PDA

Zobacz pełną wersję : obracanie zdjec



maciek_m
03-02-2007, 20:19
Hej mam pytanie, czy bardzo pogarsza sie jakosc jpg'a z aparatu przy obracaniu zdjec uzywajac tego windowsowego podgladu obrazow? Jesli tak to czego uzywac do bezstratnego obracania o ile to mozliwe?
A moze to obracanie w windowsie wcale nie jest takie zle?

dzieki za odpowiedzi ! ;-)

JK
03-02-2007, 20:23
Jeśłi chcesz robić to bez strat, to najlepiej obracać RAWa lub TIFFa. Po obrocie musisz przecież zdjęcie zapisać na dysku, a w przypadku zapisu JPEGa straty masz jak w banku.

maciek_m
03-02-2007, 20:33
dobrze a jesli nie robie w raw'ach tylko od razu w jpg'ach i kopiuje zdjecia z aparatu to czy bardzo duzo traci sie obracajac zdjecie? nigdy o tym szczerze mowiac nie myslalem ale teraz wydaje mi sie ze trzeba zaczac :-)

pawl_s
03-02-2007, 22:10
W IrfanView jest plugin JPEG Losless Operation, dzieki ktoremu mozesz obracac pliki JPG bezstratnie. Nie probowalem.

Jacek_Z
04-02-2007, 01:23
Jeśłi chcesz robić to bez strat, to najlepiej obracać RAWa lub TIFFa. Po obrocie musisz przecież zdjęcie zapisać na dysku, a w przypadku zapisu JPEGa straty masz jak w banku.

mało poruszane zagadnienie, a mnie ciekawi.
zawsze robię jpg, nef - czasami tak, czasami nie.
w body mam wyłączone obracanie zdjęć.
po zaimportowaniu na komp - piony "leżą"
w nikonowskim Picture Project zaznaczam i daję polecenie obrotu. Dzieje sie to błyskawicznie - czy mam szybki komp? czy to tylko jednak zdjęcie nie jest obracane, a jest informacja o jego połozeniu?
to samo przy okazji robię z nefami - i one tez sie obracją szybko. Niemozliwe, by były otwierane i zapisywane w całości, pewnie jest tylko modyfikacja pewnego fragmentu pliku.

jak to jest dokładnie?

ja celowo w body nie mam automatycznego obracania zdjęc - bo sa problemy przy używaniu różnych aplikacji. jedne widzą poprawnie, a inne nie.

fIlek
04-02-2007, 02:50
Wychodzi na to, że początek układu współrzędnych tylko przemieszczasz, poza tym przy takim sofcie straty przy obrocie to byłby obciach...

madburn
04-02-2007, 12:51
wszelkie programy graficzne sa stratne z definicji - trzeba jpg otworzyc obrocic i zapisac - czyli zdekompresowac obrocic i skompresowac - jesli stopien kompresji bedzie dosc wysoki to po 2-3 obrocie wychodza sliczne artefakty :)
Windowsowy podgladacz stratnie obraca !!

w irfanView (i nie tylko) jest plugin JPG lossless - bezstratne operacje na JPG
wykorzystuje nieudokumentowane wlasciwosci JPG - mozna obracac (o wielokrotnosci 90st, i odbicia pion poziom)

tworcy twierdzili ze nie da sie obracac bo wymaga to dekompresji
tymczasem zapomnieli ze JPG to ....macierz - a te jako taka matematycznie mozna obrocic czy odbic :)
i tak to dziala - naglowek pliku jest modyfikowany a zawartosc poddawana operacja macierzowym - i myk - jest obrocone bez dekompresji

w aparacie pewnie dziala na tej samej zasadzie - IrfanView do obrotu moze wykorzystac informacje z exifa "orientation flag"

jpgCROP poszedl jeszcze dalej - kadruje bezstratnie JPGa :) w koncu macierz mozna tez zmniejszyc :)

Władca Pixeli
05-02-2007, 07:48
http://en.wikipedia.org/wiki/JPEG

Zink
05-02-2007, 22:02
Dokładnie tak jak mówi madburn. Dodam tylko, że aparat nie obraca zdjęcia, tylko zapisuje odpowiednią wartość do flagi Orientation w EXIFie. Interpretacja zależy już tylko od programu, który otwiera zjęcie. Jacek_Z, prawdopodobnie Picture Project zmienia tylko wspomnianą flagę, a nie obraca zdjęcia (nawet bezstratnie), bo ta operacja zajmuje nieco czasu.

Co do bezstratnego obrotu w Irfanie. Zrobiłem test: obróciłem "bezstratnie" zdjęcie 10 razy o 90 stopni. Po tej operacji nie zauważyłem żadnej różnicy względem oryginału.