PDA

Zobacz pełną wersję : profil wejściowy skanera a Lightroom



dpl
27-06-2011, 11:09
witam

Skanuję mocno nasycone slajdy 8x10" skanerem Scitex. Wszystko leci bez żadnej ingerencji softu do TIFów 16bit z podpiętym profilem wejściowym skanera. W Photoshopie wszystko pięknie. Problem pojawia się w Lightroomie, w którym dla wygody wykonuję dużą część korekt. Lightroom zmusza mnie do wyeksportowania zdjęcia z profilem wyjściowym. Niestety nawet przy przestrzeni ProPhoto RGB tracę niektóre informacje o jasnych bądź ciemnych, mocno nasyconych kolorach. Zdaje sobie sprawę, że taka strata i tak nastąpi, ale chciałbym ją kontrolować na ostatnim etapie w Photoshopie a nie w Lightroomie.

Czy jest jakaś możliwość, żeby nie wychodzić poza profil skanera pracując w sekwencji Photoshop->Lightroom->Photoshop?

dpl
27-06-2011, 11:37
ach.. rozwiązanie okazało się banalne. Wystarczy przekonwertować zdjęcie do ProPhoto RGB przed jakimikolwiek operacjami na histogramie. Wszystko mieści się ładnie w gamucie ProPhoto :)

2pompony
27-06-2011, 14:01
Właśnei ProPhoto ma to do siebie, że na razie jest najszerszym gamutem z dotychczas ustalonych (poprawcie mnie, jeśli się mylę) - więc lekko mnie zdziwiło, że coś innego może wystawać poza...