Zobacz pełną wersję : Domowe przygody bokehu, czyli Eine Kleine OKD Test
Dzień dobry Państwu.
Z góry dziękuję za uwagę, na wszelki wypadek przepraszając za zakłócanie spokoju.
Otóż miałem okazję pobawić się rodzinnie Markiem Drugim.
W związku z tym naszło mnie na podpięcie doń kilku zabytkowych obiektywów i oto tegoż effekta.
Dedykując Mariowi ufam, że pierwszy napisze, co o takim teście myśli... :D
Technicznie - zdjęciowo:
Av, szkła oczywiście w pełni otwarte, WB auto, ISO 100, ostrzenie poprzez LV mniej więcej na środek czyli na śrubę dźwigni samowyzwalacza eMtrójki (a dokładniej na jej bliższą dziurkę ;)), skala w stosunku do ogniskowej - regulacją odległości od sceny starałem się zachować tę samą wielkość głównego motywu, którym była prawie cała M3, ograniczona ramką ostrości na podglądzie.
Z początku, jako stary Nikoniarz, próbowałem zdać się na potwierdzenie ostrości markowego AF'a. Moja naiwność kosztowała mnie sporo czasu i nerwów, choć muszę przyznać, że kilka na kilkadziesiąt "potwierdzeń" się potwierdziło.
Przy okazji wyszło, że 50-tki nie są sobie równe - spośród trzech tutaj najszerszy jest Takumar a najwęższy Pancolar.
Technicznie - obróbkowo:
RAW'y zaimportowane do Lightrooma i wyeksportowane ze standardowym wyostrzeniem, poza tym bez jakiejkowiek korekty.
1. Super-Takumar 2.0/35, M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0422.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0422.jpg)
2. Super-Takumar 1.4/50, M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0423.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0423.jpg)
3. Canon EF II 1.8/50 (Wydmuszka ;)):
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0424.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0424.jpg)
4. Pancolar 1.8/50, Exakta Mount:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0425.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0425.jpg)
5. Biotar 2.0/58, Exakta Mount:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0426.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0426.jpg)
6. Biotar 2.0/58, M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0427.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0427.jpg)
7. Biotar 1.5/75, Exakta Mount:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0428.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0428.jpg)
8. Cyclop 1.5/85 (noktowizyjna wersja Heliosa-40-2), M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0429.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0429.jpg)
ranbir kapoor
04-07-2011, 19:21
Pierwszy pisze ze wg mnie to test o KD
Moim zdaniem test jest OKD, poniewaz rozne ogniskowe, a kadr ten sam. Mozliwe, ze czegos tam ze wstepu nie zrozumialem, ale kto by za intelektualna bestia nadazyl ;)
A, no i dziekuje za test :) Dla mnie Super-Takamur 1.4/50 daje najladniejszy obrazek. Tyle moge powiedziec na podstawie testu OKD.
Test faktycznie OKD, bo wszystkie fajne szkła są na zdjęciu, a testowane jakieś wydmuszki :D
spiritwood
04-07-2011, 21:02
Oba Takumary są fajne, pięćdziesiątka ma sznyt trochę bardziej retro...
MP wyszła najładniej ;)
microbot
04-07-2011, 21:15
Test faktycznie OKD, bo wszystkie fajne szkła są na zdjęciu, a testowane jakieś wydmuszki :D
Oj nie chciałbyś taką wydmuszką w głowę dostać ;) szczególnie Cyclopem.
Dzięki za poświęcony czas. Jeżeli tak mają wyglądać testy OKD to ja chcę więcej :)
Mi Pancolar pasuje najbardziej a na drugim Takumar 35mm (pomimo, że nie znoszę tej ogniskowej)
Oj nie chciałbyś taką wydmuszką w głowę dostać ;) szczególnie Cyclopem.
Sądząc po kontraście szkła ma z plexiglasu :D
Test faktycznie OKD, bo wszystkie fajne szkła są na zdjęciu
Wypraszam sobie! Nie wszystkie! :razz:;)
Sądząc po kontraście szkła ma z plexiglasu :D
Nie ma. ;)
Nie ma też wcale, albo prawie wcale, powłok. I łapiąc światło potrafi się tak zachować. Nie zakładałem osłony - w końcu to test OKD. :D
ranbir kapoor
04-07-2011, 21:58
Wybieram oczywiscie takumara 35
o yashica 635;]
Te, skromny! :razz:
Twoja przecież. :D
zasadniczy blad logiczny...twoja;)
W testach OKD pełno błędów. ;)
pomijajac srednioformatowosc tej jaski ...ona daje piekny bokeh
ten z MP to Tele-Elmarit-M?
ach, test OKD oczywiście, Wydmuszka wygrała :D
ten z MP to Tele-Elmarit-M?
ach, test OKD oczywiście, Wydmuszka wygrała :D
Bingo.
polecam otworzyć w kolejnych kartach 35,50,58,75 i 85, pięknie się obraz spłaszcza. cholera wiedziałem że chcę jasną 35, teraz wiem to bardziej.
tomwidlak
04-07-2011, 23:33
a cyklop naprawde lipa
Dopisze skromnie ze Cyklopa przewyzsza tylko Noctilux, nawet nie Contaxowe 80/2 :-) Jest to oczywiscie tylko moje zdanie i moich narzadow wzrokowych, ale to co potrafi Cyklop, to bajka :-) Trzeba tylko znac jego liczne limitacje, i naumiec sie go uzywac :-)
Wojtku, bardzo przemyslany test :-) Ty powinienes na tym forum byc odpowiedzialny za testy :-)
ranbir kapoor
04-07-2011, 23:47
Moje oczy mowia ze wyPadl tu najgorzej
No i 85mm na malym obrazku to przynajmniej o 35 za duzo
tomwidlak
04-07-2011, 23:55
Moje oczy mowia ze wyPadl tu najgorzej
No i 85mm na malym obrazku to przynajmniej o 35 za duzo
Tu tak :-) Jak wspomialem powyzej, Cyklop ma wiele limitacji i trzeba sie z nim dobrze zaznajomic wpierw. Ale to co on potrafi zrobic w odpowiednich dla niego warunkach, zadne inne szklo nie potrafi, bajka poprostu :-) Na liscie moich NAJ szkiel, jest na miejscu trzecim, zaraz ale zdecydowanie przed Contaxowym 80/2 :-)
Dopisze skromnie ze Cyklopa przewyzsza tylko Noctilux, nawet nie Contaxowe 80/2
Na liscie moich NAJ szkiel, jest na miejscu trzecim, zaraz ale zdecydowanie przed Contaxowym 80/2
Plączesz się w zeznaniach :D
tomwidlak
05-07-2011, 00:12
Plączesz się w zeznaniach :D
Hehe sklerozo, nie placze sie ino nie pamietasz :D
1. Noctilux f1.0
2. nie powiem
3. Cyklop 85/1.5
4. Contax 80/2
5. Aero-Ektar 178/2.5
Tak Ci mowilem :D
Wojtku, bardzo przemyslany test :-) Ty powinienes na tym forum byc odpowiedzialny za testy :-)
Tomku, dziękuję, ale nie przesadzaj! :)
Okazuje się, że metodologia wcale nie jest taka oczywista.
Jako ciekawostkę wrzucam wersję prototypową, którą uważam za nieudaną.
W niej usiłowałem utrzymać powtarzalność całości obejmowanego kadru, nie motywu głównego, i przede wszystkim oś optyczna nie była pozioma.
Jak widać, było to błędem, nawet jak na test OKD. :D
Kolejność jak poprzednio:
1. Super-Takumar 2.0/35, M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0412.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0412.jpg)
2. Super-Takumar 1.4/50, M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0413.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0413.jpg)
3. Canon EF II 1.8/50 (Wydmuszka ;)):
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0414.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0414.jpg)
4. Pancolar 1.8/50, Exakta Mount:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0415.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0415.jpg)
5. Biotar 2.0/58, Exakta Mount:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0416.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0416.jpg)
6. Biotar 2.0/58, M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0417.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0417.jpg)
7. Biotar 1.5/75, Exakta Mount:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0418.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0418.jpg)
8. Cyclop 1.5/85 (noktowizyjna wersja Heliosa-40-2), M42:
http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0419.jpg
źródło (http://wpk.eltrakon.pl/Test_OKD_001/_MG_0419.jpg)
Hehe sklerozo, nie placze sie ino nie pamietasz :D
1. Noctilux f1.0
2. nie powiem
3. Cyklop 85/1.5
4. Contax 80/2
5. Aero-Ektar 178/2.5
Tak Ci mowilem :D
Supeł Tak Umarł ! skleroza nie boli :D
tomwidlak
05-07-2011, 00:33
Supeł Tak Umarł ! skleroza nie boli :D
No co Ty, nie w pierwszej piatce :D Fane szklo ale nie zajebiste szklo :D
... hmm przypomnę sobie! choć jeżeli nie Nikkorlux to mogę mieć problemy :D
Kolejność jak poprzednio:[...]
Poziom wina w kieliszku nijak się ma do kolejności. ;) Chyba że to złudzenie...? :)
Poziom wina w kieliszku nijak się ma do kolejności. ;) Chyba że to złudzenie...? :)
Wygrałaś główną nagrodę. :razz::D
To był kieliszek zapasowy i testowy, poziom zmieniał się w drugim... ;)
tomwidlak
05-07-2011, 00:46
... hmm przypomnę sobie! choć jeżeli nie Nikkorlux to mogę mieć problemy :D
Kurde, no i wygadales. Nie chclaem mowic powodowany wstydem, ale nr.2 to wlasnie Nikkorlux :D
Wygrałaś główną nagrodę. :razz::D
To był kieliszek zapasowy i testowy, poziom zmieniał się w drugim... ;)
Główną nagrodę - czyli?? Bo może nie powinnam wygrywać? :D
Wybaczcie, ale poczyściłem trochę temat.
Jesteśmy w dziale technicznym, na takie pogaduchy to jest raczej miejsce na GG, ewentualnie w dziale Cafe.
Swoją drogą test ciekawy, i fajne zdjęcia.
Sapphiron
05-07-2011, 12:31
Wybaczcie, może jestem jakiś tępy, albo słoń mi nadepnął na oko, ale nie widzę nic porywającego w bokehu który został zaprezentowany w tym wątku...
tomwidlak
05-07-2011, 12:54
Wybaczcie, może jestem jakiś tępy, albo słoń mi nadepnął na oko, ale nie widzę nic porywającego w bokehu który został zaprezentowany w tym wątku...
Kiepskie szkla = kiepski bokeh :-) Czeba Wojtka poprosic aby Nikkorluxa dolozyl razem nastepnym, to pozamiata :-)
Ja sie Tomku drogi z Toba zgodzic nie moge :) Widze na podstawie testu, co prawda OKD, ze kilka szkiel jednak daje ladny obrazek - dwa Takamury. Przydalby sie ktos z optycznych co by bokeh nam policzyl, ale na moje oko te dwa wlasnie maja najwiecej bokow (taka chyba to jednostka powinna byc :D)
tomwidlak
05-07-2011, 13:33
Ja sie Tomku drogi z Toba zgodzic nie moge :) Widze na podstawie testu, co prawda OKD, ze kilka szkiel jednak daje ladny obrazek - dwa Takamury. Przydalby sie ktos z optycznych co by bokeh nam policzyl, ale na moje oko te dwa wlasnie maja najwiecej bokow (taka chyba to jednostka powinna byc :D)
Ja sobie tylko jaja robie :D "Nikkorlux" o tym swiadczy, choc nie kazdy wtajemniczonym :D
Piękne te takumary. Już wiem co następnego kupuję. :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.