Zobacz pełną wersję : Pytanie do fizyków lub elektroników
Panowie i Panie, potrzebuję jednego wyjaśnienia z Fizyki, elektroniki. Czy Ktoś mi pomoże.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/688/fizykaal.jpg/)
Tomciu, zadań domowych za Ciebie to tu raczej nikt nie będzie robił ;)
Rafał_Sz
19-05-2011, 21:51
Tu nie trzeba ani elektronika, ani fizyka. Wystarczy logicznie pomyśleć. :)
To pytanie jest zbyt łatwe na to forum.
velaskez
19-05-2011, 21:59
http://pl.wikipedia.org/wiki/Opornik Masz ściągę :mrgreen:
jackrabbit
19-05-2011, 21:59
nalezy zastosowac prawo Łoma ktore mowi: powyzej kolan napiecie rosnie a opor maleje :)
Podpowiem tylko, narysuj sobie inaczej ten obwód:)
Wojteksw
19-05-2011, 22:00
W tym miejscu muszę wyjaśnić, że zadanie nie jest w zakresie nauki Tomka. Te zadania Tomek będzie miał prawdopodobnie dopiero za rok, jednak chciałby rozwiązać. Tomek przygotowuje się do przyszłych konkursów i bierze materiał wykraczający zakres fizyki klasy II gimnazjum.
velaskez
19-05-2011, 22:02
No to jak taki ambitny, to przeczytaj co jest w linku, który podałem. Narysuj zadany obwód tak, żeby widzieć gdzie są oporniki połączone równolegle, gdzie szeregowo i potem już z górki.
Opór zastępczy obliczyłem wcześniej, rysując inaczej ten rysunek. Ale chodzi mi o to ile razy większy jest opór AB niż BC. Wiem, że odpowiedź to (3/5 RAB)/(1/2 RBC )=1.25 . Szukam właśnie do tego obliczeń. To nie jest tak proste jak to się zdaje.
Nie potrafię tu równań pisać.
W każdym zadaniu które robiłem trzeba było obliczyć opór zastępczy. W tym jedynym zadaniu trzeba porównać opory będące w obwodzie. Nie wiem czy komukolwiek to pomoże, ale opór zastępczy wszystkich oporników wynosi Rz=3/7 R12345 zakładając, że każdy opornik jest taki sam. W tym momencie nie mam dalszego pomysłu na rozwiązanie tego zadanie, więc proszę o porady.
jackrabbit
19-05-2011, 22:34
nie potrzebujesz znac wartosci tych opornikow, niech to cie nie interesuje. policz najpierw jeden opor, korzystajac ze wzorow, pozniej drugi a nastepnie podziel wiekszy przez mniejszy. Glupie rownania takie wychodza ale dasz rade
Opór zastępczy obliczyłem wcześniej, rysując inaczej ten rysunek. Ale chodzi mi o to ile razy większy jest opór AB niż BC. Wiem, że odpowiedź to (3/5 RAB)/(1/2 RBC )=1.25 . Szukam właśnie do tego obliczeń. To nie jest tak proste jak to się zdaje.
Nie potrafię tu równań pisać.
Możesz wstawić ten rysunek?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/269/rysunekp.jpg/)
Rab = {[(R5+R4)||R3]+R2}||R1
Rbc = (R1+R2)||R3||(R4+R5)
Tak na szybko, mam nadzieję że nic nie poknociłem.
Aha rysunek zastępczy chyba jest źle. Obliczenia robiłem na podstawie Rys.1
Ja bym to widział tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img695.imageshack.us/img695/8323/beztytuupft.jpg)
Czy można ten zapis powtórzyć, ale słownie? Nie rozumiem co oznacza ||. Czy to jest dzielenie? A jeżeli tak to w jakiej kolejności?
+ to łączenie szeregowe
|| to łączenie równoległe.
Nawiasy tak jak w matematyce ;)
Małą podpowiedź:
Jeśli wszystkie oporniki mają tę samą rezystancję R to R||R = R/2,
jeśli nie (a tak wynika z samego rysunku) to liczysz normalnie ze wzorów na połączenie równoległe.
Ok, dzięki. Mam nadzieję że sobie poradzę.
Pamiętam że opór Rab to pięć ósmych oporu całego. A po tych obliczeniach wychodzi mi że jest osiem trzecich, więc chyba jest coś źle. Opór Rbc jest dobrze.
Pamiętam że opór Rab to pięć ósmych oporu całego. A po tych obliczeniach wychodzi mi że jest osiem trzecich, więc chyba jest coś źle. Opór Rbc jest dobrze.
Co rozumiesz przez pojęcie opór cały?
Wojteksw
20-05-2011, 10:13
Grzybu, bardzo dziękuję za zaangażowanie się w pomoc Tomkowi, Aktualnie Tomek jest w szkole, nad zadaniami będzie siedział po południu. Tomek jednocześnie przygotowuje się do konkursów matematycznych i fizycznych, dlatego jest taki zakręcony.
Ambitny jest :D Powodzenia! Dla mnie to czarna magia ;)
Wojteksw
20-05-2011, 10:55
Ambitny jest :D Powodzenia! Dla mnie to czarna magia ;)
Muszę Tomka pochwalić, Tomek ma wiele sukcesów w konkursach matematycznych na szczeblu, powiatowym, kuratoryjnych, jak i międzynarodowych. Także w dziedzinach takich jak astronomia.
Jest koniec roku , a on myśli już o konkursach w roku przyszłym. Jako ciekawostkę powiem, że rozwiązał 90% zadań, które były na egzaminie maturalnym z matematyki, mimo tego, że do matury ma jeszcze 4 lata.
Gratulacje! Podziwiam ludzi, którzy w tych dziedzinach są tak dobrzy. Ja miałam w liceum wielkie problemy z (podstawową :D) matematyką ;)
Opór zastępczy obliczyłem wcześniej, rysując inaczej ten rysunek. Ale chodzi mi o to ile razy większy jest opór AB niż BC. Wiem, że odpowiedź to (3/5 RAB)/(1/2 RBC )=1.25 . Szukam właśnie do tego obliczeń. To nie jest tak proste jak to się zdaje.
Nie potrafię tu równań pisać.
Nie bardzo rozumiem, co ma na celu branie 3/5 rezystancji RAB w stosunku do 1/2 RAB, chyba, że tylko tak napisałeś dla oznaczenia, który ułamek jest którym. Po drugie skąd masz tę odpowiedź. Jeśli z jakiejś książki, pamiętaj, że tam też mogą być błędy. Z wyliczeń wychodzi jak nic, że RBC= 2R/3 , zakładając, że wszystkie oporniki są takie same i równe R. Wtedy opór BC to 5R/8, więc ich stosunek AB/BC= 15/16. I taka jest odpowiedź, na Twoje pytanie, moim zdaniem. Przy różnych wartość R1-R5 liczenie tego w ogóle nie ma sensu.
Muszę Tomka pochwalić, Tomek ma wiele sukcesów w konkursach matematycznych na szczeblu, powiatowym, kuratoryjnych, jak i międzynarodowych. Także w dziedzinach takich jak astronomia.
Jest koniec roku , a on myśli już o konkursach w roku przyszłym. Jako ciekawostkę powiem, że rozwiązał 90% zadań, które były na egzaminie maturalnym z matematyki, mimo tego, że do matury ma jeszcze 4 lata.
A mówią, że matura była trudna :D Widać, że chłopak potrafi logicznie myśleć, więc zdziwiłbym się gdyby tej matury nie zrobił, gdzie podstawa umiejętnością jest liczenie %. Ale nie o tym jest wątek. Brawa dla niego i mam nadzieję, że pomożemy w potrzebie.
Ok, dzięki. Mam nadzieję że sobie poradzę.
Pamiętam że opór Rab to pięć ósmych oporu całego. A po tych obliczeniach wychodzi mi że jest osiem trzecich, więc chyba jest coś źle. Opór Rbc jest dobrze.
Tak jak zauważył Grzybu, źle rozrysowałeś schemat.
Tu masz trochę ładniejszy ;-)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img101.imageshack.us/img101/1951/78682626.jpg)
1. Obliczamy opór zastępczy R5 i R4 (połączenie szeregowe), czyli R45.
Schemat zastępczy wtedy wygląda tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/8954/62024032.jpg)
2. Obliczam opór zastępczy R3 i R45 (połączenie równoległe), czy R345.
Schemat zastępczy:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img805.imageshack.us/img805/120/58820981.jpg)
3. Obliczam opór R2 i R345 (połączenie szeregowe), czyli R2345
Schemat zastępczy:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img839.imageshack.us/img839/7862/21496717.jpg)
4. I na koniec mamy połączenie równoległe R1 i R2345.
Z wyliczeń wychodzi jak nic, że RBC= 2R/3 , zakładając, że wszystkie oporniki są takie same i równe R.
Tu się pomyliłeś
1/Rz=1/2R+1/2R+1/1R= 2R
czyli Rz= 1/2R
Wtedy opór BC to 5R/8
Tu masz rację, jest błąd w odpowiedzi do tego zadania.
jackrabbit
20-05-2011, 12:33
Grzybu, bardzo dziękuję za zaangażowanie się w pomoc Tomkowi, Aktualnie Tomek jest w szkole, nad zadaniami będzie siedział po południu. Tomek jednocześnie przygotowuje się do konkursów matematycznych i fizycznych, dlatego jest taki zakręcony.
fajnie ze go wspierasz. pamietam moja mature z matmy. po maturze pojawily sie odpowiedzi w gazecie (zdaje sie ze wyborczej), porownywalismy z kolezanka i ona miala wszystko tak samo a u mnie jedno rozwiazanie sie nie zgadzalo. stwierdzilem ze jest blad w gazecie, ojciec ktory sie przysluchiwal rozmowie zrobil mi awanture, powiedzial cos tam ze sie nie uczylem i cos o nieudacznikach. ja na to twardo ze mam racje to on sie wkurzyl, wyszedl i trzasnal drzwiami. nazajutrz w gaziecie pojawilo sie sprostowanie i prawidlowe rozwiazanie ktore zgadzalo sie z moim. k***s nawet nie przeprosil :mrgreen:
jak tam idzie z tymi opornikami?
Nie bardzo rozumiem, co ma na celu branie 3/5 rezystancji RAB w stosunku do 1/2 RAB, chyba, że tylko tak napisałeś dla oznaczenia, który ułamek jest którym. Po drugie skąd masz tę odpowiedź. Jeśli z jakiejś książki, pamiętaj, że tam też mogą być błędy. Z wyliczeń wychodzi jak nic, że RBC= 2R/3 , zakładając, że wszystkie oporniki są takie same i równe R. Wtedy opór BC to 5R/8, więc ich stosunek AB/BC= 15/16. I taka jest odpowiedź, na Twoje pytanie, moim zdaniem. Przy różnych wartość R1-R5 liczenie tego w ogóle nie ma sensu.
A jak dojść do takiego wyniku i skąd on się bierze bo nie bardzo rozumiem. Jest wspominane że opór Rz jest równy R/2 tylko co dalej należy liczyć? Wszelka pomoc mile widziana.
Generalnie w liczeniu takich obwodów opiera się na 2 wzorach. Połączenie szeregowe to suma rezystancji Rx+Ry, natomiast połączenie równoległe (symbol ||) to (Rx*Ry)/(Rx+Ry).
Problem może Ci sprawiać kolejność wyliczania poszczególnych rezystancji zastępczych. Dodatkowo równoległe połączenie 2 rezystancji o tej samej wartości R daje Ci bez zbędnego liczenia R/2.
Idąc tym tokiem rozumowania:
Rab = {[(R5+R4)||R3]+R2}||R1
R54 = 2R
R543 = (2R*R)/(2R+R) = 2R^2/3R = 2R/3
R5432 = 2R/3 + R = 5R/3
R54321 = ((5R/3)*R)/ (5R/3 + R) = (5R^2/3)/ (8R/3) = 5R/8
Rbc = (R1+R2)||R3||(R4+R5)
R12 = 2R
R123 = (2R^2)/3R = 2R/3
R45 = 2R
R12345 = (2R/3 * 2R) / (2R/3 + 2R) = (4R^2/3) / (8R/3) = R / 2
Teraz robisz stosunek Rab/Rbc
( 5R/8 )/( R/2 ) = 5/4
Mogłem coś pomylić bo nie jestem dobry w takich rachunkach i zazwyczaj gdzieś się mylę.
Mogłem coś pomylić bo nie jestem dobry w takich rachunkach i zazwyczaj gdzieś się mylę.
Jest OK
Pięknie dziękuję za pomoc. Odpowiedź jest dobra, sprawdzałem. Podobny jest tok myślenia w wielu innych zadaniach, więc będę mógł go zastosować. Jako ciekawostkę mogę podać że przedwczoraj w ogólnopolskim konkursie matematycznym Geniusz dla klas II był błąd w zadaniu. Było podane wszystkie dane, ale nie było podane co trzeba obliczyć, ciekawe jak będą liczone punkty. Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Tomek
miron19j
20-05-2011, 22:23
Ambitny jest :D Powodzenia! Dla mnie to czarna magia ;)
ee, to jest proste i logiczne.
Rachunek prawdopodobieństwa jest czarną magią. :-)
w pudle są 4 klocki białe i cztery czarne. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wyciągnie się kwadratowy?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/images/icons/icon10.gif)
jackrabbit
20-05-2011, 22:27
ee, to jest proste i logiczne.
Rachunek prawdopodobieństwa jest czarną magią. :-)
w pudle są 4 klocki białe i cztery czarne. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wyciągnie się kwadratowy?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/images/icons/icon10.gif)
100% bo mozna wymacac :)
Boryszuk
20-05-2011, 22:34
Rachunek prawdopodobieństwa jest czarną magią. :-)
No ja Cię proszę. W liceum była to moja ulubiona dziedzina matematyki ;) Na studiach nie wytrwałem wystarczająco długo :mrgreen:
miron19j
20-05-2011, 22:36
No ja Cię proszę. W liceum była to moja ulubiona dziedzina matematyki ;) Na studiach nie wytrwałem wystarczająco długo :mrgreen:
ulubione to było badanie przebiegi funkcji.
I w zasadzie tylko to. :-)
Boryszuk
20-05-2011, 22:38
a teraz moja ulubiona dziedzina matmy jest liczenie reszty przy kasie ;)
Władca Pixeli
21-05-2011, 04:27
Muszę Tomka pochwalić, Tomek ma wiele sukcesów w konkursach matematycznych na szczeblu, powiatowym, kuratoryjnych, jak i międzynarodowych.
W takim razie małe zadanie domowe :mrgreen:
Od razu zaznaczam, że do rozwiązania wystarczy wiedza ze szkoły podstawowej.
http://img163.imageshack.us/img163/9779/zadanie0.jpg
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/9779/zadanie0.jpg)
Baca miał łączkę w formie kwadratu o boku 10m. Rano owieczka zapięta łańcuchem w punkcie A (łańcuch miał długość boku kwadratu) wyjadła trawę na tyle ile pozwalał łańcuch. Później baca przepiął łańcuch do punktu B i owieczka znowu wyskubała trawę na tyle na ile pozwalała długość łańcucha. Na wieczór wyskubana trawa wyglądała tak jak zaznaczona kolorem ciemnym zielonym.
Należy wyliczyć powierzchnię wyskubanej trawy :p
jackrabbit
21-05-2011, 08:35
W takim razie małe zadanie domowe :mrgreen:
Od razu zaznaczam, że do rozwiązania wystarczy wiedza ze szkoły podstawowej.
szkola podstawowa byla taaaak dawno. prosciej bedzie uzyc calek :)
to teraz do 6 klasy mają już trygonometrię ? :shock:
Mój tok myślenia:
1/4*1/3*(10m)^2 *pi *2=50/3*pi m^2 gdyż jeżeli podzielimy ten kwadrat równo na pół pionowo to promień kiedy dochodzi do środka jest odchylony 60 stopni od podstawy. Po drugiej stronie tak samo. No to liczę jak jest powierzchnia tego wycinka kołowego. Zostaje nam trójkąt równoboczny:
1/2* 10m * 5 pierwiastków z trzech (związki miarowe, czyli trygonometria)= w przybliżeniu 43,3 m^2
Teraz uproszczam wycinki kołowe 50/3* pi m^2 = 52.33 m^2.
Dodaję do siebie i wychodzi mi wynik:
52.33 m^2 + 43.3 m^2 = 95, 63 m^2
~95.66 m^2
I właśnie troszeczkę wynik mi się nie zgadza, ale jest dobry.
to teraz do 6 klasy mają już trygonometrię ? :shock:
Nie, tak tego nie nazywamy, lecz związkami miarowymi i dotyczy to kwadratu i trójkąta równobocznego. Uczymy się o tym w 1 klasie Gimnazjum. Ale ja się już uczę trygonometrii takiej jak "cos^2 + sin^2 = 1". Jest to dopiero w 2 klasie….. Liceum. No ale na konkursach przyda mi się trygonometria.
I właśnie troszeczkę wynik mi się nie zgadza, ale jest dobry.
Podstaw pi z precyzją większą niż 2 miejsca po przecinku (np. używając symbolu na kalkulatorze) i wtedy zagadka różnicy wyników się rozwiąże :) Powodzenia na konkursach!
Rbc = (R1+R2)||R3||(R4+R5)
R12 = 2R
R123 = (2R^2)/3R = 2R/3
R45 = 2R
R12345 = (2R/3 * 2R) / (2R/3 + 2R) = (4R^2/3) / (8R/3) = R / 2
Teraz robisz stosunek Rab/Rbc
( 5R/8 )/( R/2 ) = 5/4
Faktycznie, że tak policzyć można na to nie wpadłem. Zasugerowałem się zaznaczonym wejściem od AB. Czyli jednak się wszystko zgadza :)
Władca Pixeli
21-05-2011, 15:21
to teraz do 6 klasy mają już trygonometrię ? :shock:
Ja tam kończyłem szkołę podstawową która miała 8 lat :mrgreen:
A teraz zadanie na inteligencję.
Kartkę papieru z zeszytu tak wyciąć nożyczkami aby cały czas był jeden kawałek i aby człowiek mógł przez to przejść.
Nie wolno nic kleić :mrgreen:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/39/dscn4382i.jpg/)
Przepraszam za jakość fotki
Władca Pixeli
21-05-2011, 21:47
to było za łatwe :)
W takim razie coś trudniejszego. :mrgreen:
Trzeba przeprowadzić wszystkich przez rzekę.
Zasady:
1. Tylko 2 osoby mogą przebywać na tratwie.
2. Ojciec nie może zostać z córkami bez obecności matki
3. Matka nie może zostać z synami bez obecności ojca.
4. Złodziej nie może zostać z nikim z rodziny bez obecności policjanta.
5. Tylko ojciec, matka i policjant wiedzą ja płynąć na tratwie.
Klikając na czerwoną kulę uruchamiamy tratwę
http://freeweb.siol.net/danej/riverIQGame.swf
Najpierw złodziej + policjant
Policjant wraca i przewozi chłopca.
Policjant wraca ze złodziejem.
Potem ojciec z synem
Ojciec wraca sam i zabiera mamę
Wraca sama mama.
Potem policjant i złodziej.
Wraca tatuś i zabiera mamę
Mama wraca i zabiera córkę
Wraca policjant i złodziej
Policjant + córka
Policjant wraca po złodzieja
:)
Zgadza się z tą tratwą.
Więc ja mam kilka standartowych zagadek:
Zagadka 1.
Rozbity a cały
Zagadka 2.
Co to jest? :
• Zwykły człowiek ma go na co dzień,
• Papież rzadko kiedy
• a Pan Bóg w ogóle
Zagadka 3.
Są dwie siostry – jedna rodzi drugą a druga pierwszą
Zagadka 4.
Co to za zwierzę, obdarzone głosem, które z najpierw chodzi na czworakach, później na dwóch nogach, a na koniec na trzech?
Zagadka 5.
Jestem, ale mnie nie ma.
Można żyć we mnie, ale nie można
mnie ze sobą zabrać. Otacza mnie
wszystko i ja wszystko otaczam.
Czym jestem?
Zagadka 6.
Można mnie żywić, ale nie rosnę.
Można mnie stracić, ale nie zgubić.
Czym jestem?
Zagadka 7.
Korzeni nie widziało niczyje oko,
a przecież to coś sięga bardzo wysoko,
od drzew wybujało wspanialej,
chociaż nie rośnie wcale.
Zagadka 8.
W czerwonej stajni trzydzieści białych koni
klapie, tupie, a czasem ze strachu dzwoni.
Zagadka 9.
Pudełko bez zawiasów, klucza ani wieka,
a przecież skarb złocisty w środku skryty czeka.
Zagadka 10.
Coś, przed czym w świecie nic nie uciecze,
co gnie żelazo, przegryza miecze,
pożera ptaki, zwierzęta, ziele,
najtwardszy kamień na mąkę miele,
królów nie szczędzi, rozwala mury,
poniża nawet najwyższe góry.
Na początek 10, nie są łatwe ale niektóre znane.
Pozdrawiam
Tomek
1. kotlet
4.człowiek
10.czas
nad reszta myślę :)
jackrabbit
22-05-2011, 10:50
1 namiot
2 seks
4 czlowiek
6 cnota
8 zeby
10 czas
ciekawe spojrzenie na 1 miałem :)
3. dzień i noc
edit:
9. jajo ;)
Rafał_Sz
22-05-2011, 18:36
1. Samochód świeżo sprowadzony z Niemiec. :D
Jadę na trzydniową wycieczkę. Po powrocie podam odpowiedzi na te zagadki.
Pozdrawiam
Tomek
PS. Dobrze wam idzie.
2. Słowo niecenzuralne na Za... a kończy się ...ol
miron19j
23-05-2011, 01:14
6 to nadzieja
3. dzień i noc
ale dzień jest rodzaju męskiego - byłby bratem
3. dzień i noc
ale dzień jest rodzaju męskiego - byłby bratem
Ale takiej odpowiedzi udzielił Edyp na zadaną przez Sfinksa zagadkę: "Są dwie siostry – jedna rodzi drugą a druga pierwszą"
Boryszuk
23-05-2011, 09:46
Ale takiej odpowiedzi udzielił Edyp na zadaną przez Sfinksa zagadkę: "Są dwie siostry – jedna rodzi drugą a druga pierwszą"
Edyp to był niezły motherf*cker ;)
Ale takiej odpowiedzi udzielił Edyp na zadaną przez Sfinksa zagadkę: "Są dwie siostry – jedna rodzi drugą a druga pierwszą"
tego nie wiedziałem :)
ale jest to dowód na to, że zwykła kalka w takich sytuacjach się nie sprawdza :)
miron19j
23-05-2011, 11:04
tego nie wiedziałem :)
ale jest to dowód na to, że zwykła kalka w takich sytuacjach się nie sprawdza :)
może po ichniemu jest ta noc i ta dzień?
może po ichniemu jest ta noc i ta dzień?
Zgadłeś.:smile: dzień - ημέρα to w grece rodzaj żeński.
http://pl.wiktionary.org/wiki/%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1
Zgodnie z obietnicą, podaję rozwiązanie zagadek. Bardzo dziękuję za udział i gratuluję tym, co odgadli prawidłowe odpowiedzi. Przyznam, że niektóre odpowiedzi były bardzo ciekawe.
1. Namiot
2. Równego sobie
3. Dzień i noc
4. Człowiek
5. Dziura
6. Nadzieja
7. Góra
8. Zęby
9. Jajko
10. Czas
Wersja 2 :"seks" bardziej mi się podobała :D
Wersja 2 :"seks" bardziej mi się podobała :D
To wersja dla dorosłych, nie deprawuj młodszych :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.