PDA

Zobacz pełną wersję : Gwiazdy na długim czasie i podświetlone obiekty



coroner
18-05-2011, 14:14
Witam
ostatnio co raz bardziej podoba mi się fotografowanie widoków/budynków na długim czasie.
W temacie dopiero raczkuję, ale chciałbym się nieco rozwinąć w tym kierunku.
Od dawna podobają mi się zdjęcia z zarejestrowanym ruchem gwiazd, np http://plfoto.com/1562220/zdjecie.html

Wiem, że czas musi wynosić kilkanaście minut, by takie zdjęcie wykonać..

moje pytanie brzmi: jak zrobić zdjęcie zarówno z rozmytymi gwiazdami, jak i z oświetlonym elementem, np domem, budynkiem, zamkiem ?? Jest to wykonalne "jednym strzałem", czy najpierw muszę naświetlić odpowiednio ten podświetlony obiekt (potrzebny czas załóżmy 3-4sekundy), a później wykonać kilkunastominutową ekspozycję nieba, całość łącząc np w PS ??

kolejna kwestia - jak zablokować spust migawki w trybie B w D300s ?? są do tego jakieś specjalne wężyki, czy wystarczy zwykly wężyk, lub radiowe wyzwalanie jakie oferuje radyjko RF-602 ??

No i najważniejsze - jak zabezpieczyć się przed spaleniem matrycy ??

loki_p
18-05-2011, 14:24
1 klika ekspozycji
2 kup weżyk
3 matrycy nie spalisz

Grzybu
18-05-2011, 14:26
Myślę, że sporo rad może powiedzieć Ci Loki_p. Prezentuje tu od czasu do czasu takie zdjęcia.
Jeśli chodzi o samo naświetlanie, to można to robić na raty np jeśli chcesz ekspozycję 30 min to strzelasz 30 klatek po 1 min lub 15 po 2 min itd.
Na zdjęciu nie będzie tego widać (ciągłość gwiazd).
Poza tym do trzymania Bulba niezbędny będzie wężyk lub pilot. Wężyk ma blokadę mechaniczną, a pilot (chyba zależy jaki) działa na zasadzie 2 klików. Jednym otwierasz matrycę a drugim zamykasz.

No i Loki_p mnie ubiegł ;)

wuel
19-05-2011, 14:29
Nie mam teraz dostępu do swoich zdjęć, więc linkuję Ci plakat ze strony naszego Muzeum Rzemiosła:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.muzeumrzemiosla.pl/podcieniami/photo/lisik_plakat_rgb.jpg)

Trochę skopane kolory bo coś namieszali do wydruku w CMYK.

Tłem jest zdjęcie o jakie Ci chodzi. Z tego co pamiętam to było z 15 ekspozycji po 5 minut. Mogę wygrzebać oryginalne NEFy i pokazać Ci co i jak.

erbe
19-05-2011, 14:46
do łączenia zdjęć jest w sieci bezpłatny program:

http://www.startrails.de/html/software.html

pavel_9
19-05-2011, 19:21
może lamerskie pytanie, ale w jaki sposób wyznacza się środek, wokół którego kręcą się gwiazdy? :P

edit: eee dobra, już nieważne :P

mpwt
19-05-2011, 19:59
A jak nie wierzysz, że nie można spalić matrycy to spójrz wyżej w pierwszy przyklejony wątek. :)