PDA

Zobacz pełną wersję : Canon G3 czy Nikon 4500



corran
26-05-2005, 17:13
Witam.
Zastanawiam się nad zakupem Canona G3 lub Nikona 4500, na razie lekką przewage ma u mnie Nikon, magnezowa obudowa - design (miałem przyjemność poużywać go jakiś czas - bardzo wygodny) i makro. Canona nie używałem nigdy, martwi mnie to że G3 to plastik - jak intensywne użytkowanie odbija się na aparacie?

Aparat ma mi służyć do:
- fotografowania małych przedmiotów które sprzedaje na allegro
- typowych fotek rodzinnych
- w wakacje wybieram się w Góry Sowie, mam zamiar popstrykać pejzaże
- jeden z powodów zakupu aparatu to MSPO w Kielcach (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego)
jak widać aparat ma mi generalnie służyć "do wszystkiego", celowo nie podawałem szczegółów ponieważ nie jestem w stanie ich sprecyzować.
Moje doświadczenia to Zenit, i okazjonalnie pożyczony Nikon 4500 i jeszcze jakiś stary, cyfrowy Olympus. Mam pewne doświadczenie w fotografowaniu zdobytą głównie dzięki Zenitowi (przeczytałem kilka książek), nie szukam point&click. Prywatne zdjęcia mam zamiar gromadzić głównie w postaci cyfrowej, możliwe że niektóre będą publikowane w kolorowym czasopiśmie. Mam dostęp do bazy sprzętowej typu statywy itp, dostęp do akcesoriów z tego co wiem jest równie szeroki zarówno do nikona jaki i canona.

Prosze o opinie użytkowników. Dziękuje.

Podobne pytanie zadałem na forum użytkowników Canona:
http://hazan.emiasto.com.pl/showthread.php?p=45431#post45431

P.S. Mam nadziej że to odpowiednie miejsce na forum na takie pytania.

BartekIgnasiak
26-05-2005, 17:17
pomimo tego ze to forum nikona, szczerze polecam Canona G3, to super aparat....

bart_i
26-05-2005, 19:03
Tez sie sprzeniewierze wartosciom tego forum :wink: i polece Canona. Mialem kiedys G3 - rewelacyjny aparat, robi piekne zdjecia, ma mnostwo mozliwosci, duzo akcesoriow.
Jesli chodzi o kompakty to Canon chyba nie ma konkurencji, co innego jesli chodzi o lustrzanki :wink:
Jedyna powazna wada dla mnie byla jego szybkosc, albo raczej jej brak. Ale jesli robisz fotki obiektom nieruchomym i w dobrym swietle to jest to doskonaly aparat.

Pozdrawiam

corran
26-05-2005, 21:42
Dzięki za opinie, kupuje G3 :-)

Kaleid
26-05-2005, 21:56
Hm....to Ci koledzy namieszali troszkę. G3 to faktycznie udany Canon, ale niedocenienie tutaj 4500 jest tez troche niesprawiedliwe. 4500 to jeden z bardziej udanych Coolpixow.....pod wzgledem jakosci obrazu G3 nie ustepuje, ponadto ma znacznie lepszy od niego tryb makro. Mi sie osobiscie 4500 nie podoba ze wzgledu na design...i tylko tyle. Poza tym, to bardzo udany kompakt Nikona.

Valdek_Tychy
26-05-2005, 22:33
Nie wiem jaki jest Nikon 4500 ale wiem jaki jest G3 bo go miałem.Przeszkadzał mi trochę wolny AF ale reszta bez zarzutu.Rewelacyjne foty - prawie takie same jak z D70 :mrgreen: :mrgreen:

Jerry
26-05-2005, 22:36
Mam G3 i bardzo polecam. Ma rewelacyjny obiektyw.
Tutaj jest przykladowe zdjecie zrobione G3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://hjem.get2net.dk/jerryko/Fiolki.jpg)

Pawel Pawlak
27-05-2005, 03:39
miałem Canon G3 i zdecydowanie polecam. Wady to głónie bardzo wolny AF, kiepskie macro i beznadziejny wizjer. Akumulator - rewelacja, solidność obudowy bardzo dobra, jasny i dobry obiektyw.

Piotr_W
27-05-2005, 03:47
Ja bym brał tego Nikona. Sprawdza się w trudnych warunkach (tropiki - gorąco i wilgotnie), solidny, b. dobre makro. No, i czasami b. przydatny nietypowy dezajn :mrgreen: Na przykład w tłumie nad głowami, przy samej ziemii (pełna kontrola co jest w kadrze).
Pozdrawiam, Piotrek

arra
27-05-2005, 06:25
Tylko i wylacznie G3 (mialem i to i to). Obiektyw w 4500 to pomylka. Nikon ma duzo wolniejszy AF niz Canon. Jedyna przewaga N4500 to tryb macro (oczywiscie jesli jestes cierpliwy).

corran
27-05-2005, 11:32
Jeszcze raz dziękuje za opinie. Trafiłem na okazje (tak mi się wydaje) - G3 "jak nowy" + pokrowiec i "jakiś" statyw za 1200 zł - myśle, że to dobry interes.

BartekIgnasiak
27-05-2005, 11:35
Na przykład w tłumie nad głowami, przy samej ziemii (pełna kontrola co jest w kadrze).

G3 ma obrotowy LCD ktory jeszcze lepiej sie sprawdza w takich sytuacjach....

arra
27-05-2005, 12:41
Jeszcze raz dziękuje za opinie. Trafiłem na okazje (tak mi się wydaje) - G3 "jak nowy" + pokrowiec i "jakiś" statyw za 1200 zł - myśle, że to dobry interes.

Cena spoko, aparat spoko. Dokup sobie tulejke zabezpieczajaca obiektyw i jakis dobry filtr UV (warto bo obiektyw delikatny raczej)

Troche strzalow z Polski G3-ka (i nie tylko, jest jedno CP4500 ;) u mnie na http://www.pbase.com/arra/castles_palaces_in_poland
http://www.pbase.com/arra/lanscapes

RAF
27-05-2005, 14:34
Panowie! Niech ktoś mnie oświeci: okazyjnie robię zdjęcia G2 i następnie całe godziny muszę je poprawiać w PS (zniekształcenia, szumy). Czy pomiędzy G2 a G3 jest aż taka różnica jakości?

bart_i
27-05-2005, 14:41
Nie mialem G2, ale G3 ma zupelnie inny obiektyw i procesor obrazu - bylem bardzo zadowolony ze zdjec, praktycznie zero obrobki. Zapraszam na moja stronke, wiekszosc zdjec byla robiona G3.
Poza tym moze Twoj G2 jest juz stary i ma zuzyta matryce? W kompaktach zuzywaja sie one znacznie szybciej niz w lustrzankach, ze wzgledu na staly dostep swiatla.

Pozdrawiam

arra
27-05-2005, 14:48
Panowie! Niech ktoś mnie oświeci: okazyjnie robię zdjęcia G2 i następnie całe godziny muszę je poprawiać w PS (zniekształcenia, szumy). Czy pomiędzy G2 a G3 jest aż taka różnica jakości?

Z tego co mi wiadomo to G2 ma lepsze szklo niz G3, jest wolniejszy, ale tez lekko ostrzejszy i generalnie bardziej szumi. Moze masz uszkodzony aparat, bo z tego co widzialem to G2 generuje po prostu swietne fotki.

Stronka z fotkami z G2: http://medlem.spray.se/digitalphoto/

cahe
27-05-2005, 18:18
Panowie! Niech ktoś mnie oświeci: okazyjnie robię zdjęcia G2 i następnie całe godziny muszę je poprawiać w PS (zniekształcenia, szumy). Czy pomiędzy G2 a G3 jest aż taka różnica jakości?

Mam G2 i jestem b. zadowolony. Szumy na ISO 400 mniejsze niz we wspolczesnych kompaktach z mikroskopijnymi matrycami, b. jasny obiektyw, swietna jakosc fotek, no i RAW - jeden z najwiekszych plusow tego aparatu :-). Nie odpowiada mi natomiast w ogole wolny AF, dlatego czeka mnie chyba przesiadka na lustro :-). Niekoniecznie cyfrowe.

corran
28-05-2005, 12:57
Cena spoko, aparat spoko. Dokup sobie tulejke zabezpieczajaca obiektyw i jakis dobry filtr UV (warto bo obiektyw delikatny raczej)

Jakiś dobry - no właśne, jaki?

Tulejke spróbuje wyciągnąć oryginalną na eBay (tu poszła za rónwartość 60 zł) (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=7519214123&rd=1&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&rd=1) - podróby na allegro raczej nie stoją wiele taniej. Co do filtrów zaś to wziął bym jakiś podstawowy zestaw (UV, polaryzacyjny, CPL) - i też chętnie bym kupił na eBay tyle że zupełnie się na tym nieznam i nie chce kupić jakiegoś dziadostwa (a może bardziej się opłaca kupić w Polsce?) No i jeszcze jedno, oryginalna tuleja ma 58mm, podróbki 52 - czy nie będe miał problemów z kupieniem większych filtrów?

BartekIgnasiak
28-05-2005, 13:00
a po co ci oryginalna tulejka??? mialem ta podrobe do G3 i byla bardzo ok....a wieksza srednica = drozsze filtry...

corran
28-05-2005, 13:06
a po co ci oryginalna tulejka??? mialem ta podrobe do G3 i byla bardzo ok....a wieksza srednica = drozsze filtry...

OK, nad tulejką się jeszcze zastanawiam (tzn jaką kupić) - ale pytanie brzmi jakie filtry?

Dodane:
Hama? (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52815273)

RAF
28-05-2005, 13:20
W PS CS :) Ale w sumie to odpowiedź poważna. Do ochrony obiektywu dobry UV, polar, resztę ze względu na możliwości obróbki softwarowej można chyba sobie odpuścić. W fotografii analogowej filtry odgrywają ważniejszą rolę.

corran
28-05-2005, 13:53
W PS CS :) Ale w sumie to odpowiedź poważna. Do ochrony obiektywu dobry UV, polar, resztę ze względu na możliwości obróbki softwarowej można chyba sobie odpuścić. W fotografii analogowej filtry odgrywają ważniejszą rolę.

OK, ale jakie filtry - na allgro (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=51607808) można znaleść różne oferty tylko nie wydaje mi się by były warte uwagi - za 100 zł moge mieć oryginalną tulejke canona i filtr UV Hama 58mm (polaryzacyjny Hama to już 149 zł dla 58mm i 139 dla 52mm). Lepiej wydać te 100 zł czy za 159 kupić taki zestaw jak dałem linka?

Photoshopa mam, używam i cenie.

RAF
28-05-2005, 14:32
Nie ma co się czarować, porządny polar to wydatek 230-250 zł. W tej sytuacji brałbym zestaw.

corran
28-05-2005, 18:12
Tak, tylko że zamiast takiego zestawu niewiadomego pochodzenia planuje kupić

Oryginalną tulejke na eBay za ~60 zł
Filtr polaryzacyjny 58mm HAMA - 85 zł (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52624905)
UV 58mm HAMA - 23 zł (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52624917)
Dekielek 58mm HAMA - 10 zł (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52624881)

Wcale nie tak wiele drożej, niż zestaw (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=51607808) za 159 zł a myśle że lepiej. Co to wogóle za firma ten "King"?

BartekIgnasiak
28-05-2005, 19:00
mialem filtry king'a i spisywaly sie niezle, nie narzekalem.....

Piotr_W
29-05-2005, 06:06
Na przykład w tłumie nad głowami, przy samej ziemii (pełna kontrola co jest w kadrze).

G3 ma obrotowy LCD ktory jeszcze lepiej sie sprawdza w takich sytuacjach....
Lepsze wrogiem dobrego, jak podpowiada przysłowie. Nie widzę w tym wypadku różnicy, a do odginanych ekraników nigdy nie miałem zaufania :mrgreen:

arra
29-05-2005, 09:15
Na przykład w tłumie nad głowami, przy samej ziemii (pełna kontrola co jest w kadrze).

G3 ma obrotowy LCD ktory jeszcze lepiej sie sprawdza w takich sytuacjach....
Lepsze wrogiem dobrego, jak podpowiada przysłowie. Nie widzę w tym wypadku różnicy, a do odginanych ekraników nigdy nie miałem zaufania :mrgreen:

Roznica jest zdecydowana na korzysc G3. Mozesz wykadrowac pozioma fotke zza muru nie wychylajac sie ;)

cahe
29-05-2005, 11:31
zgadzam sie. obrotowy LCD to piekna sprawa. nie trzeba sie gimnastykowac ;-).

Piotr_W
29-05-2005, 11:36
zgadzam sie. obrotowy LCD to piekna sprawa. nie trzeba sie gimnastykowac ;-).
No, dobrze, ale przecież 4500 też ma łamane body, więc w czy się mylę? Ale chyba nie, bo używałem taki model.
Piotrek

corran
29-05-2005, 13:56
No cóż widze że miłośnicy G3 nie bardzo chcą zrozumieć że Nikon z racji swojej budowy ma podobną, a czasami nawet lepszą funkcjonalność ;-) Zresztą kupuje G3, znajomy ma 4500 - może wyprodukuje jakieś porównanie jak poznam lepiej canona.

alahari
29-05-2005, 18:19
Ja się dołacze do hymnów pochwalnych na cześć G3 ;) Acha - i makro ma całkiem niezłe, przynajmniej moim subiektywnym zdaniem. Oto moje przykładziki http://plfoto.com/uzytkownik.php?authorid=19078 Tylko 2 foty są z D70, reszta G3 8)

arra
29-05-2005, 20:13
zgadzam sie. obrotowy LCD to piekna sprawa. nie trzeba sie gimnastykowac ;-).
No, dobrze, ale przecież 4500 też ma łamane body, więc w czy się mylę? Ale chyba nie, bo używałem taki model.
Piotrek

Mylisz sie. 4500 ma lamane tylko w JEDNEJ plaszczyznie. W G3 mozesz sobie wywijac LCD-kiem o 180 w prawie wszystkich plaszczyznach!

[ Dodano: Nie 29 Maj, 2005 ]

No cóż widze że miłośnicy G3 nie bardzo chcą zrozumieć że Nikon z racji swojej budowy ma podobną, a czasami nawet lepszą funkcjonalność ;-) Zresztą kupuje G3, znajomy ma 4500 - może wyprodukuje jakieś porównanie jak poznam lepiej canona.

Mialem oby dwa i 4500 nie ma nic instotnego (no moze poza lepszym, ale wolniejszym macro) czego nie mialby G3, a jakosc obiektywu i szybkosc dzialania delkasuje 4500, to zupelnie inna klasa aparatu. Nie mowiac juz o flashu jak z tanich plastikowych malpek - G3 dziala w trybie TTL!

corran
30-05-2005, 10:07
Mam G3 :D dotarł dziś rano, dziękuje wszyskim za pomoc w wyborze.

alahari
31-05-2005, 09:28
Gratuluje :D I niechaj Ci dobrze służy :D
Drobna rada - jeśli ustawiasz ostrość, staraj się w polu AF mieć pionowe krawędzie (coś kontrastowego o w miarę pionowym kształcie) - to najlepsza metoda na wiele kompaktów, w tym G3 ;)

tomekdomek
02-11-2005, 00:11
Tylko i wylacznie G3 (mialem i to i to). Obiektyw w 4500 to pomylka. Nikon ma duzo wolniejszy AF niz Canon. Jedyna przewaga N4500 to tryb macro (oczywiscie jesli jestes cierpliwy).

Z tą pomyłką to bym raczej był ostrożny. Widziałem zdjęcia robione G3 przez różne osoby w różnych warunkach. Wszystko zależy jak dobrze znasz aparat i co potrafisz z niego wycisnąć. G3 ma jaśniejszy obiektyw, zdecydowanie lepszą wbudowaną lampę błsyskową. Coolpix 4500 bije na głowę makro G3, sprawdza się w każdych warunkach nawed na silnym mrozie. Jeśli chodzi o obrotową głowicę > dla mnie rewelacja !!! Żadnym innym aparatem nie "upadniesz" tak nisko, możesz dostać się do każdego zakamarka. Pozatym ludzie nie wiedzą że robisz im zdjęcia.

Aby robić dobre fotki C4500 musisz z nim "pracować" dłużej niż kilka miesięcy.

Pozdrawiam.

arra
02-11-2005, 10:49
Tylko i wylacznie G3 (mialem i to i to). Obiektyw w 4500 to pomylka. Nikon ma duzo wolniejszy AF niz Canon. Jedyna przewaga N4500 to tryb macro (oczywiscie jesli jestes cierpliwy).

Z tą pomyłką to bym raczej był ostrożny. Widziałem zdjęcia robione G3 przez różne osoby w różnych warunkach. Wszystko zależy jak dobrze znasz aparat i co potrafisz z niego wycisnąć. G3 ma jaśniejszy obiektyw, zdecydowanie lepszą wbudowaną lampę błsyskową. Coolpix 4500 bije na głowę makro G3, sprawdza się w każdych warunkach nawed na silnym mrozie. Jeśli chodzi o obrotową głowicę > dla mnie rewelacja !!! Żadnym innym aparatem nie "upadniesz" tak nisko, możesz dostać się do każdego zakamarka. Pozatym ludzie nie wiedzą że robisz im zdjęcia.

Aby robić dobre fotki C4500 musisz z nim "pracować" dłużej niż kilka miesięcy.

Pozdrawiam.

"Pracowalem" C4500 przez 5 miesiecy (7000 fotek) i moge z cala pewnoscia stwierdzic ze pod kazdym wzgledem (moze za wyjatkiem wspomnianego macro) jest duzo gorszy od G3. Obiektyw w 4500 to totalna pomylka, gdyz jest ciemny (bardzo ciemny!) ma okrutnie wolny AF i jest glosny. G3 sprawdzil sie dokladnie w kazdych warunkach nawet przy -25. Obrotowa glowica nie daje ci takiej elastycznosci jak obrotowy LCD w G3 (np. wspominane strzelanie zza rogu budynku). Tak wiec kazdym aparatem z obrotowym LCD zrobisz dokladnie to samo co C4500 albo i wiecej, wiec nie mow nieprawdy.
PS. Podobny mechanizm obrotowego body maja np. Sony 505/505V/707/717/828, ktory tez zreszta posiadalem ;)

tomekdomek
02-11-2005, 23:04
Nie twierdzę że c4500 jest doskonały i bez wad. Na pewno nie opowiadam bajek. Porównywałem fotki robione G3 i swoje C4500 w pomieszczeniu i na wolnym powietrzu. Może gość nie miał pojęcia o robieniu fotek albo nie znał kompletnie możliwości swojego sprzętu. Poza tym nie ma sensu wychwalać pod niebiosa G3 a krytykować C4500 zwłaszcza że posiadają takiej samej wielkości matrycę CCD. Nie mam zamiaru przekonywać kogokolwiej że C4500 jest lepszyod G3. Na pewno zaś nie zasługuje na miano "odpustowej zabawki". Zrobiłem C4500 ponad 10000 fotek gorszych, lepszych i naprawdę dobrych.


Pozdrawiam.

p.s. Ciekawa galeria i bardzo ładne fotki. > większość z D70 :wink:

arra
03-11-2005, 06:53
Nie twierdzę że c4500 jest doskonały i bez wad. Na pewno nie opowiadam bajek. Porównywałem fotki robione G3 i swoje C4500 w pomieszczeniu i na wolnym powietrzu. Może gość nie miał pojęcia o robieniu fotek albo nie znał kompletnie możliwości swojego sprzętu. Poza tym nie ma sensu wychwalać pod niebiosa G3 a krytykować C4500 zwłaszcza że posiadają takiej samej wielkości matrycę CCD. Nie mam zamiaru przekonywać kogokolwiej że C4500 jest lepszyod G3. Na pewno zaś nie zasługuje na miano "odpustowej zabawki". Zrobiłem C4500 ponad 10000 fotek gorszych, lepszych i naprawdę dobrych.


Pozdrawiam.

p.s. Ciekawa galeria i bardzo ładne fotki. > większość z D70 :wink:

Nigdy nie mowilem ze C4500 jest zabawka (tymbardziej ze ma swietna metalowa obudowe), krytykowalem tylko jakosc i parametry obiektywu, badz co badz Nikon to firma ktora jest w stanie sama stworzyc dowolne szklo, wiec nie rozumiem dlaczego w Coolpixach laduje tak podle ;). Jak to mowia matryca to nie wszystko, jakies tam aparaciki za 200PLN tez maja matryce 4mega i wcale nie oznacza ze porownywalbym je z CPX4500, a tymbardziej z G3 ;)

kalio
06-11-2005, 15:54
a ja sprzedam C4500 moze jest ktos zainteresowany ???

RoBall
26-07-2006, 19:53
Mam Coola 4500 od jakichś 2 latek i cykłem jakieś 8 tyś. fotek. Może zacznę od wad : czas startu to wieczność, szybkość ostrzenia też wieczność, akumulator cieniutki; kiepska,wręcz beznadziejna funkcjonalność, słaba lampa. To te najważniejsze wady. Ale jeśli chodzi o makro tobije wszystko na głowę w tej cenie rynkowej! I jeśli trafi on na mena z duuuużą cierpliwością to fotki będą rewelacyjne !!!!!