Zobacz pełną wersję : Punkt pomiaru światła a punkt ostrości.
damian.dab85
18-06-2011, 20:14
Witam,
Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy Nikon D90 ma powiązany punkt pomiaru światła z punktem ostrości ?
hmm... zapewne, gdzieś jest napisane w instrukcji.
Damian
Art Erie
18-06-2011, 20:26
Zapewne jest coś napisane w instrukcji, skoro masz do wyboru:
ustawienie ostrości:
-tryb ustawienia ostrości (S,C,M)
-tryby wyboru pola AF (jednopolowy, dynamiczny, grupowy i grupowy z priorytetem najbliższego obiektu)
oraz
pomiary światła:
-matrycowy
-spot
-punktowy
(nie jestem pewien czy wszystkie są w D90, ale powinny być ;) )
Zapewne jest coś napisane w instrukcji, skoro masz do wyboru:
ustawienie ostrości:
-tryb ustawienia ostrości (S,C,M)
-tryby wyboru pola AF (jednopolowy, dynamiczny, grupowy i grupowy z priorytetem najbliższego obiektu)
oraz
pomiary światła:
-matrycowy
-spot
-punktowy
(nie jestem pewien czy wszystkie są w D90, ale powinny być ;) )
sorry, ale nic z tego nie wynika...
tak, punkt ostrości jest w tym samym miejscu co pomiar punktowy. jak checsz się pobawić i zmieniac to tylko w af-s
damian.dab85
20-06-2011, 10:55
Rozumiem i dzięki za odpowiedź :)
Sapphiron
20-06-2011, 11:18
Czyli jeśli dobrze rozumuję, to gdzie ostrzy tam "pobiera" odczyt o światełku?
Czyli jeśli dobrze rozumuję, to gdzie ostrzy tam "pobiera" odczyt o światełku?
Ja rozumuję, że pobiera odczyt o światełku tam, gdzie ostrzy :)
oraz
pomiary światła:
-matrycowy
-spot
-punktowy
"Spot" to jest właśnie pomiar punktowy.;-)
krolewicz
20-06-2011, 12:35
w praktyce jednak nie jest tak różowo i nawet spot robi jakieś uśrednienia, niestety
w praktyce jednak nie jest tak różowo i nawet spot robi jakieś uśrednienia, niestety
Jakie np.? mierzy jeden punkt, więc z czym ma wynik uśredniać.;)
krolewicz
20-06-2011, 12:49
prosta sytuacja, mecz piłkarski, na jednej połowie ostre słońce, a druga połowa schowana w cieniu
pomiar spot, priorytet przysłony - pomiar łapany na zawodnika, który jest w cieniu
i niestety pomiar wariuję, ekspozycja to loteria
problem występował na d700, d300 i d2hs
prosta sytuacja, mecz piłkarski, na jednej połowie ostre słońce, a druga połowa schowana w cieniu
pomiar spot, priorytet przysłony - pomiar łapany na zawodnika, który jest w cieniu
i niestety pomiar wariuję, ekspozycja to loteria
problem występował na d700, d300 i d2hs
Na tym właśnie polega pomiar punktowy. Ustala ekspozycję w jednym punkcie.
Art Erie
20-06-2011, 12:55
Centralny punkt ostrości pokrywa się z punktowym pomiarem światła (chyba 2% kadru) . Przy innych punktach pomiaru ostrości i przy pomiarze światła "matrycowym" i "centralnie ważonym" nie, gdyż w tych pomiar jest w różny sposób uśredniony.
Centralny punkt ostrości pokrywa się z punktowym pomiarem światła (chyba 2% kadru) . Przy innych punktach pomiaru ostrości i przy pomiarze światła "matrycowym" i "centralnie ważonym" nie, gdyż w tych pomiar jest w różny sposób uśredniony.
pomiar jest zawsze uśredniony chyba że robisz w manualu. to proste dość bo zawsze nawet pomiar punktowy odbiera jakiś obszar, a nie punkt. tylko że obszar jest mniejszy, więc zwany punktem ;)
praktycznie; albo walisz na pałę w automacie i niegdy nie jesteś pewny, albo w manualu i masz kontrolę kosztem czasu.
Art Erie
20-06-2011, 13:41
Sensor ma to czego nie ma punkt - wymiary. Ale nie dzielmy "jąder na atomy", już chyba wszystko jasne.
Witam,
Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy Nikon D90 ma powiązany punkt pomiaru światła z punktem ostrości ?
Damian
Tak, punktowy.
pawulonxxx
04-07-2011, 00:09
Z tego co wiem wszystkie nikony mierzą spotem światło w punkcie ostrości tylko że nie jest to idealnie taki sam punkt tylko parę milimetrów większy i z tego mogą wynikać jakieś niezgodności. Zastanawia mnie tylko jak jest z pomiarem punktowym i Af ustawionym na automatyczny bo np w takim d300 jest 51 pól af i przy ustawianiu auto po złapaniu ostrości podświetla kilka punktów ale ich jasność może się różnic (wiem nie stosuje się takiej kombinacji pomiaru z af ale tak mnie to tylko ciekawi :) )
Dawno dawno temu to było ale czy Nikony jedno cyfrowe mają "Pomiar światła powiązany z punktem ostrości" . Chodzi mi o to aby jasny punkt światła na wpływał na fotografowaną osobę.
nikoniarz
18-07-2018, 05:45
Dawno dawno temu to było ale czy Nikony jedno cyfrowe mają "Pomiar światła powiązany z punktem ostrości" . Chodzi mi o to aby jasny punkt światła na wpływał na fotografowaną osobę.
Tak. Pomiar jest dokonywany przy aktywnym punkcie.
Tak może na przyszłość dla tych którzy wolą czytać forum niż instrukcje. Nikon w instrukcji na ten temat pisze tak:
Przy pomiarze punktowym aparat dokonuje pomiaru w kole o średnicy 3,5 mm. Koło znajduje się w centrum bieżącego pola AF, pozwalając na pomiar obiektów znajdujących się poza centrum kadru (jeżeli używany jest obiektyw bez procesora lub działa automatyczny wybór pola AF,
aparat będzie dokonywał pomiaru centralnego pola AF).
Koło znajduje się w centrum bieżącego pola AF, pozwalając na pomiar obiektów znajdujących się poza centrum kadru (jeżeli używany jest obiektyw bez procesora lub działa automatyczny wybór pola AF,
aparat będzie dokonywał pomiaru centralnego pola AF).
Moglbys to narysować..
nikoniarz
18-07-2018, 16:53
Moglbys to narysować..
Ale ze zrozumieniem czego konkretnie jest problem?
Ale ze zrozumieniem czego konkretnie jest problem?
to zabrzmiało bardziej jak sarkazm ;)
wg mnie to co jest w instrukcji jest proste do zrozumienia
No tak, chyba już jesteśmy cywilizacją obrazkową, a ja nie umiem rysować i.. jak żyć;-).
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.