PDA

Zobacz pełną wersję : Dave Hill - dekonstrukcja



Andy_O
21-07-2011, 09:47
Dave Hill zdradza kilka tajników konstrukcji swoich zdjęć:
http://vimeo.com/26297793

admin
21-07-2011, 10:33
Na Jego zdjęcia nigdy nie mogę się napatrzeć do końca. Zawsze znajduję coś nowego...

miron19j
21-07-2011, 11:01
obejrzałem jego stronę, świetne zdjęcia.
Pojawia się tylko pytanie, czy obrazy z serii adventure to jeszcze zdjęcia? Czy złożenie obrazu z kilku/nastu różnych ujęć jeszcze jest zdjęciem?

morzon
21-07-2011, 11:09
Dave Hill zdradza kilka tajników konstrukcji swoich zdjęć:
http://vimeo.com/26297793

Więcej i tak dają filmiki backstage'owe w sumie - widać jak świeci, jakie ma patenty na złapanie jakichś momentów. Tu nic "tajnego" w zasadzie nie ma - wiadomo przecież, że łączy poszczególne elementy na warstwach... Jakby pokazał poszczególne etapy obróbki to by było coś :D

Marek
21-07-2011, 11:13
Pojawia się tylko pytanie, czy obrazy z serii adventure to jeszcze zdjęcia?
Moim zdaniem to grafika. Świetna grafika. Za to czarno-białe genialne. Jestem ciekaw czy to cyfra czy analog. Jak cyfra to konwersja do BW super, jak analog to chyba sie zastanowię nad powrotem do kliszy....

Andy_O
21-07-2011, 12:27
Zadziwiająco mało tam grafiki.
Wszystko sklejane z kawałków, ale prawie wszystkie kawałki fotografowane "na gotowo".
Np zdjęcia podwodne: nawet kolorystyka jest oryginalna, nie kolorowana komputerowo:
http://vimeo.com/21574423

miron19j
21-07-2011, 12:41
Zadziwiająco mało tam grafiki.
Wszystko sklejane z kawałków, ale prawie wszystkie kawałki fotografowane "na gotowo".

masz rację. Ale ponawiam swoje pytanie: Czy złożenie obrazu z kilku/nastu różnych zdjęć jeszcze jest zdjęciem?
Wiem, że pod powiększalnikiem stosowano maskowanie, fotomontaż. Sam czasem tak robiłem. Ale czy to jeszcze jest zdjęcie?
Jest to jedno z pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Natomiast cz/b są dla mnie rewelacyjne.

morzon
21-07-2011, 12:45
Ale czy to jeszcze jest zdjęcie?
Jest to jedno z pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.


A jakie to ma znaczenie?

miron19j
21-07-2011, 12:55
A jakie to ma znaczenie?
dla Ciebie może żadne, a dla mnie ma.

morzon
21-07-2011, 13:09
dla Ciebie może żadne, a dla mnie ma.

Tak, świetna odpowiedź.

Jakie ma znaczenie czy to zakwalifikujesz jako zdjęcie czy grafike? Po co ciągle ludzie chcą tak szufladkować i sprawdzać zawartość zdjęcia w zdjęciu ? Zmienia to coś w tym obrazie?

miron19j
21-07-2011, 13:22
Tak, świetna odpowiedź.

Jakie ma znaczenie czy to zakwalifikujesz jako zdjęcie czy grafike? Po co ciągle ludzie chcą tak szufladkować i sprawdzać zawartość zdjęcia w zdjęciu ? Zmienia to coś w tym obrazie?
wiesz, jestem może trochę staroświecki i dla mnie zdjęcie jest zrobione w aparacie. A nie tworzone w komputerze. Takie mam zdanie i nie będę na ten temat dyskutował.

morzon
21-07-2011, 13:28
wiesz, jestem może trochę staroświecki i dla mnie zdjęcie jest zrobione w aparacie. A nie tworzone w komputerze.

Czyli 100% cyfrowych zdjęć to grafika. Ok.


Takie mam zdanie i nie będę na ten temat dyskutował.

Faktycznie, z tym co powyżej ciężko dyskutować...

qbic
21-07-2011, 13:31
Jak w aparacie będzie mini PS & Lajtrum to już będzie fota bo z aparatu prosto.

miron19j
21-07-2011, 13:35
Czyli 100% cyfrowych zdjęć to grafika. Ok.
nie rozumiesz, co napisałem, czy tylko tak udajesz?
Napisałem wyraźnie tworzonych, nie obrabianych.
To już z mojej strony koniec na ten temat.

qbic
21-07-2011, 13:41
Zdjęcia od początku swojego istnienia na tej planecie były obrabiane i zmieniane.

morzon
21-07-2011, 13:41
nie rozumiesz, co napisałem, czy tylko tak udajesz?
Napisałem wyraźnie tworzonych, nie obrabianych.


No to przecież on wszystko sfotografował APARATEM, nie narysował.

Greg77
21-07-2011, 14:11
http://michalmrozek.pl/dave-hill/ tu tez jest troche;)

morzon
21-07-2011, 14:19
Wszystkie te backstage'owe filmiki są na jego stronce :) i na vimeo.

http://vimeo.com/davehill/videos

mpwt
22-07-2011, 12:13
masz rację. Ale ponawiam swoje pytanie: [I]Czy złożenie obrazu z kilku/nastu różnych zdjęć jeszcze jest zdjęciem?

Sugerujesz, że moje astrofotki nie są astro fotkami? ;)


http://vimeo.com/21574423

Gość ma super pracę :D

miron19j
22-07-2011, 12:38
Sugerujesz, że moje astrofotki nie są astro fotkami? ;)
są astrofotkami, ale czy są zdjęciami? :-P
I nie łap mnie za słowa, bo Ty to w ogóle robisz cuda-wianki. :-)

mpwt
22-07-2011, 13:43
I nie łap mnie za słowa, bo Ty to w ogóle robisz cuda-wianki. :-)

Heh, ale tu nie było próby łapania za słówka. To jest mniej więcej podobny problem.

miron19j
22-07-2011, 14:14
Heh, ale tu nie było próby łapania za słówka. To jest mniej więcej podobny problem.
nie sądzę. Ty składasz zdjęcie z kilku/nastu bardzo podobnych klatek, żeby poprawić kontrast, zwiększyć ilość szczegółów. W tamtym autor z jednego zdjęcia wziął dno morskie, z drugiego skałę, z trzeciego inną skałę, z czwartego płetwonurka. Przyznasz, że jest różnica.

Andy_O
28-07-2011, 10:07
Sztuka to nie jest fotografia ani malarstwo, ani poezja ani film. Sztuka to wszystko naraz, dowolnie połączone lub samodzielne.
Artyści często mieszają gatunki, a nawet w różnych okresach swojego życia eksplorują różne kierunki sztuki. Tną zdjęcia i układają z nich nowe kompozycje. Malują piękne liternictwa pędzlami. Kręcą filmy oparte na wierszach. To naturalne.
Grafika/fotografia/malarstwo/typografia to bliskie sąsiadki, operują na podobnych zasadach koloru/kształtu/faktury/światła. Dlaczego sztucznie ograniczać się do jednego medium? Dlaczego upierać się że "tylko to można nazwać fotogrtafią" a "tylko to grafiką"? Przecież to nie ma znaczenia.
W czasie kiedy tu dyskutujemy, graficy wklejają do swoich prac zdjęcia a fotografowie grafikę i nie będą się zastanawiać jak to nazwać, bo nazwa jest jedna - sztuka.