PDA

Zobacz pełną wersję : SU - 4 1/1 słabo, 1/2mocniej czy to normalne?



Jolania
23-01-2007, 22:20
W trybie su-4 Sabina na pozornie największej mocy 1/1 wyraźnie (bardzo) niedoświetla (błysk chyba najsilniejszy bo najdłużej sie ładuje), przy 1/2 naświetla znacznie mocniej, nawet przeswietla. Przy 1/4 i 1/8 świeci słabiej i w tych warunkah właściwie naświetla. Gdy ja odwrócę tyłem i światło jest odbite na pełnej mocy 1/1 naświetla nieco lepiej, ale wciąż słabiutko. Wrażenie takie jakby w SU-4 na 1/1 nie synchronizowała właściwie. Może to jakieś zabezpieczenie?
W trybie manualnym 1/1 to faktycznie największa moc, 1/2 - połowa czyli wszystko OK. Co się dzieje?

GreenToad
23-01-2007, 22:46
A czy nie zapomniales o wylaczeniu przedblysków w body? Lampe wbudowanę trzeba przestawic z TTL na manual. W przeciwnym przypadku przed blyskiem wlasciwym emitowane sa przedblyski. prawdopodobnie sabina synchronizuje dwa razy, raz na przedblyski - przed podniesieniem lustra, a drugi raz na blysk wlasciwy. Łatwo poznac czy przedblyski sa wylaczone - jesli widzisz jakikolwiek blysk, chocby mały przez wizjer "w momencie" robienia zdjęcia to znaczy ze to był przedbłysk :).

Jolania
23-01-2007, 23:01
GreenToad (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=3340) miałeś rację, a już się bałem że lampa się nawaliła. Tylko dziwi mnie, że przy 1/2 mocy łapała sie na migawkę. Może przy 1/1 wcześniej startuje wczesniej, a przy niższej mocy później. Jeszcze raz dziękuję.

GreenToad
23-01-2007, 23:04
To nie tak że "łapała się", SB-800 poprostu łapała 2 razy, przy 1/2 mocy oba błyski były na pół mocy, rejestrowany był drugi. Przy 1/1 pierwszy był pełną mocą a drugi tą resztką, którą lampa zdołała wyskrobać z kondensatora, dlatego słabszy.

Jolania
23-01-2007, 23:57
Masz wiedzę. Wytłumaczyłeś dokumentnie. Dzięki

madburn
24-01-2007, 11:48
obawiam sie ze na full lampa nie zdolala nic wyskrobac - dlatego jest to full a niejakies 5/6 czy cos tam

przy full - czas blysku jest bardzo dlugi - i matryca zalapala sie na resztke blysku
dopiero przy 1/2 mogla blysnac 2x - o ile czas naswietlania nie byl zbyt krotki

czasy blsyku skraca sie wraz z moca - dlatego do zdjec kropelek lepiej nie walic fulem tylko skrecac lampe do minimum - mozna zejsc z 1/800-1000s do nawet 1/10000 co pozwala zamrazac nawet najszybsze kropelki :)