PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcie pod słońce



StachersDTR
23-05-2011, 16:46
Podpowiedzcie mi drodzy forumowi koledzy proszę, jak wygląda proces robienia zdjęcia pod słońce- ze słońcem w roli głównej.

Przykładowa scenka: Godzina 17, mamy przed sobą ładną łączkę i w mocnym punkcie wisi sobie słoneczko. Jest to mocne słońce więc po ustawieniu ekspozycji całość kadru wychodzi bardzo ciemna. Zdarzają się zdjęcia z takiego popołudnia, gdzie całośc jest w pięknych kolorkach, a słońce- mówiąc w uproszczeniu, ma wygląd gwiazdki. Pytanie brzmi: jak tego dokonać.
Próbowałem różnych metod, przymykałem przysłonę na maxa, kombinowałem z filtrami. Próbowałem na zasadzie HDR-a, ni cholery nie wychodzi. Czy istnieje jakiś ustalony schemat obróbki takich zdjęć? Domyślam się że to coś w kierunku wspomnianego HDR czyli zabawa na wielu, wielu klatkach, ale chyba nie oznacza to mozolnej zabawy z wymazywaniem każdego piksela z osobna?
Będę wdzięczny za wskazówki.

bahuone
23-05-2011, 17:37
Wiem o jakie zdjecie chdozic,ale mozesz pokazac przykladowa fotke? Moze sie myle ale pewnie bylo dopalane lampa od przodu? Albo pstryknac 2 kadry o roznej ekspozycji i potem zamaskowac w PS i powinno byc miare ok.

Duca
23-05-2011, 18:54
przepis jest prosty, zrób dwa kadry przy użyciu statywu i połącz je w ps na warstwach

Greg77
01-06-2011, 01:03
przepis jest prosty, zrób dwa kadry przy użyciu statywu i połącz je w ps na warstwach

Mozna i tak, ale nie jest to tak proste jak sie wydaje;)

Mowisz o takim czyms?? 1 (http://harb.pl/Krajobraz%20-%20Landscape/Krajobraz%20II%20-%20Landscape%20II/slides/DSC_2469NowyKostr.html), 2 (http://harb.pl/Krajobraz%20-%20Landscape/Zima%20-%20Winter/slides/DSC_0293k1.html)..............przyklady z galerii Harba bo wiem, ze tam znajde kilka:D
Gwarantuje, ze to nie HDR ani nawet nie kilkukrotna ekspozycja, umiejetne naswietlenie bez filtrow i obrobka......
Osobisci polecal bym gole szklo bez filtrow, ale polowka sie tez moze przydac, warunek musi byc czysta.
Wyciaganie z cieni i jeszcze raz wyciaganie z cieni.....nikon sobie z tym calkiem ladnie radzi, Canon natomiast jest lepszy w ratowaniu przepalow i naswietla sie w druga strone....tam technika jest inna.
Ja na szybko znajde dwa przyklady u siebie, z filtrami i przy niskim sloncu, swiatlo jest na tyle slabe, ze da sie bez problemu machnac gwiazdke (http://www.digart.pl/zoom/5936759/slonecznie.html) i kolejny juz dosc stary strzal z mocnym slonce, gole szklo Nikkor 18-105 (http://img36.imageshack.us/img36/9193/panoxslone.jpg).
Przyklad pierwszy, niewielka obrobka polowki zalatwily sprawe i widac gwiazdke sigmy ktora jedni lubia a inni nienawidza:D
Przyklad drugi to juz panorama, dwa kadry pionowe z lewej byly dosc mocno wyciagane.....oczywiscie na obu zdjeciach przeslona pomiedzy f16 a f22, to zdjecie jest stare z przed kilku lat, chyba 2009 i wiem, ze teraz zrobil bym je inaczej, ale technika walki ze sloncem taka sama:)

darko
01-06-2011, 07:59
To ja coś ze swojej galeri: 1 (http://www.darko.cal.pl/Krajobraz%20-%20Landscaps/Wiosna%20-%20Spring/slides/DKK_0776.html), 2 (http://www.darko.cal.pl/Krajobraz%20-%20Landscaps/Wiosna%20-%20Spring/slides/DKK_0797.html) tutaj z szarą połówką która jak dla mnie bardzo pomaga przy takich zdjęciach
tu zaś bez filtra: 3 (http://www.darko.cal.pl/Krajobraz%20-%20Landscaps/Wiosna%20-%20Spring/slides/_DKK3242.html) i musiałem bardziej z cieni wyciągać.
Osobiście muszę się w drugą połowkę uzbroić, tylko się jużzastanawiam czy też z miekkim przejściem czy z twadym

swider
03-06-2011, 17:29
Wyciaganie z cieni i jeszcze raz wyciaganie z cieni.....
A nie lepiej faktycznie strzelić te 3 zdjęcia z różnym naświetleniem i sobie później ładni złożyć, bez nerwacji? Nie wściekać się, że wyłazi paskudny szum z niedoświetlonych obszarów, albo, że jednak przegiąłem i część danych jest już nie do odzyskania…
Ale to już, jak kto woli. :)

Greg77
04-06-2011, 20:59
A nie lepiej faktycznie strzelić te 3 zdjęcia z różnym naświetleniem i sobie później ładni złożyć, bez nerwacji? Nie wściekać się, że wyłazi paskudny szum z niedoświetlonych obszarów, albo, że jednak przegiąłem i część danych jest już nie do odzyskania…
Ale to już, jak kto woli. :)

Oczywiscie, ze mozna, ale to nie zawsze wychodzi;) Zasieg tonalny nowych matryc jest naprawde duzy i Nikosie ladnie daja rade;) Od D90 ten szum w cieniach nie jest taki drastyczny no i oczywiscie mowiac o wyciaganiu z cieni nie mowie o wyciaganiu z ciemnicy:D

darko
04-06-2011, 21:04
Wszystko zależy od sytuacji i od umiejętności

Sendilkelm
01-07-2011, 14:55
Odkopię temat sprzed miesiąca :) Nie zauważyłem go, a może będą jeszcze inni potrzebujący więc i swoją fotę wstawię. Byłem na zwykłym spacerze w samo południe, więc słońce jak ostre każdy wie.
To moja pierwsze takie zdjęcie (testowe więc jak na taki wątek jak znalazł), i jak na razie ostatnie, ale powiem tak. Capture NX albo radzi sobie o niebo lepiej z wyciąganiem z cieni od PS(ACR) albo ja z ACR nie potrafię korzystać. W każdym razie moim zdaniem duże lepiej wyciąga z cieni i jest to mniej zaszumione. Bez żadnych filtrów... Kupiłem wtedy sigmę 10-20 a nie mam żadnych filterków na 77.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.rafalkrukowski.com/poznan/DSC_2102.jpg)

setth
01-07-2011, 17:54
dopiero co dopadłem capture NX jakieś wskazówki na szybko ? na bank nie uda złożyć mi sie HDR robiąc zdjęcia na pokładzie malej jednostki.
będę wdzięczny, przesiadka ze starego softu bardzo boli... a psa nie mam nie uzywam

Przemo55555
27-08-2011, 18:16
Odświeżę trochę wątek pytaniem. Czy podstawowym narzędziem w NX2 do wyciągania z cienia jest funkcja Shadow Protection, czy może istnieje coś innego do wyciągania lokalnego?

Greg77
27-08-2011, 18:21
Odświeżę trochę wątek pytaniem. Czy podstawowym narzędziem w NX2 do wyciągania z cienia jest funkcja Shadow Protection, czy może istnieje coś innego do wyciągania lokalnego?

mozesz wyciagac kazdym narzedziem ktore rozjasnia.....pamietaj tylko o granicach, zeby nie przesadzic:D

Przemo55555
27-08-2011, 19:14
No właśnie teraz siedzę i się bawię i rzeczywiście każde narzędzie daje radę, najbardziej mi się podoba efekt D-Lighting i Shadow Protection :)