Zobacz pełną wersję : Automatyka programowa z fleksją a priorytet przysłony
Cześć,
może to głupie pytanie (co prawda podobno bywają tylko głupie odpowiedzi;), ale jaka jest różnica pomiędzy:
- tryb program z włączoną fleksją a,
- priorytet przysłony
W pierwszym regulujemy przysłonę a czas nam się do niej dostosowuje żeby zdjęcie było poprawnie naświetlone,
w drugim przypadku regulujemy przysłonę i czas też nam się dostosowuje...?!
Wychodzi mi na to samo:)
Pozdr.,
M.
de Fresz
21-04-2011, 10:10
może to głupie pytanie (co prawda podobno bywają tylko głupie odpowiedzi;), ale jaka jest różnica pomiędzy:
- tryb program z włączoną fleksją a,
- priorytet przysłony
W pierwszym regulujemy przysłonę a czas nam się do niej dostosowuje żeby zdjęcie było poprawnie naświetlone,
w drugim przypadku regulujemy przysłonę i czas też nam się dostosowuje...?!
Wychodzi mi na to samo:)
Prawie, ale nie do końca. W praktyce przy P z Shiftem on najpierw Ci dobiera jakąś parę czas-przesłona wg. sobie znanego klucza, Ty musisz się zorientować, że Ci nie pasi i ją zmienić. Przy A od razu ustawiasz taką przesłonę, jaką lubisz (lub poprzez jej dobór wymuszasz stosowny i możliwy w danych warunkach czas) i masz z głowy. Oczywiście i w jednym i w drugim przypadku dochodzi jeszcze kwestia ewentualnej korekty ekspozycji.
Prawie, ale nie do końca. W praktyce przy P z Shiftem on najpierw Ci dobiera jakąś parę czas-przesłona wg. sobie znanego klucza, Ty musisz się zorientować, że Ci nie pasi i ją zmienić. Przy A od razu ustawiasz taką przesłonę, jaką lubisz (lub poprzez jej dobór wymuszasz stosowny i możliwy w danych warunkach czas) i masz z głowy. Oczywiście i w jednym i w drugim przypadku dochodzi jeszcze kwestia ewentualnej korekty ekspozycji.
Ok, a co masz na myśli piszac o ewentualnej korekcie ekspozycji? Rozumiem, że korekta ekspozycji w obu wypadkach dziala tak samo, tj zmienia czas naswietlania? a przy zwyklym trybie P zmieniane sa zarowno przeslona jak i czas? Czy cos pomylilem?:)
de Fresz
22-04-2011, 10:21
Ok, a co masz na myśli piszac o ewentualnej korekcie ekspozycji?
Że czasem może być wymagana. W Nikonie i pomiarze matrycowym częściej niż rzadziej, bo ma on tendencję do prześwietlania przy scenach o co najmniej średniej dynamice i większej.
Rozumiem, że korekta ekspozycji w obu wypadkach dziala tak samo, tj zmienia czas naswietlania? a przy zwyklym trybie P zmieniane sa zarowno przeslona jak i czas? Czy cos pomylilem?:)
Nie pamiętam czy przypadkiem dla P nie dawało się gdzieś ustawić, czy ma dygać przesłonę, czy czas, dla A oczywiście zmienia czas, dla S przysłonę, przy M – tylko wskazania światłomierza.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.