PDA

Zobacz pełną wersję : SIGMA APO 70 - 210mm 2,8f



Valdek_Tychy
19-05-2005, 16:35
Witam
Mam pytanko,czy szanownym forumowiczom jest znany ten obiektyw.Co o nim wiadomo - dobry czy nie?? ewentualnie jakieś porównanie do innego obiektywu np. Nikkor 80-200 ED 2.8

mario
19-05-2005, 20:01
Witam.
Oj kłania się archiwum , było o tym już kilkukrotnie.
Z moich i gAlla doświadczeń wynika że ustękuje tylko odrobinę nikonowi 80-210 /2,8
(chodzi o zdjęcia pod światło). Zaletą jest szybkość i cena.
Jak już poczytasz w archiwum to chętnie odpowiem na dalsze pytania ,oczywiście
w miarę szkromnej wiedzy i możliwości. :wink:

sjm
19-05-2005, 20:03
Sigma 70-200 mm f/2.8 EX APO HSM
Konstrukcja i wygoda obsługi
Konstrukcja tego zooma powstała kilka lat temu – był to jeden z pierwszych
Zoom Sigmy 70-200 mm f/2.8 EX APO HSM to wspaniała konstrukcja, i to zarówno pod względem idei, jak i wykonania oraz jakości optycznej. W pełni może konkurować z najlepszymi w jej klasie. Zdejmowanie pierścienia mocowania statywowego zwiększa komfort fotografowania z ręki.
obiektywów Sigmy wyposażonych w cichy, ultradźwiękowy napęd autofokusa HSM (Hyper-Sonic Motor), będący konkurencją dla canonowskiego USM. Sam obiektyw miał być znacznie tańszą alternatywą dla optyki Canona o tym samym zakresie ogniskowych. Czy jest nią w rzeczywistości?
Po pierwszym kontakcie na pewno. Jest to bowiem bardzo solidny obiektyw z wewnętrznym ogniskowaniem i zoomowaniem oraz płynnie i lekko obracającymi się pierścieniami. Wykończenie EX nie znaczy wcale, że korpus w całości wykonany jest z tworzyw sztucznych – jego część najbliższa mocowaniu do aparatu jest jak najbardziej metalowa. Tu też znaleźć można obrotowy pierścień ze stopką mocowania statywowego. Pierścień ten można zdjąć, a w razie potrzeby zamontować go stopką do tyłu. Napęd autofokusa stanowi silnik HSM, ale nie dotyczy to obiektywów z mocowaniem Minolty i Pentaxa. W pełni może on konkurować z napędem USM Canona, choć egzemplarze z pierwszych miesięcy produkcji bywały awaryjne, stąd krążące jeszcze gdzieniegdzie nienajlepsze opinie o HSMie.
W Sigmie 70-200 mm f/2.8 EX APO HSM nie zastosowano (całe szczęście!) systemu DF i przełączanie AF/MF wykonuje się jednym ruchem palca. Do tego możliwe jest ręczne przeostrzenie w każdym momencie pracy autofokusa, czyli tak jak w najlepszych konstrukcjach Canona, czy Nikona. Obiektyw wyposażony jest w głęboką, profilowaną osłonę przeciwsłoneczną. Układ optyczny to 17 soczewek w 14 grupach. Wśród nich znajdują się cztery soczewki wykonane ze szkła o wyjątkowo niskiej dyspersji, stąd apochromatyczna korekcja tego zooma.
Za wyrafinowanie konstrukcji i wygodę obsługi Sigma 70-200 mm f/2.8 EX APO HSM na pewno zasługuje na najwyższe noty.

Ostrość
Jak wynika z danych w tabeli, Sigma 70-200 mm f/2.8 EX APO HSM zapewnia wspaniałą ostrość obrazu przy wszystkich ogniskowych – i to niemal już od pełnego otworu przysłony. Poza nieco słabszą (choć też ocenianą na „piątkę”) ostrością przy ogniskowej 200 mm, dla innych ogniskowych poziom 80 linii/mm w centrum kadru osiągany jest już przy f/4. Przy najkrótszej ogniskowej razi nieco zbyt duża różnica ostrości pomiędzy środkiem a brzegiem, ale silne przymknięcie przysłony poprawia nieco sytuację. Najlepszą ostrość uzyskuje się niewątpliwie przy ogniskowej 100 mm – wynikiem 80/70 linii/mm przy f/11 i 80/60 linii/mm już przy f/4. Dla 200 mm osiąga się „tylko” 60/50 linii/mm przy pełnym otworze przysłony i wyraźnie niższy niż przy pozostałych ogniskowych kontrast.
Dystorsja
Pod tym względem Sigma 70-200 mm f/2.8 EX APO HSM jest niezła – można jej spokojnie przyznać cztery punkty. Lekka „beczka” przy 70 mm szybko zanika, i przy 100 mm dystorsja jest niezauważalna. Przy dalszym wydłużaniu pojawia się lekka „poduszka” – nieco mniej widoczna przy 135 mm, i nieco bardziej przy 200 mm.
Winietowanie
Winietowanie Sigmy 70-200 mm f/2.8 EX APO HSM jest słabe i przejawia się ściemnieniem samych naroży, przy idealnej równomierności reszty kadru. Przy 70 mm widoczne jest ono wyłącznie dla f/2.8, ale przy wydłużaniu ogniskowej jest już nieco gorzej. Pełna likwidacja winietowania dla 100 mm oznacza konieczność przymknięcia przysłony do f/8, ale praktycznie już przy f/4 winietowanie jest niemal niezauważalne. Przy 135 mm dla pełnej likwidacji winietowania konieczne jest skorzystanie z przysłony f/16, ale dobry wynik uzyskuje się już przy f/8. Przy najdłuższej ogniskowej winietowanie jest trochę łagodniejsze – pełną likwidację uzyskuje się przy f/11, a praktyczną przy f/8. Kłopoty z uzyskaniem idealnej równomierności jasności kadru przy dłuższych ogniskowych powodują, że obiektyw nie zasługuje w tej konkurencji na więcej niż trzy „gwiazdki” – i tak jest oficjalna ocena foto. Jednak w praktyce reporterskiej lekkie ściemnienie naroży nie będzie przeszkadzać i dodatkowego punktu nie trzeba temu obiektywowi koniecznie skąpić.
Pod światło
Sporo soczewek, a więc i blików może być dość dużo. Nie ma ich jednak niemal wcale przy w pełni otwartej lub lekko przymkniętej przysłonie. Może być za to widać słabe, tęczowe smugi światła. Te znikają po silnym przymknięciu przysłony, rośnie wtedy kontrast, ale pojawia się nieco większa liczba blików. Mimo wszystko obraz wtedy wygląda najlepiej. Sytuacja jest identyczna przy wszystkich ogniskowych. W sumie – wynik czteropunktowy.

więcej na www.foto.com.pl/obiektywy/
pozdrawiam SM

Krzysiek
19-05-2005, 20:27
Panowie chyba nie przeczytaliscie tematu. Valdkowi chodzi o sigmę 70-210


Nigdy jej nie widziałem, ale na photozone.de oceny niezłe.

gmoszkow
19-05-2005, 21:22
70-210 to pierwszy model nadal produkowanej sigmy tyle, że teraz 70-200. Model z przed ładnych paru lat. Nie wiem bo nawet nie widziałem tego obiektywu, ale mój kumpel go ma.

Optycznie klasa taka jak SIGMA 70-200, śrubokręt, wolniejszy znacznie od HSMów ale też kilkukrotnie tańszy.

jest to niewątpliwie najtańsze jasne długie szkło tylko że mało popularne itrudno je znaleźć.

Kumpel wyrwał na niemieckim ebayu za 130 euro.

Brać bez wachania jeśli jest w cenie poniżej 1000 pln no i szkło w dobrym stanie.

Grzegorz

Valdek_Tychy
19-05-2005, 21:52
Dzięki za tak obszerne posty. Obiektyw jest do kupienia na allegro podaję linka - http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50732599 - i zastanawiam się nad nim

Krzysiek
19-05-2005, 22:06
Ten konkretny bym odpuścił. Coś zakurzone, coś przekrzywione, chyba nie jest w dobrym stanie.

Robert_P
19-05-2005, 22:30
Valdek_Tychy -wzwiązku z tym że odczuwam chroniczny brak jasnego szkiełka też obserwowałem tę aukcję i prawdę mówiąc wyprzedziłeś mnie z postem , bo w necie za cholerę nic nie można znależć na ten temat :mrgreen:
Obecna cena jest powyżej 1 kilo więc chyba sprawa już mało atrakcyjna tym bardziej że szkiełko raczej po przejściach.
130 euro - to by mi pasiło :!:

gmoszkow
20-05-2005, 00:50
Tak jak pisałem - poniżej 1 kilo to brać inaczej to nie wiem -tego konkretnego bym sobie odpuścił.

Poszukaj na niemieckim ebayu - tam one się trafiają, choć nie często. Kumpel go trafił przypadkiem. Z zakupu jest zadowolony.

Pozdrawiam

Grzegorz

Robert_P
20-05-2005, 08:07
Wysłałem maila do sprzedawcy i powiedzial że 1600 miał minimum !!?? i podobno 50 osób go obserwuje więc ceny za jaką sprzeda od ręki nie poda i będzie czekał do końca aukcji.

Valdek_Tychy
20-05-2005, 10:17
Wysłałem maila do sprzedawcy i powiedzial że 1600 miał minimum !!?? i podobno 50 osób go obserwuje więc ceny za jaką sprzeda od ręki nie poda i będzie czekał do końca aukcji.
Reklama jest dzwignią handlu - te 50 osób to chyba pobożne życzenie sprzedającego.Chyba sobie odpuszczę to szkiełko bo faktycznie stan tech.też budzi moje obawy.Zasanowilo mnie tylko jedno - brak jakichkolwiek informacji o tym obiektywie w necie.

ALF
20-05-2005, 11:36
mało używany, a porysowany i zakurzony?...co on nim robił? :twisted: :mrgreen: