PDA

Zobacz pełną wersję : Brak formatu RAW



nikbar
26-06-2011, 22:46
czesc zdarzyl mi sie przykry wypadek zgralem zdjecia na dysk w aparacie ustawiony mialem zapis RAW+JPG niby wszystko ok, ale po otworzeniu pliku na kompie okazalo sie ze pliki zapisaly sie jako jpg i jpg1 pliku raw brak niestety zaraz po zgraniu zdjec sformatowalem karte czy jest mozliwosc odzyskania tych zdjec i czy wogole zdazylo sie to komus.

Władca Pixeli
26-06-2011, 22:55
Pewnie zgrywałeś zdjęcia przez kabel.

AlleG
26-06-2011, 23:03
Pewnie zgrywałeś zdjęcia przez kabel.
a czym ty zgrywasz zdjecia? bezprzewodowo WT-4 :P ?
czytnik w 99% przypadkow tez ma kabel...

wiem, czepiam sie, chodziło o kabel i port aparatu, ale jednak w dzisiejszych czasach przez kabel oznacza przewodowo (myszki, klawiatury, lampy internet na kablu)

nikbar
26-06-2011, 23:08
no niestety przez kabel siedze juz pare godzin i niczym nie moge tego odzyskac jak macie jakis spawdzony program to prosze podrzudcie linka

Andre
26-06-2011, 23:14
jesli sformatowałeś, ale jeszcze nie nadpisałeś karty nowymi zdjęciami to powinno dać się odzyskać większość zdjęć z karty. Da się to zrobic przy pomocy programu do odzyskiwania danych.

tomgl
26-06-2011, 23:16
Obawiam się, że czasami Nikony mają problem z zapisem. Ja w moim D300s uświadczyłem innego problemu. Dostałem RAW + RAW pomimo, ze chciałem RAW+ JPEG. Świadczy to o problemie z oprogramowaniem aparatów - lub o braku umiejętności obsługi sprzętu.

Tomek

hellix
26-06-2011, 23:36
PhotoRec 6.12 - Uratowało mi tyłek, kiedy przypadkiem sformatowałem sobie całodzienną sesję. Odzyskało zarówno jpg jak i nefy. Dodam, że zdjęcia nadpisałem coponiektóre a i tak udało się odzyskać.

nikbar
27-06-2011, 12:37
no niestety PhotoRec tez nie pomogl, ale dzieki szukam i sprawdzam kolejne programy w moze w koncu sie uda

Motorniczy
27-06-2011, 13:37
Mialem dwa razy dziwna sytuacje, po zgraniu zdjec na komputer pojawialy sie i znikaly pliki RAW a JPG byly caly czas widoczne. Dziwna sprawa ale samo sie naprawilo . Uzywam przegladarki ACDSEE 2.5 pro ale to nie mialo wplywu w jakim programie przegladalem zdjecia. Na dysk w kompie zgrywalem przez czytnik kart uzywajac eksploratora windows , czyli normalnie ctrl+C , Ctrl+V. Restart komputera i wszystko sie naprawilo, wiec moze to Windows ? sam nie wiem ... Pozdro

nikbar
27-06-2011, 14:35
byc moze jest to wina systemu zdjecia zgrywalem na kafejce z dwoch roznych aparatow i wystapil ten sam problem brak raw-ow po przyjechaniu do domu zrywalem inne zdjecia rowniez przez kabel na swojego kompa i wszystko ok wiec moge sie zgodzic z tym ze to przez system, ale teraz chodzi o to jak te zdjecia odzyskac

darkmajin
27-06-2011, 14:51
dumajet jak nad wódką, władca ma racje były zgrywane przez kabel ( dla czepialskich kabel podłączony bezpośrednio do aparatu )

próbuj tego http://www.softwarepatch.com/software/smartrecovery.html
chociaż jak inny nie zadziałał.... nie przesadzajmy z jpg też da się zrobić tylko trzeba się pomęczyć no chyba że prześwietliłeś/nie doświetliłeś każde zdjęcie 0_o

Zolty
27-06-2011, 22:58
>nikbar: a jakie sa rozmiary tych plikow? Tzn. czy oba jpg i jpg1 sa tego samego rozmiaru? Podejrzewam ze jeden jpg to ten zapisywany jako jpg, a drugi to miniatura dolaczana do NEF'a. Sprawdz czy te jpg1 nie maja przypadkiem rozmiaru nef'a - jesli tak to sprobuj zmienic im rozszerzenia z jpg na NEF.

Tak tylko gdybam....

dem
27-06-2011, 23:36
Ściągnij sobie program Digital Image Recovery i przepuść przez niego kartę. Powinien odzyskać wszystko. Tylko pliki raw odzyskuje jako tiff, ale wystarczy im później zmienić rozszerzenia na *NEF i po sprawie. Mi ten program nie raz d..ę uratował.

nikbar
29-06-2011, 23:36
sprawdzalem rozmiar plikow niestety ten sam a co Digital Image Recovery w moim przypadku nie daje rady powoli zaczynam mysle ze juz nic nie mozna zrobic trzeba bedzie sie pozegac z raw-ami

grizzly
30-06-2011, 18:51
jeśli sformatowałeś kartę w aparacie to dane są nie do odzyskania, przynajmniej domowymi sposobami.

hellix
30-06-2011, 20:50
Nie jest to prawda. Zarówno podczas formatowania na PC jak i w aparacie kasowana jest tylko "lista plików". Wszystkie dane są dalej w swoim miejscu tylko nie ma do nich dostępu.

zakwas
30-06-2011, 21:32
Nie jest to prawda. Zarówno podczas formatowania na PC jak i w aparacie kasowana jest tylko "lista plików". Wszystkie dane są dalej w swoim miejscu tylko nie ma do nich dostępu.

Coś takiego ma miejsce tylko podczas szybkiego formatowania.

zakwas
30-06-2011, 21:34
Obawiam się, że czasami Nikony mają problem z zapisem. Ja w moim D300s uświadczyłem innego problemu. Dostałem RAW + RAW pomimo, ze chciałem RAW+ JPEG. Świadczy to o problemie z oprogramowaniem aparatów - lub o braku umiejętności obsługi sprzętu.


A co trzeba zepsuć przy obsłudze sprzętu żeby zapisywać NEF + NEF?

stachmuszel
30-06-2011, 21:40
Coś takiego ma miejsce tylko podczas szybkiego formatowania.

Podczas szybkiego formatowania kasowana jest tabela alokacji plikow FAT, formatowanie pelne dodatkowo weryfikuje stan nosnika. Dane nadal sa zapisane, brakuje tylko ich logicznych adresow. Programy do odzyskiwana danych odzyskuja wlasnie te informacje. Gdyby bylo inaczej nie moznabyloby ich odzyskac.

matys
30-06-2011, 21:59
pewnie napisze coś bez sensu, ale na forum był wątek, że dane zapisane na dyskach jak najbardziej da się odzyskać i przedmówcy mają racje. Tyle Tylko, że ktoś pisał, iż dane na nośnikach typu flash już mogą przepaść na amen. Nie mogę tego potwierdzić tylko przypominam sobie taki watęk. U mnie zawsze działa recuva. Można ściągnąć wersję portable. Wpisz recuva portable. Nie podam linka bo pisze z telefonu. Pozdrawiam

zakwas
30-06-2011, 23:05
Podczas szybkiego formatowania kasowana jest tabela alokacji plikow FAT, formatowanie pelne dodatkowo weryfikuje stan nosnika. Dane nadal sa zapisane, brakuje tylko ich logicznych adresow. Programy do odzyskiwana danych odzyskuja wlasnie te informacje. Gdyby bylo inaczej nie moznabyloby ich odzyskac.

1.Ciężko jest nadpisać tablicę FAT np. w systemie NTFS, z tego prostego powodu, że tablica FAT jest znajduje się tylko w systemie zapisu plików FAT :/

2.Wykasowanie tylko tablicy FAT powoduje, że dane wprawdzie dalej są na dysku, ale poskładanie ich z powrotem w pliki wcale nie musi się udać. Odczytasz sektory, ale co z tego? Oczywiście specjalistyczne programy mają skomplikowane algorytmy, ale nigdy nie ma 100% pewności, że się uda.

3.Przy odzyskiwaniu danych dużo daje wykorzystanie specyfiki danego nośnika, np. dane na nośniku magnetycznym mimo kilkukrotnego nadpisywania nadal potencjalnie są do odzyskania.

4.
formatowanie pelne dodatkowo weryfikuje stan nosnika. Dane nadal sa zapisane, brakuje tylko ich logicznych adresow. No, to już jest bzdura, pełny format polega właśnie na nadpisywaniu sektorów, w przypadku systemów Microsoftu - zerami.

zakwas
30-06-2011, 23:20
pewnie napisze coś bez sensu, ale na forum był wątek, że dane zapisane na dyskach jak najbardziej da się odzyskać i przedmówcy mają racje. Tyle Tylko, że ktoś pisał, iż dane na nośnikach typu flash już mogą przepaść na amen. Nie mogę tego potwierdzić tylko przypominam sobie taki watęk. U mnie zawsze działa recuva. Można ściągnąć wersję portable. Wpisz recuva portable. Nie podam linka bo pisze z telefonu. Pozdrawiam

Tak, dane da się odzyskać ale nie ma 100% pewności.

1. http://www.runtime.org/data-recovery-software.htm trzeba pamiętać, że do kart pamięci należy użyć wersji FAT.

2. http://www.cardrecovery.com/ program przeznaczony specjalnie do kart pamięci.

3. http://www.recovermemorycards.com/ inny program do kart.

Jeśli nie uda się odzyskać danych jednym programem, trzeba pokombinować z innymi.

stachmuszel
01-07-2011, 07:35
1.Ciężko jest nadpisać tablicę FAT np. w systemie NTFS, z tego prostego powodu, że tablica FAT jest znajduje się tylko w systemie zapisu plików FAT :/

2.Wykasowanie tylko tablicy FAT powoduje, że dane wprawdzie dalej są na dysku, ale poskładanie ich z powrotem w pliki wcale nie musi się udać. Odczytasz sektory, ale co z tego? Oczywiście specjalistyczne programy mają skomplikowane algorytmy, ale nigdy nie ma 100% pewności, że się uda.

3.Przy odzyskiwaniu danych dużo daje wykorzystanie specyfiki danego nośnika, np. dane na nośniku magnetycznym mimo kilkukrotnego nadpisywania nadal potencjalnie są do odzyskania.

4. No, to już jest bzdura, pełny format polega właśnie na nadpisywaniu sektorów, w przypadku systemów Microsoftu - zerami.

ad. 1. Odnosiłem się do systemu FAT, bo taki jest stosowany w kartach pamięci i to co napisałem to nie mój wymysł, tylko wiedza książkowa. Te procesy są takie same od czasów systemów DOS.

ad. 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Formatowanie_dysku

Jest tam wyraźnie napisane:

"Formatowanie dysku jest procesem przygotowania dysku twardego, partycji lub innego nośnika danych do zapisu danych.

Formatowanie partycji jest utworzeniem systemu plików lub wykasowaniem znaczników plików (formatowanie szybkie). Formatowanie nie usuwa danych. Usuwa jedynie znaczniki danych, nie usuwając samych danych. Istnieje wiele narzędzi służących do przeprowadzania tej operacji.
...
ad. 3 i 4. Podczas formatowania wysokopoziomowego dane na dysku nie są niszczone. Obszary zawierające dane są jedynie zaznaczane jako puste i cały czas zawierają dane do momentu dopóki nie zostaną nadpisane przez inne dane."

Zrób eksperyment. Uruchom "formatowanie pełne" na jakimś nośniku. W momencie kiedy stan procesu będzie na etapie np. 99% zresetuj komputer. Po ponownym uruchomieniu na tym właśnie nośniku dane będą nie tknięte. Jak myślisz, dlaczego?