PDA

Zobacz pełną wersję : nikon d90 - problem z balansem bieli



aga291988
04-06-2011, 11:44
Proszę pomóżcie, wczoraj padł mi nikon d 60, z uwagi że był mi potrzebny do pracy szybciutko bez zastanowienia pojechałem kupić d 90.
I teraz jest problem, zdjęcia które robię to żadne artystyczne zdjęcia, z tym że przy 60 - ustawiony balans bieli mialam tak że po lekkiej zabawie z photoshopem wychodzily calkowicie biale w tle a przy tym nie tracily kolorystyki. Ogólnie wyglądały całkiem ok.
I teraz moje pytanie, co zrobic by w d 90 byl ten sam efekt co w poprzedniej wersji. Wysyłam zdjęcia przed obróbką. Problem teraz polega na tym, że nawet photoshop nie wiele mi teraz pomaga. Potrzebuję ustawić go na prędzce. I dodam że na aparacie nie znam się specjalnie, chłopak mi w tym pomaga, ale teraz tez mu coś nie idzie.
Będę wdzięczna za pomoc. Czas mnie goni.
Wysylam zdjecie z d60 i z 90.


z d 90

http://img860.imageshack.us/img860/7708/dsc0218h.jpg

z d 60

http://img36.imageshack.us/img36/7689/dsc0276s.jpg

tomek67
04-06-2011, 12:08
Obejrzałem te fotki tylko na kiepskim laptopie.
Moim zdaniem w obu przypadkach balans bieli jest taki sobie.
W D90 na moje oko jest przesunięty w stronę zielonego, w D60 w stronę magenty.
Przy takich fotkach w pomieszczeniach Auto balans kolorów często się myli.
Spróbuj na początek ręcznie wybrać słońce lub chmurka. Ewentualnie można ustawić balans bieli w aparacie wg tej białej kartki.
A najlepiej to pstrykać fotki w RAW, wtedy na komputerze nawet darmowym softem Nikona można to ustawiać bezproblemowo.

tomitom
04-06-2011, 12:14
Już gdzieś wisiałem ten post....a już sobie przypomniałem.
Aga z własnego mieszkania też chlew robisz? Proszę Cię nie dubluj postów. Jeden wystarczy i tak na odpowiedź na tym forum czekać nie trzeba więc bez obaw - jeden post w odpowiednim miejscu wystarczy.

aga291988
04-06-2011, 12:25
Wiem, właśnie nie wiem jak jeden usunąć. Dopiero się zalogowałam i zauważyłam po fakcie że w złym miejscu umieściłam pierwszy pościk.
Dziękuje za rady.

prz3mo
04-06-2011, 12:48
Usunąłem tamten temat.

2pompony
04-06-2011, 12:51
Jak masz Photoshopa, otwórz obrazek, daj Ctrl L (levels), wybierz białą pipetkę i pokaż programowi, które kolory ma uznać za białe - to sprawdzi się na białym tle. Jak masz zafarb, domowy sposób jest taki: wybierz środkową (szarą) pipetkę i pokaż, które kolory program ma uznać za neutralne - to znaczy szare.

andrstac
04-06-2011, 12:57
A najlepiej kup wzornik x-rite np ColorChecker Passport i zapomnij o problemie. Wnioskuje, ze jezeli zakup ad-hoc D90 nie byl problemem finansowym, to wzornik za 350 to tez nie problem. Zwlaszcza, ze robisz te zdjecia niejako w celach zarobkowych.

Antonioo
04-06-2011, 13:04
a nie prościej w kelwinach ustawić taki ,jaki pasuje? dostosowany do wykorzystywanego oświetlenia....

marszull
04-06-2011, 13:13
mysle ze pomysl z zakupem ColorCheckera dla osoby ktora pyta ocb z balansem bieli w wypadku gdzie trzeba raz kliknac pipeta, to chyba nie najlepsze rozwiazanie ;)
a do autorki watku sprobuj wybrac ktores ustawienie automatyczne (sloneczko, chmurka itd) moze bedzie ok
a jak nie to tak jak radzi antonioo ustaw w kelvinach
i warto sie zapoznac z instrukcja, wprawdzie nie mam d90 ale jestem pewien ze o balansie bieli masz tam na pewno wszystko

andrstac
04-06-2011, 13:17
mysle ze pomysl z zakupem ColorCheckera dla osoby ktora pyta ocb z balansem bieli w wypadku gdzie trzeba raz kliknac pipeta, to chyba nie najlepsze rozwiazanie ;)
a do autorki watku sprobuj wybrac ktores ustawienie automatyczne (sloneczko, chmurka itd) moze bedzie ok
a jak nie to tak jak radzi antonioo ustaw w kelvinach
i warto sie zapoznac z instrukcja, wprawdzie nie mam d90 ale jestem pewien ze o balansie bieli masz tam na pewno wszystko
Wbrew pozorom uzycie wzornika jest proste jak drut. I daje 100% pewnosci co do kolorow, czego na pewno nie mozna powiedziec o klikaniu pipetka, albo ustawianiu temp. barwowej na oko.

marszull
04-06-2011, 13:22
ja wiem jak latwe jest uzywanie wzornikow ale przeczytaj jeszcze raz pierwszy post ;)
a klikniecie pipeta to naprawde zadna filozofia

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img696.imageshack.us/img696/2368/testwbd.jpg)
ktore zajmuje 1 sek, z zapisem tego obrazka 2

aha i zeby bylo pelnie zrozumienie ja w pelni popieram uzywanie wzornikow
sam zreszta to robie, ale nie zawsze wzornik musi byc w uzyciu

aga291988
04-06-2011, 14:11
ja wiem jak latwe jest uzywanie wzornikow ale przeczytaj jeszcze raz pierwszy post ;)
a klikniecie pipeta to naprawde zadna filozofia

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img696.imageshack.us/img696/2368/testwbd.jpg)
ktore zajmuje 1 sek, z zapisem tego obrazka 2

aha i zeby bylo pelnie zrozumienie ja w pelni popieram uzywanie wzornikow
sam zreszta to robie, ale nie zawsze wzornik musi byc w uzyciu



Dzieki wielkie za pomoc, faktycznie pipetka to dobre rozwiązanie natomiast akurat te zdjęcie które wkleiłam to jedno z tych bardziej płaskich - kosztem żeby bylo bielsze w przypadku ciemniejszych ale za to ciekawszych, pipetka już nie spełnia w 100% swoich zadań. Bo poprostu calość wygląda sztucznie, ale znalazłam już sposób na tło , jakimś cudem poprzestawiałam parę opcji i jest ok. Dzieki wielkie za zaangażowanie.

marszull
04-06-2011, 14:32
no i git ;)