PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja FF/BF



Vifoto
18-04-2011, 13:52
Nikon D-90 z kitem 18-105 F:3,5-56 pod względem FF/BF okazał się początkowo bardzo dobry. Testy z patentem Spyder LensCal wypadły pozytywnie. Gdy poszedłem focić kwiatki nowo nabytą Sigmą 18-50 F;2,8 Macro z HSM to już było mniej wesoło. Przy przysłonie F:2,8 i ogniskowej 18mm w trybie Macro kwiatki były wyrażnie mniej fajne od tych jakie miałem z Olympusa. Test przy tych parametrach też daleki był od dobrego.
Kit 18-105 18mm F:3,5 odl. 45cm przy rozproszeniu 0,02 ma głębię ostrości 8,14cm
Sigma 18-50 18mm F:2,8 odl. 20cm rozproszenie jw 0,02 ma głębię ostrości 1,27cm
Wyszedł faktyczny FF dla tych ustawień. Głębia ostrości kita skutecznie tuszowała brak kalibracji korpusu.
Pomimo posiadanej gwarancji postanowilem sam uporać się z problemem. Spyder już miałem, potrzebny był odpowiedni kluczyk. Miejsca jest mało a i kąt obrotu niewielki. Wykonałem więc odpowiedni kluczyk z możliwością obracania i blokowania imbusa w rękojeści. Kluczyk ten pozwala w dowolnym położeniu kątowym włożyć go do mimośrodu i dokonać jego obrotu. Ułatwia to w razie nieskuteczności zabiegu wrócić do położenia początkowego. Gdyby pomysł okazał się interesujacy to na pw mogę przesłać fotki kluczyka. Ewentualną kasację postu jako nieciekawego też zaakceptuję.

moro
21-04-2011, 23:16
A może daj tutaj fotkę tego kluczyka, jak Cię zaczną wszyscy prosić nie na dążysz odpowiadać :)

Vifoto
22-04-2011, 11:30
Kilka razy umieszczałem na tym forum fotki związane z treścią postu a oceniane były pod względem artystycznym. A temat tak naprawdę zgłębia niewielu. Większośc wypowiedzi w temacie to dywagacje. Jak propozycja narzędzia plastikowego itp, to musi być dla bezpieczeństwa puszki hartowany element. Ponadto moje konkretne wypowiedzi nie trafiają do tzw. TWA.

darkmajin
22-04-2011, 12:01
proponujesz kluczyk , a zdjęcia nie chcesz wstawić bo mamroczesz coś o jego artystycznych walorach WTF ? chyba po to zakładasz topic co by sie pochwalić że "imbusa" zrobiłeś i zahartowałeś przeca zwykła stal odpada..

po przeczytaniu pierwszego postu wygląda na to jak byś chciał sprzedawać coś co każdy może wykonać samemu.. zahartował kawałek metalu i boss ludzie tu robią ciekawsze rzeczy O_o

Vifoto
22-04-2011, 17:04
Właśnie nie wstawilem fotki żeby się nie chwalić tak prostą rzeczą. A sam to sobie wykonaj z gwoździa. tylko staraj się nie trafić na
pozycję kiedy nie możesz go uiżyć. Nie wstawiałem fotki ażeby takim jak Ty nie dać powodu do podobnych do Twojego postów. Miłego dnia życzę.

Vifoto
22-04-2011, 18:10
Jest zainteresowanie więc jest fotka. Nie wstawiłem początkowo żeby nie dać powodu do pyskowki. A jednak życzliwy się znalazł.
Kluczyk ma 7cm długości. Posiada hartowany element z kluczyka kątowego osadzony w gwintowanej obsadzie która jest obrotowo wkręcona do rękojesci. Pozwala to dostosować do potrzeb ustawienie imbusa i zablokować go w żądanym położeniu dodatkowym wkrętem.
Normalny kątowy imbus nie umożliwia swobodnego użycia w komorze aparatu podczas korekty kąta obrotu mimośrodu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img29.imageshack.us/img29/1429/kluczykffbf.jpg)

moro
25-04-2011, 16:11
No to teraz pozostaje zrobić taki klucz i próbować samemu ustawiać BF/FF, dzięki.

zdyboo
26-04-2011, 15:19
Ja kręciłem zwykłym imbusem. Komora lustra pozwala akurat na taki obrót, że klucz przekłada się o te 60 stopni.
Jedynie trzeba zachować ostrożność, jak przy każdej pracy imbusem, czyli najpierw dokładnie włożyć w gniazdo, dopiero potem kręcić. Jak się to zrobi z należytą starannością, nawet farba pozostaje nienaruszona.

Vifoto
27-04-2011, 18:53
Jako załącznik do wyniku kalibracji jest fotka masztu WN Zdjęcie wykonane Sigmą 18-50 F:2,8 która jest niby słabo rysująca. Użyta przysłona 8 ze względu na różne odległości fragmentów konstrukcji. Nie oceniać obiektu artystycznie. Podaję adres pliku bo to pełny plik z karty.
http://img90.imageshack.us/img90/4392/dsc0001zk.jpg

darkmajin
27-04-2011, 20:22
Zdjęcie wykonane Sigmą 18-50 F:2,8 która jest niby słabo rysująca. Użyta przysłona 8

1. lol
2. bez porównania to se można oglądać i z puszki po piwie
3. zwykły imbus wystarcza ew. można go skrócić nie twierdze że twój przyrząd specjalistyczny jest zły tylko szkoda roboty

Vifoto
30-04-2011, 21:13
W D-90 odległość mimośrodu od płaszczyzny szczeliny to ok. 27mm i szerokość szczeliny to też ok. 27mm. Z trygonometrii wynika że tangens równy jedności to tylko 45 stopni. Ale jak się da?

zdyboo
01-05-2011, 10:10
W D-90 odległość mimośrodu od płaszczyzny szczeliny to ok. 27mm i szerokość szczeliny to też ok. 27mm. Z trygonometrii wynika że tangens równy jedności to tylko 45 stopni. Ale jak się da?

Sorry gościu, ale spinasz się za bardzo. Nie wiem, mamy bić Tobie pokłony, że skonstruowałeś kluczyk imbusowy? Poklasku pragniesz czy jak? Teoria teorią, a praktyka praktyką.
Wielu ludków przed Tobą regulowało ostrzenie w D90 za pomocą mimośrodu i dokonywało tego za pomocą zwykłego klucza imbusowego, to że się Tobie nie udało tego dokonać za pomocą zwykłego klucza, nie oznacza, że nikt inny sobie nie poradził.

Vifoto
01-05-2011, 12:04
Tu wcale nie chodzi o aplauz, jestem atakowany prymitywnymi argumentami. Nie oczekuję zachwytów ani dorabiania uzasadnienia tylko nie bardzo lubię jak przemądrzy usiłują negować prawdy oczywiste. Skąd wiesz że mnie by się nie udało. Tylko jak napisałem na początku wolałem mieć odpowiednie narzędzie. Podobnie musialem udowadniać w poście na temat odłączania klemy akumulatora w samochodzie gdzie uczeni stawiali podobne zarzuty. Biorąc pod uwagę powyższe wypowiedzi szanownych wielce zasłużonych obiecuję już niczym nie mącić spokoju i już z niczym odtąd nie wyskoczę. A to jak inni sobie radzą w temacie i wyniki widać po dyskusji na forum.
A wystarczyło by opisać procedurę ale tego nikt nie zrobił.

zdyboo
01-05-2011, 12:21
A wystarczyło by opisać procedurę ale tego nikt nie zrobił.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=97814

Sam się nawet w tym wątku udzielałeś.

Vifoto
01-05-2011, 13:47
Tak udzielałem się ale w tamtym czasie nie miałem argumentów dla pewności. Moim zdaniem praktykę należy oprzeć na teorii a wtedy jej nie miałem. Ale korespondencja w tym poście ostudziła skutecznie moje zapędy. Znam rzeczywistość i proszę nic mi nie inputować na temat mojego nidocenienia i chęci zabłyśnięcia. Wszystkie dotychczasowe wpisy w temacie zmagania się ze sprzętem były bezinteresowne. Dziś wiem że nie warto było.

Vifoto
15-05-2011, 13:20
Ponieważ pomimo upływu czasu temat odwiedziło ponad 1000 userów. Czuję się zobowiązany podsumować temat. Dla zainteresowanych aby nie narażać się na niestosowne posty wszechmądrych mogę udostępnić proceurę i wyniki moich prób. Opis wyłącznie na maila w formacie PDF. A mądrych upraszam w wstrzymanie się od sugerownia mi czegokolwiek.

Vifoto
15-12-2011, 16:53
Uzupełnienie.
Do sprawdzenia FF/BF używamy najczęściej planszy fokus chart lub innego wzornika. Ponieważ niektóre obiektywy ostrzą od odległości minimalnej 50cm i więcej lepszy był by wzornik o większym polu. Fokus chart który jest tu wykorzystany w pierwotnej formie jest niewygodny w zastosowaniu. Po wycięciu okienka i wstawieniu obrotowego fragmentu szachownicy focus chart można ustawiać pionowo w układzie krajobraz pod dowolnymi kątami a tyko wycinek ustawiać równolegle do matrycy.
Poniżej link do pobrania fotki
http://imageshack.us/photo/my-images/406/testsr.jpg/