PDA

Zobacz pełną wersję : Cokin



czarny
25-08-2004, 13:32
Zanosze sie z zakupem filtrow cokina. Ale mam jeden problem.

Aktualnie posiadam obiektyw o srednicy filtra 52mm. Wiem, ze musze kupic:
1. Adapter M 52mm; <seria P>
2. Uchwyt do serii P
3. Ewentualnie oslone przeciwsloneczna
4. Filtr(y)

Moje pytanie: bankowo dokupuje obiektyw o srednicy 67mm. Automatycznie do systemu cokina nalezy dokupic nowy adapter 67mm.
Ale czy uchwyt i filtry beda pasowac bezproblemowo?

Bardzo dziekuje za odpowiedzi.

czarny
25-08-2004, 13:35
Aha!
Oczywiscie googlowalem wczesniej. Skierowalem swoje pytanie do sprzedawcy tego systemu. Nie odpowiedzial. widocznie nie zalezy mu na klientach :(

Wojtek J.K.
25-08-2004, 15:03
Tak, adapter będzie pasował. Ale nie piszesz, co to za obiektyw z gwintem filtrowym 67mm - jeśli to 18-70 DX, to będzie Ci winietował ze standardowym uchwytem rozmiaru P. Możesz w tym przypadku kupić uchwyt "szerokokątny P" - tylko z jednym slotem. A o oryginalnej osłonie przeciwsłonecznej wtedy w ogóle zapomnij.

czarny
25-08-2004, 16:35
Tak to 18-70, dzieki za ta informacje .. przydala sie napewno

Jacek
25-08-2004, 17:03
Mam ten zestaw (tzn. normalny "P", nie "szeroki") Rzeczywiscie jesli sie ustawi w "normalnej pozycji" (wkladanie filtrow od gory lub dolu) w kadrze widac brzegi uchwytu (przy 18 mm). Problem znika jesli holder przekrecic bokiem i filtry wsuwac z jednej lub drugiej strony. Trzeba tylko o tym pamietac. A oslona sloneczna ani tak ani tak na pewno sie nie przyda. Przyznam jednak, ze zakup holdera + pierscienia + dwoch filtrow (razem ok. 300 zl) stal sie lekko niepotrzebny. Wszystkie (poza jednym - star) efekty, ktorych uzywalem do tej pory, uzyskuje przy pomocy Photoshopa. Mniej klopotu przy foceniu, a efekt identyczny. A stara po prostu przykladam do obiektywu bez holdera.

czarny
25-08-2004, 18:43
Najbardziej potrzebuje tego zestawu do szarej polowki i wlasnie gwiazdki (byc moze i w przyszlosci szerzej). Ogolnie moglbym zakupic filtry nakrecane lecz wydaje mi sie, ze bardziej bedzie mi sie kalkulowal Cokin z uwagi na wykorzystanie przy wielu obiektywach z rozna srednica.

sailor
26-08-2004, 00:39
szczerze mowiac ja sie strasznie przyzwyczailem do mojego cokina .. bardzo czesto zakladam w moim pseudostudio filtr koralowy hi-techa (standard cokina ... jakosciowo wg opini lepszy). wiem ze mozna to wszystko zrobic pod szopem .. ale jakos ja jestem starej daty (a moze to po prostu niechec do kompa po wyjsciu z pracy) i wole miec na klatce od razu gotowy efekt.. no i cokin mi sie przydaje przy moim zelazku czyli kievie :)
ja kupilem zestaw 5 filtrow plus adaptery i pierscienie za jakies 250pln z czego polowe potem odstapilem w dobrej wierze za jakies 200 :> warto popatrzec na allegro .. czesto zdarzaja sie okazje jesli chodzi o cokina.

co do wineitowania to w pelni zgadam sie z jackiem. kiedys to gdzies wyczytalem (apropos jakiegos obiektywu soligora i jak widac dla nikkorow tez sie sprawdza :D)

czarny
02-09-2004, 11:12
No i wiatr w oczy :(

Chcialem zlozyc juz zamowienie sego systemu ale klapa. Chyba jedyny sklep (Pragmatic) nie funkcjonuje. Przeszukalem internet najlepiej jak moglem, a zadnego innego sprzedawcy nieznalazlem.

Znacie moze jakies adresy sklepow z systemem cokin?

Sprawa jest dosc powazna bo mam zlecenie na obfotografowanie zabytkow w swoim miescie do 13 wrzesnia. Szara polwka i polar jest mi niezbedny.

A najsmieszniejsze jest to, ze juz sie zdecydowalem na filtry firmy Marumi HALF NDx4 i polar WPC z raysfoto .. wyslalem maila i zadnej odpowiedzi .. no ja mam kompletnego pecha chyba :( :twisted: Ale napewno to pozadna firma. Slyszalem wiele dobrego.

Na allegro straszliwie cienko z cokinem .. jak juz to tylko system A

Bardzo prosze o jakies ukierunkowanie.

PrzeMoon
02-09-2004, 12:31
Importerem Cokina jest firma Antymex ale ona chyba nie prowadzi sprzedazy detalicznej:
http://www.antymex.com/

A jesli chodzi o sklepy to napewno Foto-Kurier:

http://www.foto-kurier.com.pl/SKLEP.htm

sailor
02-09-2004, 16:50
No i wiatr w oczy :(

A najsmieszniejsze jest to, ze juz sie zdecydowalem na filtry firmy Marumi HALF NDx4 i polar WPC z raysfoto .. wyslalem maila i zadnej odpowiedzi .. no ja mam kompletnego pecha chyba :( :twisted: Ale napewno to pozadna firma. Slyszalem wiele dobrego.
Bardzo prosze o jakies ukierunkowanie.

wlasnie dzwonilem do raysfoto, maja na stanie:
adapter -55pln (wszystkie srerdnice)
uchwyt - 69pln
polar cokinowski 406pln
polowka szara - duzy wybor (cokin, hitech, heliopan, tieffen) - od 109pln

sa otwarci w sobote do 14 normalnie do 17. jakbys chcial zeby ci cos zalatwic i ew. podeslac to daj znac.

czarny
03-09-2004, 16:15
Juz zalatwione :) dzieki bardzo

czarny
04-09-2004, 12:02
A tak na marginesie dodam, ze firma Raysfoto jest godna polecenia. Tylko poprzez moje niedopatrzenie informacja do nich nie dotarla. Cala transakcja przebiegla doslownie w ciagu 24h. Zamowienie o godzinie 13, a juz o 12.45 dzien pozniej przesylka w raczkach :)
Polecam.

vuki
01-10-2004, 16:46
czy jest sens stosowania filtrow do D70? MAm cockina i zastanawiam sie nad sprzedaza bo ich prawie wca;le nie uzywam.

szymony
01-10-2004, 23:18
czy jest sens stosowania filtrow do D70? MAm cockina i zastanawiam sie nad sprzedaza bo ich prawie wca;le nie uzywam.

A co masz? Za ile chcesz sprzedać i czemu tak drogo?

vuki
02-10-2004, 08:19
spot incolor (060)
gradual B1 (122)
circual pola (164)
gradual G1 (120)
diffuser2 (840)
radial zoom (185)
grey nd 4x (153)
star 4x (057)
cofe. +1 2/3blue 80B (021)
sunset 2 (198)
wszystkie system P
ponaddto polowkowy czerwony system PPL pasyjacy do Cockina
oraz 2 oslony przeciwsloneczne + uchwyt + redukcje na 52 i 62 mm
WSZYSTKO W STANIE IDEALNYM jedynie pudelka troche starte od pocierania sie w torbie. Niektore uzylem ze 2,3 razy.
Cena w zaleznosci ile chcesz. Najdrozszy jest polar dalem za niego 350zl.
Teraz moge 100 opuscic, pozostale od 30-50 zl.

gmoszkow
04-11-2004, 02:03
Gdzie kupić filtry Cokin i mocowanie do obiektywu.

Aha i jeszcze jedno pytanie jeśli mam obiektyw o mocowaniu filtra 67 to czy ten rozmiar montowania będzie pasował do innego obiektywu o średnicy 52 mm bo taki rozmiar ma 50

Grzegorz

Bogdan
04-11-2004, 02:07
Gmoszkow, na gieldzie w Stodole mozna za przystepne pieniadze kupic najrozniejsze przejściówki [pierscienie]

vuki
04-11-2004, 10:55
Do kazdej srednicy obiektywu musisz miec redukcje, ktora pasuje tylko do danej srednicy. W twoim przypadku musisz kupic 52 i 67. Pozostale rzeczy w Cokin'ie sa uniwersalne czyli uchwyt, oslony przeciwsloneczne, filtry (ktore sa najdrozne). JEdnym slowem wymieniajac obiektyw o innej srednicy kupujesz dana redukcje za 30-40 zl i wszystko inne pasuje.

Niedzwiedz
04-11-2004, 17:32
posluchajcie a czy ten polar dla rozmiaru 82mm to jakis dobry jest czy badziew i jak on dziala ?

vuki
04-11-2004, 19:09
nie znam testow ale jesl to sa zestawy uzywane przez profesjonalistow i polar kosztuje 400 zl to chyba cos o tym swiadczy! Jedyne co musisz wziasc pod uwage to ze system P jest chyba do .... teraz nie wiem czy do 85 powyzej tej granicy jest Pro.

Wojtek J.K.
04-11-2004, 23:06
posluchajcie a czy ten polar dla rozmiaru 82mm to jakis dobry jest czy badziew i jak on dziala ?

Mówisz o oryginalnych polarach Cokina ? Mają raczej przeciętną (a nawet kiepską) opinię. IMHO lepiej kupić cokinowską przejściówkę na okrągły szklany niż oryginał.

BTW. inny producent filtrów "systemu Cokin", tj. Hitech w ramach swojego systemu kompatybilnego z Cokinem poleca filtry Heliopana. Oczywiście - równie dobry będzie B+W, Nikon...

Niedzwiedz
05-11-2004, 09:24
Spoko dzieki :) ale przyznam szczerze ze mialem filtr Manti polar podpinalem go do szkla 24mm (canon) i nie bylo znacznych spadkow jakosci , chyba kupie manti w wersji 82mm
szare polowkowe natomiast cokina bo jednak sie przydaja czesto :)

szymony
05-11-2004, 10:09
Spoko dzieki :) ale przyznam szczerze ze mialem filtr Manti polar podpinalem go do szkla 24mm (canon) i nie bylo znacznych spadkow jakosci , chyba kupie manti w wersji 82mm

Jak podpiołeś do tak krótkiego szkła, to i nie dziwota. Jeżeli jednak załozysz na jakieś tele możesz sie zdziwić i to raczej w negatywnym sensie tego słowa.


szare polowkowe natomiast cokina bo jednak sie przydaja czesto :)

Może lepiej Hi-Tech. Co niektórzy twierdzą że szaraki Cokina nie są do końca szare.

Niedzwiedz
05-11-2004, 10:36
oo zaskoczyles mnie !!! musze to sprawdzic z jakims tele ten polar !!! ale przyznam szczerze polara tylko z 20mm bede uzywal ! ale kiedys w przyslosci myslalem o np 100mm f2 soft i czasami polar sie przydal by np. do obnizenia kontrastow itp. hmmm ciekawe co mowisz


p.s. nie jestem zwolennikiem uzywania filtrow potrzebuje 2 szarakow polowkowych jedengo szarego x4 moze jakiejs gwiazdki i polara (tylko do szerokiego kata)

szymony
05-11-2004, 11:52
oo zaskoczyles mnie !!! musze to sprawdzic z jakims tele ten polar !!! ale przyznam szczerze polara tylko z 20mm bede uzywal ! ale kiedys w przyslosci myslalem o np 100mm f2 soft i czasami polar sie przydal by np. do obnizenia kontrastow itp. hmmm ciekawe co mowisz

Poszperaj w archiwum, już gdzieś tu podawałem linka do testu polarów i dyskusji na ten temat z pl.rec.foto.
Krótko mówiąc zakładając jakikolwiek filtr na tele rozwalasz cały układ optyczny i jest be. Niektóre rodzynki mają specjane szuflady na filtry wewnątrz konstrukcji optycznej. Jeżeli takiej nie masz, a pewnie nie masz to by nie stracić lub stracić mniej jakości nalezy ponoc stosować filtry żelatynowe.


p.s. nie jestem zwolennikiem uzywania filtrow potrzebuje 2 szarakow polowkowych jedengo szarego x4 moze jakiejs gwiazdki i polara (tylko do szerokiego kata)

Gwiazdkę można uzyskać bez filtra, połówki Hi-techa pasują choc ciasno do holdera Cokina, a są nieznacznie droższe, ale za to dłuższe, a co zatym idzie wieksze pole manewru w ustawienu tam gdzie się chce.