
jak odbijesz sabinę od blendy światło będzie miękkie, co więcej masz możliwość wpływu na jego kolor. Jeśli masz 45 minut to o ile nie dasz rady wcześniej pojechać i sprawdzić no i o ile będzie rzeczywiście tak, że do muru będziesz miał wystarczająco dużo miejsca, żeby wyraźnie oddzielić młodych od tła, to ja bym świecił dwoma halogenami na mur, młodych ustawił mniej więcej na granicy zasięgu halogenów w Twoim kierunku (jak dokładnie tylko eksperymenty) i oświetlił sabiną odbitą od blendy, albo inaczej od tego bym zaczął i cóż...liczył że się uda. Niestety czas który masz do dyspozycji jest tragicznie krótki na to, żeby wyeliminować przypadkowość jakichkolwiek działań.

Boa
29-07-2011, 18:35
Niebawem zbliży się godzina o której jutro (jak domniemam) będziesz robił zdjęcia... moja rada- weź kogoś na zewnątrz i popróbuj co i jak, co by w kulminacyjnym momencie siary nie było.

Poza tym, nie spinaj się tak, młodzi jak widać mają w głebokim poważaniu jak wyjdą ich zdjęcia, skoro stawiają Cię w takiej a nie innej sytuacji.

Barykada
29-07-2011, 18:56
Byłem wczoraj ale z 2 halogenami... więc tak: o 20 jak jeszcze było w miarę jasno było ok... 20.30 zmierzch to już lekko widać szutczne światło. Pstrykałem do 21.30 i o tym to już lepiej wolę nie mówić ;) sęk w tym, że młodzi wgl nie przejmują się weselem alczkolwiek razem ze świadkową stawiają bardziej na sesję niż ogólnie na zdjęcia i kamerę... dzwonią co dwa dni co to nie kupili, jakieś wachlarze, parasolki, kapelusze i inne cuda :P :) miejmy nadzieję, że nie będzie obciachu i coś z tego wyniknie :)

PS ciężko jest jednej osobie trzymać blendę (90x120 tyle zmierzyłem :P) i sabinkę bez statywu... chyba, ze ktoś w granicach Giżycka byłby tak miły ;] w co wątpię :)

look
29-07-2011, 19:03
moja asystentka czasami trzyma podobną blendę i dwie sabiny...daje radę, chociaż zwykle jest to jedna lampa. Pamiętaj żeby sabina była zwrócona oświetlaczem autofokusa w stronę Ciebie i jak będziesz robił w pionie to wbudowaną lampą po tej stronie po której jest sabina. W innym przypadku czasami nie błyska zewnętrzna, bo nie ma komunikacji. I skoro młodzi tak stawiają na sesję, to uświadom ich ile czasu potrzebujesz i w jakie warunki są optymalne. Bez znaczenia jest to co pomyślą, ważne żeby wiedzieli, że cudotwórca jest jeden i nie mieszka na ziemi.

morzon
29-07-2011, 19:18
Poza tym, nie spinaj się tak, młodzi jak widać mają w głebokim poważaniu jak wyjdą ich zdjęcia, skoro stawiają Cię w takiej a nie innej sytuacji.

Chyba też bym tak do tego podszedł...

Zreszta - piszesz ze 20-20:30. Przecież o tej porze jest jeszcze jasno - masz D90 i 50 1.4 - czyli spokojnie możesz robić bez dodatkowego światła. Wyjdź przed lokal, na pewno jakieś sensowne tło znajdziesz.
Jak będzie później i się ściemni - też nie jest źle (o ile wesele masz w mieście). Postaw w świetle latarni/witryny sklepu czy czegoś w tym stylu. Tła nie musisz mieć idealnie naświetlonego - będzie klimat nocno/wieczorny

look
29-07-2011, 19:50
światło zastane niby dobre, tylko w przypadku latarni albo czegokolwiek górnego oczodoły wychodzą w większości przypadków fatalnie...i tu napiszę jeszcze raz, no ale od czego blenda i sabina :D

morzon
29-07-2011, 19:53
światło zastane niby dobre, tylko w przypadku latarni albo czegokolwiek górnego oczodoły wychodzą w większości przypadków fatalnie...

Nie muszą stać tuż pod ;) troszkę dalej i już światło nie będzie świeciło pionowo z góry. Do tego minimalnie podnieść głowy...

No kurde, jesteście fotografy - pomyślta i pokombinujta troche! :D

look
29-07-2011, 19:57
toż napisałem...blenda i sabina i jest ok :D, natomiast z doświadczenia własnego powiem tak, cholera tak "troszkę dalej" to jest bardzo umowne a efekt jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości człowieka w kadrze, znaczy im mniejszy tym gorzej, ofkors piszę o własnym widzimisię noooo :)

Barykada
29-07-2011, 20:16
@look dzięki za rady :) będę się do tego stosował aczkolwiek wiem już co nieco o tej komunikacji :P
a wesele jest na wiosce więc wykluczamy witryny sklepowe i to jeszcze za "restauracją" a nie wiem jakie tam jest oświetlenie, możliwe, że tylko takie al'a powbijane w ziemię, które ładuje się w dzień wiecie o czym mówię :]
Nie mniej jednak odzyskałem wiarę w to forum :)! dziekuję, jesteście kochani! :]

LightKiller
29-07-2011, 22:50
Ręce opadają... Czy ty sobie żarty robisz? To jest ślub najważniejsza chwila tych młodych ludzi, a ty jesteś kompletnie nie przygotowany do pracy. Za chwilę będzie kolejny wątek ratujcie moje zdjęcia, a ja po kasę idę...

Barykada
29-07-2011, 22:56
Zostali uprzedzeni, że na takie warunki nie mam sprzętu i zaproponowałem im inny termin. Nie moja wina, że wybrali tak a nie inaczej. Jedni są bardziej doświadczeni, inni mniej. Jakbym wiedział jak ustawić to bym tu nie pisał...


PS
jednak stary (nie)dobry klimat nie opuścił tego forum ;)

LightKiller
29-07-2011, 23:08
PS
jednak stary (nie)dobry klimat nie opuścił tego forum ;) Popsujesz komuś jedyną pamiątke ze ślubu to na własnej skórze odczujesz tego klimat. Nikogo nie będzie interesowac wasza umowa, będzie pytanie kto wam tak foty ****... to i odpowiedż będzie jedna i sam sobie w stopę strzelisz.

BUBYPL
31-07-2011, 12:06
przyznać trzeba, że odważny jesteś ale czy to wystarczy i efekt końcowy zadowoli parę młodą??

Wątpię abyś w 45min zrobił coś sensownego i dobrego...

Rada może pożycz jasny obiektyw światło 1.4 lub 1.4 np 35 lub 50. podnieś ISO. i lekko doświetl lampą.

Barykada
31-07-2011, 19:03
Skończyło się na tym, że było w miarę jasno. Obiektyw 50mm przy przysłonie 2.8-2.0 + lampa z dyfuzorem na aparacie :) wyszło całkiem przyjemne światło :) Dziękuję wszystkim za porady! po piwie dla każdego :] na 100% prócz lighta;]

BUBYPL
31-07-2011, 21:25
to gratulacje!

willy_fil_
05-08-2011, 07:28
to pokaż teraz zdjęcia...

Oczkooo1989
15-11-2011, 22:46
Witajcie !
Nastał czas, gdy chciałbym skorzystać z Waszej wiedzy, jeśli to możliwe. Mianowice, kilka dni temu zakupiłem softbox (Aurora Firefly Octa 65 mm) pod moją sb-900. Przede mną bardzo ważna sesja, której nie mogę zepsuć. Na co dzień posługuje się Nikonem D90 wraz ze szkłami: 18-105 f/3.5-5.6 oraz 35 mm f/1.8. Sesja odbywać się będzie w pomieszczeniach zamkniętych, a więc przyda mi się małe oświetlenie, z czego zdaje sobie sprawę, że jedną lampą nie osiągnę "super" efektów. W sb-900 w systemie REMOTE funkcjonują 3 możliwości wyzwalania światła - TTL, AA oraz M. Widziałem w Waszych pracach, że nie raz korzystaliście z pomocy swojej lampy. Pytanie brzmi: z jakiego systemu korzystać i jak dobrać wartości przysłony oraz lampy aby nie prześwietlić modela, a zarazem aby tło było dość jasne. Proszę Was o radę ponieważ nie chcę aby zdjęcia wyglądały na "plastikowe".
Z góry dziękuję za odpowiedź !
Pozdrawiam !

RobertMiernik
15-11-2011, 22:54
Zadajesz pytanie, które pojawiło się na forum już dwa pierdyliony razy...

Wysokie ISO, naświetlanie na -2/3 działki, resztę delikatne doświetlać lampą. Więcej w 5 min się nie da - użyj wyszukiwarki, było opisane...

Oczkooo1989
15-11-2011, 23:03
Jestem tu nowy i ciężko mi tu cokolwiek znaleźć. Proszę o pomoc

wer
16-11-2011, 12:29
Ale wszystko zależy od warunków, od tego jakie chcesz uzyskać efekty. Nie ma odpowiedzi jednoznacznej. Lampa będzie z boku, więc najlepiej aparat w M. Lampa w M, lampa wbudowana tryb sterownika CLS, siła błysku -- (no chyba, że chcesz delikatnie doświetlić od przodu, wtedy 1/64. I potem dobierasz tak wartości przysłony i mocy SB900, żeby mieć dobre efekty. Osobiście bym się nie bawił w ttl, ale ja to mam zboczenie od lamp studyjnych.