PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i zdjęcia ślubne.



StruceL
28-08-2004, 23:07
Mam pytanie.

Czy D70 z dobrym jasnym [2,8] obiektywem o ognickowych np. 35-70 i lampą SB-600 lub SB-800, nadaje się do zdjęć ślubnych.

Jężeli nie to jaki zestaw proponujecie.

Z góry dzięki za odpowiedzi i rady.

maroo
28-08-2004, 23:14
Nie robiłem i nie będę robił ale czemu miałoby się nie dać?
Obawiam się tylko, że obiektyw zaczynający się od 35mm (to w efekcie da ponad 50mm) może być za wąski przy niektórych ujęciach.

gmoszkow
29-08-2004, 06:01
witam

Ja też nie specjalnie dużo robiłem na ślubach, ale ogniskowa 35 to będzie za mało (szczególnie w trakcie głównej akcji czyli wiązania dłoni stułą i nakładaniu obrączek nie można sobie pozwolić na swobone kadrowanie).

Pamiętaj, że zawsze tam będzie tłum ludzi: kamerzysta + ciocie i wujkowie którzy też chcą zrobić zdjęcie no i ksiądz też musi się gdzieś zmieścić, więc by mieć przewagę nad innymi musisz być blisko co onzacza szeroki kąt.

Przy factorze 1,5 minimum co musisz mieć to 18 mm.

Idealny by był AF-S DX 17-55mm f/2.8G IF-ED tylko, że jego cena jest powalająca.

Inaczej brałbym kita jak musisz być bardzo blisko akcji (wtedy lampą dopalisz) a 2,8 brałbym na plany dalsze, gdzie warto mieć ten jasny koniec przysłony (szczególnie jeśli kościół jest ciemny).

Pamiętaj, że jeśli robisz to zawodowo/zarobkowo to warto zainwestować w sprzęt bo inaczej będą klienci niezadowoleni a to pierwszy krok do "wyjścia" z biznesu.

To tyle przemyśleń.

Grzegorz

JacekKa2
29-08-2004, 17:30
Jest jeszcze jeden aspekt, to co otrzymasz z z D70,bez wzgledu na to w jakim zrobisz formacie (RAW czy JPG) będzie wymagało istotnych poprawek.Jeśli sam masz możliwość obróbki na minilabie cyfrowym,to pół biedy,jaśli jednak będziesz musiał sam przygotować pliki tak,aby w na labie były robione bez korekcji,to pochłania to mnóstwo czasu i wymaga dość dobrego opanowania również dobrego programu graficznego.

Tomx
29-08-2004, 18:14
Witam

Wczoraj fociłem na ślubie z sb-800 i kitowym obiektywem. Testowałem różne ujęcia, różne ISO, tryb slow, lampa w sufit (oczywiście już na weselu gdzie sufit był na odpowiednim poziomie). Prawda jest taka jak ją przedstawił JacekKa2, bez dobrego programu graficznego nici. A szeroki kąt jak najbardziej wskazany, choć mój 70-210D też się przydał.

Pozdrawiam
Tomek

Tomx
29-08-2004, 18:15
Aha i Nefa polecam.

Tomek

Anonymous
29-08-2004, 19:21
git

PS'a mam w palcu

StruceL
29-08-2004, 19:23
nie zalogowałem sie

git

PS'a mam w palcu

Tomx
29-08-2004, 19:25
A i regulację backfocusa proponuje jeśli taka wystąpi w Twoim modelu. Bez tego mydełko.

Tomek

JacekKa2
29-08-2004, 21:27
Konkluzja może być chyba taka,że najprostszym wyjściem będzie F100 lub F90x,do tego 28-105,lampa od SB26 w górę (pomijając SB27) i np.FujiPRESS400.Aparat i lampa w trybie program i nie powinno być żadnych kłopotów technicznych.Odbitki zrobisz w każdym przyzwoitym zakładzie za grosze.

admin
29-08-2004, 21:29
A moim zdaniem konkluzja moze byc a nawet powinna byc taka: D70 nadaje sie do tej pracy znakomicie. We wspolpracy z SB800 da efekty w pelni zadowalajace klienta. Oczywiscie aspekty znajomosci fachu fotografisty nie biore pod uwage. Moja opinia pochodzi z autopsji... :)

Tomx
29-08-2004, 21:33
Oczywiście że D70 się nadaje, tylko więcej czasu trzeba poświęcić na obróbkę, ale jest i więcej możliwości.

Tomek

admin
29-08-2004, 21:38
Panowie, miedzy bajki nalezy wlozyc "prawde" o tym ze ktoras cyfrowka mozna zrobic zdjecia ktore nie wymagaja obrobki. Pomijam juz oczywistosc w ktorej wiekszosc fotografistow robi do NEF'a czy RAW'a. Wtedy obrobka jest po prostu koniecznoscia. Przeciez praca przy takiej imprezie sama w sobie wymaga odrobiny obrobki, chocby po to aby nadac ostatni szlif sprzedawanym fotografiom. Mam nadzieje ze nie traktujecie tej konicznosci obrobki jako minus dla cyfry. Ja uwazam to za plus.

edos
29-08-2004, 22:10
Moim zdaniem zaletą cyfrówek jest właśnie możliwość dokonania obróbki wykonanego zdjęcia dostosowując je do własnych potrzeb i upodobań.

Saint
29-08-2004, 22:19
mozesz zrobic gdzies zdjecie a potem dorobic tlo jakies fajne wiec mloda para moze byc rownie dobrze byc w wersalu czy w malym derwnianym kosciele w pcimiu dolnym :)

StruceL
29-08-2004, 22:21
Zgadzam się z adminem.

Obróbka z cyfry powinna być a nawet jest koniecznością.

Mam jeszcze trzy pytania.

1. Co to jest back focus, co powoduje, jak się go reguluje i z czym go sie je? (wybaczcie lamerstwo)

2. Jakie proponujecie szkło na ciemny kościół, powiedzmy do 3 tys.

3. Jak SB-800 się spisuje w ciemnych pomieszczeniach. Rozumiem że wymaga to testów z mojej strony, ale słyszałem o przepaleniach i błędach w pomiarze światła. Czy stosować kompensację, a może nakładki rozpraszające światło, a może zdać się na automat. Co jest lapsze, zdjęcia lekko niedoświetlone czy lekko przepalone.

Saint
29-08-2004, 22:28
3. Jak SB-800 się spisuje w ciemnych pomieszczeniach. Rozumiem że wymaga to testów z mojej strony, ale słyszałem o przepaleniach i błędach w pomiarze światła. Czy stosować kompensację, a może nakładki rozpraszające światło, a może zdać się na automat. Co jest lapsze, zdjęcia lekko niedoświetlone czy lekko przepalone.

ja to bym ci zaproponowal cykniecie kilku fotek z reznymi ustawieniami i sprawdzic bo nigdy nie wiadomo na 100% jak to bedzienie mialem mozliwosci przetestowac lampy ale zamierzam ja kupic wiec nie moge ci zbyt duzo doradzic.

JacekKa2
29-08-2004, 22:51
Nie było moim zamiarem negować przydatności D70 w reportażu.Posiadaczem D70 jestem od maja i sam "popełniłem"taki reportaż na ponad 200 zdjęć.Pierwsze kopie na "zaprzyjażnionym" minilabie poszły do kosza.Spędziłem nad poprawkami prawie tydzień,żeby nadawały się "do jedzenia".Teraz również często robię cyfrówką,ale tylko te rzeczy, które rzeczywiście wymagają dopracowania.Po prostu musi być przeprowadzona kalkulacja czy cena usługi uzasadnia przyjęcie takiego czy innego rozwiązania.StruceL pytał o przydatność D70 w fotografii ślubnej,więc chyba ma odpowiedż:Jeśli chcesz mieć odrazu w miarę poprawny materiał -zrób na filmie,jeśli masz czas na pracę nad każdym ujęciem i cena usługi uzasadnia te zabiegi -polecam D70

JacekKa2
29-08-2004, 23:13
3. Jak SB-800 się spisuje w ciemnych pomieszczeniach. Rozumiem że wymaga to testów z mojej strony, ale słyszałem o przepaleniach i błędach w pomiarze światła. Czy stosować kompensację, a może nakładki rozpraszające światło, a może zdać się na automat. Co jest lapsze, zdjęcia lekko niedoświetlone czy lekko przepalone.

ja to bym ci zaproponowal cykniecie kilku fotek z reznymi ustawieniami i sprawdzic bo nigdy nie wiadomo na 100% jak to bedzienie mialem mozliwosci przetestowac lampy ale zamierzam ja kupic wiec nie moge ci zbyt duzo doradzic.

Pomiar światła w D70 jest tak kapryśny,że sąsiednie klatki w serii czasem różnią się o 1EV to samo dotyczy współpracy z SB800.Z moich doświadczeń wynika że najlepiej ustawić korekcję na aparacie na +0,3EV a czułość spokojnie na 800 lub więcej jeśli trzeba. Szumy nie sa duże nawet powyżej 1000.Zrobić w NEF- ie i otworzyć PS CS(8) uzupełnionym pluginem Adobe do otwierania NEF-ów.Jak dotychczas ta metoda wydaje mi się najskuteczniejsza i najszybsza.

admin
29-08-2004, 23:33
Jacku, nie zebym w jakis sposob chcial usprawiedliwiac przydatnosc akurat D70 ale w moim mniemaniu ten aparat nadaje sie do focenia slubow jak kazdy inny dSLR. Oczywiscie wynika to wlasnie z tej uroczej cechy tych aparatow jaka jest wymiennosc obiektywow. Piszesz o labie i dopracowaniu schematu wspolpracy. To dotyczy kazdego zdjecia wykonanego cyfra i wolanego w labie. Material ze slubu w zadnym stopniu nie rozni sie od innych. Zapewniam Cie ze ja sie zdjec z D70 na takich imprezach nie wstydze. Sprzedaje je z powodzeniem :)

Ayot
30-08-2004, 10:24
[...]
2. Jakie proponujecie szkło na ciemny kościół, powiedzmy do 3 tys.
[...]

AF Zoom-Nikkor 35-70/2.8D - lekki, kompaktowy, super ostrość, świetnie współpracuje z D70.

Anonymous
07-09-2004, 13:23
Tanszy bedzie nowy Tamron 28-70 f/2.8. Wg. testow na photozone.de wypada bardzo wysoko w staloogniskowych szybkich jasnych zoomach.

Srdecznie pozdr,
Krzysiek P

nevton
07-09-2004, 18:00
ja rowniez bede mial rodzinny slub i chce go ladnie zrobic sprzet mam jaki mam i nowego nie nabede (napewno nie do slubu) wiec zapytam z drugiej strony:

jak go zrobic tym co mam?

acha i sigma raczej odpada bo niestety ostrzy od 0.89m i ok. 1.30m w najgorszym przypadku
i nie zawsze bede mial miejsce by sie odsunac...

Sigma 28-300mm f3.5-6.3
Nikkor 50mm 1.8
Nikkor 35-80mm f4-5.6

BartekIgnasiak
07-09-2004, 18:09
Gość ... jak 28-70 moze wypadac w staloogniskowych??? skoro jest zmiennoogniskowy?

zreszta nie istnieje cos takiego jak staloogniskowy zoom

nevton
07-09-2004, 18:14
pewnie o stale swiatlo chodzi...

tak ja mysle

admin
07-09-2004, 18:17
Nevton, jaka lampa bedziesz swiecil, wbudowana? Jesli tak to mysle ze jedynie 50 da Ci na tyle dobra jakosc ze ja wykorzystasz. Pozostale szkla sa poprostu za ciemne. Jesli ustabilizujesz ktorykolwiek z nich, jest jakas szansa ze cos zrobisz, jesli nie podniesiesz czulosc do granic utraty jakosci i moze byc problem. Doradzam conajmniej monopoda i walnac sete na utrzymanie aparatu ;)

nevton
07-09-2004, 18:48
jesli nie podniesiesz czulosc do granic utraty jakosci
a przy slubie/weselu to ile bedzie 800-1000 ???

admin
07-09-2004, 18:55
800 to u mnie gorna granica...

nevton
07-09-2004, 19:11
ja akurat sie baaardzo przyzwyczailem do fuji 800 press i jakos nie bardzo pamietam zeby w D70-ce zmniejszac - przewaznie mam 400-800 a szumy mi nie przeszkadzaja tak bardzo

acha no i wynikowo te fotki raczej pojda na monitor a nie do labu...

i jeszcze jedno pytanko jak sie zachowa w takiej sytuacji niedoswietlenie fotki -1 EV a potem podniesienie w sofcie +1 EV (NEF oczywiscie) jest roznica w porownaniu z 0 EV i 0 EV??

admin
07-09-2004, 19:21
Szum na ciemnym tle (kosciol) bedzie bardziej widoczny. Z -1EV to dobry pomysl, pod warunkiem nie wyciagania tego w Digital Dee (uwidacznia szum) a podciagnieciu krzywymi i lekko w + EVNikon Capture. Efekt moze byc niezly. Jesli foty na ekran to tym bardziej szum wyzszego ISO widoczny. Na odbitce jest go wizualnie mniej.

nevton
07-09-2004, 19:29
czyli w aparacie ustawiam -1EV a potem podciagam a co z lampa??
(niestety wbudowana)

a co z focusem single, dynamic czy closest subject ??

a i nadmienie ze pare znajomych (amatorskich oczywiscie) slubow zrobilem F60 + 35-80mm f 4-5.6 wbudowana lampa raczej "zielony" program i fuji 800 press i bylem zadowolony

admin
07-09-2004, 21:21
Jesli z lampa to sprawa upada, chyba ze w manualu lub z korekcja blysku. Duze ryzyko bez prob. Ja mierze singlem. Dynamic jest czasem trudny do opanowania ;) Ja nie neguje ze bedziesz zadowolony. Latwo jednak o takie "kfiatki":




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/admin/smiec.jpg)

hesja
07-09-2004, 21:41
a'propos obrobki...
to fotek z F80 (itp) nie obrabialiscie??
ja najpierw skanowalem negatyw do 2000x3000 pix
a potem obrobka i dopiero papier ;)
obiektyw 35-70mm bedzie za waski :(
kitowy bedzie the best!
nie wyobrazam sobie focenia ludzi w ciemnym (kosciol) pomieszczeniu tylko z wbudowana lampa
no chyba jedynie doswietlajac cienie podczas robienia przy dosc silnym swietle zastanym
powodzenia!!
czekamy na efekty ;)

ps. ciekawe kiedy przelamie sie do focenia z ISO wiecej niz 200 ;))
ja wszedzie widze szuuumy!!! wrrrr

Tr0n
07-09-2004, 21:52
Ja ile razy zmienilem ISO na wiecej niz 200 (np wieczorem) to nastepnego dnia trzaskalem piekne szumy w pełnym sloncu przy ISO 800/1600 - najgorsze jest to ze nie potrafie sie nauczyc kontrolowac wlasnie tego parametru :(

hesja
07-09-2004, 22:03
taaaa
ja kiedys kumplowi pokazywalem ze mozna focic na ISO 1600
a na drugi dzien...
taaaa
wszystko poszlo do kosza!
BRAKUJE WYSWIETLANIA ISO NA WYSWIETLACZU!!!!

admin
07-09-2004, 22:12
Jest to ostatnio pierwszy parametr ktory kontroluje. Juz sie nauczylem. Podobnie jak ustawienia balansu bieli w jpg-u. Oczywiscie i ja zawalilem jedna sesje (ISO 1000) za spore pieniadze. Od tego czasu mam nauczke ;)

Mad Max
07-09-2004, 22:13
Kilka dni temu miałem dokładnie to samo. Coś tam popstrykałem wieczorem, następnego dnia pojechałem pofocić w hotelu. Kwiaty, serwetki, zastawy - panie się postarały o wystrój. Dobrze, że z to było z iso 800 i można jeszcze coś wyciągnąć na upartego...

BRAKUJE WYSWIETLANIA ISO NA WYSWIETLACZU!!!!

Tr0n
07-09-2004, 22:15
Zastanawiam się czy ISO AUTO nie potestuje ;)

admin
07-09-2004, 22:16
Zapomnij. Jedyny plus to to ze wyswietla komunikat na wyswietlaczu :)

Tr0n
07-09-2004, 22:21
Wiem ale wtedy nie zostawie go na piekną pogode z ISO 1600

admin
07-09-2004, 22:25
To zalezy. Moze wybrac za Ciebie. Wystarczy zrobic pomiar i przekadrowac a Nikon uruchomi swoj wlasny mozg ;) Plusem jest to ze masz przypomnienie na wizjerze. Gdyby auto ISO bylo na jednym przycisku, wlaczalbym tylko dalego zeby mi przypomnial o sprawdzeniu :)

nevton
07-09-2004, 23:16
a ja przypomne sie jeszcze raz ze auto iso to fajna rzecz byle bylo mozna ustawic ograniczenie np.: AUTO ISO MAX 800 albo AUTO ISO 200-400
i aparat operowal by iso tylko w zadanym zakresie

Anonymous
07-09-2004, 23:37
Będe zaczynał focić sluby.
Co powiecia na taki oto sprzęt na początek.

F80+GRIP
SB-80
NIKKOR 24-85 f/2,8-4 D IF lub TOKINA AT-X 28-80 f/2,8 PRO
Skaner do slajdów np. PLUSTEK OpticFilm 7200

I przy okazji będe miał dobry zestaw do focenia ogólnego.

admin
07-09-2004, 23:45
Bardzo przyzwoity zestaw, z tym ze powielasz ogniskowe - nie wiem dlaczego... Zainwestowalbym raczej w lepszy skaner i 50/1.4 lub 1.8.

Tr0n
07-09-2004, 23:46
Nie powiela - łaczniekiem jest lub ;)

StruceL
07-09-2004, 23:53
Nie powiela - łaczniekiem jest lub ;)

Dokładnie. :wink:

To może coś powiecie o tych szkłach. Wiem że obydwa są dobre. A Tokina troche tańsza. Co byście polecili.

P.S. Sory za anonimowość w poprzednim poście ale cięgle zapominam się zalogować.

admin
07-09-2004, 23:57
Skjuzmy ;) Moje stare oczy juz tego nie zauwazyly wsrod tego tlustego druku... Chyba czas odpoczac. Zanim jednak, wybralbym Tamrona 28-75/2.8 XR Di i to zdecydowanie.

nevton
08-09-2004, 00:22
Wlasnie zrobilem maly test w ciemnym przedpokoju tryb M wlasny czas i przyslona wg zyczenia wbudowana lampa ustawiona na -1EV iso 400 i auto iso

wiec tak to wyglada ze na cala impreze moge sobie na stale zadac przyslone - czas regulowac zaleznie od ogniskowej a lampa zalatwia reszte a jak lampa nie daje rady to dopiero auto iso podciaga

wnioski: GO mam taka jaka chce uzywam zoom-a i strojac czas nie porusze szumy mi wyjda w ostatecznosci a to co z lampy bede korygowal w sofcie

sluszna koncepcja??

nevton
08-09-2004, 13:21
admin-ku daj sie pomeczyc jeszcze...

admin
08-09-2004, 13:24
Juz jestem. Najtrudniej mi zaakceptowac to Auto Iso. Musze sobie to przetestowac ;) Zasadniczo nie widze wad w takim rozwiazaniu.

nevton
08-09-2004, 13:51
z tego co zauwazylem to auto iso podosi wartosc jako ostatni parametr wiec albo nieostre/poruszone albo szum a juz wole szum

chyba przed slubem zajze do tego kosciola i testy porobie zobacze czy widny czy ciemny...

ps daj znac jak przetestujesz

sailor
08-09-2004, 16:14
Będe zaczynał focić sluby.
Co powiecia na taki oto sprzęt na początek.
F80+GRIP
SB-80
NIKKOR 24-85 f/2,8-4 D IF lub TOKINA AT-X 28-80 f/2,8 PRO
Skaner do slajdów np. PLUSTEK OpticFilm 7200
I przy okazji będe miał dobry zestaw do focenia ogólnego.

jeszcz eniedawno zestaw marzen :> ja szczerze mowiac mam sentyment duzy do tokiny .. nikkora nie znam .. natomiast tokina jakosciowo jest super ... wg opinii z forum troszke gorsza pod swiatlo ale mi (mialem ja tylko na troche do pobawienia sie) to nie przeszkadzalo jakos zauwazalnie

StruceL
08-09-2004, 19:03
Dlatego wspomniałem o tokinę bo przeczytałem że jest b. dobra a tańsza od nikkora.
A kompletując taki zestaw jednak trzeba się liczyć z kosztami. Każda stówka jest na wagę złota. Przynajmniej dla mnie.
Tamron 28-75/2.8 XR Di zaproponowany przez admina to też ciekawa propozycja.

StruceL
08-09-2004, 19:13
Zestawem marzeń to to nie jest, ale nie jest też złym zestawem. A powiedziałbym nawet, że jest to dobry sprzęt. Myślę, że mnie usatysfakcjonuje.

Niestety na D70, dobry obiektyw i dobrą lampę (SB-800) mnie nie stać (9 klocków to sporo, natomiast F80 i resztę kupie za 5).
Acha, zapomniałem jeszcze o karcie min. 1GB. :?

sailor
08-09-2004, 19:26
napisalem ze zestaw marzen jeszcze niedawno :)

co do ceny mysle ze zamkniesz sie ponizej 5kpln
f80-1300
tokina uzywana atxII (lepsza od nowejSV) - 1200
sb80 (czemu nie 28?) - 1200 ? moze troche wiecej - nie wiem
co do skanera to sie ne orientuje

a moze warto rozwazyc dolozenie i kupic d70? niemusisz od razu brac sb800, kup metza 44af4 - swietna lampa ... w bardzo przyzwoitej cenie albo sb26 - jeszcze do niedawna uznawana za najlepiej rozwiazana lampe nikona. d70 moze kupic z jakims kitowym 28-80 .. ale najwazniejsze ze bedizeszmial juz puszke. ceizko potem bedize ci sprzedac analoga. a z czasem wymienisz akcesoria na 18-70 i na sb-800. mysle ze takie rozwiazanei jest lepsze a neiwiele drozsze

Myszkin
08-09-2004, 19:38
napisalem ze zestaw marzen jeszcze niedawno :)

niemusisz od razu brac sb800, kup metza 44af4 - swietna lampa ... w bardzo przyzwoitej cenie albo sb26 - jeszcze do niedawna uznawana za najlepiej rozwiazana lampe nikona.


troche dziwne pytanie ale jest:czy lampa nie podbiera energii z aparatu i czy 4 paluszki AA są zawsze zasilaniem lamp?

StruceL
08-09-2004, 21:50
...
sb80 (czemu nie 28?) - 1200 ? moze troche wiecej - nie wiem
...

Jeżeli jesteś w stanie wykazać istotne różnice przemawiające na korzyść SB-28 to będe wdzięczny.

Na pewno SB-28 jest tańcza od SB-80. Ale na korzyść SB-80 przemawia wyższa liczba przewodnia.

Gamling
08-09-2004, 23:28
Liczba przewodnia jest wieksza minimalnie. Mialem SB 28 DX i bylem bardzo zadowolony z tej lampy. A sprzedalem za 1000 zl i wicej bym nie dal na miejscu kupujacego. Moim zdaniem nie warto doplacac do SB 80.

Sylwiusz
09-09-2004, 16:07
To ja sie przyznam, ze ostatnio zrobilem zdjecia na slubie. Uzywalem D70 z Nikkorem DX 18-70/3.5-4.5, Sigma 70-200/2.8 i SB-800. I jestem zadowolony z rezultatow. We wnetrzach zdjecia robilem na iso800, bo bylo malo swiatla i odbitki 15x21 wyszly przy tej czulosci bardzo ladnie - szum byl zblizony wielkoscia do uzyskiwanego zwykle z filmu portretowego iso400. Wszystko zrobilem w JPEGach i powiem szczerze, ze po obejrzeniu calego materialu widze, ze uzycie NEFa niewiele by mi dalo in plus (zaraz zostane pozarty), jako ze zadnych przeswietlen nie bylo. Niestety musialem spedzic trzy wieczory, zeby skorygowac to i owo (glownie wyrownac poziomy), ale efekt koncowy jest bardzo dobry. I nawet pamietalem o zmianie WB bedac w roznych miejscach (no dobra, zapomnialem jak wychodzilem z kosciola i mialem dwie fotki niebieskie, ale dalo sie je "przewalczyc" w PSie ;-) Mialem nieco niedoswietlenia w kosciele, ale to raczej wynikalo z tego, ze tlo bylo dosc ciemne - z tego wniosek, ze chyba lepiej w ciemnych pomieszczeniach darowac sobie blysk zrownowazony i przejsc jednak na zwykly TTL (czyli przelaczyc SB-600 i SB-800 tak, aby na wyswietlaczu zniknelo "BL" obok "TTL"). Samo lekkie niedoswietlenie to nie problem, mozna sobie podciagnac w PSie, ale przy iso800 szumy w niedoswietlonych czesciach moga byc duze. Mimo to na odbitkach 15x21 wszystko wygladalo bardzo dobrze, nawet jesli na ekranie widac bylo szumy. Generalnie uwazam wiec, ze D70 nadaje sie na sluby doskonale i mimo, ze nie jest doskonaly, to sprawdza sie w tym zadaniu jak nalezy :-) Jak bede mial czas, to postaram sie zrobic jakas galeryjke www ze zdjeciami z tego slubu, tylko nie wiem, czy zdaze przed wakacjami za tydzien ;-)

admin
09-09-2004, 16:20
Sylwiuszu, bardzo chetnie obejrze kilka fotek z tej imprezy. I ja postaram sie cos zalaczyc w temacie. Ciekaw jestem nastawow jakie stosowales w kosciele. Focenie w jpgu uwazam za kaskaderke ale ciesze sie ze sie udalo. Wczoraj ogladalem slub wykonany D2h z Nikkorem 35-70/2.8 - uwaga w 100% w trybie P. Bylem zaszokowany jakoscia materialu. Calosc wyszla mu genialnie. Wszystko ustabilizowane, zadnych rozmazan czy niekontrolowanych nieostrosci. U mnie niestety spory odpad w tym zakresiei duzo pracy w oprogramowaniu.

Sylwiusz
09-09-2004, 17:23
Sylwiuszu, bardzo chetnie obejrze kilka fotek z tej imprezy. I ja postaram sie cos zalaczyc w temacie.
Sprobuje w chwili wolnego czasu, ale jak to przed dluzszym urlopem jest go bardzo malo :-)


Ciekaw jestem nastawow jakie stosowales w kosciele.
iso800, M (zeby miec pelna kontrole nad czasem migawki, ktora powinna byc krotsza dla dluzszych ogniskowych, chociaz najczesciej bylo i tak 1/30s), reczny WB z lampa (jako, ze swiatlo bylo dosc mieszane), adobe RGB (szersze spektrum barwne - lepsze do obrobki) no i w miare mozliwosci otwarta przeslona (DX18-70 jest srednio jasny :-) Skorzystalem tez z mozliwosci zrownowazenia kolorystyki tla i pierwszego planu, jaka daja kolorowe folie od SB-800. No i wyszlo calkiem fajnie (inaczej tlo bylo jak na moj gust za pomaranczowe), zarowki wyszly jakby swiecily naturalnym swiatlem :-) Zreszta dwie przykladowe fotki ponizej:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://republika.pl/sylwekp/slub/_DSC0529.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://republika.pl/sylwekp/slub/_DSC0510.jpg)


Focenie w jpgu uwazam za kaskaderke ale ciesze sie ze sie udalo.
Ano udalo sie :-) Po wczesniejszych doswiadczniach z *istD wiedzialem, ze JPEG do portretow i slubow nadaje sie niezle. Na super ostrosci nie zalezalo mi, to co wychodzi w JPEGu prosto z D70 jest jak na takie potrzeby wystarczjaco ostre, porownywalnie do typowego, slubnego filmu iso400. Jedyny wiec plus, ktory moglby miec NEF - czyli zachowanie szcegolow w swiatlach, po wielu probach, nie mial dla mnie znaczenia, jako, ze pomiar D70 doskonale chroni przed przepaleniami :-)


Wczoraj ogladalem slub wykonany D2h z Nikkorem 35-70/2.8 - uwaga w 100% w trybie P. Bylem zaszokowany jakoscia materialu. Calosc wyszla mu genialnie. Wszystko ustabilizowane, zadnych rozmazan czy niekontrolowanych nieostrosci. U mnie niestety spory odpad w tym zakresiei duzo pracy w oprogramowaniu.
Pewnie, ze zadnych rozmazan - w P zapewne mial na sztywno 1/60s, wiec z lampa byl spokoj, nawet dla ogniskowej 70 mm (equiv. 105mm), ktora bez lampy potrzebowalaby 1/100s. Zreszta delikatne "duszki" przy pracy z lampa, kiedy lampa zamraza nam ruch, a male rozmycie wychodzi tylko od swiatla zastanego sa moim zdaniem b. fajne - dynamizuja zdjecia. Za to przy 1/60s w ciemnym pomieszczeniu tlo zapewne byloby po prostu malo widoczne :-)

admin
09-09-2004, 18:11
Bardzo dobrze naswietlone klatki. Ladnie poradziles sobie z balansem bieli. Wrecz idealnie. Jestem pod wrazeniem. U mnie najtrudniejszym do pokonania byl zafarb scian (beznadziejnie seledynowy). Przy recznych ustawieniach nie do opanowania :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/admin/slub01.jpg)

Sylwiusz
09-09-2004, 18:12
A czemu seledynowy? Czyzby duzo swiatla fluorescencyjnego? No i chyba fotka sie nie pojawila :-)

admin
09-09-2004, 18:17
Dokladnie. Zarowa nad glowami mlodych i kilka super-energo-oszczednych obok. Zafarb widac na sukni mlodej, na dodatek ten kolor scian ;) KOSZMAR. Stralem sie na kolor skory, lekko olew...ac reszte.

Zly link podalem? Nie, juz jest.

Sylwiusz
09-09-2004, 18:30
W takiej sytuacji sa dwa wyjscia jak dla mnie. Pierwsze - zalozyc zielona folie do SB-800 jechac na WB ustawionym na swiatlo fluorescencyjne - wowczas w czystej teorii i pierwszy plan i tlo powinny miec dobry balans bieli. Ale bylbym tu ostrozny. Problem w tym, ze swiatlo z zarowek czy swietlowek fluorescencyjnych ma bardzo nierowne widmo barwowe i raz wyjdzie dobrze a drugi nie bardzo bo zarowki beda Osram :-) Drugie - to jak napisales olanie kolorytu tla, tyle, ze balans bieli ustawilbym wowczas recznie, blyskajac przy tym lampa, zeby aparat uwzglednil mieszane swiatlo fluorescencyjne + blyskowe i wowczas pierwszy plan bedzie mial ladne kolorki.

Sylwiusz
09-09-2004, 18:32
Bardzo dobrze naswietlone klatki. Ladnie poradziles sobie z balansem bieli. Wrecz idealnie. Jestem pod wrazeniem.
A w ogole to dziekuje za uznanie :-)

admin
09-09-2004, 18:43
Balansu dla fluorescencyjnego nie tykam sie. Za duze ryzyko. Zreszta jak zobaczylem co sie kraje, od razu i bez zastanowienia NEF :) Mam tez mieszane uczucia co do folii ale na Twoim przykladzie mysle ze niepotrzebnie. Musze pocwiczyc temat. W ta sobote kolejny... :)

Sylwiusz
09-09-2004, 20:37
Balansu dla fluorescencyjnego nie tykam sie. Za duze ryzyko. Zreszta jak zobaczylem co sie kraje, od razu i bez zastanowienia NEF :)
I slusznie :-) Moze kiedys tez bede zmuszony do uzycia NEFa. Jednak najpierw musze kupic sobie Nikon Capture, bo widze, ze to zupelnie porzadny programik i taniej niz C1, ale to juz moze po wakacjach :-)


Mam tez mieszane uczucia co do folii ale na Twoim przykladzie mysle ze niepotrzebnie. Musze pocwiczyc temat. W ta sobote kolejny... :)
Mysle, ze jesli idzie o swiatlo zarowe to spokojnie. Jedna sugestia - jesli beda w pomieszczeniu okna i bedzie wpadalo nieco swiatla dziennego, to polecam jednak reczny balans bieli. U mnie po ustawieniu na swiatlo zarowe wyszlo ciut, ciut chlodne, co na szczescie bardzo prosto dalo sie ksorygowac w PSie :-) Tak czy inaczej trzymam kciuki w sobote!

admin
09-09-2004, 23:23
Dzieki Sylwiuszu. Napisze jak poszlo. Zabieram tez zapasowy korpus w zwiazku z moimi problemami z migawka. Dzieki za rady raz jeszcze. Wykorzystam na pewno.

hesja
09-09-2004, 23:34
Panowie!! mowa o foliach do SB800
ja mam tylk oniebieska i pomaranczowa...
ktorej uzyles Sylwiusz na tych pierwszych 2 fotkach jak mozesz??
pieknie WB i doswietlenie!!!

jakie ustawienia miales dla WB?

Sylwiusz
10-09-2004, 00:07
Panowie!! mowa o foliach do SB800
ja mam tylk oniebieska i pomaranczowa...
Aby na pewno niebieska a nie zielonkawa? Standardowo sa rzeczywiscie tylko dwie folie - zielonkawa do rownowazenia swiatla fluorescencyjnego i pomaranczowa do zarowego.


ktorej uzyles Sylwiusz na tych pierwszych 2 fotkach jak mozesz??
Do swiatla zarowego czyli pomaranczowej.


pieknie WB i doswietlenie!!!
Wielkie dzieki!


jakie ustawienia miales dla WB?
W tym wypadku dla swiatla zarowego, jako ze bylo dominujace. Tego dnia zachmurzenie bylo calkowite i malo swiatla dziennego wpadalo przez male okna w kosciele. Jak sie okazalo jednak pozniej nawet ta mala ilosc swiatla z zewnatrz delikatnie wplynela na lekkie ochlodzenie fotek, co na szczescie latwiutko dalo sie skorygowac w PSie. Teraz mysle sobie, ze lepiej bylo ustawic reczny balans bieli i zdjac go z bailej sciany, blyskajac przy tym lampa - wowczas powinno byc idealnie.

hesja
10-09-2004, 00:13
ZIEEELONKAWA no pewnie ze ZIEEELONKAWA!!!
ups...
to przez to pifko!!!

nie zaklocilo jednak odbioru!
zdjecia pierwsza klasa!

pogratulowac i... isc do zonki spaac

ps. to pierwsze zdjecie chyba zrobi rewolucje w moim fotografowaniu...
taki maly przelom!
zaczne chyba (na razie rzadko) stosowac wyzsze niz 200 ISO

Sylwiusz
10-09-2004, 00:33
ZIEEELONKAWA no pewnie ze ZIEEELONKAWA!!!
ups...
to przez to pifko!!!
Oj tak. Pifko dobra rzecz. A jako, ze ostatnio gustuje w niemieckim weissbier, to "zaimportowalem" sobie z Niemiec z pomoca siostry skrzynke Paulanera - mniem :-)


nie zaklocilo jednak odbioru!
zdjecia pierwsza klasa!
Jeszcze raz dziekuje!


pogratulowac i... isc do zonki spaac
O tak, dobry sen sie nalezy :-)


ps. to pierwsze zdjecie chyba zrobi rewolucje w moim fotografowaniu...
taki maly przelom!
zaczne chyba (na razie rzadko) stosowac wyzsze niz 200 ISO
Spokojnie. Jak dla mnie w takiej reportazowce jak na slubie iso800 w pomieszczeniach dziala znakomicie. I na ekranie dobrze sie oglada (coraz wiecej ludzi tak chce) a i odbitki 15x21 cm ladnie wychodza, wiec wiecej mi nie trzeba. Delikatnie widoczne szumy w tle dodaja tylko takim zdjeciom charakteru i nie przeszkadzaja - jak pisalem przypominaja mi ziarno z filmu portretowego iso400 :-)

JacekKa2
12-09-2004, 00:26
Dawno nie pisałem ,chociaż często odwiedzam NASZE forum bo jest takie jakiego oczekiwałem tzn. przyjazne dla uczestników.Cieszę się że ujawniła się również grupa kolegów (myślę że termin kolega nikogo nie obrazi),którzy uprawiają fotografię komercyjną(mam na myśli śluby, komunie itp).Chętnie korzystam z waszych spostrzeżeń i doświadczeń w "walce" z fotografią cyfrową.Od wielu lat uprawiam fotografię,jest to mój zawód i żródło utrzymania.Przyjmując zlecenie na obsługę jakiejś uroczystości,za podstawowy cel uważam dostarczenie klientowi zdjęć poprawnych technicznie i merytorycznie,dodatkowym celem jeśli jest to możliwe i się uda jest zrobienie kilu zdjęć "dobrych",zaskakujących oryginalnością lub nawet kontrowersujnych.Przyznaję że czasem jedno takie zdjęcie załatwia opinę o całości pracy.Po tym przydługim wstępie,wracam do D70 A FOTOGRAFIA ŚLUBNA.Koledzy przeprowadzają prace badawcze nad D70 sprowadzające się do: jak to "ustrojstwo" wykorzystać,w tej dziedzine fotografii?I wszystko wskazuje na to że się da.Problemy z pomiarem światła są i Nikonowi nie udało się tego przeskoczyć.1/3 EV na matrycy jest już wyrażnie widoczna,film natomiast od -1EV do +3EV zostanie skopiowany na przyzwoitym labie praktycznie bez różnic.D70 oddaje mi nieocenione usługi w wielu wypadkach,ale głównie wtedy kiedy chodzi o pojedyncze ,trudne zdjęcia,wymagające dopracowania,lub chociażby banalne "zdjęcie paszportowe" 1-3 letniego dziecka,którego głowa odwraca się w sposób nieprzewidywalny,a musi być lewy półprofil.Do ślubów zdecydowanie wolę moje "stare konie robocze" F90X iF100,chociaż zawsze trochę dorobię na D70.Potem obróbka tego trochę zajmuje mnóstwo czasu,ale chyba z tego nie zrezygnuję.