PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o kilka słów wprowadzenia,



romang54
28-04-2011, 14:35
Chciałbym zacząć obrabiać zdjęcia w formacie RAW,

Czy może ktoś w wolnej chwili poradziłby mi jaki program łatwy ściągnąć, i na początek najważniejsze uwagi. Mam Nikona D7000. Zawodowo nie robię i nie mam zamiaru.

Z góry bardzo dziękuję.

darkmajin
28-04-2011, 14:43
już jednemu koledze poradziłem dobrze na tym wyszedł, więc jeszcze raz ten program jest najlepszy (http://tinyurl.com/3gs9r5z)

powodzenia!

Robert_P
28-04-2011, 15:03
już jednemu koledze poradziłem dobrze na tym wyszedł, więc jeszcze raz ten program jest najlepszy (http://tinyurl.com/3gs9r5z)

powodzenia!

Dlaczego tak daleko sięgasz ?? Zdecydowanie lepiej tutaj (http://www.google.com/custom?domains=forum.nikoniarze.pl&q=program+do+raw&sitesearch=forum.nikoniarze.pl&sa=Szukaj+Google&client=pub-000000000&forid=1&ie=ISO-8859-2&oe=ISO-8859-2&cof=GALT%3A%23CC9908%3BGL%3A1%3BDIV%3A%23999999%3B VLC%3A8A949E%3BAH%3Acenter%3BBGC%3A000000%3BLBGC%3 ACCE5F9%3BALC%3AFFFF66%3BLC%3AFFCC00%3BT%3AFFFFFF% 3BGFNT%3ACC9908%3BGIMP%3A223472%3BFORID%3A1%3B&hl=pl&s=&securitytoken=1303995657-b712c50bc9ea71603a1062401ba3a9be6329f465&do=dosearch&quicksearch=1&title=)

Marrab
28-04-2011, 15:16
Chciałbym zacząć obrabiać zdjęcia w formacie RAW,
Czy może ktoś w wolnej chwili poradziłby mi jaki program łatwy ściągnąć, i na początek najważniejsze uwagi. (...)

Polecam bardzo łatwy, darmowy, oferujący sporo możliwości VievNX2 Nikona, do pobrania za darmo TUTAJ (http://www.nikon.pl/pl_PL/product/software/viewnx2). Jedyny minus, program jest tylko w wersji EN, ale nie powinien sprawić Ci żadnego problemu, jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Pozdrawiam.

Jacenty Z.
04-05-2011, 01:04
Na początek ViewNX lub ViewNX2 pewnie wystarczy - tym bardziej, że jeśli dobrze popatrzysz, być może okaże się że któryś z nich masz już na płycie w zestawie.

Następnie poszukałbym materiałów na temat: kiedy warto fotografować w RAW, a kiedy wystarczy JPG (przykład tutaj (http://www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=386)) - chyba że z definicji zamierzasz używać wyłącznie RAW "dla zasady" (co daje wprawdzie większe możliwości, ale też jest bardziej pracochłonne).

login_87
06-05-2011, 13:48
Ja polecam LightRooma. Ja niedawno zaczalem sie nim bawic i mozna dosyc szybko go opanowac. A korzyść z formatu RAW jest gigantyczna. Od kad zaczalem robic w nim zdjecia nie wyobrazam juz sobie pstrykania w JPG...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img696.imageshack.us/img696/7389/15741511.jpg)

titus1
09-05-2011, 00:21
A jakiś krótki opisik, jak do wydobyłeś z nef-a to dolne zdjęcie?

login_87
11-05-2011, 16:37
hmm a wiec:
-kontrast +100
- czystosc +100
-Graduatet filter na same szczyty i niebo troche kontrast i czystosc podciagnieta

artful
11-05-2011, 16:42
kontrast +100

trochę przesadziłeś z tym kontrastem, na dole ciemno jak w... :-)

login_87
11-05-2011, 17:29
trochę przesadziłeś z tym kontrastem, na dole ciemno jak w... :-)

obrabiam na lapku u mnie nie wyglada najgorzej :P

Seeker
21-05-2011, 03:43
Popróbuj różnych i zobacz, który podpasuje.


przykłady:

- CaptureNX (triala pewnie masz w zestawie)
- RawTherapee
- UfRaw

darko
21-05-2011, 08:07
Ja polecam LightRooma. Ja niedawno zaczalem sie nim bawic i mozna dosyc szybko go opanowac. A korzyść z formatu RAW jest gigantyczna. Od kad zaczalem robic w nim zdjecia nie wyobrazam juz sobie pstrykania w JPG...

http://img696.imageshack.us/img696/7389/15741511.jpg
źródło (http://img696.imageshack.us/img696/7389/15741511.jpg)
Też oglądam na lapku i wersja przed "obróbką" dla mnie lepiej się prezentuje

stock
21-05-2011, 14:15
trochę przesadziłeś z tym kontrastem, na dole ciemno jak w... :-)

nie wiem gdzieTy widzisz tam ciemnicę. U mnie dół jest bardzo dobry i wszystko widac.

artful
24-05-2011, 21:14
nie wiem gdzieTy widzisz tam ciemnicę. U mnie dół jest bardzo dobry i wszystko widac.

serio? no to muszę poprawić kalibrację monitora...
ostatnią (widzę po dacie profilu) robiłem prawie roku temu, mogło się coś rozjechać:-)