PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysł na domowe studio z Lampą SB-800



RX21
22-01-2007, 01:05
Pomysł na domowe studio z Lampa SB-800.
Dwie lampy: SB 800 i starego Vivitara. Mocujemy na statywach za pomocą mocowania uchwytu przegubowego na lampę reporterską razem z parasolkami. (http://markoflash.pl/glowna.php?p=products&g=18&s=0&id=293) do Vivitara dodatkowo montujemy Fotocele na gorącą stopkę z synchronizacją na drugi błysk.(http://markoflash.pl/glowna.php?p=products&g=18&s=33&id=255).
Lampy wyzwalamy za pomocą wbudowanej w D70s (jako Master).
Czy waszym zdaniem będzie to działać?

Jacek_Z
22-01-2007, 01:13
tak.
dlaczego synchro na drugi błysk?
nie ma takiej potrzeby. vivitar nie będzie działał pod ttl, nie potrzeba błysków pomiarowch. w studio pracuje się na manualu

RX21
22-01-2007, 23:57
Wiem, że Vivitar nie bedzie działał ale chciałem być takim spryciarzem żeby Sabinka działała w TTL-u a Vivitar tylko do łagodzenia cieni.
Dzięki za szybką odpowiedz.

Gawronnek
23-01-2007, 00:11
Ja swoje domowe studio oparłem na 3 lampach, SB-800, SB-26 i taniej YinYan CY-30AZ, wbrew pozorom światło z nich w małym studio jest w zupełności wystarczające, (a do tego to zestaw mobilny). Wyzwalam to różnie przez lampę wbudowaną lub jedną przez radio a resztę przez fotocele, działa to bez problemu. Fakt nie ma do tego dodatkowych akcesoriów ale w domowych warunkach można sklecić sobie coś samemu ;)

RX21
23-01-2007, 00:44
Tak i mnie się wydaje to dobrym pomysłem. Mobilność przemawia za SB-800 +Vivitarem+dodatkami a reszta to pomysł własny.
Chociaż z drugiej strony to nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem nie był by tani zestaw „reporterski” lamp studyjnych 2 razy jakieś 350W Sun-Box z parasolkami i/lub softboxami plus Vivitar z fotocelą do rozjaśnienia tła. Do packshotów i portretów jak znalazł. Chociaż wtedy to żegnaj TTLu na długo... .

Gawronnek
23-01-2007, 02:50
ale czemu Ty się upierasz przy tym TTL, Jacek Ci napisał w warunkach studyjnych (domowych) najlepiej pracowac na manualu, natomiast jeśli nie masz Sabiny to pewnie że lepiej kupić np. 2 x 180 WS z Funsportu czy Markoflesha po 350 zł

meliszipak
23-01-2007, 04:17
Żadnych ttl-ów w studiu bo nie dojdziesz ładu i składu.
Ustawiasz ręcznie siłę błysku lamp i za każdym razem masz powtarzalny wynik.

RX21
23-01-2007, 13:12
Na ten TTl sie uparłem nie do studia tylko do reporterki żeby wpinać ją w gorąca stopkę.Ale jak zwykle chce wiele za niewiele.Także albo rybka albo akwarium.

djbart
24-01-2007, 22:39
To ja się podepnę do tego wątlu żeby nie zakładać nowego

Mam sb600 i chciałby zrobic coś w stylu ministudia w pokoju mamy:)
Planuje zakupic jakies tło ale mam problem z oświetleniem

czy:

a) kupic sobie jeszcze jedną lampe (sb800) 2 parasolki i to starczy

b) kupić sobie żarówke błyskową jakąś lepszą (jeśli tak to jaką?) wsadzic w oprawke domontować parasolke i domontowac drugąparasolke do sb600

c) kupic sobie 2 żarówki błyskowe

d) zbierac na coś wiekszego niż żarówka błyskowa


Powtarzam chodzi o malutką fotokanciape takie mini-studio. Proszę o pomoc i ewentualne podpowiedzi, z góry dziękuję

Gawronnek
24-01-2007, 22:47
wszystko zależy ile chcesz wydać kasy, zajrzyj na stronę np. Funsportu mają tam gotowe zestawy

djbart
24-01-2007, 23:00
ok zajrze na stronę

z ceną to jest tak.. jeżeli duzo osob mi doradzi zeby brac drogi sprzet, że nawet w tak małym studiu różnica b będzie OGROMNA, to wtedy zacisnę zęby i będę długo zbierał hajs aż uzbieram

Jacek_Z
24-01-2007, 23:23
nie będzie ogromnej różnicy.
lampy w studio to tylko palniki, sterowanie manualne, brak automatyki.

cała sztuka polega na wybraniu softboxu, parasolki, reflektora odpowiedniej wielkości, ustawienia ich w dobrej odległości, pod dobrym kątem. Ustawienie odpowiedniej proporcji mocy miedzy lampami.
jaki palnik - mało istotne. Ważna ta reszta.

Moc lampy jest dość istotna - zalezy jakie sie chce przysłony osiągnąć:
- jeśli duże wartosci przysłon, na niskiej czułości i załozone softboxy - to lampy musza byc silne.
- jeśli wyższa czułość, otwarte przysłony - starczą żarówki błyskowe czy sb800.

djbart
24-01-2007, 23:33
Jacek_Z dzięki wielkie za informację troche mnie przestraszyłeś ale już mniej więcej wiem co chcę.. zakupię zestawik z funsports taki z lampą 180W statywem i parasolką do tego porządną żarówke błyskową, tło parasolki do żarówki i sb600 i to na początek starczy, co myślicie o takim zestawie, dobry do nauki i poprostu zwykłej zabawy ?
aaaaa i mam nadzieje że można "mieszać" sb600 z małą lampą studyjną i żarówką błyskową ?? :)
pozdrawiam serdecznie i dziękuję za informację i wskazówki

Jacek_Z
24-01-2007, 23:50
na początek może być. bedziesz miał i zarówkę i lampe reprterską i lampe studyjną. przekonasz sie co ci sie najlepiej sprawdza.

dlaczego cie przestraszyłem?
nie napisałem, że musisz miec Broncolora by zrobic dobre zdjęcie (wtedy rozumiem, cena by cie przestraszyła)
jak kto umie posługiwac sie lampami - nawet chińczykami, to zrobi lepsze fotki, niż ktoś na Broncolorze, kto nie ma pojęcia o co tu biega i nie czuje studia. To chyba pozytywna wiadomość.

djbart
25-01-2007, 08:03
nie no żartowałem z tym przestraszeniem, bo napisałeś że wszystko polega na ustawieniu odpowiednim tych wszystkich elementów i "zabrzmiało" to niezwykle groźnie i poważnie więc myślę że mogę nie podołać:D ale w tym wszystkim i tak liczy się dla mnie bardziej sama zabawa sprzętem a mniej to żeby miec zdjęcia na World Press Photo:)

hasnik
25-01-2007, 16:40
Wyzwalam to różnie przez lampę wbudowaną lub jedną przez radio a resztę przez fotocelę;)
Witam kolegów .Ja mam dostęp do trzech lamp E 500 Elfo jedna ma popsutą fotocelę ,kabel synchro jest klasyczny z dużym wtykiem z jednaj i cieniutkim z drugiej. Myślę o radiu bo nie mam "kostki na sanki ".Ale czy to zmusi mnie do stosowania wolniejszych migawek ? Czy może kupić lepiej ten kabel z kostką i podłaczając do tej lampy z uszkodzoną fotocelą wysterować resztę lamp. Zamierzam jak zwykle wszystko ustawiać na manual.Takie "radio wyzwalanie "widziałem na Allegro -za 189 zł.Czy warto ?Pozdrawiam .

Jacek_Z
25-01-2007, 16:54
nie napisałeś jakie masz body - z migawką hybrydową, czy normalną.
synchro na radiu da się zrobić na 1/200 s, krócej nie, nawet jak body może krócej.
ja działam na 1/160, mimo że mogę krócej na IR.
po co takie krótkie czasy migawki w studiu? I tak ekspozycja jest błyskiem, a nie żarówką. Czyli praktycznie masz czasy naświetlania równe czasowi błysku, a to najczęściej poniżej 1/1000 sekundy. Zastane się praktycznie nie liczy. Nie wpłynie nawet na WB. (zakładam, że nie ustawiasz jednak na czasy około sekundy :)

hasnik
25-01-2007, 17:40
Moj Nikon to D80 , a czas np 1/160 spokojnie do takich zajęć wystarczy. Rozumiem że radio wyzwalenie podłączone do tej lampy z zepsutą fotocelą , reszta normalnie - odpalanie od tej z radiem.

Jacek_Z
25-01-2007, 18:26
tak

hasnik
26-01-2007, 17:35
Dziękuję za pomoc, radiowe odpalanie już kupione i działa bez problemowo . Bałem się przy mojej gwarancji na D80kombinacji z "hot-shoe",te rozwiązanie wydaje się bezpieczniejszym.Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam .

Lude_k
23-02-2007, 17:57
Właśnie wczoraj walczyłem z moją lampą SB-800 i próbowałem zrobić jakieś zdjęcia wyzwalając ją zdalnie. Będę musiał poczytać instrukcję, chyba , że ktoś z Was ma gotową prostą odpoweidź :)

Lampę wyzwalam przez fotocelę z lampy na aparacie. Wolałbym kabelkiem, ale nie udało mi się znaleźć jakiegoś sensownego poza bardzo drogimi nikona, przenoszącymi informację o TTL, co jest mi zupełnie zbędne, bo wszystko robię manualnie. To taki temat przy okazji, może wiecie gdzie i jaki kabelek można kupić do wyzwalania tej lampy z D70s. Czy może wyzwalacz na podczerwień?
Ale nie o to chciałem zapytać. Mam taki problem, ze jak wyzwalam lampę w trybie "remote" wyzwalanie przez fotocele działa, ale nie potrafię wtedy zmienić w lampie mocy błysku. Jak przestawię lampę w tryb "manual" to mogę sobie regulować siłę błysku, ale wtedy nie potrafię jej zdalnie wyzwolić. :|
Jak to zrobić , żeby wyzwalać lampę zdalnie i mieć możliwość ręcznego ustawiania siły błysku?

pozdrawiam,
Piotrek

Andy_O
23-02-2007, 22:44
4
jak wyzwalam lampę w trybie "remote" wyzwalanie przez fotocele działa, ale nie potrafię wtedy zmienić w lampie mocy błysku.

Jesli w manualu z fotocelą (cztyli bez TTL), to włącz SU-4 w lampie i "manualą moc" w aparacie. Wtedy aparat nie będzie wysyłał informacji do lampy, a lampa nie będzie na nie oczekiwać.

Lude_k
24-02-2007, 13:49
4

Jesli w manualu z fotocelą (cztyli bez TTL), to włącz SU-4 w lampie i "manualą moc" w aparacie. Wtedy aparat nie będzie wysyłał informacji do lampy, a lampa nie będzie na nie oczekiwać.

Wielkie dzięki :) Dokładnie o to chodziło. Myślałem, że SU-4 to tylko do wyzwalania przez nikonowską kostkę SU-4, dlatego nawet nie próbowałem tak ustawiać :)

Dzięki !

zastanawiam się nad dokupieniem jednak jeszcze "normalnej" taniej lampy studyjnej. Jednak blenda to czasem za mało.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=231409#post231409