PDA

Zobacz pełną wersję : pomiar swiatla po upgrade softu....



BartekIgnasiak
20-05-2005, 14:36
czy ktos zauwazyl zeby d70 niedoswietlal jeszcze bardziej po upgradzie softu???

Kaleid
20-05-2005, 14:38
Nie, nic sie w kwestii naswietlania nie zmienilo.

BartekIgnasiak
20-05-2005, 14:38
zalezy u kogo.....
zauwazylem ze ten pomiar dziala tak idiotycznie ze nie sposob to wytlumaczyc.....
jak robie fotke np bloku z okna, to powiedzmy naswietla srednio ok, lekko niedoswietlajac, ale jak zlapie choc odrobine nieba, (niebieskiego a nie bialego), to juz zaczyna wariowac i niedoswietla glubo ponad 1EV.....nie kumam go, tak jakby sie bal nieba :D

Kaleid
20-05-2005, 20:38
żale zgłaszać na www.cdrom.pl :)

admin
20-05-2005, 20:44
Ice, co w tym dziwnego? Rozumiem ze mowisz o pomiarze matrycowym? Kazda zmiana ekspozycji powoduje zmiane pomiaru. Podziel matryce na 1005 punktow i 50 z nich uznaj jako najjasniejsze. Aparat zaproponuje zmiane nastawow aby ochronic jasne obszary.

BartekIgnasiak
20-05-2005, 21:07
mowie zarowno o cw jak i matrycy.... poza tym niebo nie jest biale tylko niebieskie...

dziwi mnie czemu tak dziwnie reagujecie na temat niedoswietlania.......nie mozna pogadac???
moze zrobcie sami test i przekonacie sie ze histogram zdecydowanie za bardzo przesuniety jest w lewo.....

[ Dodano: Pią Maj 20, 2005 9:10 pm ]

Podziel matryce na 1005 punktow i 50 z nich uznaj jako najjasniejsze. Aparat zaproponuje zmiane nastawow aby ochronic jasne obszary.

to czemu histogram nie konczy sie z prawej strony, tylko w polowie??? niedoswietlajac o 1,5 EV....gdyby bylo tak jak mowisz, to z prawej strony histogramu powinno cokolwiek byc, chocby najmniejszewgo, a nie od polowy pusto......

Kaleid
20-05-2005, 21:15
a od kiedy poprawna ekspozycja zawsze oznacza wypelniony histogram ? Chyba tylko dla informatyków ktorzy zaczynali od cyfrówek...tak juz mają wbite to głow i niczego innego nie przyjmuja do wiadomosci.


dziwi mnie czemu tak dziwnie reagujecie na temat niedoswietlania.......nie mozna pogadac???

Icemaster...litości...bylo juz z 20 wątkow o tym..ileż można ?

M@rko
20-05-2005, 21:28
Też tak mam. Niestety. Może to dlatego, że soft dostalem od Ciebie ice. :wink:

idiom
20-05-2005, 22:32
...Chyba tylko dla informatyków ktorzy zaczynali od cyfrówek...
Ręce pracz od informatyków :wink:
A poważnie, nie zauważyłem, żeby niedoświetlał bardziej niż zwykle :P

maroo
20-05-2005, 23:27
Dziwna sprawa.
Z nowym softem wydaje mi się, że z doświetlaniem jest jakby lepiej na matrycowym.

Może to dlatego, że w czasie testów zawsze w kadr właziło mi moje biało-czarne psisko, które słynie z tego, że umie rozłożyć na łopatki wszystkie systemy pomiaru światła :wink:

Anonymous
21-05-2005, 00:21
A najlepiej naświetla Contax z 6 polami pomiarowymi i sprawnym fotografem.
Panowie nie ekscytujcie sie nowym softem i innymi bajerami, ale poznajcie troche więcej wiadomosci o podstawach fotografii. Gdybyście zaczynali od aparatow manualnych i prób z kolem naświetlamia (jezeli ktoś wie o co chodzi ) nie mielibyście najmniejszych problemow z D70.
Ja uzywam F90X i F70 - czyli staruszków opracowanych w pierwszej polowie lat dziewięćdziesiatych i przy wykonaniu zdjęć w ostatnich pięciu latach na ok. 200 filmach nie miałem żadnego ewidentnie źle naświetlonego.
Icemaster nie patrz na histogram, tylko zastanow sie co chcesz na zdjęciu przedstawić.

Pozdrawiam:
Andrzej

Kaleid
21-05-2005, 00:24
Icemaster nie patrz na histogram, tylko zastanow sie co chcesz na zdjęciu przedstawić.


Wieki czekałem tu na taki post.....100% racji.

Władca Pixeli
21-05-2005, 05:44
Gdybyście zaczynali od aparatow manualnych i prób z kolem naświetlamia (jezeli ktoś wie o co chodzi ) nie mielibyście najmniejszych problemow z D70.
Dawno, dawno temu niektórzy używali jeszcze urządzenie zwane światłomierzem.
Można było mierzyć światło odbite albo założyć mleczną szybkę i mierzyć światło padające.


Ja uzywam F90X i F70 - czyli staruszków opracowanych w pierwszej polowie lat dziewięćdziesiatych i przy wykonaniu zdjęć w ostatnich pięciu latach na ok. 200 filmach nie miałem żadnego ewidentnie źle naświetlonego.
Nie wiem ile pól ma F90 ale mój nieco starszy N8008s na pomiar matrycowy 5-polowy i przy normalnym robieniu zdjęć radzi sobie bardzo dobrze. Jedyny problem to decyzja kiedy i dlaczego przełączyć na pomiar punktowy.

BartekIgnasiak
21-05-2005, 11:06
nie rozumiem takiej dziwnej obrony nikona za wszelka cene...poprostu nie kumam

jezeli robie fotke i ona jest zdecydowanie za ciemna...mozna pomyslec....nikona zapobiegl przeswietleniu, patrze na histogra a tam do przeswietlenia brakuje 1,5EV, to chyba jest cos nie tak prawda?

Anonymous
21-05-2005, 12:14
To nie aparat powinien decydowac o wygladzie zdjecia. D70 pozwala na bardzo kreatywne podejście do fotografowania. Gdy wsiadziesz do Subaru WRC nie pojedziesz jak Holowczyc, musisz potrenowac.

Pozdrawiam:
Andrzej

admin
21-05-2005, 13:04
Ice, nie sadzilem ze po tak dlugim czasie uzytkowania D70 bedziesz pisal jeszcze takie rzeczy. Przede wszystkim nie mieszaj CW czy punktowego do niedoswietlania, bo to swiadczy ewidentnie o braku podstawowej wiedzy fotograficznej. Po drugie poczytaj troche i wypraktykuj jak naswietla matryca, jakie sa jej skrajne wartosci i jak to zinterpretowac przenoszac na ekspozycje.

Nic nie jest nie tak. Brak 1.5 EV w stosunku do czego? Do jakiego pomiaru? Do jakiej ekspozycji? A co powiesz na fotografowanie okna z chromowanym parapetem ktorego w kadrze masz mniej niz 5% ale odbija swiatlo? Reszta okna ciemna jak tabaka w rogu. Jaki bedziesz mial histogram? Nie sugeruj sie tylko nim. Po to masz oczy i narzedzie by z niego korzystac swiadomie. Wciaz uwazam ze brakuje Ci wiedzy na temat pomiaru ekspozycji. Drabinki juz sie nauczyles, czas nauczyc sie z niej korzystac swiadomie

Uffff....

BartekIgnasiak
21-05-2005, 13:08
skad te nerwy panie prezesie???? :D

admin
21-05-2005, 13:33
Jak mozesz? :) Gdzie tu nerwy? Jestem pewien ze jak wreszcie pojawisz sie na warsztatach lub ktoryms plenerze, przekonasz sie ze to co napisalem to racja ;) Wobec przyjaciol nigdy nie jestem wrogi czy nerwowy. No moze czasem ;) Trzymaj sie ajsik i badz mocny duchem!

BartekIgnasiak
21-05-2005, 13:35
jestem silny Moca :D

mihow
22-08-2005, 00:31
icemaster, myślę, że najpierw powinieneś zapoznać się z zasadą działa obu trybów pomiaru światła. Przecież to jest podstawa użytkownia danego modelu aparatu...