PDA

Zobacz pełną wersję : D70 zdjęcia szarawe - jaka przyczyna?



kobar
20-05-2005, 12:29
Wita,
mam wrażenie jakby zdjęciom które robie ( D70 kit 18-70) brakowało kontrastu (głębi) i nie chodzi mi o głebie ostrosci raczej o brak kontrastu, szczególnie przy zdjeciach z lampą (wbudowaną) jedyne cotroche pomaga to funkcja autocontrast w Nikon Editor (choc efekt jest niejednokrotnie wtedy mocno przerysowany) prosze o opinie czy to tylko moja subiektywna opinia czy cos robie nietak , zapisuje głównie w jpg ustawienia najwyższe aczkolwiek efekt ten mam tez na raw'ie .
W czesniej pstrykałem CP 5700 i zdjecia wychodziły o niebo lepiej niepotrzebna była zadna korekta w Nikon Editor .
Jednym słowem brakuje mi kontrastu w zdjeciach z D70

LuCaS
20-05-2005, 12:47
Może zapodasz jakieś sample? Ciężko cokolwiek stwierdzić nie widząc efektu...

BartekIgnasiak
20-05-2005, 13:05
przyklad wiele wyjasni....

zkruk
20-05-2005, 13:11
jak sadze problemem jest brak znajomosci podstawowych sposobow obrabiania obrazu...
zapewne przeszedles na D70 z jakiegos kompaktu ktory nasyca i kontrastuje obraz ile sie da...
wejdz na moja strone i powiedz czy zdjecia sa bez kontrastu ;)
jezeli taka glebia Ci odpowiada to pora poznac PSa, GIMPa, czy inne cudowne narzedzie...

mario
20-05-2005, 17:51
Witam.
Sprawdź jaką przestrzeń barw masz ustawioną w aparacie.
W komputerze zapewne używasz sRGB więc w aparacie powinna być ustawiona taka sam.
Nie mam w tej chwili aparatu pod ręką aby sprawdzić, ale o ile dobrze pamiętam
najlepsze efekty robiąc w JPG uzyskuje się w D70 stosując sRGBIII.
Piszę z pamięci więc jeśli coś pokręciłem to poprawcie

żółto-czarny
20-05-2005, 20:04
najlepsze efekty robiąc w JPG uzyskuje się w D70 stosując sRGBIII.
Piszę z pamięci więc jeśli coś pokręciłem to poprawcie
sRGB Ia (skin colour) - do większości sytuacji gdzie występują ludzie
sRGB IIIa (landscapes) - do krajobrazików, mocniejsze zielenie i błękity.
Tyle można wyczytać z instrukcji i opisów sklepów netowych. A jakiej przestrzeni używam w programie graficznym, tego nawet najstarsi... :roll:

mario
20-05-2005, 23:46
A jakiej przestrzeni używam w programie graficznym, tego nawet najstarsi... Rolling Eyes

Witam.
Tu może tkwić problem. Jesli pliki zapisane w sRGB będziesz obraiał w programie pracującym w przestrzeni Adobe RGB to niestety kolory beda wyprane.

żółto-czarny
21-05-2005, 11:50
Muszę zwrócić na to uwagę. Dodam że nie wpadłem wcześniej na to, żeby w jednej sytuacji zrobić dwie fotki - w Ia, w IIIa i porównać efekty. Na stałe mam Ia i do tej pory nie narzekałem... oprócz kilku zdjęć, które okazały się trochę wyprane. A były robione w identycznych warunkach co reszta, która wyszła elegancko więc nie umiem tego wytłumaczyć.

admin
21-05-2005, 13:09
Jestes pewien ze tych zdjec po prostu niedoswietliles?

żółto-czarny
21-05-2005, 17:55
No tak prawie pewien... Nie na 100% :roll:

IRBak
22-05-2005, 00:19
Z ciekawości zajrzałem do instrukcji.

I - Ia (sRGB) /domyślna/ - Do zdjęć portretowych, które będą drukowane lub wykorzystywane bez późniejszych modyfikacji. Fotografie są dostosowywane do przestrzeni barw sRGB.

II – II (Adobe RGB) - Fotografie zrobione w tym nastawieniu są dostosowywane do przestrzeni barw Adobe RGB. Ta przestrzeń barw jest zdolna do oddania większej skali barw niż sRGB, co czyni z niej lepszy wybór, jeśli obrazy będą przetwarzane lub retuszowane w dużym stopniu.

III – IIIa (sRGB) - Do zdjęć przyrodniczych lub krajobrazowych, które będą drukowane lub wykorzystywane bez późniejszych modyfikacji. Fotografie są dostosowywane do przestrzeni barw sRGB

i jeszcze

Podczas otwierania fotografii zrobionych D70 za pomocą oprogramowania dostarczonego z aparatem lub programu Nikon Capture 4, wersji 4.1 lub późniejszej, odpowiednia przestrzeń barw zostanie wyznaczona automatycznie.

Pozdrawiam

kacperek
22-05-2005, 06:59
Czyli po prostu nie ustawiac jednej przestrzeni na stale ale zmieniac zaleznie od tego co sie fotografuje.

groseb
22-05-2005, 12:55
I dlatego sam aparat nie wystarczy , potrzebny jest jeszcze fotograf który myśli. :wink:

żółto-czarny
22-05-2005, 13:52
Instrukcja instrukcją, ale konia z rzędem temu, kto w momencie robienia zdjęcia będzie pewny zamierzonego efektu i że nie będzie przypadkiem potrzebny większy retusz :?: Albo że w trakcie przeglądania zdjęć nie przyjdzie mu do głowy jakiś ciekawy pomysł...

gALL
22-05-2005, 15:04
No to AdobeEGB i po ptokach, po co kastrowac sie do sRGB juz w aparacie.

tekus
22-05-2005, 18:52
A moze poprostu robic rawy i dopiero w nikon capture wybrac sobie odpowiednia przestrzen barwna? W ten sposob nie palisz mostow za soba: o kurcze... moglem zrobic w IIIa a zrobilem a Ia
Chyba ze sie upieracie aby robic odrazu do jpg wtedy trza sie decydowac w chwili robienia zdjecia.

kacperek
22-05-2005, 18:58
w sumie masz racje ale nie kazdy ma nikon capture.

tekus
22-05-2005, 19:06
Ao faktycznie, pozostaje wiec ps.
Gimpa nie widzialem na oczy wiec moze kto inny sie wypowie.

groseb
23-05-2005, 19:06
Przy małej ilości Ok.
Ale obrabianie 100 fotek z jakiejś sesji , to już nie ciekawie wygląda.

biadzi
24-05-2005, 14:30
Wita,
mam wrażenie jakby zdjęciom które robie ( D70 kit 18-70) brakowało kontrastu (głębi) i nie chodzi mi o głebie ostrosci raczej o brak kontrastu, szczególnie przy zdjeciach z lampą (wbudowaną)

.....

Jednym słowem brakuje mi kontrastu w zdjeciach z D70

kobar, taka już specyfika tego szkiełka. nikkor 18-70 rysuje miękko, według niektórych za miękko bo sprawia wrażenie braku ostrości i kontrastu. jeśli chcesz mieć 'żyletkę' zamień kita na jaśniejszy obiektyw albo na dobrą stałkę. warto!

/miałem podobny dylemat z pół roku temu. zerknij tu: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=1715 /

powerfactorx
14-06-2005, 09:33
obiektyw 18-70 jest delikatnie mówiąc ... kiepski :), przedstawia rzeczywistość do KITu

Gerall
14-06-2005, 20:23
Dużo tu może pomóc wgranie swojej krzywej korekcyjnej do aparatu... wtedy nie bedziesz musiał w programie graficznym poprawiać każdego zdjęcia w podobny sposób... tylko indywidualnie, tak jak obrabiane zdjęcie tego wymaga

mario_mar
17-06-2005, 08:48
To, co zostało napisane powyżej w postach jest prawdą jednak nawet wgranie krzywej nie będzie super uniwersalnym sposobem na kolorowe zdjęcia. Moim zdaniem D70 robi takie zdjęcia, bo ma, co najmniej dwa problemy, które już były poruszane na forum. Są to balans bieli i nie doświetlanie kadru, można by jeszcze w niektórych przypadkach dodać ostrość ( ten sam obiektyw na klisze ostrzy pięknie). Uważam ze dla trybu auto powinno to zostać poprawione softem wewnętrznym. Narazie jednym dobrym sposobem jest Batch w NC.

żółto-czarny
17-06-2005, 14:23
I tym sposobem wróciliśmy do punktu wyjścia.
NIEDOŚWIETLANIE RULEZ FOREVER :)

mario_mar
17-06-2005, 15:52
ja wróciłem do punktu wyjścia klisza +skaner = ostrości, barwa, spokój.