PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie jest ostrość



adrian8308
11-07-2011, 22:28
Witam mam problem bo coś nie mogę ładnie wyostrzyć fotki, twarz powinna być ostra a taka nie jest.
Ustawienia aparatu:
Przysłona----f/7,1
Ogniskowa---- 105mm
Odmierzanie----- punktowe

W ogóle jakieś to zdjęcie nie ostre, ustawiałem na oczy ale i tak nie wyszło.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img685.imageshack.us/img685/5189/tupi111111111.jpg]źródło ([URL=http://imageshack.us/photo/my-images/685/tupi111111111.jpg/)[/URL] Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Damiankck
11-07-2011, 22:37
a jaki masz czas naświetlania?

adrian8308
11-07-2011, 22:39
0,15

Damiankck
11-07-2011, 23:34
1/15 ?
spróbuj zmniejszyć czas i zwiększ ISO.

2pompony
12-07-2011, 00:05
Na takiej wielkości obrazku ocenić się tego nei da, ale musisz odróżnić dwie sprawy: czy zdjęćie jest nieostre, czy poruszone (może być to-lub-to, ewentualnie to-oraz-to).

Dygresja: kiedyś na obiektywnych toczyła się bardzo śmieszna i zażarta jednocześnie dyskusja, w której główny pytający twierdził, że to jedno i to samo (rzecz jasna nei jest to to samo). Potem stwierdził, że już rozumie, a potem zadawał kolejne pytania świadczące o tym, że dalej nic nie kuma. Śmieszne to było, choć momentami i tragiczne, przyznaję...

Pochwalę się, że wpadłem tam na racjonalizatorski pomysł: zaapelowałem, żeby koledzy pokazali ewidentne przykłady zdjęćia ostrego, ale poruszonego i obok zdjęcia nie poruszonego, ale nieostrego. Ach, cóż to były za świetne przykłady!...

Ale wracając do Twojego głownego pytania - gdzież ta ostrość? Otóż możesz stwierdzić oglądając 100% cropa, czy na pewno zdjęcie nie jest minimalnie poruszone. Bywa, że takie minimalne poruszenie czasem po prostu odbieramy nei jako poruszenie, tylko jako rozmycie. Jeśli obrazek oglądamy w pomniejszeniu (tzn. nie w 100%), a poruszenie jest minimalne, bywa, ze właśnie tak jest - odbieramy obrazek jako nieostry, a nie poruszony. I wtedy choćby się człowiek popierdział z wysiłku nei uzyska ładnego, normalnego, ostrego zdjęcia i zastanawia się co - do cholery - się dzieje?

Inną sprawą jest odpowiednie przygotowanie małej wersji obrazka do prezentacji w internecie. Trzeba przyjąć z definicji (to znaczy nei dyskutować i nie szukać innych sposobów, tylko zastosować się bezwarunkowo), ze obrazek po zmniejszeniu do rozmiarów internetowych należy wyostrzyć. Są różne szkoły jakimi parametrami, ale nikt normalny nei zaprzecza, ze trzeba to zrobić...

Damiankck
12-07-2011, 00:08
ja obstawiam ze jest to zwykłe poruszenie. Myślę ze ze szkłem wszystko ok i z puszka tak samo. Zrób po prostu zdjęcie w lepszych warunkach i zobaczysz wtedy.

adrian8308
12-07-2011, 10:29
Panowie wrzucam cropa 100% do obejrzenia, zerknijcie o co chodzi.

http://zapodaj.net/f58e77d2bf99.jpg.html

Damiankck tak chodziło mi o 1/15

jacoslavgth
12-07-2011, 11:07
jeżeli bez stabilizacji to poruszone, ja schodziłem przy ogniskowej 105 w nikkorze 105/2,8 vr macro nawet do 1/6, w innych przypadkach czas naświetlania powinien byc nie dłuższy niż ok 1/100 s

darkmajin
12-07-2011, 11:33
a ja bym powiedział że jest pół na pół, dolna część wydaje się ostra = lewy bok, a jeżeli tak jest to coś było z przesuniętą soczewką ( serwis )

poruszenie było by widać na włosach np ..oczywiście mogę się mylić :P

bognik
12-07-2011, 11:44
Adrian8308, zdjęcie jest poruszone, a nie nieostre ;)

adrian8308
12-07-2011, 12:39
Dziękuję wszystkim za rady, spróbuje z krótszym czasem może pomoże:) W ostateczności serwis, ale wydaje mi się że to moja wina, wynikająca z braku doświadczenia.
Jeszcze raz dziękuje za rady.
Powoli się ściemniało na dworze tak ze czas musiałem troch wydłużyć, moja wina bo powinienem ISO podbić.