PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod + Głowica do Nikkor 500 mm f/4



Groniu7
13-07-2011, 19:51
Witam,
proszę o pomoc w doborze profesjonalnego monopodu + głowicy do nikkora 500 mm f/4,
biorę pod uwagę firmę Manfrotto.

Wymagania z mojej strony.
dość lekki, bardzo stabilny wiem że jest starszy model co ma dodatkowo 3 małe nóżki chowane w środku to jako alternatywa.
Co do głowicy to nie rozumiem dlaczego są dedykowane z jedną śrubą ??
obiektyw jest na tyle ciężko że z puszką to jakieś 5kg i w ofercie są np na 2 lub 3 śruby czy to nie temat bezpieczniejszy i stabilniejszy??
jedna śruba to chyba ryzyko odkręcenia lub luźnego połączenia zestawu moim zdaniem.
Dodam że czasami głowica ma tą samą płytkę która pasuje też do głowicy statywu.
Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii na co trzeba zwrócić uwagę z pominięciem wysokości statywu oraz udźwigu ??

zdjęcia totalnie przykładowe...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/07/1492660110-1.jpg
źródło (http://static3.skapiecstatic.pl/1492660-1-1-0.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/07/t283_220ba64e97b26327ae4c9b619c225b4b-1.jpg?
źródło (http://mediacdn.shopatron.com/media/mfg/2747/product_image/thm/t283_220ba64e97b26327ae4c9b619c225b4b.jpg?)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img1.ecyfrowe.pl/31605.jpg)

wilk325
13-07-2011, 21:00
ja Ci polecę ( takiej używam ) http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh5380s-ser-5-systematic-ball-head,11840s
1. odpuść sobie na starcie, ma tylko pokłon, obracanie to kręcenie monopodem
2 i 3. trochę mała kula i przez to dość trudna regulacja docisku; tak aby to płynnie i bez wysiłku i skoków chodziło

co do monopodu - szukaj naprawdę stabilnego ( niestety ale Manfrotto pozamieniałem na Gitzo i skończyły mi się problemy ze stabilnością - mogą się jednak zacząć z płynnością finansową;) ).

Groniu7
13-07-2011, 22:03
ja Ci polecę ( takiej używam ) http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh5380s-ser-5-systematic-ball-head,11840s
1. odpuść sobie na starcie, ma tylko pokłon, obracanie to kręcenie monopodem
2 i 3. trochę mała kula i przez to dość trudna regulacja docisku; tak aby to płynnie i bez wysiłku i skoków chodziło

co do monopodu - szukaj naprawdę stabilnego ( niestety ale Manfrotto pozamieniałem na Gitzo i skończyły mi się problemy ze stabilnością - mogą się jednak zacząć z płynnością finansową;) ).

Czysto teoretycznie zapytam o 2 rzeczy:

1. czy manfrotto ma jakiś sensowny odpowiednik w tej dziedzinie do Gitzo
http://www.manfrotto.com/category/8374.31708.0.0.0/Heads

2. a jaki statyw polecasz jeśli można prosić o dodatkową poradę

3. a jak ma się głowica z jedną śruba to takich bardziej rozbudowanych czy to się nie odkręca przy takiej masie i ciągłym
manewrowaniu sprzętem ??
To pytanie dlatego się pojawiło bo mając statyw z jedną śruba a z 2 np to o wiele bardziej stabilnie mi się pracuje i bezpiecznie biegająć ze sprzętem z miejsca na miejsce mając 2 śruby w podstawie...

wilk325
13-07-2011, 22:35
Czysto teoretycznie zapytam o 2 rzeczy:

1. czy manfrotto ma jakiś sensowny odpowiednik w tej dziedzinie do Gitzo
http://www.manfrotto.com/category/8374.31708.0.0.0/Heads

2. a jaki statyw polecasz jeśli można prosić o dodatkową poradę

3. a jak ma się głowica z jedną śruba to takich bardziej rozbudowanych czy to się nie odkręca przy takiej masie i ciągłym
manewrowaniu sprzętem ??
To pytanie dlatego się pojawiło bo mając statyw z jedną śruba a z 2 np to o wiele bardziej stabilnie mi się pracuje i bezpiecznie biegająć ze sprzętem z miejsca na miejsce mając 2 śruby w podstawie...

Niestety, ale przez wielkość kuli w głowicach MF przeszedłem na głowice Gitzo i jak pisałem skończył się problem ciężkich szkieł ( poza 500 nieraz stawiam na tym S300-800/5.6 i daje też sobie spokojnie radę ).
Statyw używam GITZO GT3541LS SER.3 6X SYSTEMATIC 4S. LONG: http://fotozakupy.pl/statyw/gitzo-gt3541lsser-3-6x-systematic-4s-long,11792s
nie ma problemu, bo w statywie jest śruba blokująca, choć po przykręceniu głowicy jeszcze mi się nie zdażyło aby się odkręciła; co do normalnej głowicy to mogę Ci polecić GITZO GH3780QR SER.3 MAG. CENTRE BALL HEAD QR: http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh3780qr-ser-3-mag-centre-ball-head-qr,11810s

Groniu7
13-07-2011, 22:45
Niestety, ale przez wielkość kuli w głowicach MF przeszedłem na głowice Gitzo i jak pisałem skończył się problem ciężkich szkieł ( poza 500 nieraz stawiam na tym S300-800/5.6 i daje też sobie spokojnie radę ).
Statyw używam GITZO GT3541LS SER.3 6X SYSTEMATIC 4S. LONG: http://fotozakupy.pl/statyw/gitzo-gt3541lsser-3-6x-systematic-4s-long,11792s
nie ma problemu, bo w statywie jest śruba blokująca, choć po przykręceniu głowicy jeszcze mi się nie zdażyło aby się odkręciła; co do normalnej głowicy to mogę Ci polecić GITZO GH3780QR SER.3 MAG. CENTRE BALL HEAD QR: http://fotozakupy.pl/glowica/gitzo-gh3780qr-ser-3-mag-centre-ball-head-qr,11810s

Przepraszam miałem na myśli jedną śrubę lub np dwie w płytce mocującej w głowicy,
ta śruba która wchodzi w stopę szkła a nie w statywie...

wilk325
13-07-2011, 22:50
Przepraszam miałem na myśli jedną śrubę lub np dwie w płytce mocującej w głowicy,
ta śruba która wchodzi w stopę szkła a nie w statywie...

nie ma żadnego problemu, wystarczy moneta 1, 2, 5PLN aby to naprawdę dobrze skręcić. W płytkach jest jakiś dziwny materiał zastosowany, po rozkręceniu nieraz mam problem "oderwać" płytkę od body czy obiektywu.

Groniu7
13-07-2011, 22:58
nie ma żadnego problemu, wystarczy moneta 1, 2, 5PLN aby to naprawdę dobrze skręcić. W płytkach jest jakiś dziwny materiał zastosowany, po rozkręceniu nieraz mam problem "oderwać" płytkę od body czy obiektywu.

a właśnie o to mi chodziło, używam manfrotto i tak obserwowałem ten materiał i to dało mi do myślenia czy monopod z jedną śrubą nie będzie zbyt ryzykowny ale skoro jest to temat stabilny to ok.
muszę przyznać że głowica imponująca teraz jestem ciekaw jaki model monopodu z Gitzo jest polecany do kompletu mi zależy na dość wysokim tzn odpowiednim do wzrostu 192cm :)

Groniu7
14-07-2011, 17:15
Znalazłem 2 takie modele:

http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3350xl-ser-3-alum-monopod-5s-xl,11910s

http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3551-ser-3-6x-monopod-5-s-g-lock,11903s

wilk325
14-07-2011, 18:15
Znalazłem 2 takie modele:

http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3350xl-ser-3-alum-monopod-5s-xl,11910s

http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3551-ser-3-6x-monopod-5-s-g-lock,11903s

który nie weźmiesz będzie suuper pasował, do tego wymiaru ( h ) dolich wysokość głowicy i stopkę obiektywu oraz jego średnicę oraz dodaj z 5cm na h puszki.

Groniu7
14-07-2011, 20:09
który nie weźmiesz będzie suuper pasował, do tego wymiaru ( h ) dolich wysokość głowicy i stopkę obiektywu oraz jego średnicę oraz dodaj z 5cm na h puszki.

A ich całej ofert który byś polecił, jest jakiś flagowy model bo ja w tej firmie nie mam doświadczenia...
Jeżeli patrzymy na te 2 które ja wybrałem to widzę że jest różnica materiału z którego zostały wykonane i to 500zł różnicy za 200g :)...

wilk325
15-07-2011, 09:53
A ich całej ofert który byś polecił, jest jakiś flagowy model bo ja w tej firmie nie mam doświadczenia...
Jeżeli patrzymy na te 2 które ja wybrałem to widzę że jest różnica materiału z którego zostały wykonane i to 500zł różnicy za 200g :)...

ich flagowy materiał to włókno węglowe oznaczone X6, właśnie tak jak ten :http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm3551-ser-3-6x-monopod-5-s-g-lock,11903s, choć ja mam: http://fotozakupy.pl/monopod/gitzo-gm5541-ser-5-6x-monopod-4-s-g-lock,11904s, tylko ja mam 180cm wzrostu i jak go całkowicie rozłożę to i tak jest minimalnie za wysoki.