PDA

Zobacz pełną wersję : Pędzelek do czyszczenia obiektywów - jaki wybrać???



st_luk
30-05-2005, 19:36
Czym czyścicie swoje szkła? Jakimi pędzelkami? Jakich fim? Jakie polecacie i gdzie można je kupić?

Osobiście mam pędzelek z "dmuchawką" marki HAMA. Szczerze mówie, że to nic specjalnego i poniżej moich oczekiwań.

Czytałem w książce NG, że dobrze jest czyścić szkła pędzelkiem z włosa wielbłądziego :) Ale konia z rzędem temu kto go kupi w Polsce... :mrgreen: A moze się mylę? Oby....

;)

c2h5oh
30-05-2005, 20:03
Czytałem w książce NG, że dobrze jest czyścić szkła pędzelkiem z włosa wielbłądziego :) Ale konia z rzędem temu kto go kupi w Polsce... :mrgreen: A moze się mylę? Oby.... ;)

Co za problem? Masz znajomych na ASP? to spytaj gdzie sie zaopatruja w sprzet - bedziesz mial wiecej pedzli wszelakich do wyboru niz jestes w stanie spamietac.

st_luk
30-05-2005, 20:21
Czytałem w książce NG, że dobrze jest czyścić szkła pędzelkiem z włosa wielbłądziego :) Ale konia z rzędem temu kto go kupi w Polsce... :mrgreen: A moze się mylę? Oby.... ;)

Co za problem? Masz znajomych na ASP? to spytaj gdzie sie zaopatruja w sprzet - bedziesz mial wiecej pedzli wszelakich do wyboru niz jestes w stanie spamietac.

heh no i tutaj jest problem bo nie mam znajomych na ASP. Ale chętnie odkupię porządny pędzelek ( z włosa wielbłądziego:) ) jeśli ktoś taki będzie miał i mógłby odstapić.

tekus
30-05-2005, 20:52
st_luk poszukaj w sklepie dla plastykow, napewnoe jest taki w Bytomiu.

st_luk
30-05-2005, 21:03
st_luk poszukaj w sklepie dla plastykow, napewnoe jest taki w Bytomiu.

Ha dzięki za radę :) Nie wpadłem na to, a pomysł świetny:)
Dzięki
Pozdrawiam

Anonymous
30-05-2005, 22:27
Nie używaj żadnych pędzli, a w szczegolności przeznaczonych do prac plastycznych. Do czyszczenia optyki uzywaj czystej, suchej gruszki gumowej z apteki i ściereczki do optyki - np. Vito Service, skutecznej nawet przy tlustych zabrudzeniach razem z delikatnym chuchnięciem na szklo.

Pozdrawiam:
Andrzej

c2h5oh
30-05-2005, 23:26
@Andrzej100 Proponujesz usuwanie np ziarenek pasku ktore przykleily sie do szkla i nie chca odejsc przy dmuchaniu gruszka za pomoca sciereczki? ;-)
Moja kolejnosc czyszczenia to
1. gruszka. duza i do oporu.
2. jesli cos zostaje delikatnie pedzelek
3. jesli cos zostaje tlustego mikrofaza + izopropanol

st_luk
30-05-2005, 23:51
@Andrzej100 Proponujesz usuwanie np ziarenek pasku ktore przykleily sie do szkla i nie chca odejsc przy dmuchaniu gruszka za pomoca sciereczki? ;-)
Moja kolejnosc czyszczenia to
1. gruszka. duza i do oporu.
2. jesli cos zostaje delikatnie pedzelek
3. jesli cos zostaje tlustego mikrofaza + izopropanol

Popieram kolege :) Bez pędzelka w kwesti drobinek piasku, czy kurzu z lasu się nie obejdzie :) Mikrofaza + specjalne papierowe chusteczki również :)

turbo
31-05-2005, 01:21
pytanie dotyczące tych czyszczadełek polecacie jakieś konkretne zestawy np do nabycia w necie (szkła+body). Wypadało by sie zaopatrzyć w jakieś takie ustrojstwa :) z góry dzięki..

c2h5oh
31-05-2005, 09:12
Ogolnie mozesz je kupic w sklepie foto i zaplacic x10 drozej, albo skompletowac samemu - przyklad? 20ml plynu do czyszczenia optyki (praktycznie 95% to izopropanol) to 12-30zl, a w polskich odczynnikach chemicznych litr izopropanolu to ok 13-14zl. gruszka z pedzelkiem hamy, tak mala ze ciezko jej rozsadnie uzywac to ok 25zl - w aptece kupisz lepsza (w tym wypadku wieksze oznacza lepsze) za 3zl, dobry pedzelek nabedziesz tez z pewnoscia ponizej 10zl..

Anonymous
31-05-2005, 14:12
@Andrzej100 Proponujesz usuwanie np ziarenek pasku ktore przykleily sie do szkla i nie chca odejsc przy dmuchaniu gruszka za pomoca sciereczki? ;-)
Moja kolejnosc czyszczenia to
1. gruszka. duza i do oporu.
2. jesli cos zostaje delikatnie pedzelek
3. jesli cos zostaje tlustego mikrofaza + izopropanol

Jeżeli coś nie chce odejść przy dmuchaniu gruszką to i pędzelek nie pomoże.
Izopropanol nie jest najlepszym rozwiązaniem - potrafi uszkodzic niektore powloki przeciwodblaskowe, bezpieczniejszy jest czysty etanol.

Pozdrawiam:
Andrzej

c2h5oh
31-05-2005, 15:04
Ja preferuje czysty Etanol czyszczacy szklo izopropanolem ;-)
A tak powaznie to gdzie znalazles informacje o uszkadzaniu przez izopropanol powlok ( i jakich)? dla mnie to nowosc.

glisek
31-05-2005, 15:19
Tez nie uwazam ze czyszczenie etanolem jest dobrym pomyslem.
Etanol, jako mocniejszy kwas (chemicy beda wiedzieli o co chodzi) moze latwiej uszkodzic powloke. Izo w tym przypadku jest lepszy. Zreszta izo troche wolniej schnie, a to tez zaleta.
Ja ostatnio nie uzywam ani izo ani etanolu (mam jeszcze troche tego plynu do czyszczenia optyki). Dlaczego? bo cos nie moge dostac odpowiednio czystego izopropanolu (ten co mam zostawia delikatny nalot) a probowalem juz izo do HPLC (baaardzo czystego) ale poszukam jeszcze od innego dostawcy, moze Merck bedzie dobry.
W instrukcjach do obiektywow zalecaja czyszczenie izopropanolem. Nie zalecaja natomiast eterow.
A do pedzelkow, to gdzies w jakiejs madrej ksiazce czytalem, ze zaleca sie takie co to elektryzuja szklo tak, ze kurz nie przywiera do niego. Niestety nie pamietam z jakiego wlosia sa zrobione i jaka to ksiazka byla :(

Anonymous
31-05-2005, 18:20
Tez nie uwazam ze czyszczenie etanolem jest dobrym pomyslem.
Etanol, jako mocniejszy kwas (chemicy beda wiedzieli o co chodzi) moze latwiej uszkodzic powloke. Izo w tym przypadku jest lepszy. Zreszta izo troche wolniej schnie, a to tez zaleta.
Ja ostatnio nie uzywam ani izo ani etanolu (mam jeszcze troche tego plynu do czyszczenia optyki). Dlaczego? bo cos nie moge dostac odpowiednio czystego izopropanolu (ten co mam zostawia delikatny nalot) a probowalem juz izo do HPLC (baaardzo czystego) ale poszukam jeszcze od innego dostawcy, moze Merck bedzie dobry.
W instrukcjach do obiektywow zalecaja czyszczenie izopropanolem. Nie zalecaja natomiast eterow.
A do pedzelkow, to gdzies w jakiejs madrej ksiazce czytalem, ze zaleca sie takie co to elektryzuja szklo tak, ze kurz nie przywiera do niego. Niestety nie pamietam z jakiego wlosia sa zrobione i jaka to ksiazka byla :(

Etanol to nie kwas - gratuleje wiedzy, ale alkohol etylowy, który z kwasami to moze reagować tworząc estry. Gdybyś odrobine znal chemie to byś to wiedział, jak rowniez to że kwas z kwasem nie reaguje.
Izopropanol może uszkadzać powloki - znam to z własnych doświadczeń niestety. Moze niszczyć rownież elementy palstikowe, reaguje często z farba barwiącą obudowe obiektywu - u mnie odbarwił gwint filtra.
Kiedyś "przeczyścilem" matówke od Praktici VLC3 izopropanolem - efekt - totalne zniszczenie matowki - rozklejenie elementów i rozpuszczenie struktury matówki.
Alkohol etylowy jest bezpieczny zarowno dla soczewek, jak i elementów plastikowych, jest znacznie łagodniej działajacym srodkiem od izopropanolu( chemicy będa wiedzieli o co chodzi).
Zastanow się skad ten delikatny nalot o ktorym piszesz.
Jeżeli koniecznie chcesz użyć czegoś innego to super wyjściem sa np. plyny Rowi do czyszczenia optyki - niestety kosztuja nie mało, a oparte sa głownie na etanolu.
Na marginesie każdy pędzel pozostawia na soczewkach ślady.
Wszystkie moje spostrzezenia wynikaja z ponad 20 lat fotografowania i popelnienia niestety przy tym troszke blędów.

Pozdrawiam:
Andrzej

glisek
31-05-2005, 18:31
tak sie sklada panie chemik, ze alkohole maja wlasciwosci kwasowe. sa lekkimi kwasami.
ale o tym nie ucza w podastawowce :mrgreen:

st_luk
31-05-2005, 20:20
tak sie sklada panie chemik, ze alkohole maja wlasciwosci kwasowe. sa lekkimi kwasami.
ale o tym nie ucza w podastawowce :mrgreen:

Chłopaki spokojnie! ;) Pytałem tylko o pędzelek z wielbłądziego włosia, a przeszło na alkohole heheheh :mrgreen:

krzysztofisko
31-05-2005, 21:25
Gwoli informacdji: Kupiłem ostatnio na giełdzie w Warszawie zestaw do czyszczenia optyki jakiejś niemieckiej firmy. przez ciekawość chciałem sprawdzić płyn do czyszczenia. po zapachu nie było nic na język po smaku czysta woda. _ Uważajcie na oszustów trzeba sprawdzać płyn przy zakupie. podejrzewam że kupiony w zestawie pędzelek też jest do d...

Anonymous
31-05-2005, 23:06
tak sie sklada panie chemik, ze alkohole maja wlasciwosci kwasowe. sa lekkimi kwasami.
ale o tym nie ucza w podastawowce :mrgreen:

Tylko kretyn moze stwierdzić, że alkohole są "lekkimi kwasami". Myslę, że pomylileś określenie "ale kwasior" uzywane czasami w odniesieniu do tanich win - moze mniej ich używaj. Najlepiej kup np. encyklopedię i zobacz co to jest.
Tak sie składa, że zdażylem skończyc dwa wydzialy Politechniki, czego Tobie rownież zyczę.

Pozdrawiam i zycze pogłębienia bardzo fachowej wiedzy:
Andrzej

krzysiekk
31-05-2005, 23:40
no i musi sie zatrzasc ... ale po co ? :-(

Andrzej100, - czy o tym plynie pisales?: http://www.rowi.pl/sklep/product_info.php?cPath=20&products_id=15

Jak uwazasz - bedzie to dobre do matrcyc (a dokladnie do filtra d.p.)?

c2h5oh
01-06-2005, 00:14
Alkohole sa rozpuszczalnikami polarnymi protonowymi, a wiec o charakterze kwasowym (posiadaja tzw kwasne atomy wodoru). Jednak wspolczynnik dysocjacji jest minimalny (zblizony do tego jaki ma woda).
Kwasowosc izopropanolu jest wyzsza od etanolu, ale w obu przypadkach minimalna (przy etanolu niektore zrodla podaja wrecz obojetny). Obydwa reaguja z niektorymi tworzywami sztucznymi i guma. Izopropanol jest lepszym rozpuszczalnikiem nieorganicznych estrow celulozy, ale raczej nie bedzie mialo to wplywu na czyszczenie.
Slowem z punktu widzenia chemii etanol i izopropanol sa mniej wiecej tak samo dobrymi srodkami do czyszczenia optyki, przynajmniej w teorii. Praktycznie wszelki spirytus ktory kupicie poza specjalistycznymi sklepami bedzie wytworzony w drodze fermentacji i bedzie zdecydowanie mniej czysty niz izopropanol, a jesli kupicie etanol w polskich odczynnikach chemicznych to zabulicie jakies 8x tyle co za izopropanol. Dodatkowo izopropanol paruje wolniej. niewiele wolniej, ale zawsze.

fiorel
01-06-2005, 05:21
Alkohole generalnie są związkami lekko zasadowymi, aczkolwiek zachowują się w wielu reakcjach jak kwasy np. w reakcji z soedem dają etanolan sodu. Takie związki nazywamy amfoterycznymi - mogą zachowywać się jak zasady lub jak kwasy w zależności od warunków.

Absolwent Wydziału Inżynierii Chemicznej PW

szymony
01-06-2005, 07:24
Slowem z punktu widzenia chemii etanol i izopropanol sa mniej wiecej tak samo dobrymi srodkami do czyszczenia optyki, przynajmniej w teorii. Praktycznie wszelki spirytus ktory kupicie poza specjalistycznymi sklepami bedzie wytworzony w drodze fermentacji i bedzie zdecydowanie mniej czysty niz izopropanol, a jesli kupicie etanol w polskich odczynnikach chemicznych to zabulicie jakies 8x tyle co za izopropanol. Dodatkowo izopropanol paruje wolniej. niewiele wolniej, ale zawsze.

I jaki z tego wniosek ?
Ano taki że trza iść nabądnąć rum na kościach i tyle :mrgreen:

[ Dodano: 01-06-2005, 07:28 ]
PS.
Dla studentów chemii robiących magisterkę lub inny tytuł naukowy, zapodaje temat pracy:
"Wpływ łokowity na rozwój powłok odblaskowych stosowanych w słoikach, nie widomo czemu używanych przez fotografów." :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Anonymous
01-06-2005, 08:05
no i musi sie zatrzasc ... ale po co ? :-(

Andrzej100, - czy o tym plynie pisales?: http://www.rowi.pl/sklep/product_info.php?cPath=20&products_id=15

Jak uwazasz - bedzie to dobre do matrcyc (a dokladnie do filtra d.p.)?

Ten plyn jest bardzo dobry do optyki - na pewno nie narobi zadnych szkód. Sadzę, że do filtra d.p. również sie nadaje.

Pozdrawiam:
Andrzej

Ponury_Kosiarz
01-06-2005, 08:41
Jeżeli coś nie chce odejść przy dmuchaniu gruszką to i pędzelek nie pomoże.


Chcesz sie założyć ?
:mrgreen:

Gamling
01-06-2005, 09:58
Ja od jakiegos czasu uzywam eteru diizopropylowego poleconego i dostarczonego przez znajomego chemika ktory tez zajmuje sie fotografia. Do tej pory wszystko gra, nie widze zadnego negatywnego wplywu tego specyfiku (poza tym ze troche smierdzi) na powloki, nie zostawia tez naloty. Niestety kapke za szybko paruje.

glisek
01-06-2005, 10:30
hehe sie narobilo.
Adnrew100 tego kretyna nie biore do siebie, bo mi sie nie chce dyskutowac tym kontekscie i tej formie z prawie absolwentem politechniki ;)

Cos mi sie przypomina, ze temat odnosi sie do pedzelkow.
Kolega ostatnio mi mowil, ze gdzies na zachodzie sprzedaja jakies cudo pedzelki co to ponoc wszystkie paproki odklejaja od szkiel a nawet matryc, jak sie z nim spotkam to sie dowiem i cos tu jeszcze skrobne.

Ponury_Kosiarz
01-06-2005, 11:23
Cos mi sie przypomina, ze temat odnosi sie do pedzelkow.


Ja używam 2 pędzelków: Oriflame i Sephora. Kupiłem sobie w sklepie z kosmetykami. Są mięciutkie, z włosia bobra [bez głupich skojarzeń :mrgreen: ]. Ważne jest to, aby były chowane. Mam taki w metalowym etui, żeby się na niego nie kurzyło.
Pędzelki są bardzo przydatne do oczyszczania matówki i soczewek obiektywów [jeden pędzelek] oraz do oczyszczania korpusu z kurzy, np. na zawodach, rajdach, w lesie [drugi pędzelek]. Zawsze staram się dbać, aby mój korpus nie był pokryty kurzem, choć nie mam na tym punkcie jakiegoś uczulenia :-)
Tyle w temacie pędzelków. :mrgreen:

Arturx
01-06-2005, 23:42
Ja chciałbym poruszyć sprawę dmuchania na lustereczka w naszych delikatnych aparacikach sprężonym powietrzem. Co wy na to powiecie, czy to jest dobra metoda czy raczej groźna?

sjm
01-06-2005, 23:43
Popieram Kosiarza.Używałem kosmetycznego pędzelka do czyszczenia obiektywu kamery sony po filmowaniu na plaży i wszystko było OK.Nieważne jaki byle miał miękkie włosie.

glisek
02-06-2005, 00:56
Ja chciałbym poruszyć sprawę dmuchania na lustereczka w naszych delikatnych aparacikach sprężonym powietrzem. Co wy na to powiecie, czy to jest dobra metoda czy raczej groźna?

Juz jakis czas temu byl ten temat mocno maglowany, polecam poszukac w archiwum. Ale z tego co pamietam, to raczej nie jest to zbyt bezpieczny sposob, bo mozna sobie jeszcze mocniej zapaprac lusterko i inne elementy tym, co sie znajduje w butelce z powietrzem oprocz powietrza.

c2h5oh
02-06-2005, 10:48
Powietrze w puszce nie z nastepujacych przyczyn: rozprezajac znacznie, ZNACZNIE sie ochladza i moze uszkodzic matryce w skrajnych przypadkach, po drugie w puszce znajduje sie nie tylko powietrze ale i troche jakiejs oleistej substancji ktora ma tendencje do zostawiania slicznych tlustych plam na matrycy.

Ponury_Kosiarz
02-06-2005, 11:51
Powietrze w puszce nie

Oj zgadza się, kumpel kiedyś czyścił napęd CD sprężonym powietrzem i zabrudził sobie soczewkę. Chciał dobrze, a cedek był do wywalenia po tej operacji...
Natomiast jeśli chodzi i dmuchanie gruchą, to chyba nie ma większych zagrożeń, zwłaszcza jeśli chodzi o lustro. [ja tam dmucham gruchą i na matrycę, do tej pory nic złego się nie działo]

Pozdrawiam!

st_luk
02-06-2005, 20:53
Cos mi sie przypomina, ze temat odnosi sie do pedzelkow.


Ja używam 2 pędzelków: Oriflame i Sephora. Kupiłem sobie w sklepie z kosmetykami. Są mięciutkie, z włosia bobra [bez głupich skojarzeń :mrgreen: ]. Ważne jest to, aby były chowane. Mam taki w metalowym etui, żeby się na niego nie kurzyło.
Pędzelki są bardzo przydatne do oczyszczania matówki i soczewek obiektywów [jeden pędzelek] oraz do oczyszczania korpusu z kurzy, np. na zawodach, rajdach, w lesie [drugi pędzelek]. Zawsze staram się dbać, aby mój korpus nie był pokryty kurzem, choć nie mam na tym punkcie jakiegoś uczulenia :-)
Tyle w temacie pędzelków. :mrgreen:

Przy najbliższej okazji wdepnę do Sephory i obejrze te pędzelki z włosia bobra :D Być może coś kupię ;)

turbo
14-06-2005, 16:06
witam teraz konkretniej :)
czt taki
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54547499
zestaw się nadaje :?:

st_luk
15-06-2005, 23:06
witam teraz konkretniej :)
czt taki
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54547499
zestaw się nadaje :?:

Mam coś takiego...Lipa niestety! Włosy wychodą z tego "pędzelka". Optic Paper wporządku. Ale pędzelek kiepściutki. To takie niezbędne, tymczasowe minimum.

turbo
16-06-2005, 11:31
to moze ktoś poleci dobry pędzelek z gruszką lub innym dmuchawcem :wink: :?: z góry dzięki :)

artmajster
13-02-2006, 22:06
troche odkurze tamat :)

czy taki zestaw będzie ok ?
http://allegro.pl/show_item.php?item=84923194

chciałem kupić izopropanol w sprayu ale jedni piszą że dobry, inni że nie i chyba wole kupić coś w zestawie nawet niec oprzepłacając, niż osiwieć czyszcząc sprzęt ;)

jeżeli ten zestaw jest do bani to może polecicie coś dobrego i sprzawdzonego

z góry dzięki