pawulonxxx
06-07-2011, 12:06
Witam wszystkich :)
tak sobie czytałem na forum i w necie o szarej karcie i tak się zastanawiam.....
Wszyscy tak dążą do uzyskania tych 18% ja zamiast "szarej" używam białej równo oświetlonej karty i prześwietlam o 1,5 EV efekt zawsze jest zadowalający , histogram rozciąga się idealnie. Nie ma przepaleń ani zaniku szczegółów w cieniach. Można też zrobić odwrotnie. Nie doświetlić o 1,5 EV czarnej ale z tą czernią bywa różnie i sprawdziło mi się to tylko kiedyś z nowym szmacianym pokrowcem od telefonu na "N" wszystkie inne kartony korygowałem na -1 lub 1,3 EV.
jest to metoda która podobno najlepiej sprawdzała się z kliszakami i z moich doświadczeń na cyfrówkach sprawdza się najlepiej ale tylko z tą białą kartką. Stosuje najzwyklejszą stronę A4 z bloku technicznego lub jeśli obiekt w kadrze ma białe elementy pomiar punktowy i czasową blokadę pomiaru przyciskiem AE-L
Co sądzicie o tej metodzie i czy macie z nią jakieś doświadczenia? :)
tak sobie czytałem na forum i w necie o szarej karcie i tak się zastanawiam.....
Wszyscy tak dążą do uzyskania tych 18% ja zamiast "szarej" używam białej równo oświetlonej karty i prześwietlam o 1,5 EV efekt zawsze jest zadowalający , histogram rozciąga się idealnie. Nie ma przepaleń ani zaniku szczegółów w cieniach. Można też zrobić odwrotnie. Nie doświetlić o 1,5 EV czarnej ale z tą czernią bywa różnie i sprawdziło mi się to tylko kiedyś z nowym szmacianym pokrowcem od telefonu na "N" wszystkie inne kartony korygowałem na -1 lub 1,3 EV.
jest to metoda która podobno najlepiej sprawdzała się z kliszakami i z moich doświadczeń na cyfrówkach sprawdza się najlepiej ale tylko z tą białą kartką. Stosuje najzwyklejszą stronę A4 z bloku technicznego lub jeśli obiekt w kadrze ma białe elementy pomiar punktowy i czasową blokadę pomiaru przyciskiem AE-L
Co sądzicie o tej metodzie i czy macie z nią jakieś doświadczenia? :)