PDA

Zobacz pełną wersję : Blad softu?



Strony : [1] 2

zkruk
22-05-2005, 03:17
Jestem na 90% pewien ze nowy soft ma bledy jesli chodzi o ostrzenie...
Znaczaco pogorszyla sie praca ukladu AF z moim kitem

Aparat znaczaco czesciej ustawia ostrosc za daleko
i nie mowie tu o BF/FF - to jest roznica zamiast 2m -5m
Wlasnie wrocilem ze slubu i juz na LCD czulem ze cos jest nie tak - wlasnie zgrywam fotki z aparatu i jestem przerazony...
i mocno wku***ony

I jesli ktos mi zasugeruje ze to moja wina to niech sie liczy z wysmianiem oraz wyjsciem na wojenna sciezke

sprawa dotyczy raczej wiekszych odleglosci - czyli nie 50cm a 2-3m
powiedzmy, ze okolo 60% zdjec jest do kosza - chyba nie musze mowic wam co to dla mnie znaczy...
Wiec teraz pytanie - czy da sie wgrac stary soft? czy wizyta w serwisie?
jesli tak czy ktos ma stary soft?
czy moze ktos mial okazje do sprawdzenia lub zaobserwowania takich objawow?

jestem mocno wku***ony

admin
22-05-2005, 03:38
Nie mam takich objawow, ale dzisiaj Hesja tez sygnalizowal mi ten sam problem podczas plenerku. Byc moze faktyczie jest cos nie tak, ale poczekajmy na wiecej informacji od uzytkownikow.

Anonymous
22-05-2005, 04:43
I jesli ktos mi zasugeruje ze to moja wina to niech sie liczy z wysmianiem oraz wyjsciem na wojenna sciezke

Stawiam na to, że to Twoja wina, albo wyłazi kitowość kita. Na warsztatach w Kole moja żona zrobiła kilka giga zdjęć gołych pośladków po zmianie oprogramowania. Zero różnic.
Jest jedna różnica, nie używamy kita.

ajt
22-05-2005, 08:46
sprawa dotyczy raczej wiekszych odleglosci - czyli nie 50cm a 2-3m
powiedzmy, ze okolo 60% zdjec jest do kosza - chyba nie musze mowic wam co to dla mnie znaczy...


Jakie opcje AF miałeś ustawione, bo może to mieć znaczenie. Dzieje się to dla wszystkich ogniskowych?
Ja razie nie obserwuje żadnych dziwnych zachowań z nowym softem, ale może po południu zrobię jakiś test balkonowy....

zkruk
22-05-2005, 09:32
Maliniak - glupi jestes i mowie to z pelna premedytacja i swiadomoscia ze ukrywasz sie jak tchorz... biedny Radio Erewan ktory obiecywal ze NIGDY NIE zarejestruje sie na tym forum - wiec badz laskaw zamilknac - ok? Nagle po zrobieniu 20.000 zdjec moja technika sie pogorszyla...

Alt, Adminie - z tego co sobie zdjecia ogladam to glownie przy szerokim (ale tez prz dlugim koncu) - oczywiscie nie wszystkie zdjecia sa zle... to jest tak, ze jak aparat mial problem to ustawil sobie na powiedzmy 2x dalej niz powinnien.
Zawsze uzywam pojedynczego- srodkowego pola, AF-S, razem z lampa blyskowa - wiec dodaktowe doswietlenia mialem (czerwony doswietlacz)
Podczas plenerku gdzie warunki mialem idealne tez mu sie na kilku zdjeciach ustawilo ostrosc na tlo a nie na mlodych-ale te akurat kasowalem nieswiadomie jeszcze powagi sytuacji :|
Jakos nie zauwazylem problemow z 50mm - byc moze wiec problem jest np. z AF-S
ale teraz zobacze wszystkie zdjecia jeszcze raz...

Kaleid
22-05-2005, 09:38
W piątek fotografowalem imprezę YPMP w Gdyni z nowym softem. Ja osobiscie nie widzę zadnej roznicy....jest jak bylo.

gbh
22-05-2005, 09:48
wczoraj robilem fotki tez w kosciele i podobna sytuacja ale zaledwie na paru sztukach ze 100 , ostroscs zamiast na postaci to na obiekcie oddalonym okolo 2 m za nim , fotki robione z ofleglosci3-4m, najdziwniejsze jest to ze NC pokazuje punkt ostrosci tam gdzie powinin byc

zkruk
22-05-2005, 09:50
http://zbigniewkruk.com/zonk.jpg - chyba widac gdzie byl srodkowy punkt AF..

Kaleid - zdecydowanie czesciej sytuacja pojawiala sie na szerokim koncu - 18mm...
Dzis pewnie przetestuje kita z D100 bo robie zdjecia na premierze korporacyjnej i moge miec powaznego zonka...

[ Dodano: Nie Maj 22, 2005 9:52 am ]
sama sytuacja jak widac jest wrecz "stateczna" do bolu...
w tym momencie jestem na 100% pewien ze to wina nowego softu - nic wiecej nie zmienilo sie w moim aparacie - szklo tez nie mialo trudnych spotkan...

Kaleid
22-05-2005, 09:53
Dzisiaj porobię kilka prób...zobaczymy co z tego wyjdzie :)

zkruk
22-05-2005, 09:56
ma ktos stary soft? moze nie ma blokady przed wgraniem starego... plissssss

Kaleid
22-05-2005, 09:59
mam 1.0.1 , 1.0.2. Jak chcesz to posle na maila. Nie ma problemow...mozna wgrac stary.

zkruk
22-05-2005, 10:01
http://zbigniewkruk.com/zonk2.jpg - druga strasznie trudna sytuacja... jak robilem to zdjecie juz wiedzialem ze cos jest nie tak wiec drugie zrobilem na f8..
poniewaz wiedzialem jestem na 1000% pewien gdzie byl czujnik AF (zreszta w 97% jest na srodku)... odrzucam mozliwosc, iz ustawilem go na tez w topie

[ Dodano: Nie Maj 22, 2005 10:02 am ]
maila znasz....slij..

Kaleid
22-05-2005, 10:17
Wlasnie zrobilem kilka prob "na szybkiego" na balkonie przy szerokim kącie....poki co nie widze nic zlego. Aparat ustawia w punkt. Dzis wezme sprzet w plener to pomecze go dluzej.

gbh
22-05-2005, 10:49
D70 firmware 1.0.1/1.0.2, B 1.0.3 (http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_prods=19%2C56&p_pv=2.56&p_cats=186&p_cv=1.186)

maciek
22-05-2005, 10:57
mialem dokladnie taka sama sytuacje z kitem jak zkruk
pozyczylem od znajomego kita na testy no i aparat ostrzyl na obiekty za glownym planem (czyli sciana itp) zazwyczaj mialo to miejsce przy 18mm

nie sadze ze byla to moja wina bo przy innych obiektywach (N28-100/3.5-5.6) takie cos nie mialo miejsca

Kaleid
22-05-2005, 11:04
A ja mam inne pytanie: czy Wasze aparaty byly kiedys kalibrowane pod kątem BF/FF? byc moze tutaj tkwi problem.

zkruk
22-05-2005, 11:18
no tak - tez myslalem o tym - ja robilem to sam za pomoca imbusa
do tej pory AF perfekcyjnie dziala z 7 szklami...
(kit, 17-55, 50mm 1.8, 85mm 1.8, 75-300, 24-70 2.8 sigma, 12-24, 24-85)

Po raz pierwszy mam cos takiego z Nikonem - wczesniej jak mialem 10D taka sytuacja miala miejsce czesto - no moze troche z mniejszym zakresem bledu - tu czasem blad jest ogromny...
Jedyne co ostatnio zmienilem to soft - dlatego to jego obwiniam... - ale pewnosci nie mam
juz mam pelen akumulator to pojde porobic troche zdjec... moze cos mi teraz wyjdzie...

tzk
22-05-2005, 11:34
testowałem swój d70 na kitcie, tamronie 90 i sigmie 70-300, problemów z AF nie zaobserwowałem
nie miałem regulacji AF - może więc jak była to wtedy są problemy

Kaleid
22-05-2005, 11:35
Moj aparat rowniez nie był kalibrowany i problemów nie widzę. Byc moze tu tkwi bład.....

zkruk
22-05-2005, 11:36
ale blad BF/FF wystepowal by zawsze a nie w 50% ....
poza tym to samo zdjecie grupowe zrobilem 5 razy - i sa w tym 2 zdjecia na takich samych parametrach gdzie ostrosc jest ok...

antonjo
22-05-2005, 11:38
mój sampel z :

d70 17-55 f2,8 1/100s ISO 400, 55mm

ale nie wiem czy nie powinienem był troche przymknac bo pstrykałem od dołu ... oczywiście na nowym sofcie 2,0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img181.echo.cx/img181/1525/smpl10wk.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img181.echo.cx/img181/6227/smpl24tz.jpg)
... aha lampa była na -2 EV

zkruk
22-05-2005, 11:45
tak na prawde trudno ocenic - bo nie ma tla z tylu - u mnie widoczne jest tlo i wyraznie widac, ze to ono jest ostre... ale najostrzejsze to to nie jest...
z tym, ze u Ciebie na 55mm... wiec DOF jest znacznie mniejszy
u mnie przy 18mm DOF jest znacznie wiekszy a czasem tragedia..

antonjo
22-05-2005, 11:48
no wlasnie szukałem takiego na 17 mm ale nie znalazłem ujęcia które mogło by coś pokazać.
Niby AF działa ciut szybciej, ale jeszcze sie nie przekonałem do tego "nowego" softu,
jak by co mam wszystkie poprzednie wersje na dysku :mrgreen:

co do powyższego sampelka, ... pstrykajac rurą ustawiłem lampe na niedoświetlanie, potem robiąc zdjęcia z podium już szerokim, zapominałem przestawić spowrotem. Za mała moc błysku, mogła więc mieć też wpływ na zdjecie :|

tzk
22-05-2005, 11:54
jak by co mam wszystkie poprzednie wersje na dysku

Dostępne są:
- D70fw101.zip 1.01
- D70fw13.zip 1.03
- D70fw20.zip 2.0

a 1.0 też masz ? Ten, który był od razu w aparacie ?
i kwestia czy downgrade jest bezpieczny

Ja w każdym razie póki co nie wracam :-)

antonjo
22-05-2005, 11:55
1.0 też masz ? Ten, który był od razu w aparacie
nie, tylko te ktore wymieniłeś

zkruk
22-05-2005, 12:09
ja juz mam stary soft - wybralem ten najstarszy - taki tez wczesniej mialem A 1.01, B 1.02
opisalem problem na dpreview -i chyba oni tez zauwazyli ze cos nie tak z AF...

"I've done tests in good light with this lens at 18mm and it's fine, but get it under house or other incandescent lights and it goes all hit and miss usually with excessive RF just like in your examples, fine at longer focal lengths"

teraz szykuje sie na druga impreze - wiec pozniej poczytam...

[ Dodano: Nie Maj 22, 2005 12:39 pm ]
zobaczcie to
http://www.zbigniewkruk.com/zonk3.jpg

seria 3 zdjec - juz pod koniec wesela robilem - 3 razy ostrzone - i widac jak na 1 jest gdzies.. na drugim juz lepiej a dopiero 3 jest osre
czas 1/80, ISO 1600 (dlatego szumi), f:3.5

MaciejKa
22-05-2005, 12:49
Ja z kolei z kitem nie zauważyłem różnicy, natomiast widzę problemy z Sigmą - dla odmiany w okolicy najwęższego kąta. Robiłem bociany w gnieżdzie, ostrzyłem na bociana. Bocian mydło, gniazdo żyleta. Ale jak do tej pory zwalałem winę na Sigmę i po powrocie chciałem oddać ją do serwisu, może jednak to nie obiektyw?

antonjo
22-05-2005, 12:55
a moze inaczej ... ?

wykombinowałem takie coś : skoro nowy SOFT polepsza działanie Dynamic AF area - a nikon poleca to pole AF do pracy z lampą SB800, warto spróbować ?
Podejżewam że wielu z nas pstryka wyłącznie na single AF

zkruk
22-05-2005, 12:57
dlaczego poleca ? gdzie to wyczytales?
nie lubie dynamic af bo lubie sam kontrolowac af - i przekadrowywac...

jeszcze tak myslalem.. moze problem pojawia sie przy pracy z lampa?

antonjo
22-05-2005, 13:01
gdzieś w instrukcji SB800 chyba, ale nie pamiętam dokładnie...

ajt
22-05-2005, 13:14
Ja z kolei z kitem nie zauważyłem różnicy, natomiast widzę problemy z Sigmą - dla odmiany w okolicy najwęższego kąta. Robiłem bociany w gnieżdzie, ostrzyłem na bociana. Bocian mydło, gniazdo żyleta. Ale jak do tej pory zwalałem winę na Sigmę i po powrocie chciałem oddać ją do serwisu, może jednak to nie obiektyw?

To coś jak u mnie, tylko że z Sigmą 5,6/400. Nic się tu jednak nie zmieniło po wgraniu softu i chyba z problemem opisanym w wątku nie ma wiele wspólnego.


zkruk: Może dynamic AF area poprawili tak bardzo, że włącza się nawet wtedy, gdy nie powinno i aparat używa pól jakich chce nie informując o tym :)

JaW
22-05-2005, 13:27
Wczoraj mialem maly plenerek z modelka. Kilkanascie zdjec Nikkorem 85mm f/1.8 na przyslonie 2.2 albo 3.5, zawsze na autofokusie - i zawsze ostrość idealnie trafiona. Dla mnie nowy soft jest OK, ale z KITem jeszcze nie próbowałem.. moze dzis cos pstrykne.
zkruk - wspolczuje... :(

Anonymous
22-05-2005, 15:35
CF-3 po aktualizacji przełącza się z Single Area na inny tryb, nie pamiętam już który (chyba Dyn Area).

kacperek
22-05-2005, 15:37
CF-3 po aktualizacji przełącza się z Single Area na inny tryb, nie pamiętam już który (chyba Dyn Area).

Co to jest CF-3?

Kaleid
22-05-2005, 15:39
CF-3 po aktualizacji przełącza się z Single Area na inny tryb, nie pamiętam już który (chyba Dyn Area).

Przelacza sie defaultowo w Dynamic Area AF. Zkruk: sprawdz w exifie tryb autofokusa.

bart_i
22-05-2005, 15:40
Custom Function 3, w rozowym menu.

Al Bundy
22-05-2005, 16:44
Poczytałem i właśnie wpadłem na to że faktycznie też mam ten problem. Nie z kitem ale z 70-300G. Wiem że sam w sobie nie ostrzy jak należy ale po zmianie softu wogóle głupieje. Nie dość że przy czasach 1/1250 i ogniskowej 300mm z podparciem na kolanie nadal foty są nie ostre tam gdzie potrzeba to jeszcze zanim ustawi AF jeździ od początku do końca po kilka razy... Kit na szczęście zachowuje się ok.

stig
22-05-2005, 17:34
Od chyba pierwszego dnia, kiedy zaczal sie pamietny watek, mam w swoim aparacie nowy firmawre. Wczoraj pierwszy raz robilem fotki po "apdejcie". Okolo 200 zdjec w sali widowiskowej (ciemno jak w d..., wiec robilem z lampa). Uzywalem kita i 70-200. AF Single -- zero problemow. Pozniej -- okolo 150 zdjec na imprezie plenerowej. Czesc z lampa, czesc bez niej. Takze kit i 70-200. Zadne zdjecie nie przejawia problemu ze zle zlapana ostroscia.
Dzisiaj -- 1 komunia corki szefow... Okolo 200 zdjec tylko kitem. Takze; zadnych przejawow problemu z AF... A czesto i gesto przekadrowuje...

Zbinek
22-05-2005, 19:32
Potwierdzam to co mówi Zbyszek Kruk. Z kitem gorzej!!!. Komunia do poprawki w białym tygodniu.
Zbyszku mam 1.01, 1.02 i 1.03 ale nie wiem czemu ten ostatni tylko w jednym pliku. Moge ci wyslac.

A tak w ogóle wrzucam na ftp dla wszystkich chętnych.

www.valcomp.biz/vidart/Firmware

kacperek
22-05-2005, 19:34
Ciekawe dlaczego u niektorych jest dobrze, inni maja z tym problem? Niestety nie mam kita i nie mam jak sprawdzic :(

stig
22-05-2005, 19:48
A czy ktos z bywalcow na dpreview (lub jakims innym forum) natknal sie na tego typu opinie o problemach z nowym firmware'em?

Zbyszku, wspolczuje... Raz -- stracone pieniadze, dwa -- wstyd, trzy -- czarna plama na karierze...
Chociaz -- z drugiej strony dziwie Ci sie. Wybacz moja opinie, ale nie popisales sie profesjonalizmem w tym przypadku. Nie dosc, ze nie odczekales jakiegos czasu, w ktorym mogly by pojawic sie glosy na temat problemow, to na dodatek -- jak widac -- niedostatecznie przetestowales sprzet po wymianie oprogramowania. To tak, jakby na wojne jechac czolgiem, ktory dopiero zjechal z desek projektantow... :(

Mowso
22-05-2005, 20:03
Potwierdzam - d70 bez regulacji bf/ff - pstrykałem sobie dziś różne bzdurki i akurat coś takiego wyszło http://www.mowso.skrenet.com/images/stories/Fotografie/rozne/_dsc1952.jpg zdziwiłem się przy oglądaniu na kompie co jest grane, bo ostrzone centralnie na s-af, - kit na przesłonie 4,5 a ostrość sporo z przodu wyszła - chyba wgram stary soft ;]

stig
22-05-2005, 20:16
Potwierdzam - d70 bez regulacji bf/ff - pstrykałem sobie dziś różne bzdurki i akurat coś takiego wyszło http://www.mowso.skrenet.com/images/stories/Fotografie/rozne/_dsc1952.jpg zdziwiłem się przy oglądaniu na kompie co jest grane, bo ostrzone centralnie na s-af, - kit na przesłonie 4,5 a ostrość sporo z przodu wyszła - chyba wgram stary soft ;]

Powiedz, ze sobie jaja robisz :)
Przeciez tam wszystko jest tak, jak powinno byc wg Twojego opisu. Jak wol -- ostrosc na postaci... Bo chyba tak ustawiales, prawda?!

BartekIgnasiak
22-05-2005, 20:20
tez mam takie wrazenie

zkruk
22-05-2005, 20:31
na pewno mialem signle - wyczulbym ze jest inaczej gdyz robilem takze 50mm a tam czuc jak AF pracuje - moge sprawidzc dokladnie jakiego CFa mialem ale nie mam programu do tego - nie mam NC - jest cos innego?

Zbinek - moze to zalezy od partii aparatow - ja kupowalem w kwietniu 2004

Stig - wiem, wiem - na szczescie nie wszystkie zdjecia sa skopane... odziwo to samo zdjecie (zonk2) zrobilem 5 razy i za 2 razem juz ostrosc jest ok... wiec mam z czego wybrac...
Ale powiem wam ze juz gadalem z kolega i powiedzialem to samo - ze jestem strasznie wkurzony na siebie - bo do tej pory wykazywalem sie dalekim konserwatyzmem jesli chodzi o soft... a teraz mnie podkusilo... Co prawda testowalem - ale niczego nie zauwazylem i to mnie zmylilo...Sadze, ze mlodzi niczego nie zauwaza bo zdjec robie nadmkiarowo x4 - wiec bede mial z czego wybrac...

Wlasnie zgrywam zdjecia z imprezy na ktorej teraz bylem - zaraz sie okaze czy to moze przypadkiem moja puszka... bo soft juz wgralem stary..

[ Dodano: Nie Maj 22, 2005 8:33 pm ]
co do zdjecia Mowso, to trudno jest cokolwiek powiedziec gdyz jest po prostu zbyt male... mozesz dac wycinek, ale 100% kadru

BartekIgnasiak
22-05-2005, 20:34
daj znac jak nowa sesja

zkruk
22-05-2005, 20:47
no wiec szybki rzut okiem i jak na razie nic... wszystko poszlo tak jak trzeba - zdjecia ostre tam gdzie mialy byc ostre - czyli idealnie...

skoro nie wszyscy maja problem z KITem i nowym softem problem jest w partii puszki?
ja problemu juz nie zamierzam analizowac - przyzywczailem sie ze mam 94 zdjecia zamiast 178... kolorki tez mi sie podobaja... dzwiek AFa tez jest ok...
ja testowac nie bede :D

Mowso
22-05-2005, 20:53
hmmm popatrzcie na liscie z lewej gdzie jest złapana ostrość - jak dla mnie z 20-30 cm przed postacia - wczesniej nie mialem takich jaj - zaraz jakiegoś cropa zrobie z orginału

sinner
22-05-2005, 20:54
A czy przypadkiem nie robiliście fotek na dynamic zamiast single area bo tak aparat ustawia domyślnie po wgraniu nowego softu, też dziś dopiero to zauważyłem i chyba raczej to jest sprawcą całego nieszczęścia.

zkruk
22-05-2005, 21:07
ja na pewno mialem signle AF - wczesniej testowalem nowy AF w kazdym trybie, ale domslnie zawsze mam SINGLE AF - zreszta to czuc jak jest inny tryb... czuc ze pracuje af gdy trzymamy go za obiektyw... przynajmniej ja czuje...

sinner
22-05-2005, 21:14
Af mogłeś mieć single ale czy miałeś AF single w Area mode w menu jedna pozycja niżej

Anonymous
22-05-2005, 21:16
A F90X caly czas funkcjonuje znakomicie.

Pozdrawiam:
Andrzej

zkruk
22-05-2005, 21:24
tak - pracuje TYLKO na single mode... w 97% na srodkowym czujniku...
oczywiscie czasem mi sie przestawia... ale te przypadki ktore wam pokazalem robilem juz ze swiadomoscia ze AF niedomaga... i kontrolowalem czy aby na pewno jest srodek itepe...
jak tylko zobaczylem na zdjeciach ze cos jest nie tak to odrazu sprawdzilem wszystko w menu i wszystko bylo ok...

sinner
22-05-2005, 21:34
No single mode chyba nie wyklucza załączenia dynamic area ?
Żeby było jasne mówimy o ustawieniu w menu w punkcie 03 AF area mode?

kacperek
22-05-2005, 21:36
sinner mowisz o AF-S i trybie single, mysle ze patrzac na wyswietlacz gorny latwo poznac czy jest single czy dynamic.

Anonymous
22-05-2005, 21:39
tak - pracuje TYLKO na single mode... w 97% na srodkowym czujniku...
CF-3 Single area/Dynamic area/Closest subject w trybie SA i DA pozwala wybrać punkt AF. Moim skromnym zdaniem nie da się poznać po zachowaniu wskaźników na matówce, który tryb jest ustawiony. W przypadku cichych obiektywów AF-S bez wyczuwalnego momentu obrotowego, trudno tez zauważyć, że silnik podąża ostrością za obiektem w przypadku przekadrowania.
Jak nie pamiętasz faktu przełączenia z DA na SA po aktualizacji oprogramowania, to bankowo miałeś ustawione Dynamic Area.

sinner
22-05-2005, 21:40
Zgadza się poznać łatwo tylko że nie zawsze o tym się pamięta zwłaszcza jak się tego nigdy nie zmienia , a w tym przypadku zrobił to soft.
Obdzwoniłem juz 3 kumpli z D70 i żaden z nich tak jak i ja zresztą tego nie zauważył :oops: :shock: :oops:

zkruk
22-05-2005, 21:43
wiec pisalem, ze po zmianie softu bawilem sie wszystkimi ustawieniami i bankowo pamietam jak byl ustawiony - poza tym - podpinalem 50mm i tam zawsze czuc jaki tryb jest wybrany

dobra - jakim softem mozna zczytac ustawienia z RAWów?

[ Dodano: Nie Maj 22, 2005 9:46 pm ]
poza tym - nie wiem jak wy ale ja wogole nie mam problemu z wyczuciem czy jest AF-S czy AF-C - a czy jest dynamic czy single to przeciez widac na wyswietlaczu na gorze -
a takze w menu... trzeba byc chyba slepym zeby tego nie zauwazyc

nie rozumiem jednego - dlaczego chcecie mi wmowic ze sie pomylilem?

[ Dodano: Nie Maj 22, 2005 9:48 pm ]
nie wiem jak wy ale ja patrze ZAWSZE bardzo DOKLADNIE na ustawienia aparatu
zwracam na to NAJWIEKSZA uwage...

Mowso
22-05-2005, 22:02
crop:
http://www.mowso.skrenet.com/images/stories/Fotografie/rozne/_dsc195crop.jpg nie wiem jak Wy ale mi sie wydaje ze jednak przed - gałązki ostre są przed ramionami a nie na równi z nimi

MaciejKa
22-05-2005, 22:08
nie wiem jak wy ale ja patrze ZAWSZE bardzo DOKLADNIE na ustawienia aparatu
zwracam na to NAJWIEKSZA uwage...
używać "ZAWSZE" i "NIGDY" jest ZAWSZE niebezpiecznie i dlatego NIGDY nie należy tego robić ;)

ale wracajmy do tematu: Od czasu zmiany softu jedyną zmianą jaką robiłem w menu było przełączenie AF-S na AF-C i z powrotem. Nie ruszałem CS3, a upgrade softu nic nie zmienił - nadal mam "Single Area". Ponieważ ja z kolei często korzystam z innego pola niż centralne, z pewnością zauważyłbym, że coś tu nie gra.
Zbyszku - może faktycznie partia aparatów?... Ale wszystko wskazuje na to, że mamy tą samą: kupiłem pod koniec kwietnia 2004.

Gamling
22-05-2005, 22:12
Wlasnie sprawdzilem dla pewnosci i mam ustawiony po wgraniu nowego softu AF-S i jestem na 100% pewny ze nie zmienialem tego po wgraniu oprogramowania. Nie widze tez u siebie problemu o ktorym Zbyszek pisze. Aparat kupiony w lipcu w USA.

Anonymous
22-05-2005, 22:19
Wlasnie sprawdzilem dla pewnosci i mam ustawiony po wgraniu nowego softu AF-S i jestem na 100% pewny ze nie zmienialem tego po wgraniu oprogramowania. Nie widze tez u siebie problemu o ktorym Zbyszek pisze. Aparat kupiony w lipcu w USA.

Masz CF2 AF-S
A CF-3 jak masz ustawione?

BartekIgnasiak
22-05-2005, 22:21
crop:
http://www.mowso.skrenet.com/images/stories/Fotografie/rozne/_dsc195crop.jpg nie wiem jak Wy ale mi sie wydaje ze jednak przed - gałązki ostre są przed ramionami a nie na równi z nimi



przednia czesc twarzy tez jest przed ramionami, a nie na rowni z nimi

zkruk
22-05-2005, 22:23
ostrosc jest delikatnie z przodu... ale to nie jest duzo...
przy dlugiej ogniskowej minimalne zmiany daja ogromny efekt...

MaciejKa, ;) Nigdy ;)
no ok - unioslem sie... wszyscy chca mi wmowic ze nie potrafie robic zdjec - dla mnie ustawienia AF aparatu sa widoczne odrazu - jezeli byloby cos nie tak to orazu bym to zobaczyl...
Nie ma mozliwosci bym zrobil nawet 5 zdjec i nie zauwazyl ze AF jest w zlym/innym trybie
Poza tym - to jak wol widac na panelu gornym

wiem jedno - nigdy nie mialem takich problemow (chyba ze sam zmienilem ustawienie pola, albo aparat przypadkowo ustawil ostrosc na kogos innego - ale tak sie dzialo np podczas tanca - gdy ludzie sie ruszaja aparat moze zglupiec - tu sytuacja byla stateczna - dlatego pokazalem takie przyklady - bo jakbym pokazal ludzi tanczacych to wszyscy by napisali ze ludzie sie ruszali i znowu kazdy by swoje ALE napisal...)
kontynujac - nigdy nie mialem takich problemow z D70 - i po wgraniu starego softu problemu znowu nie ma...
Ja nikogo na sile przekonywac nie bede - moze problem dotyczy partii aparatow...
ale ja jestem juz w 100% pewien ze to wina softu - a te zdjecia ktore pokazalem NA PEWNO (z premedytacja ;) ) nie sa moja wina...

sinner
22-05-2005, 22:23
Zbigniewie nic nie chcę Ci wmawiać.
Zgadza się AF-S od AF-C odróżnic łatwo zwłaszcza że w tym drugim trybie nie działa dźwięk ustawienia ostrości
Z programów których używam żaden nie podaje w exifie informacji na temat area mode
Gamling tu nie chodzi o AF-S czy AF-C tylko o tryb AF Area Mode - single,dynamic czy closest

Gamling
22-05-2005, 22:32
A CF-3 jak masz ustawione?
A to juz zmienialem bo faktycznie nowy soft ustawil na dynamic, a ja zawsze uzywam single.

MaciejKa
22-05-2005, 22:37
Wobec tylu zdań, może sprawdzić to empirycznie? Mamy w portalu arkusz do testowania słynnego już Back/Frontfocusa. Może spróbować zrobić zdjęcia testowe - wtedy nie będzie żadnych wątpliwości. Sądzę, że problem polega na tym, że ostrość ustawiamy najczęściej na twarz, która raczej płaska nie jest (no chyba, że Andrzeja w 53 sekundzie :D). Licho wie, czy AF nie chwycił na jakiejś odstającej części twarzy (np. na nosie) a GO była zbyt mała?
Obejrzałem sobie swoje zdjęcia zrobione przed i po aktualizacji - nie widzę różnicy; może z przewagą na lekki "frontfocus", ale występujący w OBYDWU grupach zdjeć. W moim przypadku z pewnością wynikało to z ruchliwości obiektu - między ustawieniem ostrości a migawką upływało wystarczająco dużo czasu, by mój bobas zdążył się przegrupować (mimo, że ciągłym ruchem naciskałem spust migawki :D).

cosma
22-05-2005, 22:43
jeśłi mozna swoje trzy grosze :-)

zapewne rózne partie aparatów maja różniące sie chipsety - taki problem występuje np w dyskach twardych czy płytach głównych komputerów. Niby taka sama płyta ale inne cyferki na "kościach" - Może dlatego jednym sie udało i jest OK a inne 70-tki robią fikołki
pozdr.

deep
22-05-2005, 23:33
Zbyszku, zgadzam się z tobą, że nowy soft jest skopany. Od początku maja robię komunie i wszystkie fotki perfekt (oczywiście mówię o AF), dzisiaj robiłem na nowym sofcie i szok!!! Oglądam zdjęcia i bardzo duża ilość jest jak dla mnie nie ostra, może nie ma tak jak u ciebie ale jestem rozczarowany. Może gdybym robił 50 zdjęć na tydzień to bym tego nie zauważył ale jak w jeden dzień człowiek pstryknie 500 fotek i potem to ogląda to nie ma bata aby nie zauważyć że jest źle. Nie piszcie o BFi FF bo puszkę sam sobie regulowałem i miałem perfekt co do 1mm a teraz po wgraniu nowego softu padaka straszna. Zaraz na wszelki wypadek zrobię testy na BF/FF i jak będzie dobrze to wracam do starego softu a jak będzie źle (????) to wyreguluję i zobaczymy w praktyce jak będzie.

hesja
23-05-2005, 00:06
jak pisal juz Admin bylismy na plenerku i strasznei sie zdziwilem bo foty nieostre niemozliwie :)
a bylem trzezwy (!) jeszcze :)
podaje dane:
70-300D ED
czas 1/500
aparat mial regulowany w serwisie BF/FF tak na wszelki słuczaj...

jutro rano biore statyw i jak cos bedzie nie halo to robie downgrade...
tylko na ktory??? oto jest pytanie...

deep
23-05-2005, 00:16
No dobra, zrobiłem testy na BF/FF i na nowym sofcie niezły ma rozrzut, raz w lewo raz w prawo, nawet jak ustawi dobrze to mam wrażenie że fotka jest mniej ostra. Właśnie wgrałem sobie stary soft (A1.01 i B1.03) i ponownie testy BF/FF i jest tak jak być powinno. Dla mnie to wystarczający powód aby pozostać na starym sofcie, mam gdzieś inne kolorki w menu i pikanie jak w canonie :) Jedyne pozytywne cechy nowego softu to to że chyba trochę bardzie precyzyjnie naświetlał (takie miałem wrażenie po dzisiejszej komuni) ale na starym sofcie nie jest tak źle w tym temacie więc czekam na wersję 3.0 i wtedy kolejne testy :)

hesja
23-05-2005, 00:20
deep, zrobie tak jak Ty...
juterkiem :) a teraz tylko zebym dobrze przyfokusowal w lozko bo...
BF to morda na scianie a
FF to... w tumanach kurzu pod lozkiem :) hihi

pozdro dla wszystkich!

Cichy
23-05-2005, 00:52
Coś jest nie tak. Tak pięknie szybko ustawia AF, a tak się czasem myli ...

www.negatyw.org/test/bf.jpg

deep
23-05-2005, 01:37
Popstrykałem trochę fotek w kuchni (mam niezły syf więc jest dużo przedmiotów które można z fotografować) i na starym sofcie jest super. Na starym sofcie praktycznie nigdy mi się AF nie zgubił a na nowym większość zdjęć nie ostra. Dla mnie koniec testów, już wiem wszystko.

ajt
23-05-2005, 07:53
Czy dostrzegacie jakieś prawidłowości w tych testach, które wypadły negatywnie? Np. problemy tylko z kitem, albo z obiektywami AF-S?
Druga sprawa, to czy te nietrafione zdjęcia są całkowicie nieostre, czy też może wyglądają tak, jakby aparat ustawił ostrość w innym polu?

antonjo
23-05-2005, 08:21
ja też wrzuciłem spowrotem stary soft, póki co, ale nie skreślam nowego ... moze poprostu wszyscy sciągneliśmy jakąś trefną wersję, z nikon asia ... czy co ? Bo jesli na dpreview nikt sie nie skarży - to nie może być globalna wtopa z nowym firmwarem ...
Dlatego ściągnąłem raz jeszze ale wersje z nikonusa .. i będziem próbować

pzdr

Leshek
23-05-2005, 09:26
ja też wrzuciłem spowrotem stary soft, póki co, ale nie skreślam nowego ... moze poprostu wszyscy sciągneliśmy jakąś trefną wersję, z nikon asia ... czy co ? Bo jesli na dpreview nikt sie nie skarży - to nie może być globalna wtopa z nowym firmwarem ...
Dlatego ściągnąłem raz jeszze ale wersje z nikonusa .. i będziem próbować

pzdr

którą wersję wrzuciłeś ?

krzysztofisko
23-05-2005, 09:29
NO ciekawe, robiłem dwa dni temu ptaszki i większość zdjęć takie jakieś mydło. Myślałem, że to może wina TC i obiektywu Tamrona 70-210/2.8. Ale część zdjęś była ze statywu, nie powinna być poruszona. prawdę mówiąc załamałem się, że nie mogę zrobić ostrego zdjęcia. Ale kidytś i to z gorszego obiektywu mi wychodziły ostre. Zrobiłem w domu testy ze statywu i jak ręczie było ostrzone to ok. Jak z autofokusem to mydło. Ale ciekawe - jeśli dużo elementów różnorodnych w kadrze to zdjęcie jakby rozmyte, jak monolit np. ściana ceglana to ostrość ekastra. Gwoli informacji zdjęcia robione D70s - tu wersja softu to 1.o AiB. Ale mam wrażenie, że coś jest nie tak z ustawianiem ostrości. Ciekaw jestem, czy można stary soft z D70 wgrać? Czy ktoś wie?

pozdrawiam

BartekIgnasiak
23-05-2005, 09:42
a ja jakos nie dostrzegam niedomagan AF w nowym sofcie, nawet robilem teraz test chlopakow grajacych w pilke na pobliskim szkolmyn boisku z okna, i na 70-300G 300mm focus byl tam gdzie mial byc......w kit'cie to samo

zkruk
23-05-2005, 09:47
No to sie skonczyly moje marzenia o wiekszym ekranie ;)
Ciesze sie ze sa osoby ktore maja podobny problem... juz myslalem ze faza ksiezyca cos poprzestawiala... ;) (oczywiscie nie ciesze sie ze wam zdjecia sie spieprzyly...)

co do dpreview... ja sie zalamalem ich poziomem...
jesli ludzie mi sugeruja ze bylem pijany (bo pierwsze zdjecie jest przekrzywione), albo ze mialem zla korekcje diptrii w wizjerze, albo ze zdjecie jest poruszone - to ja juz nie chce by mi "fachowcy" z dpreview doradzali...

Czyzby wiec nowy soft wypuscili fachowcy z Canona :lol: ??

irekka
23-05-2005, 10:00
Porównałem binarnie pliki z nikonasia i nikonusa - są identyczne.

Tomek
23-05-2005, 10:28
Tydzień temu komunia (na starym sofcie) ok. 150 zdjęć - trzy do kosza ze względu na ostrość. Zdjęcia w kościele z lampą i w plenerze. Sobota po zmianie softu, porażka. Pojechałem do Arboretum pofocić roślinki.
Aparat stał się nieprzewidywalny. Najgorzej było wieczorem z lampą z co piątego zdjęcia może coś wyciągnę. Przechodzę na stary soft.

antonjo
23-05-2005, 11:51
którą wersję wrzuciłeś ?
A 1.01 B1.03

MaciejKa
23-05-2005, 12:19
To może porównać jeszcze binarnie pliki z Nikon Europe? Ja swój mam właśnie stamtąd - z założenia nie pobieram czegoś poza oficjalną dystrybucją i z instalacją czekałem aż pojawi się na stronie europejskiej.
Jak do tej pory większych problemów (poza opisywaną wcześniej Sigmą) nie widzę. Z kitem i 50/1.8D zachowuje się poprawnie.

Amadablam
23-05-2005, 12:36
To może porównać jeszcze binarnie pliki z Nikon Europe?

Pliki sa identyczne.
Na dodatek zastanawia mnie, ze nigdzie na forach na swiecie ludzie nie odnotowuja podobnych przypadkow. Owszem, jest kilka skarg ze cos jest nie tak, ale wynika to raczej z blednego wgrania softu, czy problemow typu "byl BF, jest FF".

Z moimi obiektywami wszystko pracuje OK (Nikkory, Sigmy, Tamron).

Moze AF dziale ciut inaczej, wg jakiegos nowego algorytmu, i trzeba sie do tego przywyknac. Mysle (moze glupio) ze moze aparat lapiac szybciej punkty ostrosci dziala troche wbrew naszym przyzwyczajeniom.

krzysztofisko
23-05-2005, 12:38
Zkruku, myślę, że za wcześnie rezygnować z większego ekranu. Wymaga to wszystko obserwacji. Jeśli jest błąd softu to myślę, że bardzo szybko będzie poprawka. Być może jest inna filozofia ustawiania ostrości i to powoduje błędy ( być może nasze ). Zastanawia mnie jedno: testowałem w niedzielę rano aparat ze statywu z balkonu. Jak pisałem przy płaszczyznach dość jednolitych ( ściana bramy wjazdowej - typowa cegła, klinkier) - ostrość super. Pewnym momencie na sąsiednie drzewo wleciały duże dzikie gołębie - wycelowałem, ostrość ręczne, trach i co: porażka jakieś takie niezbyt ostre. Tak jakby aparat softwerowo zmiękczył zdjęcie przy dużej ilości szczegółów. Nie potrafię powiedzieć w czym tkwi błąd. Może się zasugerowqałem ale coś mi się nie podoba. Po waszych postach sprawdziłem ustawienia Był AF single z potwierdzeniem dziękowym ale również dynamic area. A co do większego ekranu to jest fajny no i wejście na wężyk :lol: A może uda się wgrać stary soft?
pozdrawiam

Amadablam
23-05-2005, 12:43
Być może jest inna filozofia ustawiania ostrości i to powoduje błędy ( być może nasze ).
Dokladnie o tym pomyslalem, dopisujac komentarz do mojego poprzedniego maila.

Antonina
23-05-2005, 13:07
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img15.imagevenue.com/img.php?loc=loc185&image=b4d_DSC_6364...jpg)

SOFT 2.0
80mm
F/5,6
1/60s

BartekIgnasiak
23-05-2005, 13:09
dziwne rzeczy sie u was dzieja.....a moze to wystepuje u tych ktorzy nie poczekali az zniknie napis z gornego wyswietlacza w trakcie upgrade'u :mrgreen: :D

Antonina
23-05-2005, 13:19
28mm
F 3,5
1/60s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img18.imagevenue.com/img.php?loc=loc78&image=620_DSC_6365...jpg)

arra
23-05-2005, 13:22
Wspolczuje problemow, u mnie wszystko siada tam gdzie powinno :)

Amadablam
23-05-2005, 13:22
Dla mnie dziwne jest to, ze (po googlowaniu) nie znalazlem, zeby gdzies na forach dyskusyjnych na swiecie mieli podobne problemy.

stig
23-05-2005, 13:24
dziwne rzeczy sie u was dzieja.....a moze to wystepuje u tych ktorzy nie poczekali az zniknie napis z gornego wyswietlacza w trakcie upgrade'u :mrgreen: :D

No wlasnie... Problemow nie mam -- a na znikniecie "Done" czekalem... :)

Krzysztof
23-05-2005, 13:35
Być może jest inna filozofia ustawiania ostrości
Jest tylko jedna filozofia ustawiania ostrości - jest albo ostro, albo nieostro :mrgreen:

tzk
23-05-2005, 13:38
... moze poprostu wszyscy sciągneliśmy jakąś trefną wersję, z nikon asia ... czy co ? Bo jesli na dpreview nikt sie nie skarży - to nie może być globalna wtopa z nowym firmwarem ...
Dlatego ściągnąłem raz jeszze ale wersje z nikonusa .. i będziem próbować

sprawdzałem oba (pliki bin) mają tą samą sumę kontrolną

arra
23-05-2005, 13:43
Dla mnie dziwne jest to, ze (po googlowaniu) nie znalazlem, zeby gdzies na forach dyskusyjnych na swiecie mieli podobne problemy.

Dokladnie nigdzie, nawet na dpreview nie ma podobnych problemow. Moim zdaniem albo jest to tzw. blad sytuacyjny, albo sie zdarzylo ze aparat sie rozregulowal ;)

admin
23-05-2005, 13:44
Dla mnie dziwne jest to, ze (po googlowaniu) nie znalazlem, zeby gdzies na forach dyskusyjnych na swiecie mieli podobne problemy.

Rozwiazan tej zagadki moze byc kilka. Sa slepi lub zadowala ich jakosc, sa madrzejsi i czekaja jak Polacy przetestuja, wszyscy przesiedli sie juz na D2X, maja tylko szkla na ktorych nie ma tego efektu itd. Osobiscie stawiam na drugi wariant ;)

zkruk
23-05-2005, 13:45
Ja juz wam mowilem - fora forami - ale mi na dpreview sugerowano ze pijany bylem i dlatego zle ostrosc ustawialem... moze oni zauwaza problem dopiero za 2 miesiace
Nie obrazajac nikogo - ale Ci co fotografuja najwiecej to ich na forach jest najmniej... bo robia zdjecia i nie maja czasu na *******y...

BartekIgnasiak
23-05-2005, 13:46
a u ciebie adminie jak to wyglada???

Cichy
23-05-2005, 13:47
... Ci co fotografuja najwiecej to ich na forach jest najmniej... bo robia zdjecia i nie maja czasu na *******y...

Chłopie, co tu robisz zatem ? :D

Amadablam
23-05-2005, 13:48
Po wgraniu nowego softu zrobilem okolo 400 zdjec. Zero problemow. Sam nie wiem co o tym wszystkim myslec. Pisales juz moze do Nikona Polska? Moze zrobic jakies testy w studiu?
W kazdym razie trzymam kciuki, zeby problemy z Twoim aparatem okazaly sie przejsciowe.

admin
23-05-2005, 13:52
a u ciebie adminie jak to wyglada???

Przetestowalem dzisiaj soft w wersjach 1.01, 1.02, 1.03 i 2.0 Przez krotki moment wydawalo mi sie ze faktycznie i u mnie jest cos nie tak, ale powrot do starego softu nic nie zmienil wiec uznalem granice bledu pomiarowego i wrzucilem nowy soft 2.0. Fotografuje nim od kilku dni bez klopotow.

arra
23-05-2005, 14:00
Ja juz wam mowilem - fora forami - ale mi na dpreview sugerowano ze pijany bylem i dlatego zle ostrosc ustawialem... moze oni zauwaza problem dopiero za 2 miesiace
Nie obrazajac nikogo - ale Ci co fotografuja najwiecej to ich na forach jest najmniej... bo robia zdjecia i nie maja czasu na *******y...

Ci co zwracaja na takie cos uwage to wlasnie siedza na forum i szukaja solucji ;)

tisbone
23-05-2005, 14:02
wgralem firma 2 min temu (w razie czego bez obiektywu;), sciagniety z nikonusa..

jak narazie moje standardowe ustawienie AF-C single, na tamronie, hula idealnie i af jest o niebo (no, moze pół nieba) szybszy!

za to Closest Subject wydaje sie dzialac o wiele gorzej.. ale w praktyce nigdy mi sie nie sprawdzał, wiec nie boli mnie to zbytnio.

a menu MZ ciut mniej czytelne (za to kolory bardziej 'profesjonalne';)), choc to moze kwestia przyzwyczajenia

testy z kitem w terminie pozniejszym..

Amadablam
23-05-2005, 14:03
Ja juz wam mowilem - fora forami - ale mi na dpreview sugerowano ze pijany bylem i dlatego zle ostrosc ustawialem... moze oni zauwaza problem dopiero za 2 miesiace
Nie obrazajac nikogo - ale Ci co fotografuja najwiecej to ich na forach jest najmniej... bo robia zdjecia i nie maja czasu na *******y...

Ci co zwracaja na takie cos uwage to wlasnie siedza na forum i szukaja solucji ;)

Mam kolege, ktory kupil EOS D Mark II i od miesiaca robi tylko fotki kartek papieru w kratke, tablic Kodaka, etc. Popelnil tez kilka zdjec corki. Poniewaz go lubie, rezultat pomine milczeniem.
Poprosze go, zeby przetestowal mojego D70. :-)
BTW: Kolega ten prenumeruje Chipa Foto (czy jak sie to nazywa) i wyslal kikaset maili na forum Canona :-)

tisbone
23-05-2005, 14:16
moze mnie odeslecie do instrukcji, ale nie mam czasu tego szukac - jak wlasciwie powinien działac DA AF, ten cudownie ulepszony w nowym firmie??? bo nie widze ani krzty różnicy od SA AF... czy na starym firmie nie bylo tak, ze zaden punkt nie byl podswietlony, dopóki nie kazalo mu sie szukac ostrosci? zachęcam go wręcz perfidnie, zeby wybral sobie inny punkt, ale on uzywa tylko tego wybranego padem, chocby tam byla plaska plama, a pod innymi punktami, piekne kontrastowe detale :?

sinner
23-05-2005, 14:17
Upgradując nie czekałem aż napis done zniknie , firmware był ściągnięty z asia.
Wszystko gra zrobione około 300 fotek od tego czasu i jest OK.
Mam pytanie do tych u których są problemy czy upgradowaliście stopniowo czy od razu 2.0
i czy wasze aparaty były w jakiś sposób regulowane względem bf/ff a jeśli tak to czy przez serwis czy samemu?

Antonina
23-05-2005, 14:24
Upgradując nie czekałem aż napis done zniknie , firmware był ściągnięty z asia.
Wszystko gra zrobione około 300 fotek od tego czasu i jest OK.
Mam pytanie do tych u których są problemy czy upgradowaliście stopniowo czy od razu 2.0
i czy wasze aparaty były w jakiś sposób regulowane względem bf/ff a jeśli tak to czy przez serwis czy samemu?
Ja aktualizowałam po kolei regulowany nie był

stig
23-05-2005, 14:32
upgrade od razu, czy tez stopniowo poprzez poszczegolne wersje firmware'u, nie ma zadnego znaczenia. Aktualna wersja nie zmienia jakis tam elementow w oprogramowaniu, tylko cala jego zawartosc...

g888
23-05-2005, 14:37
witajcie
postanowilem sprawdzic to na swoim d70, i podzielic sie spostrzezeniami...
u mnie jest tak jak bylo nie ma zadnych roznic, zrobilem przed chwila chyba z 200fotek (czesc z SB800 i wewnatrzna lampa, czesc w domu czesc za oknem) ustawiajac ostrosc na roznych punktach, nie mialem ani jednej niespodzianki, wszytsko jest idealnie na wszystkich moich 3 obiektywach.... (aparat mam ze Holandii moze dlatego :mrgreen: chyba nikt takiego nie ma :))

acha i nie czekalem az zniknie DONE, kur.... zapomnialem z przejecia ale aparat wstal bez problemu i foci dobrze

jednym slowem u mnie jest OK!!

pozdrawiam
Grzesiek

matej
23-05-2005, 14:39
aparat mam ze Holandii moze dlatego :mrgreen: chyba nikt takiego nie ma :))

jesli uzywki tez masz z Holandii, to moze jeszcze nie zauwazyles nieostrosci :lol:

g888
23-05-2005, 14:44
haha :) no tak... :mrgreen: :mrgreen:
czyli jest wyjscie kupujcie uzywki.... problem zginie.... nie tylko ten....

pooley
23-05-2005, 15:21
w weekend robilem fotki na chrzcinach i komuni... niestety tez wystapil problem z ostroscia... kilka fotek jest do wyrzucenia :(
chyba jednak jest cos nie tak z tym nowym softem

tarde
23-05-2005, 15:30
Po przeczytaniu tego wątku przetestowałem mojego D70 dokładniej niż zaraz po zakupie :) Zrobiłem około 200 zdjęć z których 2 są nieostre, jedno na pewno z winy AF (na 28-105, przy 28mm AF ewidentnie "przestrzelił"). Reszta idealnie lub prawie idealnie. Testowałem na 18-70, 28-105 i 70-300G, na początek wykorzystałem bałagan na biurku, później test na BF/FF (na 18-70 minimalny BF, trochę wiekszy na 28-105, ale w granicach błędu, 70-300G idealnie w punkt). Na końcu chciałem odtworzyć warunki jakie zkruk pokazał na pierwszym zdjęciu - posadziłem moją dziewczynę na krzesle, 1,5-2m od ściany. Zrobiłem z 30 zdjęć i w zasadzie jedno nie jest ostre ale nie wiem czy nie z mojej winy.
Byłem też na plenerku z nowym softem, wczoraj przeglądałem jeszcze raz te zdjęcia i nie widzę większych problemów z ostrością. Wniosek - na razie zostaję prze sofcie 2.0. W weekend przetestuję na rodzinnej imprezce - może wtedy wyjdzie jakiś zonk.
D70 kupiłem w kwietniu 2004, nigdy nie był regulowny.

deep
23-05-2005, 16:00
To może nie wszyscy widzą różnicę, ja nie mam aż tak jak Zbyszek, ża AF zupełnie się pogubił ale według mnie wszystkie zdjęcia są mniej ostre jak po jakimś sofcie, zresztą sami oceńcie, czy widzicie różnicę:
http://www.2and2.net/Uploads/Images/stary.JPG
http://www.2and2.net/Uploads/Images/nowy.JPG
Zdjęcia trochę różne ale warunki podobne, jest to krop z oryginału (kropy są identyczne 1600x1200).

zkruk
23-05-2005, 16:21
tzn - u mnie tez to roznie jest - jeden przypadek jest tragiczny - inny mniej...
ogolnie tez mam wrazenie ze po prostu sa mniej ostre - ale niestety nie mam punktu odniesienia by sprawdzic gdzie ta ostrosc powedrowala...
Oczywiscie zawsze zdarzaja sie na imprezach zdjecia w ktorych ostrosc gdzies poszla - ale tutaj wybitnie czesciej, poza tym - w sytuacjach w ktorych nie powinno do tego dojsc..
(pierwsze zdjecie) - jak je zrobilem to odrazu obejrzalem je - jak je obejrzalem to az sprawdzilem czy aby na pewno mam AF a nie MF - bo takich jaj to ja jeszcze nie widzialem
teraz obrabiam zdjecia i mam jedno jajo z pleneru
www.zbigniewkruk.com/zonk4.jpg -
i o ile takie zdjecie to ja sie zastanawiam czy moze nie jest moj blad - bo ustawialem ostrosc na twarz - i moze czesc czujnika poszla na drzwi itd... ale kiedys nigdy cos takiego sie nie zdarzylo... a ostrosc byla idealna...
a tu mam sporo plenerowych fotek (gdzie bylo duzo swiatla) ktore sa mniej ostre - a ostrosc delikatnie z tylu...
im trudniejsze warunki tym gorzej...
im dluzsza ogniskowa - tym lepiej...
tyle z moich obserwacji podczas obrabiania... jak na razie nie jest zle - ale dopiero doszedlem do imprezy ... a tu bylo najwiecej zonkow...
ehhh

[ Dodano: Pon Maj 23, 2005 4:23 pm ]
jeszcze mi sie przypomnialo - jak mialem nowy soft i bawilem sie AFem obserwujac skale na obiektywie to jak ustawil ostrosc na tele to po zejsciu do wide i ustawieniu jeszcze raz zawsze ustawial ostrosc dalej... po wgraniu starego softu - tak samo lub minimalnie blizej
oczywiscie aparat na statywie w obu przypadkach i przed czujnikiem dosc latwy obiekt do ustawiania ostrosci...

tzk
23-05-2005, 16:27
Wprawdzie problemów z ostrościa nie mam (chyba) - trudno porównać, jednak jak robiłem wczoraj zdjęcia to zauważyłem, że jak już ostrość była ustawiona i lekko przekadrowywałem to aparat jeszcze czasami doostrzał. Wcześniej nie miałem takich sytuacji. Może i u Was jest podobnie i wtedy ostrość ucieka.

zkruk
23-05-2005, 16:42
ja mam wlaczone potwierdzanie ostrosci dzwiekiem - wtedy taka sytuacja nie ma miejsca - aparat po wydaniu dzwieku blokuje ostrosc

tisbone
23-05-2005, 16:45
tzk - cos w tym moze byc.. ja mam AF_C pod ael-afl, wiec puszczam go, zeby zablokowac i nie mam takich problemow..


ponawiam pytanie - czy w starym firmie, na dynamic area, byl stale podswietlony 1 punkt? zdaje mi sie, ze nie, a teraz tak jest i w zadnym wypadku sie nie zmienia. U mnie z nowym firmem po prostu DYNAMIC AREA=SINGLE AREA AF :?

CZY KTOS TEZ TO ZAUWAZYL :?:

szmek
23-05-2005, 17:04
U mnie po pokojowo-ogródkowych testach OK. Nie mam żadnych problemów. Wieczorem zrobie jeszcze roboczą sesje dziewczynie i zobaczymy czy pojawią się jakieś problemy. Dodam że aparat kupiony jakiś miesiąc temu i upgrade robiony z A1.0.1 i B1.0.3 chociaż to pewnie nie ma znaczenia

antonjo
23-05-2005, 17:04
ok

Puszke zresetowałem, wgrałem raz jeszcze stary Soft (1.01;1.03)- pstryknałem pare sampli z lampą i bez, 17-55 na f2,8 potem przymknięte do f4 kolejno na 17 mm 24 mm i 55 mm. Potem wgrałem nowy soft firmware 2.0 - i to samo - sample z lampą i bez na podobnych ogniskowych.

Potem sobie obejżałem wszystko w NC na 100 %

Po tym porównaniu, obejmującym łącznie 20 NEFÓW, mogę powiedziec, że nie ma żadnej różnicy !! jesli chodzi o ostrość, między jednym softem a drugim ....
przynajmniej na moim body .

Musze jednak pójść sobie jeszcze na jakieś konkretne psrtykanko, aby zobaczyć jak z "przestrzliwaniem" AF którego doświadczylem na ostatnich zawodach bjj w koninie.

pzdr

irekka
23-05-2005, 17:11
No ja tez niestety wróciłem do poprzedniej wersji. Kitem nie robiłem ostatnio zdjeć, ale sigma 24-70 (śrubokręt) ustawiała ostrośc szybciej, ale nie zawsze tam gdzie chciałem. Aparat kupiony w kwietniu 2004 i serwis korygował FF. Nr fabryczny 4049452.

deep
23-05-2005, 17:13
Antonjo a zrób test w jpg fine, bo jestem ciekaw czy wtedy też nie ma różnicy? Ja nie robię w NEFach i może problem występuje tylko w jpg.

biadzi
23-05-2005, 17:18
Wprawdzie problemów z ostrościa nie mam (chyba) - trudno porównać, jednak jak robiłem wczoraj zdjęcia to zauważyłem, że jak już ostrość była ustawiona i lekko przekadrowywałem to aparat jeszcze czasami doostrzał. Wcześniej nie miałem takich sytuacji. Może i u Was jest podobnie i wtedy ostrość ucieka.

To samo miałem - po przekadrowaniu korekta AF mimo ustawienia AF-S i Single Point. Duże zaskoczenie ale fotki mimo wszystko ostre.

zkruk
23-05-2005, 17:21
tisbone, na starym sofcie mam podswietlony jeden punkt...


deep, ja robie TYLKO na NEFach - wiec to nie to...

antonjo, wiesz - ja jak testowalem to tez bylo ok - ale zycie to nie sytuacje idealne...
wydaje mi sie ze dopiero w boju mozna to sprawdzic...

antonjo
23-05-2005, 17:23
Antonjo a zrób test w jpg fine, bo jestem ciekaw czy wtedy też nie ma różnicy? Ja nie robię w NEFach i może problem występuje tylko w jpg.

nie chce mi sie już 3 raz zmieniać spowrotem ... narazie zostawiam nowy soft. Może reset puszki przed wgraniem firmware'u pomógł coś ? W ciągu tygodnia porobie różne tematy , będe wiedział coś więcej napewno.

szymony
23-05-2005, 18:02
W puszce, z której mam okazję korzystać, problem wygląda następująco:
Gdy obiekt który ma być ostry wypełnia cały aktywny punkt AF wszystko jest OK.
Gdy jednak w polu aktywnego punktu AF znajdzie się troszku tła, to ostrość wykazuje poważny BF :cry:
A że sytuacja druga ma przeważnie miejsce na szerokich kątach, to wiadomo jak to wychodzi.

Jak któś mi podrzuci stary soft to sprawdzę czy z nim jest tak samo, ale nie sądzę.

P.S. Coraz bardziej lubię mojego stareńkiego FG. (Stara miłość nie rdzewnieje :mrgreen: )

[ Dodano: 23-05-2005, 18:04 ]
Puszka nie tykana przez serwis, jak również nie kręcona imbusami. Jak do tej pory bez poważnych BF/FF na szkłach różniastych mnie dostępnych.

VonRays
23-05-2005, 18:29
Wtrace jeszcze swoje trzy grosze bo ja mam cos o czym jeszcze chyba nikt nie wspominal =8-O. Ustawiam sobie w menu aparatu Single AF (zawsze tak foce i inaczej chyba bym nie potrafil, ponad 20 lat pstrykania robi swoje), robie pare fotek po czym zmieniam program (A,S, czasem jakis programik) i AF samoczynnie mi przechodzi na "Closest" i tak juz zostaje chyba ze zwonu "odwiedze" menu i to przestawie. No straszne to wyglada tym bardziej ze na matowce zawsze jest podswietlany centralny punkt (mam to tak zablokowane) a aparat mi ostrzy co mu sie podoba, czasem trafi w centrum a czasem (nawet bez zmiany ujecia) ostrzy na cos zupelnie innego. To jeszcze nic! ciekawsze jest to ze nie ma na to zjawisko reguly. Wlacze aparat, pokrece programami (nie robiac zdjec) i AF ladnie sie zmienia z single na closest i odwrotnie ale jak wyjde w teren i zaczne ficic (wowczas raczej nie mam czasu na sprawdzanie takich szczegolow) to zaczyna sie bonanza.
Albo ja czegos nie wiem (?) ale na starym sofcie mialem tak, ze po przestawieniu na gotowy program tematyczny zmienial mi sie ustaw "AF" (no i ok'y, rozumiem) ALE PO POWROCIE do np. preselekcji przyslony (A) na powrot mialem taki ustaw jaki nastawilem w menu ("AF area mode") a teraz gowno. Wlasnie wrocilem z pleneru i 70% zdjec mam spieprzonych. Przed chwila skonczylem zabawe w domu, strzelilem 300 fotek i dopiero zaskoczylem co bylo tego przyczyna. Jeszcze raz przekopie sie przez instrukcje czy aby czegos nie zapomnialem (D70 mam dopiero od pol roku) ale nie wydaje mi sie zebym cos przeoczyl :(

Władca Pixeli
23-05-2005, 19:23
Jak któś mi podrzuci stary soft to sprawdzę czy z nim jest tak samo, ale nie sądzę.
Są równiez poprzednie
http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_prods=19%2C56&p_pv=2.56&p_cats=186&p_cv=1.186

marekzet
23-05-2005, 20:08
Witam wszystkich.

Jest to moja dziewicza wypowiedź na forum. Ja również zauważyłem problemy z nastawą ostrości po zmianie Firmware na 2.0. Problem miom zdaniem leży w błędnym działaniu algorytmu autofocusa. Wykonałem następujący test. Unieruchomiłem aparat i kilkakrotnie naciskałem spust migawki do połowy obserwująć pracę pierścienia ostrości. Za każdym przyciśnięciem aparat inaczej ustawiał ostrość (pierścień ostrości przewsuwał się nawet o 5mm) Takie rozrzut daje nieostry obraz widzoczny gołym okiem. Mimo tych różnych nastawień ostrości aparat zawsze sygnalizował dźwiękiem poprawną ostrość. Tłumaczy to także problem opisany przez Zbyszka Kruka (2 zdjęcia na 5 były dobre). Po zmianie sofware'u na poprzedni (a1.01 b1.03) praca autofocusa znacznie się poprawiła. Przy takiej samej metodzie testowania ruchy pierścienia ostrości są minimalne.

PS

Zbyszek Kruk ma rację. Niektórzy ludzie na dpreview są beznadziejni.

Pozdrawiam

Marek

aonline
23-05-2005, 20:21
... wykasowałem swoją wczorajszą wypowiedź że Nikon jest Be a ja Cacy

Przyznaje po raz kolejny ze to ja jestem Be a Nikon Cacy

aonline

kacperek
23-05-2005, 20:33
Zlej baletnicy przeszkadza rabek u spodnicy.

zkruk
23-05-2005, 20:34
nie chce Cie martwic aonline, ale to zdecydowanie Twoja wina ...

i moge polemizowac z Toba .. np. moimi zdjeciami ktore jakims cudem mi wychodza...
to ze kupiles amatorski sprzet za 3500 tysiaca jeszcze nie daje Ci orderu "swietny fotograf"

Ja w tym poscie opisuje konkretna przypadlosc ktora zdiagnozowalem i poparlem konkretnymi przykladami - wiec wysil sie odrobine zanim zaczniesz rzucac miesem i zrob to samo - konkretne przyklady - bo jak zaczynasz uogolniac to jestem prawie pewien ze to Twoja wina...

BartekIgnasiak
23-05-2005, 20:35
a ja w wiekszosci takich chwil zwatpienia szybko przekonywalem sie ze to moja wina....ze to ja zle robie.....

sinner
23-05-2005, 21:44
marekzet - bo pewnie miałeś ustawiony szeroki kąt czyli w polu AF znajdowało się może na nawet kilka obiektów o różnej odległości ustaw tak żeby był to jeden obiekt lub węższy kąt i pierścień nawet nie dygnie.

ogólnie to już prawie spiskowa teoria dziejów . Panowie mieszkacie w dużych miastach czy naprawdę nie znacie innych ludzi z D70 żeby porównać te sprawy , w mojej dziurze i w okolicach mam 4 znajomych z tymi aparatami i prawie takimi samymi zestawami obiektywów kitowych i u żadnego nie mają miejsca zdarzenia opisywane.
Co więcej wszyscy zgodnie potwierdzili że nowy firmware nie zaszkodził ich zdjęciom a wręcz poprawił funkcjonalność.

Zdjęcia zarobkowe muszą być z reguły ostre i takie D70 robi (nawet z kitem) , osłuchałem się już dość tekstów np.canoniarzy że ich zdjęcia są takie fajne plastyczne kolorki cieplutkie że ludzie to lubią ... a no i że mniej szumią

Jeżeli komuś po downgradzie sytuacja się poprawiła to super i nich ostrość będzie z Nami ... :D

jpyt
23-05-2005, 21:57
No to ja jeszcze dodam swoje :D

Miałem 2.0, położyłem aparat na stole, ustawiłem w jeden konkretny punkt, ogniskowa 18 mm i naciskam spóst:

* 1 raz - 1,5 m na liczniku
* 2 raz - 0.8 m na liczniku
* 3 raz - 1 m
* 4 raz - 0.7
* przestawiam ręcznie pierścień ostrości na nieskończoność
* 5 raz - 1,4 m
* 6 raz - 1 m
* 7 raz 0.8 m

Przy ogniskowej 70 m wszystko ok, zawsze tak samo +/- 0.1 m

No to co ? Downgrade do 1.03 - testy i ............................. to samo
masakra ale dokładnie taka sama ja nie wiem jakim on sposobem ma ustawić ostrość
jeśli za każdym razem jest inaczej. Jest tylko jedna prawidłowość pierwsze ustawienie z odległego punktu (np. z nieskończoności) jest najbardziej chybione. Kolejne oscylują już w miarę wokół tego samego punktu.

Ustawienia na apracie to oczywiści S-AF i SA.

piozma
23-05-2005, 22:10
Witam !
Przeczytałem wszystkie posty nt.błedu nowego softu i powiem Wam jedno . Dopóki nie poruszono tematu na forum z uwagi na swoje amatorskie podejście do fotografii wmawiałem sobie , że tak pewnie musi być , jednak cały czas odnosiłem wrażenie , że coś jednak jest źle . Dzisiaj po zapoznaniu się z wątpliwościami innych podobnymi do moich czym prędzej zmieniłem soft na poprzedni i rzeczywiści jest różnica i to na korzyść , moja puszka znów robi zdjęcia ostre jak żyletka .
pozdrawiam .

Breku
23-05-2005, 22:48
Jpyt, skąd bierzesz tak dokładne dane o odległości na którą AF ustawił ostrość? Czyżby były one zapisywane w exifie?
Niestety skala odległości na kicie 18-70 jest za mało szczegółowa, żeby dokładnie to sprawdzić.
Muszę nanieść sobie na niej dokładniejszą podziałkę ;-).

MaciejKa
23-05-2005, 22:50
To ja od siebie do statystyki:
D70 kit kupiony w Polsce, z gwarancją Nikon Polska w kwietniu 2004
Aktualizacja firmware: kolejno w miarę ukazywania się nowych, bez pominięcia żadnej z poprawek
Serwis: kwiecień 2005 test i kalibracja backfocusa

Firmware 2.0 - wydaje mi się, że bez wpływu na działanie, ponadto po aktualizacji nie zaobserwowałem zjawiska przestawienia się AF na Dynamic.

Jakon
23-05-2005, 23:36
Aż sprawdziłaem po tym co tu wyczytałem.
I jak na razie wszystko ok + wszystkie zalety ver2 :P
D70 kupiony luty/2005, nie oddawałem do serwisu bo bf/ff nie stwierdziłem.
Pozdrawiam

szmek
24-05-2005, 00:25
CHyba faktycznie coś nie do końca jest tak jak być powinno. Po wiczornych testach wychodzi mi tak jak pisze już kilka osób. Przy 18mm AF BARDZO dziwnie i bardzo przypadkowo. Zrobiłem kilka fotek i starałem się mocno skupić na ostrości ale aparat zachowywał się jak mu się podobało. Przy 70mm jest zupełnie OK. Przynajmniej takie są moje odczucia. Powrót do A1.01 i B1.03

ALF
24-05-2005, 01:14
a może tu chodzi o konkretne serie D70?...taka ukryta wda fabryczna jak czasem w autach?

Władca Pixeli
24-05-2005, 01:29
A czy ktoś próbował zadzwonić do serwisu Nikona? :mrgreen:

arra
24-05-2005, 06:54
Jpyt, skąd bierzesz tak dokładne dane o odległości na którą AF ustawił ostrość? Czyżby były one zapisywane w exifie?
Niestety skala odległości na kicie 18-70 jest za mało szczegółowa, żeby dokładnie to sprawdzić.
Muszę nanieść sobie na niej dokładniejszą podziałkę ;-).

Nigdy nie robilem testow na Nikonie bo od razu widac ze dobrze dziala (na 10D przynajmniej z 1000 fotek testowych pstryknalem, zanim doszedlem ze po prostu AF jest niedlokladny). Ale przed chwila (po tym co tu niektorzy wypisuja) wykonalem serie 10 fotek na 24mm, tak ze obiekt byl w 2/3 w polu fokusa a 1/3 byla skierowana na kontrastowe tlo, i.... 10/10 fotek pokazalo ostrosc tam gdzie powinno, czyli na obiekcie (odleglosc na obiektywie ciagle 1.5m). Poza tym nic sie samo nie przestawia zawsze jest AF-S [S] nielazeznie od trybu pracy (PASM)

Pozdrowienia

jpyt
24-05-2005, 07:52
Jpyt, skąd bierzesz tak dokładne dane o odległości na którą AF ustawił ostrość? Czyżby były one zapisywane w exifie?


Dane są przybliżone i tak na oko odczytane z podziałki na kitowym zoomie. Jasne że podziałka jest niedokładna ale różnicę między 1,5 m a 0.7 m widać akurat bardzo dobrze.

aonline
24-05-2005, 09:50
... wykasowałem swoją wczorajszą wypowiedź że Nikon jest Be a ja Cacy

Przyznaje po raz kolejny ze to ja jestem Be a Nikon Cacy

aonline

PS - jeśli to nie problem - to prosze tych którzy mnie cytowali o zmiane postu bo wczoraj mnie troszke poniosło a szkoda by ktoś zasugerował się moją wypowiedzią w wyborze aparatu

Jeszcze raz sorry. :(

kacperek
24-05-2005, 09:56
aonline nie ma aparatu doskonalego, kazdy ma swoja filozofie i kazdy ma inny sposob uzywania. Tak naprawde jak fotograf oczekuje ze nacisnie guzik i aparat zrobi wszystko za niego, to pewnie ma racje ale do zdjec albumowych zwyklych ale jak ktos juz chce czegos wiecej musi poznac aparat. Nie znam cie nie wiem czy jestes beee :) ale napewno aparatu trzeba sie nauczyc, ja narazie ucze sie. Pozdrawiam

vilen
24-05-2005, 14:06
Hmm - jam problemu nie dostrzegł ale... nie sprawdzałem na krótkiej ogniskowej :(
oj może być różnie... no ale wrócę do chatki i wsio sprawdzę :)

tisbone
24-05-2005, 14:22
mam spostrzezenia takie: nowy AF jakby mial wieksza czulosc na koncach 'nitki' czujnika (juz poza ramką punktu AF).. w sumie testowalem tylko w poziomie, na srodkowym.. testy robilem na futrynie drzwi, z pokojem w tle. okazuje sie, ze łapiąc ostrosc na futrynie i przesuwając w strone pokoju, punkt ostrosci sie cofa, ale jakby stopniowo i zanim 'zobaczy' odpowiednia ilosc pokoju, zdjecia nie sa ostre ani na futrynie, ani na scianie w tle. ze starym softem zdaza sie to mniej wiecej w 2/10 zdjec, a z nowym - 8/10... stary dluzej 'trzyma' futryne, a potem przeskakuje od razu na sciane..
to rezultaty na kicie, na 70mm. i wszystko byloby git (czyli jedziemy na starym A), gdyby tak samo bylo na moim Tamronie.. ale niestety - tamron w wiekszosci przypadkow dziala dobrze, a do tego o wiele szybciej! no i mam dylemat :/ jakie zycie jest okrutne :_(

jeszcze info dla zwolennikow starego AF i nowych kolorow - bez problemu dziala mi A1.01 i B2.0 (AF jest w A, a menu i licznik NEF w B)

IRBak
24-05-2005, 14:23
U mnie po wgraniu softu efekty były min. takie


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img224.echo.cx/img224/9818/spr7lz.jpg)

Wróciłem do A 1.01 i B 1.02. Teraz AF się nie wygłupia, chociaż jest głośniejszy.

Pozdrawiam

tisbone
24-05-2005, 14:25
niechaj tylko dostrzegą to w nikonie i zostawią stary algorytm, ale z poprawioną szybkością............

[ Dodano: Wto 24 Maj, 2005 ]
TRbak - miales srodkowy punkt i celowales w kontur twarzy? (czyli taj, jak to powinno najlepiej dzialac)

antonjo
24-05-2005, 14:29
Wątek na ten temat na dpreview .... znacznie krótszy od naszego ... :|

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=13567390

kacperek
24-05-2005, 14:30
antonjo a dla nieznajaych angielskiego jakie wnioski ?

IRBak
24-05-2005, 14:33
TRbak - miales srodkowy punkt i celowales w kontur twarzy? (czyli taj, jak to powinno najlepiej dzialac)

Było AF-S, Single area i w 100% celowane na buziaka syna.

tisbone
24-05-2005, 14:49
TRbak - no to chyba nie potwierdza mojej teorii :/ ale bierzesz pod uwage, ze czujnik 'wystaje' jeszcze jakas 1/3 - 1/4 poza ramke punktu AF?

antonjo - juz sie wydluza ;)

kacperek - jako, ze to Amerykanie, to zadnych mądrych wniosków :/ 1 facet zglosil problemy jak nasze, drugi od razu kupil sobie (DRUGIEGO!) D2H i wszyscy sie jarają, że mu żona pozwolila... co za naród :|

[ Dodano: Wto 24 Maj, 2005 ]
moze dlatego nie slychac za duzo w USA o tym... bo dla wiekszosci z nich rozwiązaniem kazdej usterki jest 'kupic sobie nowe' ;)

arra
24-05-2005, 14:57
moze dlatego nie slychac za duzo w USA o tym... bo dla wiekszosci z nich rozwiązaniem kazdej usterki jest 'kupic sobie nowe' ;)

A moze dlatego ze tak naprawde problemu nie ma, albo zdarza sie nielicznym. Moim zdaniem kazdy z problemami (i gwarancja) nie powinien wracac do starego fw tylko uderzac do Nikona, bo moze jest tak jak bylo z Canonem 20D ze niktore egzemplarze przestawaly dzialac po upgrade a niektore nie ;)

tisbone
24-05-2005, 15:20
mam wrazenie, ze tutaj conajmniej tyle samo ludzi ma problem, co go nie ma..
mnie sie wydaje, ze moj af nie szaleje tak jak tu niektorzy pokazuja, ale dziala inaczej (gorzej), tak jak opisalem.. ciekawi mnie, jak tym, ktorzy nie widzą zmian wypadlby test 'futrynowy'..

tak sie jeszcze bawie na AF_C, i prawie zawsze 'zjeżdżając' z obiektu blizszego na tlo, aparat amienia ostrosc w kilku (szybkich) krokach, zamiast jednego, czasem z lekkim wahaniem, jak to onegdaj bylo..

kacperek
24-05-2005, 15:24
Wogole ktos probowal zasiegnac jezyka w Nikon ?

arra
24-05-2005, 15:27
mam wrazenie, ze tutaj conajmniej tyle samo ludzi ma problem, co go nie ma..
mnie sie wydaje, ze moj af nie szaleje tak jak tu niektorzy pokazuja, ale dziala inaczej (gorzej), tak jak opisalem.. ciekawi mnie, jak tym, ktorzy nie widzą zmian wypadlby test 'futrynowy'..

tak sie jeszcze bawie na AF_C, i prawie zawsze 'zjeżdżając' z obiektu blizszego na tlo, aparat amienia ostrosc w kilku (szybkich) krokach, zamiast jednego, czasem z lekkim wahaniem, jak to onegdaj bylo..

Co to test futrynowy? Nie znam sie na testach, ale moge wykonac ;)

IRBak
24-05-2005, 15:28
TRbak - no to chyba nie potwierdza mojej teorii :/ ale bierzesz pod uwage, ze czujnik 'wystaje' jeszcze jakas 1/3 - 1/4 poza ramke punktu AF?


Nie jestem tak wprawnym fotografem jak zkruk, ale trochę fotek już cyknąłem. Z pewnością nie wszystkie były idealne, ale akurat z ostrością mam chyba najmniejsze problemy, tzn. zawsze była tam gdzie chciałem. Chodzi o to, że po wgraniu nowego softu całkowicie musiałem zrezygnować ze swojego Tamrona AF 28-300 bo praktycznie nie dało się z nim pracować. AF szalał często w ogóle nie mógł złapać ostrości. Po podpięciu Tamrona AF 28-105 nie było już takich problemów, ale zdjęcia wydawały mi się generalnie mniej ostre. Ja wiem, że to nie są idealne szkła. Kupiłem samo body, obiektywy zostały mi po F65. Jednak D70 mam od grudnia 2004 i przez ten czas sprawowały się przyzwoicie. Takiego szaleństwa AF jeszcze nie było, a jedyne co się zmieniło w moim zestawie to firmware. Dlatego uważam, że to było przyczyną. Nie ma co zbyt dokładnie analizować, na ile czujnik w tej czy innej fotce wystawał poza punkt AF. Chociaż rozumiem wątpliwości szczęśliwców, u których nowy soft działa ok. Jednak wydaje mi się, że każdy, kto już jakiś czas pracuje z D70 (czy każdym innym aparatem) jest w stanie stosunkowo szybko wychwycić, że coś w pracy sprzętu się zmieniło. A tu sprawa była ewidentna. Nagle złapanie ostrości okazało się w wielu sytuacjach chybione a często nieosiągalne. Wiem jak AF pracował przed i po. Wróciłem do starego softu i wszystko jest po staremu. Nawet, jeżeli w jakiejś części wina leży po stronie fotografa a nie sprzętu to jednak powrót do starych ustawień spowodował poprawną pracę "systemu namierzania" a nie wymiana celującego :wink:
Zazdroszcząc tym, którym się poprawiło - łączę się z tymi, którzy powrócili do źródeł (czyli starego firmware).

A to tak na szybko, że może być lepiej - i dla żony, aby nie była zła, że taką fatalną fotkę Dziuby zamieściłem :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img259.echo.cx/img259/1249/spr22vz.jpg)

Pozdrawiam serdecznie.

tisbone
24-05-2005, 15:37
arra - zobacz 2-gi post od gory na tej stronie.. a przynajmniej ktorys moj - kilka wstecz ;)

IRBak - a moj tamron 28-200 xr (niby niewielka roznica), wlasnie z nowym dziala lepisj.. tylko kit sie krzani..

strasznie zamotana sprawa z tym softem.. poraz piąty wgralem 2.0, i poczekam na okazje porobienia jakichs 'zyciowych' zdjec, bez kombinowania.. zobaczymy jak to bedzie

Zorbas
24-05-2005, 15:39
Moze ktos wie, czy te problemy z AF to przypadlosc tylko D70 z nowym softem, czy rowniez D70s?

IRBak
24-05-2005, 15:51
poraz piąty wgralem 2.0,

Pogratulować odwagi. Ja nowy i powrót do starego, a i tak z zapartym tchem. :lol:

tarde
24-05-2005, 15:53
Właśnie zrobiłem "test futrynowy" :) na kicie, AF-C. Przy przesuwaniu punktu ostrości z futryny na ścianę w głębi pokoju, Af jednym "skokiem" przestawiał się z 2 metrów na nieskończonośc, w drugą stronę też robił to za jednym razem - zupełnie inaczej niz to opisywał tisbone... (cały czas mam soft 2) przy AF-S tez ustawiał sie na 2m lub nieskończoność, czyli na pewno nie "zwariował".

tisbone
24-05-2005, 15:56
tarde - no to fajnie, jesli przesuwales go bardzo wolno.. :|
to teraz gadaj: skad sciagales softa, jaki masz nr aparatu i gdzie produkowany! obiektyw tez! :)

IRBank - juz za 3cim wgrywaniem zaczyna sie oddychac ;P

IRBak
24-05-2005, 16:03
To może sam firmware zwariował – u jednych działa poprawnie u drugich nie???
Ja jestem pewien, że coś z nim jest, teraz bardziej mnie interesuje, jaki jest klucz do jego poprawnego funkcjonowania. Z jakiej partii body, z jakiej strony soft, czy wgrywane z podpiętym obiektywem czy bez, wyłączone po done czy po wygaśnięciu info na górnym wyświetlaczu – gdzie jest klucz????

Paradox
24-05-2005, 16:06
Nie czytalem calego watku, wiec jesli bylo o tym to przepraszam. mam nowy soft od pierwszego dnia i jakos z ostrzeniem problemow nie zauwazylem.
Jedno pytanie do tych, u ktorych problem wystepuje:
czy do wersji 2.0 update robiliscie z wersji B 1.02 czy 1.03 ?
Moze tu tkwi problem ?

IRBak
24-05-2005, 16:10
Ja z B 1.02 ,ale gdzieś tu się na forum przewijało, że to nie ma znaczenia :?:

Paradox
24-05-2005, 16:27
Niech ci ktorzy maja problemy napisza, czy pomineli update B 1.03 czy nie.

tarde
24-05-2005, 16:33
tarde - no to fajnie, jesli przesuwales go bardzo wolno.. :|
to teraz gadaj: skad sciagales softa, jaki masz nr aparatu i gdzie produkowany! obiektyw tez! :)

Próbowałem bardzo wolno, a potem szybko, za każdym razem było identycznie. Tylko takie testy chyba trudno porównać, bo to przecież zależy od warunków. Jeśli w aktywnym punkcie AF jest kilka przedmiotów albo coś mało kontrastowego, to szuka i kręci ostrościa, ale tak było też przecież przy starym sofcie. Skąd ściągnąłem nie pamiętam, zaraz jak pojawił się link tutaj na forum, więc chyba Azja, ale ktoś tutaj wcześniej porównywał i niby ze wszystkich źródeł jest to samo.
wszystkie D70 chyba są made in thailand, obiektywy tez (moj naturalnie równiez), a kupiony w Polsce
nr puszki : 4024954
nr szkła: 2063217

tisbone
24-05-2005, 16:34
B odpowiada tylko za menu i wyswietlanie ilosci NEFów. sprawa AF jest w części A. tak samo dziala na A2.0 B1.3, jak na A2.0 B2.0

pierwszy raz wgralem bez szkla, potem z tamronem, potem z kitem - jeden kij ;)

ale tez mnie mierzi, w czym klucz - bo moze i u mnie moze byc dobrze:?
najlepiej byloby sie spotkac dużą bandą i poprobowac ten sam soft na roznych aparatach, rozne obiektywy itd..

a moze jednak wszystko zalezy od techniki, jaką sie celuje? nie mozna przeciez miec pewnosci, ze kazdy wykonal test tak samo jak inni itd.. ja na pewno z 2.0 bede unikal celowania na krawedz, za ktora jest tlo.. wydaje mi sie, ze z 1.01, AF preferowal obiekt blizszy, a teraz ten, ktory ma wiecej detali

vilen
24-05-2005, 16:50
Hmm w firmie mamy służbowego nikosia (2 latka ma) ja mam miesięcznego - razem wgraliśmy nowy soft (w ostatni piątek) jak kumpel wróci z fotek to zrobię test dla jednego i drugiego zobaczymy co wynijdzie :)

Tomek
24-05-2005, 16:55
Miałem/mam problem z ostrzeniem?
Wczoraj przy testach w ciemnych pomieszczeniach totalna porażka. Kilkukrotne wgrywanie softu i nic. Zachodzi pytanie czy generalnie aparat nie ma problemu z ostrzeniem w ciemnych pomieszczeniach na szerokim kącie(kiciany obiektyw) bo taką zauważyłem prawidłowość. Dotyczy to również sytuacji z podpiętą sb800. Chodzi mi o jej znakomite wspomaganie AF. To było wczoraj. Dziś (kombinuję jak koń pod górę) mam w aparacie A 1.01 B 2.0. Za oknem piękna pogoda, słońce i...
Ostrość na ogniskowej 18 jak brzytewka 10 x 10. Z różnych odległości, różnych obiektów.
Czekam na wieczór i od nowa Polska Ludowa :P
W końcu to ja jestem właścicielem aparatu, a nie odwrotnie. Ma mnie słuchać i kropka.

Gamling
24-05-2005, 17:25
Tak sobie czytam tutaj wszystkie wpisy i sam juz nie wiem co mam myslec. U mnie nie widze alsolutnie zadnych problemow po wgraniu nowego softu. Zastanawia mnie jeszcze to ze nigdzie, ale to zupelnie nigdzie w sieci nie udalo mi sie odnalesc jakichs opinii o problemach poza naszym forum. A nie wierze zeby sie takie nie pojawily gdyby cos bylo nie tak. Byc moze jeszcze troche za wczesnie na takie opinie ale jesli sie nie pojawia to zupelnie nie wiem co jest grane.

Paradox
24-05-2005, 17:40
Postuluje powstrzymanie sie od zbyt pochopnych diagnoz. Problem bez watpienia istnieje- nie ma podstaw, aby watpic, ze kilku dobrych fotografow nagle stracilo posiadane umiejetnosci. Ale z drugiej strony nowy firmware zaczyna byc podobnym tematem co mora , BF, FF. Wystepowaly sporadycznie, a poprzez szerzenie sie niepochlebnych opinii urosl do ogromnych rozmiarow. Trzezwe myslenie i nie popadanie w skrajnosci.
Tomek: nie jestem specjalista, ale w twoim wypadku sugerowany problem wynika raczej z ograniczonych mozliwosci pomiaru swiatla, gdy tego swiatla brak.
W ciemnych pomieszczeniach stanowczo doradzam noktowizor zamiast D70 ;)
Nie wiem o jakich warunkach mowisz, ale wydaje mi sie, ze zaden kazdy swiatlomierz ma ograniczony zakres w ktorym pomiaru moze dokonac.

wizja
24-05-2005, 17:58
spawdziłem u siebie na kicie i 70-300g - nie mam problemów z AF (nie ma znaczenia, ale czekałem aż done zgaśnie i wgyrwałem każdy fw który się pojawił wcześniej).

jak każdy tu dumam i dumam co może być przyczyną i gdyby to był mniej sprawny fotografik to spytałbym czy nie zakrył przypadkiem ręką asystenta AF kilka razy (ale był doświetlacz z lampy...) , a tak.. też nie wiem.

bo aż nie chce mi się wierzyć, że to problem tylko puszek z regulowanym BF/FF...

c2h5oh
24-05-2005, 18:10
Problem zostal zasygnalizowany, zostal dokladnie opisany i poparty przykladami, jest nawet ankieta sprawdzajace ile osob dostrzeglo go po wgraniu softu v2. Osoby ktore ten problem zglosily sa wystarczajaco dobrymi fotografami zeby te doniesienia calkowicie zrzucic na blad czlowieka, zatem problem istnieje.

Moja propozycja jest nastepujaca: niech kazdy kto ma czas i checi wykona prosty test w warunkach, w ktorych zwykl ten problem wystepowac. Z jednym softem i z drugim. ZE STATYWU I BEZ PRZEMIESZCZANIA APARATU. - takie info mozna juz podeslac nikonowi.

Anonymous
24-05-2005, 18:12
bo aż nie chce mi się wierzyć, że to problem tylko puszek z regulowanym BF/FF...

I to może być poprawna odpowiedź.

wizja
24-05-2005, 18:16
poczekamy na wyniki drugiej ankiety dotyczącej manipulacji przy B/FF - jak na razie pojawił się jeden głos o braku regulacji przed updatem. hmmm..

IRBak
24-05-2005, 18:22
bo aż nie chce mi się wierzyć, że to problem tylko puszek z regulowanym BF/FF...

Ja mam BF/FF nietknięty a problem był


przy testach w ciemnych pomieszczeniach totalna porażka.

Potwierdzam. Niedomaganie AF wykryłem testując nowy soft w warunkach domowych. Później zmieniłem obiektyw, który i w domu i na zewnątrz sprawował się lepiej. Przyznaję, że z obiektywem, który najbardziej szalał nie wyszedłem na spacer. Jednak po powrocie do starego firmware i kolejnych domowych testach jest Ok na jednym i drugim. Poza tym zdjęcia owszem robione w domu, ale przecież nie w ciemnościach...

Tomek
24-05-2005, 18:24
By może zbyt ogólnikowo naświetlam 8) temat i niedokładnie się wypowiadam, ale sytuacja z brakiem ostrości pierwszy raz wyniknęła w czasie robienia zdjęć wieczorkiem w altance(dyskretne oświetlenie, ale nie egipskie ciemności) w dniu po wgrania nowego firmu. Zapięta Sabinka (podświetlacz). Odległość ok 2 m, ostrość na twarz. Zdjęcia nie niedoostrzone, ale kompletne mydło i to mnie zastanowiło. Robiłem już nie raz takie zdjęcia i oświetlacz dawał sobie doskonale radę w takich sytuacjach.
Oczywiście bez paniki. Jakaś przyczyna musi być. Dodam, że puszka nie ma BF ani FF i nie było żadnych regulacji.
Pożyjemy zobaczymy.

krzysiekk
24-05-2005, 18:34
dobra - wiec cos ode mnie

aparat regulowany imbusowo, jak juz uzasadnialem to tu: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=8570
przesunal mi sie pinkt ostrzenia, o polowe prostokata ostrzenie, mowie o centralnym. Teraz ostrze na dolnej
krawedzi tegoz prostokata.
Fotografuje zwykle nikkorem 300/4 IF ED. Czesto z konwerterem tamron-f 1.4x AF (N-AFD 1.4x MC4). Sam 300/4, po zmianie softu przyspieszyl ostrzenie, z TC jest dosc wolny,
ale nie moge porownac, bo kupno TC prawie zbieglo sie z instalacja nowego softu.

No co chce zwrocic uwage. Mianowicie po regulacjach przesuwa sie punkt ostrzenia. Oczywiscie po regulowaniu imbusami. Wiec jesli algorytm ostrzenia w nowym sofcie jest chociaz troche dokladniejszy,
to my przyzwyczajeni do ostrzenia na starym, mozebmy miec problemy na nowym, ktory IMO moze byc
(czy aby?) dokladniejszy. No a napewno inny.

Co do mnie, probowalem go na swoim kicie 28-80 i problemu nie zauwazylem, natomiast widze wyraznie, ze
obiektyw ostrzy szybciej i ,,gwaltowniej''. Przy zatrzymywaniu sie az czuje sie w reku zryw, przy starcie jazdy
AF tez czuje sie ze sa duze przyspieszenia. Z tego co pamietam na starym dzialo sie to delikatniej i wolniej.

Zwroccie prosze uwage po kombinacjach imbusowych - gdzie jest wasze centrum AF (mowie caly czas o centralnym, bo nie uznaje dynamicznego i zwiazanego z tym braku kontroli nad aparatem).
I zrobcie sprawdzian uwzgledniajac poprawki wynikle z przesuniec.

IRBak
24-05-2005, 18:57
Tomek, zkruk
a może nowy soft jest uczulony na Łodzian :wink:
ja z urodzenia też jestem Łodzianinem :mrgreen:

zkruk
24-05-2005, 19:14
Wiecie co... tak sobie popatrzylem na moje zdjecia.. i ja juz nie widze zadnej prawidlosci...
http://www.zbigniewkruk.com/zonk5.jpg
w tych warunkach tutaj nikt mi nie wmowi ze moglem na cos innego ustawic ostrosc bo na zdjeci nic nie jest ostre - zarazem dobre warunki oswietleniowe, szklo 50mm, f:3.5, 1/125
aparat ustawil ostrosc przed obiektem - na trawie mozna zobaczyc - jakies 10-20 cm przed..
pozniej na plenerze mialem kita i tam ustawil mi ostrosc na obiekt oddalony o 1m za mlodymi ! i to 2 razy po sobie- ale to byly te zdjecia ktore wykasowalem jeszcze w aparacie - wtedy nie bylem jeszcze swiadom.. inaczej bym je zostawil

ogolnie zdjecia w kosciele byly ok - choc przy wyjsciu mlodych nie mam zadnego tak na 100% ostrego - a jest jedno gdzie ostrosc jest z 5m dalej - ale nie widac tego za dobrze bo mlodzi poruszeni - nie chce pokazywac zdjec ktore nie sa w 1000% czytelne - bo zawsze sie znajdzie jakas osoba ktora zaneguje... niewazne

potem impreza - tutaj okolo 5% zdjec jest nieostrych tragicznie, 20% nieostrych, 20% nieostrych - ale do zaakceptowania, reszta ostre (ostre mam na mysli dobrze ustawiona ostrosc)

stawialem tez na teorie o tym, ze razem z lampa sa nieostre - ale na plenerze mialem kilka nieostrych bez lampy... wiec ja tam nie wiem o co chodzi...

seamoon
24-05-2005, 19:17
V 2.0 dziala bez zarzutu, sprowadzony ze Szwecji..sprawdzone z 28-80 D i 70-300 D ED.
Kondolencje dla pechowców co im pochrzaniło AF.A ogólnie to trace zaufanie do Nikona po tym poscie ...,bo jak moze byc tyle rozbieżnych opinii...,znaczy co egzemplaż to inny!?
A moze porównajmy jeszcze numery seryjne...bo tego nie było...;)

Tomek
24-05-2005, 19:29
Panie i Panowie
Oficjalnie ogłaszam zakończenie bojów z niedom. AF.
Tak jak już pisałem A 1.01 , B 2.0 i przeprowadzony test przed chwilą całkowicie mnie zadowalają. Na razie.


Tomek, zkruk
a może nowy soft jest uczulony na Łodzian
ja z urodzenia też jestem Łodzianinem
Rzeczywiście zbieżność.

I jeszcze jedno. D70 posiadam od czerwca 2004. Zrobiłem już sporo zdjęć i nigdy nie miałem z nim problemów. To zwykle ja byłem dupa nie fotograf :mrgreen:
A poważnie. Jest to doskonały sprzęt i trzeba mieć naprawdę sporo wiedzy, żeby wykorzystać wszystkie jego możliwości.
Gdyby problem był naciągany nigdy bym nie zabrał głosu w tej sprawie.
Ilość postów w stosunku do daty rejestracji, aż nadto świadczy o tym iż nie jestem gadatliwy :D

zkruk
24-05-2005, 19:40
BTW : nie chce nic mowic ale problem jest powazny... wystarczy spojrzec na statystyke - post ktorego jestem autorem w ciagu 4 dni jest na 5 miejscu pod wzgledem popularnosci..
1 260 D70 w trybie Auto i P mam niedoświetlenie 0,7-1,0 EV
2 239 jest nowy firmware do D70
3 238 ceny D70 + kit
4 223 Zgłaszanie nieprawidłowości w działaniu forum
5 188 Blad softu?

wydaje mi sie, ze najwyzszy czas gadac oficjalnie z Nikonem... ktos chetny?

Kaleid
24-05-2005, 19:46
Nic mi sie tu nie trzyma kupy. Ewidentny blad w oprogramowaniu wykazywalby blad w kazdym egzemplarzu..tymczasem tak nie jest. Przeczesalem tez wszystkie zagraniczne fora gdzie uzytkownikow jest wiecej niz tu...nikt nie wykryl takiego problemu, ktory zdaje sie istniec chyba tylko na naszym forum. Cos tu jest nie tak..tylko co? Ja nie zauwazylem zadnych problemow z moim korpusem. Nigdy tez nie byl kalibrowany pod katem BF/FF

Al Bundy
24-05-2005, 20:29
A ja właśnie przeprowadziłęm test. AF ustawiony na C, aparat na statywie wycelowany centralnie w szafę z kluczykiem. Za każdym naciśnięciem migawki ustawia ostrość inaczej. Raz jest to prawie metr a raz grubo ponad. Jak to wyjaśnić? Zaraz zassię starszy soft i zrobię test od początku...

sinner
24-05-2005, 20:42
ale na jakiej ogniskowej pewnie szeroki kąt?

Al Bundy
24-05-2005, 21:06
kilka fotek na 50 mm, 2 na 70, i kilkanascie na 18mm - zawsze ten sam efekt...

vitter
24-05-2005, 21:28
ja mam d70 od miesiąca nowe 2.0 i wszystko ok
może sprawdzmy kto kiedy zakupił sprzęt
bo jak widze nowe nikusie sprawują sie ok

Anonymous
24-05-2005, 22:12
Stare też sprawują się dobrze. Byle nie tykane domową regulacją FF/BF

Saint
24-05-2005, 23:33
Ja i tak musze oddac do przegladniecia swoj sprzet - obiektywy do czyszczenia i w jednym na wymianebagnetu to zostawie cala puszke na jeden dzien - mam nadzieje - to sprawdza wszystko co potrzeba. W kazdym razie widze ze cos nie jest tak moze w pierwszej chwili poddalem sie pewnej sugestii, ale po ostatnich zdjeciach w terenie widze masakre i Prymas mimo, ze brzytki wyszedl jakis nie ten i nigdy mi nie wyszly takie kiepskie zdjecia jak wrtedy :(. Narazie sie wstrzymam przeprowadze jutro testy zobaczymy... tak czy siak aparat bedzie w serwisie na przegladzie cos powiedza pewnie, albo poptrawia.

[ Dodano: Sro Maj 25, 2005 12:48 am ]
antonjo, czy mozesz u siebie na 70-200 zrobic maly test nie wiem czy bedziesz mial czas ale moze... zobacz chodzi mi o gorne partie max zoom na obiektywie przykompresjji jpg normal robilem niby zdjecia w weekend strasznie do dupy wyszly, ale co zrobic byc moze moj b;lad jest tu gdyz wzielem zwalona karte i chcialem zaoszczedzic miejsca i przestawilem na normal kompresje ...

antonjo
25-05-2005, 09:09
moje ostatnie zdjęcia na nowym sofcie z 70-200VR możesz zobaczyć tutaj (http://budo.net.pl/viewtopic.php?t=35745&start=0), wprawdzie nie były one super żyleciaste, ale do przyjęcia, więkoszśc na f2,8-f4; 1/160 dopalane SB800.

Problem z ostrością na zawodach dotyczył raczej szerokich kątów, AF potrafił wielokroć przestrzelić pstrykany obiekt, i wychodziło totalne mydło. Wydaje mi się że pomogło mi zresetowanie puszki i wgranie firmwaru raz jeszzce. Nie moge powiedziec ze jest już wszystko ok, bo nie wiem na 100% ale jade niebawem do rodziców na działke, gdzie mam zamiar dać nowemu softowi " wycisk "

pzdr

Saint
25-05-2005, 09:56
antonjo, to daj prosze jak mozesz ...

arra
25-05-2005, 10:12
Kurcze przez Was znowu boje sie brac aparat do reki i patrze na niego podejzliwie :(

Amadablam
25-05-2005, 11:32
Kurcze przez Was znowu boje sie brac aparat do reki i patrze na niego podejzliwie
Nie mysl o tym. :twisted: Rob fotki.
Najwyzej zrobisz niedlugo upgrade na 2.01

vilen
25-05-2005, 12:53
Może poprostu soft jest za dobry??? i uwydatnił kłopoty z back focusem. W porównaniu z przedmówcami jestem lamer ale... miałem tę możliwość, że mogłem porównać dwa D70 z nowym softem, jeden ma straszne kłopoty z ostrością (po 2.0), drugi odniósł same korzyści z upgrade'u. Po wczorajszych postach zrobiłem w firmie testy na bf i aparat z kłopotami, generalnie miał problem z ostrością w teście i ostrzył poza optimum, zaś druga kamerka test zdała śpiewająco :)

Wojtek Grzywacz
25-05-2005, 13:03
Mialem dwie sesje na nowym sofcie. Jedna w plenerze w pelnym sloncu, druga w warunkach studyjnych z raczej kiepskim oswietleniem i lampa. Wszystkie foty sa tak ostre ze mozna sie pokaleczyc.

Obawiam sie ze opisany tu przypadek moze byc przypadloscia pojedynczych egzemplazy d70 :(

vilen
25-05-2005, 13:14
Hmm czyli to by potwierdzało moje obserwacje - firmowy aparat wyślemy do Nikona, pewnikiem z miesiąc będą go trzymali :)

Boomerang
25-05-2005, 15:08
A tak z innej beczki, szacun dla Zbyszka za artykuł w Foto-Video o weselach.

Dzięki

Al Bundy
25-05-2005, 18:18
Może więc odpalmy nowy wątek z numerami nikusiów. Każdy kto ma kłopot niech umieści seriall aparatu (ci co nie mają też mogą dawać) - może dojdziemy do konretnych wniosków? Jeśli faktycznie okaze się że to taka partia to niektórzy mają szansę na wymianę lub naprawę aparatu...

irekka
25-05-2005, 18:55
Dzisiaj ponownie wgrałem nowy soft - zrobiłem kilkanaście zdjeć w warunkach zbliżonych do rzeczywistego fotografowania - i wszystko 100% ostre tam gdzie należy. Obiektyw sigma 24-70. Kita nie zakładałem na razie - za dużo zmiennych w tym coraz bardziej skomplikowanycm równaniu. Na razie zostawię, ale przed ważniejszymi zdjęciami będę chyba wgrywał stary.

gmoszkow
25-05-2005, 20:21
Witam

Wgrałem nowy, poczytałem Wasze opinie i przed pokazem wgrałem z powrotem stary. Lepiej losu nie kusić.

Przed chwilą ustawiłem statyw i na 4 obiektywach zrobiłem test

Obiektywy to:
1. 18-70
2. 28-75/2,8 Tamron
3. 50/1,8 Nikon
4. 70-200/2,8 Sigma

Wszystkie forki na maksymalnej możliwej dziurze (chyba mam jedno na 3,5 a nie 2,8 w tamronie - ale to chyba nie problem).



Jedyną różnicę w ostrzeniu zauważyłem na 200 mm na Sigmie na niekorzyść nowego softu, ale to chyba przypadek bo trochę przesunąłem statyw na tym zdjęciu, więc i minimalnie przesunął się punk ostrzenia.

Co do szybkości to na 50 i Tamronie wyraźnie szybsze ustwianie - może to odczucie, ale wyraźnie mocniejsze jest szarpnięcie jak rusza obiektyw na ustawienie ostrości.

Na razie zostaję przy nowym sofcie - jutro fotki w plenerze więc zobaczę jakie tam będę miał efekty.

Aha: puszka kupiona w USA początek kwietnia 2004, regulowany w styczniu BF, nie czekałem na zniknięcie napisu done (to ostatnie na bank nie może mieć wpływu na jakość upgradu - zależy od czasu jaki jest ustawiony na wyłączenie monitorka).

Pozdrawiam

Grzegorz

BartekIgnasiak
25-05-2005, 20:36
nie chodzi o znikniecie done, ale o znikniecie napisu z gornego wyswietlacza....

edos
26-05-2005, 10:40
dzisiaj na kicie wykonałem mały test na puszce z piwem na 18mm dziurce 5.6 i odległości 40 cm cały czas pokazywał odległość prawidłowo . Zdjęcia też wyszły ostre
Prawdziwy test wykonam w plenerze (las, bunkry) w tedy podzielę się zs wami spostrzeżeniami

Gamling
26-05-2005, 10:48
Wczoraj prawie caly dzien fotografowalem (jakies 400 zdjec) z nowym softem. Wiekszosc zdjec w studiu ale tez plener. Obiektywy: nikkory 24, 35, 50, 85 i sigma 180. Wnioski wszystko dziala tak jak powinno (jakies 2 % nieostrych zdjec ale jestem prawie pewien ze z mojej winy) nie widze u siebie zadnego wplywu nowego softu na nieostrosc zdjec. Nie sprawdzalem z kitem bo go nie mam.

Kaleid
26-05-2005, 11:02
nie chodzi o znikniecie done, ale o znikniecie napisu z gornego wyswietlacza....

Nie ma to zadnego znaczenia. Czas znikniecia napisu z gornego wyswietlacza = czas wygaszenia LCD i nic wiecej.

BartekIgnasiak
26-05-2005, 11:09
nieprawda, tylny lcd (z napisem DONE) juz dawno zgasl, a napis na gornym nadal sie swieci, czekam jeszcze troche czasu i napis na gornym zmienia sie w normalny wyglad gornego lcd z parametrami ...... wtedy wylaczam aparat...

Kaleid
26-05-2005, 11:24
Napis u gory gasnie rowno z wygasnieciem tylnego LCD

Saint
26-05-2005, 11:29
Kaleid, ping icemaster, pong ... ;)

pX
26-05-2005, 11:35
Zmartwiony Waszymi spostrzeżeniami postanowiłem zrobić kilka testów.
Zdjęcia testowe robiłem w trybie AF-S Single Area.
Każde zdjęcie po ustawieniu ostrości było przekadrowywane. Motyw stanowił ogród (dużo krzewów, różnokolorowych, w tle inne krzewy lub budynki - ogólnie bałagan w kadrze).
Ogniskowe od 17mm do 300 i duże otwory względne przysłony (wykorzystałem Nikkory AF 24-85/2.8-4D, AF 85/1.8D, AF 80-200 D ED N, AF-I 300/2.8D i Tokinę 17/3.5).
Ogólnie nie zauważyłem niepokojących zjawisk (poza jednym zdjęciem na 24mm co do ostrości którego nie jestm zadowolony, ale traktuję to jako błąd statystyczny choć sprawdzę to jeszcze).
Przy ustawieniu pola ostrości na dany obiekt i wielokrotnym przeostrzaniu zawsze ostrzy na taką samą odległość.

Podsumowanie:
Wykonałem 24 zdjęcia - jedno ma słabą ostrość.
Zdjęcia nie były robione z lampą.
D70 ma trochę więcej niż rok, nigdy nie był w serwisie, ani nie miał regulowanego BF/FF metodą "zrób to sam".
Firmware'y zmieniane systematycznie.
Tylko jeden z testowych obiektywów posiada silnik.

horch
26-05-2005, 12:48
Czytając cały ten rozbudowany watek nasuneła mi sie jedna myśl: Nikon tworzac nowy firmware (o ile sie niemyle taki sam lub bardzo podobny jest w D70s) raczej go sprawdził na wszelkie mozliwe sposoby i nie pozwoliłby umiescic na oficjalnych stronach wadliwego softu. Poprostu moze ten soft jest bardziej wrazliwy na jakies wczesniej niezauważalne fabryczne wady korpusów lub obiektywów albo sam soft jest bardziej podatny na błedy podczas wgrywania lub sciagania. Sam po przeczytaniu tego watku sprawdziłem na Sigmie i Nikorze jak działa AF i u mnie działa tak jak porzednio. Zreszta wydaje mi sie, ze nie którzy dopiero teraz zaczeli zwracac uwage na działanie AF-u, wczesniej prawie nikt o tym nie pisał. Mysle ze w wielu przypadkach AF działa tak samo na starym jak i na nowym sofcie tyle tylko ze teraz wszyscy na to zwracaja uwage i to co wczesniej było błędem statystycznym teraz jest wadą i problemem. Oczywiscie napewno moga sie trafic rzeczywiste problemy z AF tak jak np. u zkruka czy problem podczas wgrywania jak u Jacka ale raczej to wynika z pecha niz wady softu czy D70.
Pozdrawiam

zkruk
26-05-2005, 14:56
dobra - testy testami - ja tez testowalem zachowanie sie AFa przed pojsciem na zdjecia - i wg tego co wytestowalem bylo wszystko ok... ale w terenie okazalo sie ze nie...
pewnie zaczne przygladac sie tej sprawie... ale to moze w lipcu jak bede mial troche wiecej czasu... teraz jade na starym sofcie i jest ok

Saint
26-05-2005, 17:39
zkruk, odniosze podobne wrazenie tez w terenie mialem problem.


Czy ktos moze napisac ktora czesc softu trzeba wymienic A czy B bo juz sie pogubilem. z gory dziekuje.

BartekIgnasiak
26-05-2005, 17:40
dzis robilem roznego rodzaju fotki nad morzem, i potwierdzam to co mowilem wczesniej - ZADNYCH PROBLEMOW !!

Al Bundy
26-05-2005, 19:24
zkruk, odniosze podobne wrazenie tez w terenie mialem problem.


Czy ktos moze napisac ktora czesc softu trzeba wymienic A czy B bo juz sie pogubilem. z gory dziekuje.


B

fotokret
26-05-2005, 19:57
czy ktos z Was teraz przy sobie stary soft? cos chyba jest nie tak- jakies mydlo, zyletka sie stepila chyba....

[ Dodano: Czw 26 Maj, 2005 ]
ale tez cos z pomiarem :(
takie szare mydlo - nigdy wczesniej

wojtas
26-05-2005, 21:02
Wielu zastanawiało się dlaczego tylko na naszym forum pojawiają się posty o problemach z nowym fw. Właśnie przeglądałem forum na dpreview. Oj coś zaczyna rozwijać się coraz bardziej podobny wątek jak u nas. Co prawda tak na szybko to chyba problemy nie z AF, ale...
No, nie tylko nam się trafiają problemy :)

MaciejKa
26-05-2005, 21:07
Ja dziś porobiłem bardziej wnikliwe testy Sigmą. Wygląda na to, że jednak poprzednie nieostrości to mój błąd - a ściślej drżenie ręki podczas łapania ostrości przy maksymalnej ogniskowej. Dzić zrobiłem z podparciem - zdjęcia wyszły ostre. Tak więc wygląda na to, że jestem w grupie szczęśliwców, których Problemware 2.0 nie dotyczy.

motzel
26-05-2005, 21:37
Wgrałem nowy soft. Operacja przebiegła bez problemów. Wygląda też na to, że żadnych problemów z AF-em u mnie nie ma. Zrobiłem kilka zdjęć testowych kitem zarówno na szerokim kącie, jak i wide i wszystko jest w porządku. Różnicy w działaniu AF-a na kicie nie stwierdziłem.

Przed chwilą wróciłem z większą próbą (90 zdjęć), z tym, że robione 70-300G. Wszystkie trafione w punkt. Zero problemów. Tu różnicę w działaniu AF-a zauważyłem od razu. Nie powiedziałbym, że jest drastyczna różnica w prędkości działania, ale na pewno AF działa inaczej - w trudniejszych sytuacjach zamiast latać po całym zakresie ostrości dwa razy, ustawia "mniej więcej", a potem coś tam sobie kombinuje - przestawia lewo-prawo w niewielkim zakresie aż ustawi ostrość. Jest raczej niewiele szybciej, za to na pewno baterii ta zmiana się spodoba, bo będzie mniej wykorzystywana przez silnik obiektywu :-)

Co dziwne nie zauważyłem też u siebie tego co sygnalizowaliście - po zmianie firmware aparat nie przestawił mi się na Dynamic Area. Zostały moje ustawienia domyślne - AF-S Single Area.

Generalnie jestem ze zmiany zadowolony - AF działa w sposób bardziej przyjazny dla akumulatora, w końcu pokazuje mi prawidłową ilość RAW-ów, no i te kolorki w menu jakby przyjemniejsze ;-)

pozdro,

motzel

tisbone
26-05-2005, 21:48
Motzel, a skąd ściągałeś fw? Zastanawiam sie teraz nad tą opcją, że coś jest w stanie źle sie sciągnąć, choc wydaje sie to nieprawdopodobne..

u mnie w prostych sytuacjach jest dobrze, wlasnie w trudnych zdaje sie szukać po calym zakresie, a do tego nastawia częściej źle :/

atuzi
26-05-2005, 21:50
U mnie też dzisiejsze testy w plenerze i przy maksymalnym otworze przysłony wypadły dobrze, zero problemów z ostrością z kitem i z 70-300G. Wgrywałem wszystkie wersje softu po kolei i czekałem na Done na tylnim wyświetlaczu. D70 kupowane u Hesji w lutym 2005. Pozdrawiam.

jpyt
27-05-2005, 08:43
Ja właśnie wróciłem spowrotem na 2.0 i na 100% update nie przestawił trybu AF na dynamic. Update był ściągnięty z www.nikon.pl

IRBak
27-05-2005, 09:39
Info z polskiej strony Nikona - tak na wszelki wypadek...

UWAGA: Aktualizacja oprogramowania do aparatu D70
"Podczas uaktualnienia wersji firmware w modelu D70 ważne jest zachowanie kolejnosci wgrywania części A i B oraz sprawdzenie dobrego stanu baterii i zastosowanie kompatybilnej karty pamieci (proszę stosować się ścisle do załączonej we wsparciu technicznym instrukcji). Zlekceważenie wyżej wymienionych może doprowadzić do uszkodzenia aparatu, za które serwis firmy Nikon nie odpowiada "

groseb
27-05-2005, 09:47
Wgrywałem kartą Kingston , niby nie polecana a aparat śmiga aż miło :D

Gamling
27-05-2005, 09:54
Ha, ja wgrywalem z karty 32MB Canona bo uzywam na codzien microdriva. Takiej na pewno Nikon nie poleca :twisted:

sinner
27-05-2005, 10:05
Microdrive poleca ale nie do upgradu tylko do zwykłego użytkowania

Gamling
27-05-2005, 10:08
Microdrive poleca ale nie do upgradu tylko do zwykłego użytkowania

Z MD nie da sie wgrac nowego softu nawet gdybym chcial ;) Ale chodzilo mi raczej o to ze Nikona raczej nie bedzie polecal karty Canona.

MichalP
27-05-2005, 10:21
Chcialem tylko zwrocic uwage , ze :
- po zrobienu serji fotek w RAWach i natychmiastowemu wylaczeniu aparatu to nie tracimy tych zdjec choc jedzcze sie nie zapisaly wszystkie na karcie (aparat wylacza sie dopiero po zakonczeniu zapisu).
Wniosek : Podejrzewam , ze nawet jakby wylaczyc aparat w trakcie aktualizacji (nie wyjmowac baterii tylko wylaczyc przelacznikiem przy spuscie migawki) to aparat i tak dokonczy aktualizacje ... :| :?: :!:
Ale raczej nikt tego nie sprawdzi empirycznie ( moze tylko serwis Nikona ) :arrow: bo sie nie odwazy :roll:

gmoszkow
27-05-2005, 11:51
Witam

No więc jestem po sesji plenerowej na nowym sofcie. Żeby nie być subiektywnym dałem mojej sisotrze aparat by zrobiłe kilka fotek i ostrzyła tak jak jej jest wygodnie.

Zdjęcia robiliśmy zarówno w ostrym słońcu jak i w głębokim cieniu i wewnątrz.

Na 180 fotek - 2 nieostre - błąd operatora.

U mnie zmiana softu wyraźnie ma zbawienny wpływ na ostrość. Kiedyś znacznie więcej fotek było nie do końca ostrych teraz jest znacznie lepiej.

Moja opinia co do licznika zdjęć: wolałem stary bo wiedziałem, że wchodzi mi 2x to co aktualnie na wyświetlaczu - teraz to nie wiem bo na dzieńdobry wyświetla 149 a mi weszło 180. Więc liczbę z licznika trzeba mnożyć przez 1,3 co bardziej mnie wkurza.

No to tyle

Grzegorz

zkruk
27-05-2005, 13:59
to cos masz nie tak z karta... a moze cos na niej bylo
mi na 1gb pokazuje chyba 178 i wchodzi gdzies tak 170-180
tez chyba wolalem stary... przyzwyczailem sie... wiedzialem ze mam rezerwe....

groseb
27-05-2005, 19:01
Nasuwa mi się takie pytanie.
Czy częsta zmiana softa może mieć wpływ na działanie samego aparatu :?:

irekka
27-05-2005, 19:25
MichaIP - taki algorytm działania jest zapisany własnie w sofcie - żeby nie stracić zdjęć. Ale przy wgrywaniu go do aparatu - i przy ostrzeżeniach ze strony producenta jestem przekonany, że nie ma takiego zabezpieczenia.

Władca Pixeli
27-05-2005, 19:55
Nasuwa mi się takie pytanie.
Czy częsta zmiana softa może mieć wpływ na działanie samego aparatu :?:
Tak samo jak poprawki do programów w komputerach. Może być lepiej lub gorzej.

gmoszkow
27-05-2005, 22:43
Nasuwa mi się takie pytanie.
Czy częsta zmiana softa może mieć wpływ na działanie samego aparatu :?:
Tak samo jak poprawki do programów w komputerach. Może być lepiej lub gorzej.


Pozwolę się niezgodzić

W poprawkach do programów najczęściej pliki i wpisy rejestru są dopisywane i dodawane.

Jeśli zaś chodzi o soft do aparatów (tu mówię o D70 z innymi nie miałem do czynienia na poziomie upgradu firmwareu) jest tak, że całość jest nadpisywana. Zobaczcie sobie po wielkości plików pliki A we wszystkich wersjach mają zawsze tę samą objętość, to samo zresztą dotyczy się plików B.

Tu więc nie ma prawa być problemów z wielokrtonością zmiany softwaru.

Grzegorz

krzysiekk
27-05-2005, 23:03
Wladcy Pixeli zapewne chodzilo o to, ze poprawka w sofcie czesto niesie za soba inne problemy.
Jak z lekami - na jedno pomagaja, a na drugie szkodza.

gmoszkow
27-05-2005, 23:17
Wladcy Pixeli zapewne chodzilo o to, ze poprawka w sofcie czesto niesie za soba inne problemy.
Jak z lekami - na jedno pomagaja, a na drugie szkodza.

Władca Pixeli odpowiedział prawidłowo, ale chyba na inne pytanie. Groseb się pytał czy zmienianie softu w tą i z powrotem będzie miało wpływ na aparat.

Pozdrawiam

Grzegorz

edos
28-05-2005, 00:12
Jestem już po testach w plenerze w lesie gdzie jak wiadomo panuje totalny haos. Po wykonaniu kilkudziesięciu fotek nie stwierdziłem kłopotów z ostrzeniem, aparat zachowywał się poprawnie . Wobec powyższego zostaję przy nowym sofcie
pozdrawiam

motzel
28-05-2005, 11:23
Tisbone: wgrywałem fw z Nikon USA, ale miałem ściągnięte jeszcze z Nikon Asia i pliki były identyczne co do bajta. W każdym razie, jak juz wcześniej pisałem, polecam ściągnięcie z dwóch źródeł i porównanie sum kontrolnych przed wgrywaniem.

Dziś zgrałem zdjęcia z wczorajszego wyjazdu do Łeby i muszę powiedzieć, że nowy soft spisuje się znakomicie. Zarówno kombinacja 70-300G + ciemny las + ptaszki, jak i 18-70 + wydmy + żona i widoczki nie wykazały żadnych problemów z AF. Jedyny problem ze zdjęciami wynikł z winy operatora aparatu, który nie przewidział, że korekta +1EV to za mało na wydmach ;-) Tak więc jeszcze raz polecam nowy soft.

pozdrawiam,

motzel

yoss
28-05-2005, 20:21
Wlasnie wrocilem z dlugoweekendowego wypadu, zgralem zdjecia i tak mi cos nie pasuje na kilku ostrosc nie wiadomo gdzie. (portrety, tamron 28-75, f8, odleglosc ~2m).
Lekko zaniepokojony zaczalem robic testy na ff/bf. Wyszly ok.
Wszedlem na forum czytam watek i oczy robia mi sie coraz wieksze, zlapalem za aparat i powtorzylem test przy parametrach takich jak skopane zdjecia ~55mm tylko pelna dziura 2.8.

to jest na sofcie 2.0 ostrosc na niebieska kredke:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotki.cyberdom.pl/albums/ROZNE/niebieska2_0.jpg)
a to po downgradzie do 1.1 ostrosc na niebieska kredke:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotki.cyberdom.pl/albums/ROZNE/niebieska1_1.jpg)
:shock:

szumy z powodu iso 800, chcialem byc pewien ze nie poruszam.

BartekIgnasiak
28-05-2005, 20:25
wspolczuje......

yoss
28-05-2005, 21:05
aparat z nikon polska kupiony w listopadzie 2004, serwisu nie widzial, nie byl regulowany.

BartekIgnasiak
28-05-2005, 21:06
i uzyskales potwerdzenie ostrosci dzwiekiem????

yoss
28-05-2005, 21:20
tak, na 2.0 ostrosc raz z przodu, raz z tylu, raz nie wiadomo gdzie, na 1.1 bez problemow.

Saint
28-05-2005, 22:11
yoss, ja mam podone chodz moze nie az w taki stopniu moze dlatego, ze sprawdzalem na 85-ce ale na 80-200 mm masakra nie wiem oddam w przyszlym tygodniu aparat do serwisu bo i tak mialme to zobic i obiektyw na czyszczenie.

deep
29-05-2005, 00:30
Ja narazie pozostaję na A1.01 i B2.0. Mam AF taki jak dawniej czyli praktycznie 100% pewności i nowe menu:)

horch
29-05-2005, 11:35
Moze ktos jasno napisac która wersja softu A czy B odpowiada za nowy wyglad menu a która za działanie AF? Co prawda u mnie wszystko działa jak nalezy ale dobrze wiedziec na przyszłość.
Pozdrawiam

groseb
29-05-2005, 11:38
Wydaje mi się że powinno się wgrywać A i B , aby wszystko działało , ale mogę się mylić.