PDA

Zobacz pełną wersję : [technika] FOCUS TRAP



antonjo
22-05-2005, 10:44
Czy ktoś mógł by przybilżyć tą technikę ????

Wiem że wykonuje się ją Spustem i AF lock .. ale jakoś mi to nie wychodzi.

Proszę o wskazówki

szymony
22-05-2005, 11:10
D 70 nie ma pułapki ostrości. Być może istnieje jakiś patent na rozwiązanie tego problemu. Ja jak potrzebuje tej funkacji to korzystam z analoga.

antonjo
22-05-2005, 12:21
a czytałem na dpreview ze da sie zrobić własnie taką Focus Trap, klawiszem AF lock + naciśnięcie spustu - z tym że w praktyce okazuje sie ..hmm "dziwne"

szymony
22-05-2005, 14:51
Jakoś tego nie widzę. :?
Jeżeli zablokujesz ostrość to bedziesz mógł wyzwolić migawkę w każdej sytuacji. Klasyczna pułapka ostrości działa mniej więcej tak: Ustawiasz manualnie ostrość na daną odległość. Gdy jakiś obiekt wejdzie w aktywne pole AF i ono stwierdzi że jest ostro, to możesz wyzwolić migawkę, w innym przypadku spust jest zablokowany.

W D70 ustawiając AF-a na manual, jest priorytet migawki. Jak bys nie ustawił ostrości zawsze możesz wyzwolic migawkę. Tak samo zresztą jest w trybie AF-C.

antonjo
22-05-2005, 15:57
dzięki Szymony może coś pomieszałem .
Docztam jeszcze ten wątek na drpreview

Gamling
22-05-2005, 16:17
I wlasnie cos takiego da sie zrobic z D70. Ustawiasz sobie klawisz AE-L jako AF ON. Teraz spust migawki nie powoduje ostrzenia, aparat za to nie pozwala na zrobienie zdjecia jesli nie ma ustawionej ostrosci. Nic wiec nie stoi na przeszkodzie zeby ustwaic manualnie ostrosc tam gdzie chcesz, wcisnac spust do konca i czekac az cos znajdzie sie w zalozonym wczesniej miejscu gdzie ustawilo sie ostrosc aparat zrobi wtedy zdjecie.

Władca Pixeli
22-05-2005, 16:17
Na podstawie dpreview, więc być może ten sam opis
D70 Trap Focus Trick
http://www.cjc.org/blog/index.php/archives/2004/08/19/d70-trap-focus-trick/

W Nikonie N8008s z MF-21 działa to inaczej. Po ustawieniu obiektywu na dany punkt aparat sam zrobi zdjęcie, gdy jakiś obiekt znajdzie się w punkcie ostrości.

antonjo
22-05-2005, 16:25
dzięki za Linka Władco Pikseli > dzięki niemu właśnie udało mi sie to wreszcie zrobić

thx ! 8)

kacperek
22-05-2005, 16:25
a tak wogole do czego uzywac takiej techniki?

Władca Pixeli
22-05-2005, 16:44
a tak wogole do czego uzywac takiej techniki?
Np. chcesz złapać jeźdźca skaczącego przez przeszkodę dokładnie nad przeszkodą. Przy normalnej metodzie autofocus i fotograf potrzebuje nieco czasu, więc zdjęcie będzie za późno. Przy metodzie trap (inaczej Freeze Focus) aparat zrobi zdjęcie z zadanym punkcie.

szymony
22-05-2005, 20:15
I wlasnie cos takiego da sie zrobic z D70. Ustawiasz sobie klawisz AE-L jako AF ON. Teraz spust migawki nie powoduje ostrzenia, aparat za to nie pozwala na zrobienie zdjecia jesli nie ma ustawionej ostrosci.

A faktycznie jest i nawet działa :wink: Tak to jest jak sie łapie puszke od czasu do czasu i nie korzysta z bardziej zaawansowanych funkcji.
Zwracam honor.