Zobacz pełną wersję : Zakładanie sklepu internetowego
Witam
Noszę się z zamiarem założenia sklepu internetowego, myślałem o home.pl (mam tam domenę). Na początku chciałem skorzystać z zawartych tam szablonów. Może macie doświadczenia z czymś podobnym? Gdzie najtaniej, najlepiej i najszybciej?
Pozdrawiam
Hej, akurat sam w ten sposób zarabiam.
Musisz podać więcej szczegółów - przede wszystkim jaka branża.
Jeśli jest to branża konkurencyjna typu książki/agd/foto/komputery/bielizna/zoologia/kosmetyki etc to muszę cię zmartwić, ale cudów z takim podejściem nie zwojujesz. Jeśli myślisz o czymś niszowym gdzie istnieje mała liczba sklepów i wszystko opiera się na poleceniu - np. sprzęt do rugby to jest szansa.
O co chodzi - te darmowe sklepy są bardzo ograniczone, nawet tańsze sklepy robione jako masówka są dość ciężkie w dostosowaniu do swoich potrzeb. Aby zabłysnąć w konkurencyjnej branży musisz mieć
a) albo wiedzę jak samodzielnie dostosować sklep, jak go promować, pozycjonować etc.
b) albo pieniądze na ludzi, którzy ci to zrobią - i nie mówię tu o 5k złotych
Dodatkowo musisz sobie zdać sprawę, że w konkurencyjnych branżach jest problem z zaopatrzeniem. To nie jest tak, że idziesz do hurtowni i kupujesz towar... Ceny są tak obniżane, że aby konkurować często trzeba sprowadzać towar z zagranicy, kupować duże ilości bezpośrednio od producenta etc. Ja np. w mojej branży (która jest konkurencyjna) często sprzedaje towar klientowi indywidualnemu taniej niż mały sklep jest w stanie kupić go w hurtowni - a często i tak znajdzie się ktoś kto ma go jeszcze taniej. Konkurencja cenowa w internecie to jest masakra. Dochodzi jeszcze wiele problemów logistycznych, o których nie będę już pisał bo to kwestie specyficzne dla danej branży.
Są też spore bariery wejścia do branży konkurencyjnej - np. ceny przesyłek kurierskich etc.
W konkurencyjnych branżach (gdzie musisz robić duży obrót i obsługiwać wielu klientów aby w ogóle coś zarobić), sklep to pikuś. Znacznie większe koszty to często cały backend - np. system magazynowy + integracja z firmą kurierską + integracja z dostawcami etc.
Ogólnie wiele osób myśli, że biznes w internecie można łatwo rozkręcić nawet bez kapitału - niestety może było to prawdą jeszcze kilka lat temu, ale teraz na prawdę trzeba dobrze przemyśleć sprawę. Nie chcę cię zniechęcać, ale nie otwieraj swojego pierwszego sklepu w branży typu sprzęt foto, bo źle się to skończy.
Jeśli myślisz o czymś niszowym to polecę ci taki model:
- hosting w dobrej renomowanej firmie (home.pl to raczej masówka) - pomyśl o firmach typu kei.pl czy iq.pl
- sklep własny, tak abyś mógł go z czasem dostosowywać do swoich potrzeb, są sklepy darmowe typu oscommerce (musisz tylko komuś zapłacić za grafikę), albo jakiś tani sklep typu shopper czy sote (o sote słyszałem wiele złego, ale nie wiem ile w tym prawdy)
Idąc w gotowe platformy uzależniasz się od dostawcy - np. jak będziesz chciał przenieść się na inny serwer to klops bo nie możesz łatwo wyciągnąć swoich danych etc.
Ogólnie temat rzeka, ale jakbyś miał jakieś pytania to w miarę możliwości pomogę.
Nie chodzi mi tu o branżę i konkurencja, ale o sprawy techniczne związane z zakładaniem sklepu na serwerach, opłatach za nie oraz o łatwości obsługi oraz o największej liczbie szablonów to tworzenia wizerunku sklepu i warunek podstawowy sklep musi mieć możliwość wyboru języka - (na początku 2 wystarczą). Jeśli macie jakieś adresy gdzie można założyć sklep to bardzo bym prosił.
A branża bardzo niszowa...
polecam IAI SYSTEM testowalem ponad 2 lata, bez zastrzeżeń.
'gotowe szablony' i 'wizerunek sklepu' to się chyba wyklucza...
'gotowe szablony' i 'wizerunek sklepu' to się chyba wyklucza... Niekoniecznie. Są gotowe szablony, które można dostosować do swoich potrzeb. Wątpię, że odwiedzający się zorientują, że korzystam z gotowego szablonu... Na allegro sprzedają gotowe szablony do aukcji i niektóre są naprawdę spoko.
Nie no pewnie, jeśli zakładasz, że nie odniesiesz sukcesu to jest to spoko opcja. Ale wyobraź sobie, że pomysł chwyci i sklep stanie się popularny. Jak myślisz ile sklepów z identyczną grafiką powstanie? Jak im tego zabronisz? Dlatego moim zdaniem to nie 'wizerunek' sklepu, a po prostu layout graficzny. Z świadomością marki i innymi górnolotnymi marketingowymi zwrotami niewiele mający wspólnego.
Spokojnie, niech powstaną, ważne, żeby towar mieli ;d
Nie wiem ile planujesz wydać na otwarcie tego sklepu, ale tak jak pisałem wcześniej wszelkie gotowe platformy są złym pomysłem. Bardzo uzależniają - w większości przypadków jest potem praktycznie niemożliwe przeniesienie się gdzie indziej. Wiele osób tak "wtopiło" - rozwinęło jakiś sklep na gotowej platformie, a gdy biznes zaczynał się kręcić chcieli trochę rozbudować sklep i zonk - nie ma takiej możliwości, a przeniesienie jest prawie niemożliwe...
Już za 1000zł możesz mieć swój własny sklep na jakimś darmowym skrypcie z indywidualną grafiką jak dobrze poszukasz. Są teraz wakacje - wielu studentów i uczniów chce sobie dorobić i można teraz za całkiem fajne pieniądze zlecić coś np. na zlecenia.przez.net - jest to dość ryzykowne bo trzeba dobrze wybrać osobę, ale jak dobrze trafisz to za relatywnie pieniądze możesz mieć coś całkiem niezłego. Mi np. ostatnio udało się zlecić design za 500zł (były też tańsze oferty, ale wybrałem kogoś kto miał już portfolio dobre prace).
Nie chcę cię zniechęcać, ale nie otwieraj swojego pierwszego sklepu w branży typu sprzęt foto, bo źle się to skończy..
No nie gadaj... przecież większość z ludzi na forach fotograficznych jest święcie przekonana, że na sprzęcie foto tnie się przynajmniej 10-20% marży :) Nie odbieraj im tej resztki nadziei :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.