Zobacz pełną wersję : Monopod + Głowica do Nikkor 500 mm f/4
Witam,
proszę o pomoc w doborze profesjonalnego monopodu + głowicy do nikkora 500 mm f/4,
biorę pod uwagę firmę Manfrotto.
Wymagania z mojej strony.
dość lekki, bardzo stabilny wiem że jest starszy model co ma dodatkowo 3 małe nóżki chowane w środku to jako alternatywa.
Co do głowicy to nie rozumiem dlaczego są dedykowane z jedną śrubą ??
obiektyw jest na tyle ciężko że z puszką to jakieś 5kg i w ofercie są np na 2 lub 3 śruby czy to nie temat bezpieczniejszy i stabilniejszy??
jedna śruba to chyba ryzyko odkręcenia lub luźnego połączenia zestawu moim zdaniem.
Dodam że czasami głowica ma tą samą płytkę która pasuje też do głowicy statywu.
Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii na co trzeba zwrócić uwagę z pominięciem wysokości statywu oraz udźwigu ??
zdjęcia totalnie przykładowe...
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/07/1492660110-1.jpg
źródło (http://static3.skapiecstatic.pl/1492660-1-1-0.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/07/t283_220ba64e97b26327ae4c9b619c225b4b-1.jpg?
źródło (http://mediacdn.shopatron.com/media/mfg/2747/product_image/thm/t283_220ba64e97b26327ae4c9b619c225b4b.jpg?)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img1.ecyfrowe.pl/31605.jpg)
ja Ci polecę ( takiej używam ) http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh5380s-ser-5-systematic-ball-head,11840s
1. odpuść sobie na starcie, ma tylko pokłon, obracanie to kręcenie monopodem
2 i 3. trochę mała kula i przez to dość trudna regulacja docisku; tak aby to płynnie i bez wysiłku i skoków chodziło
co do monopodu - szukaj naprawdę stabilnego ( niestety ale Manfrotto pozamieniałem na Gitzo i skończyły mi się problemy ze stabilnością - mogą się jednak zacząć z płynnością finansową;) ).
ja Ci polecę ( takiej używam ) http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh5380s-ser-5-systematic-ball-head,11840s
1. odpuść sobie na starcie, ma tylko pokłon, obracanie to kręcenie monopodem
2 i 3. trochę mała kula i przez to dość trudna regulacja docisku; tak aby to płynnie i bez wysiłku i skoków chodziło
co do monopodu - szukaj naprawdę stabilnego ( niestety ale Manfrotto pozamieniałem na Gitzo i skończyły mi się problemy ze stabilnością - mogą się jednak zacząć z płynnością finansową;) ).
Czysto teoretycznie zapytam o 2 rzeczy:
1. czy manfrotto ma jakiś sensowny odpowiednik w tej dziedzinie do Gitzo
http://www.manfrotto.com/category/8374.31708.0.0.0/Heads
2. a jaki statyw polecasz jeśli można prosić o dodatkową poradę
3. a jak ma się głowica z jedną śruba to takich bardziej rozbudowanych czy to się nie odkręca przy takiej masie i ciągłym
manewrowaniu sprzętem ??
To pytanie dlatego się pojawiło bo mając statyw z jedną śruba a z 2 np to o wiele bardziej stabilnie mi się pracuje i bezpiecznie biegająć ze sprzętem z miejsca na miejsce mając 2 śruby w podstawie...
Czysto teoretycznie zapytam o 2 rzeczy:
1. czy manfrotto ma jakiś sensowny odpowiednik w tej dziedzinie do Gitzo
http://www.manfrotto.com/category/8374.31708.0.0.0/Heads
2. a jaki statyw polecasz jeśli można prosić o dodatkową poradę
3. a jak ma się głowica z jedną śruba to takich bardziej rozbudowanych czy to się nie odkręca przy takiej masie i ciągłym
manewrowaniu sprzętem ??
To pytanie dlatego się pojawiło bo mając statyw z jedną śruba a z 2 np to o wiele bardziej stabilnie mi się pracuje i bezpiecznie biegająć ze sprzętem z miejsca na miejsce mając 2 śruby w podstawie...
Niestety, ale przez wielkość kuli w głowicach MF przeszedłem na głowice Gitzo i jak pisałem skończył się problem ciężkich szkieł ( poza 500 nieraz stawiam na tym S300-800/5.6 i daje też sobie spokojnie radę ).
Statyw używam GITZO GT3541LS SER.3 6X SYSTEMATIC 4S. LONG: http://fotozakupy.pl/statyw/gitzo-gt3541lsser-3-6x-systematic-4s-long,11792s
nie ma problemu, bo w statywie jest śruba blokująca, choć po przykręceniu głowicy jeszcze mi się nie zdażyło aby się odkręciła; co do normalnej głowicy to mogę Ci polecić GITZO GH3780QR SER.3 MAG. CENTRE BALL HEAD QR: http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh3780qr-ser-3-mag-centre-ball-head-qr,11810s
Niestety, ale przez wielkość kuli w głowicach MF przeszedłem na głowice Gitzo i jak pisałem skończył się problem ciężkich szkieł ( poza 500 nieraz stawiam na tym S300-800/5.6 i daje też sobie spokojnie radę ).
Statyw używam GITZO GT3541LS SER.3 6X SYSTEMATIC 4S. LONG: http://fotozakupy.pl/statyw/gitzo-gt3541lsser-3-6x-systematic-4s-long,11792s
nie ma problemu, bo w statywie jest śruba blokująca, choć po przykręceniu głowicy jeszcze mi się nie zdażyło aby się odkręciła; co do normalnej głowicy to mogę Ci polecić GITZO GH3780QR SER.3 MAG. CENTRE BALL HEAD QR: http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh3780qr-ser-3-mag-centre-ball-head-qr,11810s
Przepraszam miałem na myśli jedną śrubę lub np dwie w płytce mocującej w głowicy,
ta śruba która wchodzi w stopę szkła a nie w statywie...
Przepraszam miałem na myśli jedną śrubę lub np dwie w płytce mocującej w głowicy,
ta śruba która wchodzi w stopę szkła a nie w statywie...
nie ma żadnego problemu, wystarczy moneta 1, 2, 5PLN aby to naprawdę dobrze skręcić. W płytkach jest jakiś dziwny materiał zastosowany, po rozkręceniu nieraz mam problem "oderwać" płytkę od body czy obiektywu.
nie ma żadnego problemu, wystarczy moneta 1, 2, 5PLN aby to naprawdę dobrze skręcić. W płytkach jest jakiś dziwny materiał zastosowany, po rozkręceniu nieraz mam problem "oderwać" płytkę od body czy obiektywu.
a właśnie o to mi chodziło, używam manfrotto i tak obserwowałem ten materiał i to dało mi do myślenia czy monopod z jedną śrubą nie będzie zbyt ryzykowny ale skoro jest to temat stabilny to ok.
muszę przyznać że głowica imponująca teraz jestem ciekaw jaki model monopodu z Gitzo jest polecany do kompletu mi zależy na dość wysokim tzn odpowiednim do wzrostu 192cm :)
Znalazłem 2 takie modele:
http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3350xl-ser-3-alum-monopod-5s-xl,11910s
http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3551-ser-3-6x-monopod-5-s-g-lock,11903s
Znalazłem 2 takie modele:
http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3350xl-ser-3-alum-monopod-5s-xl,11910s
http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3551-ser-3-6x-monopod-5-s-g-lock,11903s
który nie weźmiesz będzie suuper pasował, do tego wymiaru ( h ) dolich wysokość głowicy i stopkę obiektywu oraz jego średnicę oraz dodaj z 5cm na h puszki.
który nie weźmiesz będzie suuper pasował, do tego wymiaru ( h ) dolich wysokość głowicy i stopkę obiektywu oraz jego średnicę oraz dodaj z 5cm na h puszki.
A ich całej ofert który byś polecił, jest jakiś flagowy model bo ja w tej firmie nie mam doświadczenia...
Jeżeli patrzymy na te 2 które ja wybrałem to widzę że jest różnica materiału z którego zostały wykonane i to 500zł różnicy za 200g :)...
A ich całej ofert który byś polecił, jest jakiś flagowy model bo ja w tej firmie nie mam doświadczenia...
Jeżeli patrzymy na te 2 które ja wybrałem to widzę że jest różnica materiału z którego zostały wykonane i to 500zł różnicy za 200g :)...
ich flagowy materiał to włókno węglowe oznaczone X6, właśnie tak jak ten :http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3551-ser-3-6x-monopod-5-s-g-lock,11903s, choć ja mam: http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm5541-ser-5-6x-monopod-4-s-g-lock,11904s, tylko ja mam 180cm wzrostu i jak go całkowicie rozłożę to i tak jest minimalnie za wysoki.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.