PDA

Zobacz pełną wersję : Makro przy użyciu heliosa - instrukcja



digit
04-06-2011, 18:59
Kilka osób pytało się mnie jak robić zdjęcia przy użyciu Heliosa. W związku z tym postanowiłem zamieścić krótka instrukcję obsługi nisko budżetowego zestawu do makro.
1. Potrzebny jest aparat ( po wielu testach - jedynym słusznym body jest NIKON  )
2. Obiektyw – może być kitowy. Tu zastosowałem 18-55
3. Drugi obiektyw – jakiś tani i jasny - czyli np. Helios - ja zastosowałem 44m
4. Pierścień odwrotnego mocowania.
Jak z tego korzystać by cokolwiek wyszło?
Heliosa montujemy na nasz obiektyw poprzez pierścień odwrotnego mocowania i robimy zdjęcia.
No dobra to nie takie proste. W Heliosie ustawiamy ręcznie przysłonę na 2 ( światło jednak jest potrzebne ) ostrość na nieskończoność. W nikonie przechodzimy na manual przysłonę domykamy dość mocno ( cóż, głębia ostrości mimo wszystko musi jakaś być - tak ze 2-3 mm )
Włączamy autofocus „bujany” i trzaskamy robale albo inne małe ustrojstwa.
*Autofocus bujany – przybliżamy aparat do ustrojstwa jak wyjdzie po za ostrość to oddalamy …. I tak do skutku.
Wiem ciężko jest. Jak wam bardzo drży ręka i nie możecie się wstrzelić w te 3 mm głębi to można spróbować ze zdjęciami seryjnymi w czasie bujania. Może uda się wstrzelić w ostrość.
Aha odległość ostrzenia od modela to jakieś 2 cm więc trzeba uważać, żeby modela nie rozsmarować na obiektywie.
To teraz za aparat i idźcie robić zdjęcia.
Że co? Za ciemno i wszystko poruszone? Co się dziwicie jak obiektyw przysłania całe światło i robal jest w makabrycznym cieniu i jeszcze nie chce stać w miejscu tylko się rusza. Cóż tu pozostaje podbić ISO, poustawiać sobie jakieś blendy z białego papieru albo użyć lampy błyskowej do doświetlenia. Żeby użyć lampy z aparatu potrzebny jest dyfuzor. Po pierwsze bez dyfuzora obiektyw przysłoni błysk lampy, wiec lampa nic nie da. Po drugie - jednak wypadałoby choć trochę zmiękczyć błysk, bo przecież to może być portret robaka , a na tym forum portrety robimy zawsze glamour.

To chyba na tyle podstawowych informacji. Teraz kilka ilustracji:

1. Helios + pierścień

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img718.imageshack.us/img718/3562/snc00124male.jpg)
2. Gotowy zestaw.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img832.imageshack.us/img832/5495/snc00125male.jpg)
3. Dyfuzor. Trochę kartonu. Wewnątrz folia srebrna spożywcza z przodu papier śniadaniowy.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img36.imageshack.us/img36/8340/snc00123male.jpg)
4. Komplet. Tylko nie wychodźcie z tym na ulicę bo wezmą was za jakiś pomyleńców.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/img833/4268/snc00126male.jpg)
5. Takie fotki wychodzą…. Niestety trzeba zrobić crop…

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/img21/9637/dsc3734male.jpg)
6. Jak widać lampa błyskowa załatwiła tło.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/img42/5269/dsc424510x15male.jpg)
7.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img35.imageshack.us/img35/6121/dsc4015586x800.jpg)
8.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/9581/dsc3215crop1280x785.jpg)
9.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img35.imageshack.us/img35/9139/dsc36981280x853.jpg)
10.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/img21/5657/dsc4235800x533.jpg)
A tu jeszcze kilka zdjęć z tego zestawu.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=173302

Życzę powodzenia i fajnej zabawy.

Wozlow
05-06-2011, 13:36
można jeszcze inaczej, bez kupowania heliosa - odwrócić obiektyw (18-55 nada się idealnie) - akurat w moim padł AF wiec używam go juz tylko do makro.
Pierścionki odwrotnego mocowania można na allegro zakupić. Im szerszy obiektyw tym większe powiększenie - na 18 mm jest już ekstremalnie mała GO.

Cysiu
06-06-2011, 17:10
Lampa wbudowana?

irass makro fotografie
06-06-2011, 19:27
,wg mnie lepszym rozwiazaniem jest mocowanie samego obiektywu na reversie + pierscienie posrednie:).
pozdrr.

Anja_G
06-06-2011, 20:54
Kilka osób pytało się mnie jak robić zdjęcia przy użyciu Heliosa. W związku z tym postanowiłem zamieścić krótka instrukcję obsługi nisko budżetowego zestawu do makro.
1. Potrzebny jest aparat ( po wielu testach - jedynym słusznym body jest NIKON  )
2. Obiektyw – może być kitowy. Tu zastosowałem 18-55
3. Drugi obiektyw – jakiś tani i jasny - czyli np. Helios - ja zastosowałem 44m
4. Pierścień odwrotnego mocowania.
Jak z tego korzystać by cokolwiek wyszło?
Heliosa montujemy na nasz obiektyw poprzez pierścień odwrotnego mocowania i robimy zdjęcia.
No dobra to nie takie proste. W Heliosie ustawiamy ręcznie przysłonę na 2 ( światło jednak jest potrzebne ) ostrość na nieskończoność. W nikonie przechodzimy na manual przysłonę domykamy dość mocno ( cóż, głębia ostrości mimo wszystko musi jakaś być - tak ze 2-3 mm )
Włączamy autofocus „bujany” i trzaskamy robale albo inne małe ustrojstwa.
*Autofocus bujany – przybliżamy aparat do ustrojstwa jak wyjdzie po za ostrość to oddalamy …. I tak do skutku.
Wiem ciężko jest. Jak wam bardzo drży ręka i nie możecie się wstrzelić w te 3 mm głębi to można spróbować ze zdjęciami seryjnymi w czasie bujania. Może uda się wstrzelić w ostrość.
Aha odległość ostrzenia od modela to jakieś 2 cm więc trzeba uważać, żeby modela nie rozsmarować na obiektywie.
To teraz za aparat i idźcie robić zdjęcia.
Że co? Za ciemno i wszystko poruszone? Co się dziwicie jak obiektyw przysłania całe światło i robal jest w makabrycznym cieniu i jeszcze nie chce stać w miejscu tylko się rusza. Cóż tu pozostaje podbić ISO, poustawiać sobie jakieś blendy z białego papieru albo użyć lampy błyskowej do doświetlenia. Żeby użyć lampy z aparatu potrzebny jest dyfuzor. Po pierwsze bez dyfuzora obiektyw przysłoni błysk lampy, wiec lampa nic nie da. Po drugie - jednak wypadałoby choć trochę zmiękczyć błysk, bo przecież to może być portret robaka , a na tym forum portrety robimy zawsze glamour.

Miło, że zamieściłeś swój pomysł na niskobudżetowe makro. Jako że sama fotografuję (głównie) Heliosem, pozwolę sobie dopisać się.
Przyznam, że nie próbowałam nigdy odwrotnego mocowania do obiektywu "kitowego", bo to zaprzęganie konia do sprawnego samochodu. Stosuję przejściówkę Nikon/M42 i pierścienie pośrednie - a właściwie pierścień, jeden, 35 mm. Koszt zestawu to ok. 150 zł łącznie z obiektywem - czyli dolna półka cenowa.
Obiektyw nigdy nie przysłania mi obiektów. Jeśli tak jest - to raczej jest to kwestia nieodpowiedniej pory. Dopalanie lampą - cóż. Każdy ma swoje podejście, uważam, że trzeba to potrafić, by efekt nie raził. Zastosowanie dyfuzora nie oznacza, że zdjęcie będzie dobre. Czasami naturalny przepał mniej szkodzi zdjęciu niż efekt płaskości i sztucznego tła po lampie. Sam zauważyłeś, że lampa "załatwiła" tło na jednym z zaprezentowanych zdjęć.
3 mm głębi to nie jest mało, drżenie rąk można opanować oparciem łokci o podłoże, drzewo... Ostatecznie można spożyć coś alkoholowego przed sesją. :D
Kwestia wyboru, mój zestaw jest o tyle uniwersalny, że przejściówka przydaje się również do innych obiektywów z tym mocowaniem. Poza tym "zabieranie" światła to bardzo subiektywne odczucie. Dla jednych 1/60 to wystarczający czas na zrobienie zdjęcia, innym przy 1/2000 zadrży ręka. Trening czyni... wytrenowanego. ;)

Powodzenia. :)

darmozjad
06-06-2011, 21:45
Chyba czas zacząć się w to bawić, skoro przynosi to tyle frajdy i jeszcze zaleca się zmiękczenie rąk alkoholem:)))

mihow
07-06-2011, 11:01
Dorzucę też moje doświadczenia z M42. 2 lata temu fotografował zestawem Helios 44/2 + pierścienie. Ogólnie było w porządku i porównując jakość zdjęć do ceny zestawy było wręcz rewelacyjnie.
M42 makro to świetne rozwiązanie budżetowe dla osób zaczynających makrofotografię. Można potrenować, nauczyć się pewnych zasad.

Ogólnie polecam na sam początek takie zestawienie sprzętu.

MichalR
07-06-2011, 11:14
albo pojedynczy obiektyw na reversie albo obiektyw plus pierscienie. zabawa w dopinanie odwroconego obiektywu do zwyklego, jak to pokazales na zdjeciu, mija sie z celem. winieta bedzie potezna, podobnie zreszta jak crop. po co takie kombinacje skoro mozna zalozyc jeden obiektyw i miec takie skale odwzorowania ze hej?

digit
07-06-2011, 13:31
Heliosa miałem z mojego starego zenita. Wiec jedyny zakup to pierścień odwrotnego mocowania. Nie twierdze, że taki zestaw jest the best. Pokazuje tylko, jeden ze sposobów, dzięki któremu można mieć tanio zestaw do makro. Zaletą tego sposobu może być pomiar światła i ewentualnie działający autofocus. Czego przy tańszych pierścieniach pośrednich bez przeniesienia automatyki nie ma. Ja z tego nie korzystałem, ale niektórym może to ułatwić sprawę.
Co do lampy... Najlepiej wyłączyć, użyć odbłyśników. Ale też zdarza się, że nie ma czasu ustawiać sprzętu, statywu itp. a szkoda zdjęcia. Wiec uważam, że dyfuzor w cenie 3 pln zawsze warto mieć.
Przykład pszczoły na łodydze. Było ciemno. Aparatu na niczym nie można było postawić. ISO ponad 1000 a czas 1 sekunda. Pozostał jedynie błysk. Można było odpuścić i czekać na następną okazje.....

irass makro fotografie
07-06-2011, 13:32
,dokladnie MichalR :).

MichalR
07-06-2011, 14:04
digit, ja bym odpuscil, pszczol na kwiatkach jak mrowkow wszedzie wokolo:)
ja na przyklad nie stosuje zadnego sprzetu dodatkowego, tylko aparat, szklo plus pierscienie i swiatlo zastane.

digit
07-06-2011, 18:32
MichalR nie masz dwójki małych dzieci :) Wierz mi jak się uda wygospodarować 5 minut na robienie zdjęć tygodniowo to jest sukces.

amirez
07-06-2011, 19:12
Najtańszy monopod = "Autofocus bujany VR" ;)

czester1981
07-06-2011, 19:32
polecam facet wie co mówi sam czerpie dużo z jego rad :) a nawet mam taki zestawik ^^

Pabloo
07-06-2011, 20:40
Używam podobnego zestawu, tylko zamiast 18-55 mojego 18-135, ale takiego zdjęcia jak przy 6 to nie zrobiłem. Wydaje mi się, że jak na te możliwości jest świetne.

Darianna
02-10-2011, 20:28
Odkopuje temat. Mam mały problem,co prawda dopiero zaczęłam swoją przygodę z makro,ale może udzielicie mi rady co moze być nie tak. Używam Nikona D60+ Helios 44M+ zwykłe pierścienie. Robiąc zdjecia mam strasznie mały "zakres pola" na ,który pada ostrość,tzn.robiąc zdjęcie nie mogę złapać ostrości na większości obiektu tylko dosłowie na kawałeczku a wszystko wkoło jest zamazane. Zapewne coś robię nie tak,ale nie do konca mogę sobie z tym poradzić więc poprosze o radę. Żeby przybliżyć o co mi chodzi wrzucam "zdjęcia" :
Tu tylko głowa reszta za chiny nie chciała już złapać ostrości a jak złapała to traciła na głowie.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://upload2.fototube.pl/pics/2011/10/02/org/dbe55a0d85092f0973b9b71aa2ee6e5f.jpg)
Tu jak złapałam na oczy w miare to nici z "pyska"? a jak na pysk to nici z oczu...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://upload2.fototube.pl/pics/2011/10/02/org/ac499717f7edce5dd0966e8efea26b8d.jpg)

mihow
02-10-2011, 20:35
Dariano - ten efekt nazywa się "głębią ostrości", która przy fotografii makro określana jest mianem "papierowej" czyli bardzo małej...
Głębia ostrości to obszar, w którym obiekt jest ostry - wszystko poza tym obszarem lub przed nim będzie nieostre...

Nie będę tutaj opisywał jak to powstaje i skąd się bierze bo nie starczy nam miejsca :) Proponuję lekturę jakiegoś poradnika w sieci, który wyjaśni co to jest i jak to "się je" :)

digit
03-10-2011, 14:31
Darianna wszystko jest ok. Przy takim powiększeniu głębia ostrości jest niestety malutka. Są dwa sposoby rozwiązania problemu.
1. Zmniejszyć skalę odwzorowania. Niestety powiększenie będzie mniejsze.
2. Zrobić kilka zdjęć łapiąc ostrość na innych częściach fotografowanego obiektu i połączyć je.
Tu masz przykład jak się to robi http://www.youtube.com/watch?v=ifoIMcTHRz0

Shanleaf
03-10-2011, 16:12
->digit
Jest prostsze rozwiązanie: przymknąć obiektyw :D

Darianna
03-10-2011, 18:32
No nie wiem czy ok,widziałam zdjecia robione tym samym sprzetem jak mój i było o niebo lepsze,wiem ćwiczenia czynią mistrzem :p ale myślałam,że coś pominęłam i dlatego jest nie tak. Wydaje mi się,że dzisiejszy efekt jest trochę lepszy:
http://www.fotoszok.pl/show.php/644783_na-forum.jpg.html

digit
03-10-2011, 20:21
Założyłem , że obiektyw jest mocno przymknięty. Darianno przymknij maksymalnie obiektyw. Tak jak pisał Shanleaf

kazwita
03-10-2011, 20:54
Witam.

Proszę wybaczyć, jeżeli piszę o sprawach oczywistych, ale czasami można się na takich drobiazgach wysypać.
Zacznijmy od sprawdzenia, czy przypadkiem cały czas Koleżanka nie fotografuje na maksymalnie otwartej przysłonie. Na Heliosie nie wystarczy tylko przekręcić pierścień przysłony. Musi być jeszcze naciśnięty guziczek z tyłu, tuż przy gwincie. Więc proszę zmontować swój zestaw makro i sprawdzić działanie przysłony.

1. Ustawiamy wysoką wartość przysłony, powiedzmy f/16.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img638.imageshack.us/img638/6838/helios44mside.jpg)


2. Patrzymy na obiektyw od przodu. Jeżeli przysłona nie zamknęła się, to nie widać blaszanych listków za soczewką.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img580.imageshack.us/img580/2185/helios44mfront.jpg)


3. Jeżeli przysłona się domknęła, to wyraźnie widać jej listki i mały otworek pomiędzy nimi.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img38.imageshack.us/img38/5050/helios44mf16.jpg)


Jeżeli pomimo ustawienia przysłony f/16 listki pozostają otwarte, to oznacza, że pierścienie pośrednie czy też przejściówka nie naciska tego guzika.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img528.imageshack.us/img528/3341/helios44mrear2.jpg)


Czasami wystarczy pomiędzy obiektyw a przejściówkę włożyć jakąś podkładkę (np. wyciętą z laminowanego kalendarzyka), która spowoduje wciśnięcie guziczka. Wtedy można ustawiać przysłonę pierścieniem, a i bardziej ona domknięta, tym większa głębia ostrości.

Pozdrawiam.

Darianna
03-10-2011, 21:34
kazwita miałeś rację,przysłona wogóle się nie domykała... zobaczymy jak będzie teraz :) dziękuję bardzo za pomoc :)

Seeker
06-10-2011, 01:41
Takie małe, a cieszy ;)

MartinNikon
12-12-2011, 20:56
proszę wskazać np na allegro jakie mam kupić pierścienie żeby móc zamontować Helios 44M-4 2/58 do Nikon D5000

Anja_G
12-12-2011, 21:34
Odpowiedziałam na Twoją PMkę.

NikonowaDama
21-02-2013, 16:23
Dosyć dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch stałoogniskowych jasnych obiektywów. Ja czasami jak wyjątkowo nie chcę mieć winiety na makro to właśnie podpinam mojego Kalejnara 100mm f/2.8 do body a do niego odwrotnie przykręcam heliosa 50mm f/2. Nawet przy bardzo mocnym przymknięciu (co przy tej konfiguracji jest koniecznie bo głębia ostrości naprawdę malutka) nie tworzy się winieta, albo jest ona prawie niewidoczna na zdjęcia i łatwa do zniwelowania. Przynajmniej takie są moje spostrzeżenia. Jak znajdę chwilkę to wrzóce sample z odnotowanymi wartościami przysłony z obydwu wariantów.

NikonowaDama
23-02-2013, 14:14
Dosyć dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch stałoogniskowych jasnych obiektywów. Ja czasami jak wyjątkowo nie chcę mieć winiety na makro to właśnie podpinam mojego Kalejnara 100mm f/2.8 do body a do niego odwrotnie przykręcam heliosa 50mm f/2. Nawet przy bardzo mocnym przymknięciu (co przy tej konfiguracji jest koniecznie bo głębia ostrości naprawdę malutka) nie tworzy się winieta, albo jest ona prawie niewidoczna na zdjęcia i łatwa do zniwelowania. Przynajmniej takie są moje spostrzeżenia. Jak znajdę chwilkę to wrzóce sample z odnotowanymi wartościami przysłony z obydwu wariantów.


Oto sample:

Wariant nr 1: Body + Nikkor 18-55mm f/3,5-5.6 + Helios 50mm f/2 + lampa wbudowana:


Zdjęcie nr 1: ogniskowa 55mm f/5.6 ISO 100 czas 1/100s


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img560.imageshack.us/img560/3271/dsc0010pl.jpg)


Zdjęcie nr 2: ogniskowa 55mm f/11 ISO 400 czas 1/50s


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img825.imageshack.us/img825/5549/dsc0011rq.jpg)


Zdjęcie nr 3: ogniskowa 55mm f/20 ISO 400 czas 1/10s
Trochę poruszone


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img585.imageshack.us/img585/7629/dsc0012sm.jpg)

Wariant 2: Body + Kalejnar 100mm f/2.8 + Helios 50mm f/2 + lampa wbudowana:


Zdjęcie nr 1: f/2.8 ISO-100 czas 1/100s


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/img822/889/dsc0013vn.jpg)


Zdjęcie nr 2: f/11 ISO-200 czas 1/50s


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img22.imageshack.us/img22/4880/dsc0014mn.jpg)


Zdjęcie nr 3: f/22 ISO-400 czas 1/15s


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img685.imageshack.us/img685/5950/dsc0015lw.jpg)

Widać różnicę prawda :). Nie tylko pod względem winiety ale również jasności :).

galaza
02-05-2013, 21:33
Po dzisiejszych testach mogę polecić zestaw biometar 80mm + przelotka arax (miałem komplet do portretów wcześniej) + tanie pierścienie z allegro. Dzisiaj pastwiłem się nad mrówkami i jak na niewprawną rękę początkującego efekty mnie rozwaliły. Zapomniałbym dodać, że soczewka dk21m znacznie ułatwia celowanie.

Fludi
06-06-2013, 19:37
NikonowaDama nie jest najważniejsze połączenie jak najjaśniejszych stałoogniskowych obiektywów, tylko trzeba brać poprawkę na to, że jak zamontujesz odwrotnie obiektyw to powinien on być podłączony do czegoś co ma wąski kąt. Im będzie szerzej tym większa winieta, tudzież widok na wnętrze obiektywu.
Im szerszy kąt odwrócisz w stosunku do wąskiego, tym większe powiększenie uzyskasz.

mkris
09-06-2013, 22:12
Witam,
Mam pytanie dotyczace Heliosa? Jak by sprawa wygladala jak by go bezposrednio do body przykrecic?
albo lepszym wyjsciem jest do obiektywu?
Mam juz Heliosa jakis czas a moj kit to 18-105 i wpierw bym musialmiec chyba redukcje z 67mm na 52mm i pierscien odwrotnego mocowania.

Dzieki za pomoc

Fludi
10-06-2013, 00:05
W jednym i drugim przypadku otrzymasz odwozorowanie większe niż 1:1.

slimlukas
25-09-2013, 06:51
Witam forumowiczów. Założyłem Heliosa w odwrotny mocowania na 18-105mm ale robi mi ogromną winiete . Czy da się z tym coś zrobić? Proszę o podpowiedź.

Fludi
25-09-2013, 07:36
Kąt "widzenia" 18-105 jest większy od odwrotnie założonego Helios'a. Jeśli Helios ma np. ogniskową 50mm, to musisz go mocować do czegoś co będzie ją miało większą niż te 50mm. Czyli, krótko mówiąc podkręć zoom'a w przypadku 18-105.
Jak robisz zdjęcia przy 18 to widzisz całą tulejkę po drodze.

slimlukas
25-09-2013, 08:44
W 18-105 przy maksymalnym zoomie robi mi taką wineite
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://www.dropbox.com/lightbox/home/test) coś się poradzi na to czy pozostaje zmiana obiektywu ??

MateuszB
06-10-2013, 21:03
Jak będzie wyglądać sprawa w takim układzie? D3200 <-> Nikkor 50 mm (FX) <-> Helios 50 mm? Będzie widoczna winieta? Powiększenie wystarczające do mrówek? ;)

markB
07-10-2013, 12:21
1. W pierwszym przypadku winietę będziesz miał, bo 18-105 jest szkłem DX, nie nadaje się do łączenia z FX.
2. Powiększenie obliczasz ze wzoru M = ogniskowa obiektywu połączonego bezpośrednio z aparatem : ogniskowa obiektywu założonego na to pierwsze szkło. Czyli w tym powyżej maksymalnie masz 1:1. Żeby uzyskać większe powiększenie trzeba zakładać tego Heliosa na teleobiektyw, np. przy 105 uzyskasz więcej niż 2:1. I to ma sens, bo do 1:1 dużo lepiej mieć obiektyw makro lub dokupić pierścienie pośrednie.

digit
07-10-2013, 12:39
Do mrówek warto dołożyć jakieś najtańsze pierścienie pośrednie. Będziesz musiał mniej kropować wiec jakość będzie lepsza.

superlama
03-11-2013, 01:57
Pozwolę sobie na małe wtrącenie - mam Heliosa 44-2. Pierścienie - pierścieniami, a czy próbował ktoś go odwrotnie podpiąć do Nikkora 55-300?

Rignas
03-11-2013, 21:04
Witam,
mam prośbę o wyjaśnienie. Robię kopie zdjęć z negatywu za pomocą takiego ustrojstwa

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/5be647fad1ed67a4med-2.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl)

Nikon d 300 + mieszek + helios 44 + redukcja nikon/m42

Ostrość łapię wyłącznie za pomocą odsuwania/dosuwania aparatu do kliszy. Zakres ostrzenia pierścieniem obiektywu jest minimalny. I obraz jest na styk, czyli nie widzę perforacji filmu, a chciałbym mieć zapas przy obróbce. Co powinienem zrobić, żeby móc ustawić ostrość na nieco większej powierzchni? Mieszek "ściśnięty" na maksa.
z góry dzięki za pomoc albo odesłanie w dobre miejsce w sieci, wujek google nie pomógł do tej chwili :-(

I dla potwierdzenia:
1. rozsuwam mieszek => to zwiększam odwzorowanie, czyli widzę mniejszą powierzchnię kliszy
2. odsuwam mieszek od obiektu => ?

hensu
06-11-2013, 13:36
Kup pierścienie, mieszka już bardziej nie ściśniesz.

maxrayan
26-01-2014, 21:33
albo pojedynczy obiektyw na reversie albo obiektyw plus pierscienie. zabawa w dopinanie odwroconego obiektywu do zwyklego, jak to pokazales na zdjeciu, mija sie z celem. winieta bedzie potezna, podobnie zreszta jak crop. po co takie kombinacje skoro mozna zalozyc jeden obiektyw i miec takie skale odwzorowania ze hej?
a mozna wiedziec jaki kufelek moge kupic by sie obyc bez tych kombinacji, mam okolo 1000zł na wydanie ;) z gory dzieki

Fludi
26-01-2014, 21:38
Pod DX do tysiaka jest 40mm 1:1, ewentualnie używanego 60mm f2.8 można dostać w tej cenie na śrubokręt.

maxrayan
26-01-2014, 23:16
Dziekuje za odpowiedz.... skorzystam napewno....... Nikon D 5100 to moj korpusik.... no i 18-105 Nikkor VR.... czy o nim mowa? i jakies dodatki do tego potrzeba???

TOP67
27-01-2014, 00:03
Zapomnij o makro z 18-105. Za 1000 zł kupisz dobry używany obiektyw makro (musi być z silnikiem, np. Tamron 90/2.8) lub nowy 40/2.8.

Fludi
27-01-2014, 01:12
Przecież ja nigdzie 18-105 nie wspomniałem... Za około 700-800zł masz Nikkor'a DX 40mm f2.8.
Lampa błyskowa się na pewno przyda. W makro bez niej to praktycznie ani rusz.

TOP67
27-01-2014, 01:17
maxrayan wspomniał.

maxrayan
24-02-2014, 21:37
dziekuje za rade;)

zolton
26-02-2014, 19:35
A gdyby heliosa "zarzucić" na 18-105? Co by to dało?

maxrayan
11-05-2014, 19:25
Nikkor'a DX 40mm f2.8. poleciliscie mi ten obiektyw do macro za przystepne pieniazki................ a gdybym miał kasy na to cos TAMRON SP AF 60mm F/2 Di II 1:1 ????? cena za nowy okolo 1150zł ????? co leprze???

PanAmeba
12-05-2014, 23:17
Mając 18-55 polecam metodę: http://nikonrumors.com/2014/01/26/odd-ways-of-macro-photography.aspx/

Z kolei do Heliosa polecam bezpośrednie mocowanie odwróconego obiektywu do body z pomocą takiego ustrojstwa - http://allegro.pl/pierscien-odwrotnego-mocowania-nikon-af-52mm-wawa-i4193807824.html

Można też dokupić soczewki macro, ale o nich są różne opinie.

A tu przykłady: http://mpodbielski.wix.com/portfolio#!przyrodnicze/cj0f

Pszczoła na białym kwiatku - "wykastrowany" 18-55
Mrówki - soczewka na 18-55
Szerszeń na ciemnym tle - odwrócony 18-55 (skrajnie nie wygodne rozwiązanie, trzeba palcem przytrzymywać dźwignie przysłony)
Wszystkie inne macro odwróconym heliosem.

fotocat
24-03-2015, 16:25
Pozwolę sobie zamieścić tutaj moje próby. Nie wychodzi i nie wiem co mam przestawić w aparacie. Założyłam do heliosa adapter odwrotnego mocowania. Niestety mój obiektyw nie powiększa. Jak uzyskać duże powiększenie w ten sposób? Dlaczego nie działa? Poniżej podgląd powiększenia, ale nie o to mi chodziło. W sumie zwykły adapter + pierścienie powiększa mi dużo dużo bardziej niż ten odwrotnego mocowania. Pomoże ktoś?



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/8b7938845a00d49bm-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8b7938845a00d49b)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/a010fe8e8ac86c67m-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a010fe8e8ac86c67)

TOP67
24-03-2015, 16:32
Bo powiększenie uzyskasz z obiektywem o mniejszej ogniskowej. Odwrócenie standardu, który ma ogniskową zbliżoną do flange distance nie da żadnego efektu.

fotocat
24-03-2015, 16:46
W takim razie jaki obiektyw mam kupić by uzyskać powiększenie takie jak w temacie tego wątku, czytałam że takie efekty właśnie robi się z odwróconym heliosem.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img35.imageshack.us/img35/9139/dsc36981280x853.jpg)

TOP67
24-03-2015, 17:02
Obiektyw o ogniskowej 28-35 mm.
Ale do takiego powiększenia wystarczą zwykłe pierścienie.

fotocat
24-03-2015, 17:44
Nie dobrze, nie potrzebnie kupiłam :( ale za to mam ładnie rozmyte tło.