PDA

Zobacz pełną wersję : Domowe studio - czyli how?



kuba76
22-01-2007, 22:43
Witam!

Mam pytanie, dla Was zapewne banalnie proste, ale dla mnie - początkującego użytkownika zestawu D80 + SB800 pytanie nie do przeskoczenia. Otóż: Jak można wyzwolić lampę stojącą na statywie obok aparatu? Lampa ma po prostu strzelić to, co jej ustawiłem, a zrobić to ma w momencie naciśnięcia spustu migawki. Pogubiłem się już w tych wszystkich kabelkach, adapterach, googlach, allegrach itd, po kilku godzinach szukania nie wiem już czego szukać i ręce mi opadły. Więc.. Co, w miarę nie drogiego potrzebuję? Jakie wtyczki? Czy kabel synchro-jack będzie dobry? Czy może jakaś "stopka" na gorącą stopkę, czy jak to się tam nazywa? Nie potrzebuję przenieść całego TTL, potrzebuję tylko strzelić!

PS, dla dociekliwych: SB800 ma działać jako lampa master w małym, domowym studio fotograficznym - postawiona na statywie gdzieś z dala od fotografa. Dodatkowo mam zamiar dokupić żarówkę błyskową z fotocelą i kablem synchro (albo ze dwie), statyw, i jakieś rozpraszacze. Wszystko ma działać w manualu. Fotocela wyzwalająca SB800 jest ostatecznością, bo moja Pani lubi robić zdjęcia z oświetleniem od tyłu, a strzał lampy wbudowanej mógłby zniweczyć jej trudy.

Z góry dziękuję za odpowiedź, lub linki!

Gawronnek
23-01-2007, 00:18
skoro planujesz zakup żarówek błyskowych z przewodem synchro i to je odpali body , to nie widzę żadnego problemu, przecież SB800 możesz odpalić przez SU4 i po problemie

fragles
23-01-2007, 00:21
no to przesłoń sobie palnik wbudowanej lampy kartonikiem na gumce (wiem... obciach...) i ustaw jej minimalną moc. Wtedy strzał tej lampy nie zniweczy żadnego efektu, a wyzwoli inne lampy z fotocelami.

Albo kup kostkę mocowaną na sankach na puszce z wyjściem na kabel synchro i tym kablem połącz się z jedną z lamp/żarówek. Jej błysk wyzwoli inne.

Jacek_Z
23-01-2007, 00:24
do zestawu sb800 i d80 nie potrzebujesz niczego. mozna to chyba nawet zrealizowac na 2 sposoby - w menu body, albo w menu lampy - jak pisze gawronnek.
trzeba wejśc w podmenu sb800 - dł€ższe przyciśnięcie guzika, wybrać tryb su4, możesz lampe uzywac w trybie auto albo manual.
najlepiej sprawdz w instrukcji sb800. to podmenu mi sie nie podoba, jest skomplikowane w obsłudze.

kuba76
23-01-2007, 10:33
skoro planujesz zakup żarówek błyskowych z przewodem synchro i to je odpali body , to nie widzę żadnego problemu, przecież SB800 możesz odpalić przez SU4 i po problemie

Ja wiem, po problemie.. Z tym że to ma być niskobudżetowe studio, takie hmm.. "na początek". Planowałem z zakupem żarówek błyskowych, statywów, oprawek i "rozpraszaczy" wyrobić się w kwocie max 500 zł, a samo SU4 kosztuje więcej. :/

Jacek_Z
23-01-2007, 10:46
su4 to też tryb pracy sb800. juz je masz w lampie, nie musisz nic kupować :)

kuba76
23-01-2007, 12:39
su4 to też tryb pracy sb800. juz je masz w lampie, nie musisz nic kupować :)

O ja niedouczony... Wielkie dzięki!