PDA

Zobacz pełną wersję : Profile ICC dla drukarek "epson claria"



digger-gp
27-06-2011, 20:51
Pytanie nowicjusza do znawców tematu... Czy mając profile dla Epson Stylus Photo 1400 można użyć te profile drukując innymi drukarkami systemu kolorów "epson claria" - czyli Epsonami P50, PX650, PX660, R285, R290. Patrząc na parametry techniczne ich głowic drukujących mam przeczucie że tak..! Chciałbym jednak się upewnić...
Wymieniając kolejno... takie same tusze Epson Claria Photographic Ink, minimalna wielkość kropli (1.5pl) oraz rozdzielczość (5760 x 1440 optimised dpi), szybkość drukowania (10X15 - 12sek) oraz ilość dysz na kolor -90. Co do drukarek PX710W, PX720WD, PX820FWD chociaż też są "epson claria" miałbym większe wątpliwości bo one mają 180 dysz na kolor(dzięki temu nieznacznie większą szybkość - 10sek dla 10x15)8)

Moje pytanie bierze się stąd że chciałbym przejść na CISS i tusze Lyson dla których dostępne są gotowe profile ICC dla nośników(papierów) różnych producentów. Ale spośród drukarek "epson claria" wymieniana jest tylko Stylus Photo 1400 a inne np. P50, PX650 itd zupełnie są pomijane... Być może oczywistą oczywistością jest to że profile dla P50 i PX650 są identyczne z tymi dla Epsona 1400.

Czornyj
27-06-2011, 21:22
Marne szanse - od czasu 1400 tusze się nie zmieniły, ale głowice, algorytmy rastrowania i linearyzacje raczej napewno.

digger-gp
27-06-2011, 21:39
Marne szanse - od czasu 1400 tusze się nie zmieniły, ale głowice, algorytmy rastrowania i linearyzacje raczej napewno.

A może ktoś to wypróbuje... ktoś kto ma zainstalowany CISS z tuszami Lyson na P50 albo PX650. Wystarczy że sciągnie gotowy profil dla epsona 1400 i wydrukuje jakieś choćby nieduże zdjątko...

Podaje linki; Marrutt (http://www.marrutt.com/epson-1400-other/epson-1400-support.html) albo Inks.Pl (http://inks.pl/20,profile-kolorow-icc) Na przykład dla papieru Epson Premium Glossy...

digger-gp
11-07-2011, 13:39
Wypróbowałem to na oryginalnych jeszcze tuszach...! Zainstalowałem na swoim komputerze drukarkę Epson R1400 implantując w ten sposób epsonowskie profile do niej, po czym drukowałem te same zdjęcia drukarką PX650 - pierw na profilu SP PX TX 650 Epson Premium Glossy, potem na profilu SP 1400 1410 Epson PGPP(też profil pod papier epson premium glossy jaki użyłem do porównania). Wprawdzie profile te nie są identyczne ale w mojej opinii jak najbardziej można używać ich drukując na epsonie PX650. Na czym polega różnica? Tylko na tym że że drukując na profilu od R1400 otrzymujemy wydruki minimalnie bardziej nasycone w cieniach, balans kolorów pozostaje jednak identyczny.
Podejrzewam że skierowana do bardziej wymagającego użytkownika 1400 jest zoptymalizowana w kierunku jakości, a ta bardzie amatorska 650 w kierunku ekonomiki(oszczędzania tuszy). Tą różnice widać już na podglądzie - kiedy włączam; View - Proof Setup - Custom - Dvice to Simulate - profil. Z tym że bardziej jest ona widoczna na podglądzie niż na samym wydruku..! Żeby nie było że w tym moim teście zrobiłem jakieś błędy, dodam że każdorazowo kopię zdjęcia zapisanego w profilu sRGB, konwerterowałem do używanego w danym momencie profilu drukarki: Edit - Convert to Profile - profil(np. SP1400 1410 Epson PGPP)
Z niezłym skutkiem drukowałem też na papierze Fine Art - Epson Enhenced Matte, używając do tego profilu SP1400 1410 Epson ARMP (drukarka PX650 takowego nie posiada gotowego na płycie instalacjnej). I tu uzyskałem podobny jak na papierze premium glossy balans kolorów. Dobrze jest jednak w Proof Setup - Device to Simulate kliknąć w okienku "Simulate Paper Color". Pokaże to nam nieco przesadnie ten mglisty cast jaki pojawia sie przy wydruku na papierach matowych - zwłaszcza w ciemnych partiach obrazu.
Podsumowując... po przejściu na tusze Lyson i CISS na mojej PX650 nie powinno być żadnego problemu w stosowaniu ogólnie dostępnych w sieci profili do drukrki R1400.
Mam nadzieje że byłem pomocny dla tych którzy mieli podobny dylemat.
Pozdrawiam