PDA

Zobacz pełną wersję : raw 14 czy 12 bit w D7000



gregfoto
18-03-2011, 15:09
Witam,
Proszę bardziej zaawansowanych kolegów w obróbce o informację i pomoc - czym różni się jakość RAW 14 vs 12 bit w praktyce? Innymi słowy - czy o ile nie paramy się zawodowo fotografią (publikacja w czasopismach, plakaty, "śluby" etc) używanie 14 bit RAW ma praktyczny (odczuwalny przy oglądaniu powiększeń na A$) sens?
Pozdrawiam forumowiczów

de Fresz
18-03-2011, 15:46
Ma sens tylko w bardzo specyficznych sytuacjach, głównie przy ciągnięciu z cieni o ponad 2 EV. W necie znajdziesz wiele na ten temat w kontekście D300, nie spodziewałbym się większych różnic w D7000. Przykłady: KLIK! (http://www.earthboundlight.com/phototips/nikon-d300-d3-14-bit-versus-12-bit.html) i KLIK! (http://usuarios.multimania.es/fotofrikid300/sombras-raw/12b-14b/0907/index.htm)

wer
20-03-2011, 11:27
Większość monitorów nie jest w stanie wyświetlić 12bit na kanał, dodatkowo jeśli docelowym formatem jest jpg to i tak masz potem to skompresowane do 8 bitów. 14 bit ma sens gdy masz trudne warunki i musisz potem coś wyciągać z cieni, ze świateł mało się da wyciągnąć (taka charakterystyka cyfry). I oczywiście 14 bit to większe pliki do obrobienia.

gregfoto
20-03-2011, 16:45
Bardzo dziękuję, jak zwykle mogę liczyć na podpowiedź zaawansowanych Kolegów.
Pozdrawiam

danielz
10-10-2012, 20:10
O wlasnie tego szukalem...

Michał44
25-11-2013, 17:01
Odgrzeję temat. Czy dostrzega ktoś korzyści z 14-bit w D7000? Jeśli tak, to byłbym bardzo ciekawy przykładów.
Ze swoich prób nie dostrzegłem różnic (poza większym plikiem). Także wujek Goole nie skłania do stosowania 14-bitów (np.http://www.diyphotography.net/12bit-vs-14bit-raw-and-compressed-vs-uncompressed-does-it-matter)

GonzoG
25-11-2013, 17:21
Różnica jest wyraźna, jeśli mocno obrabiasz zdjęcia. Czy to przy wyciąganiu z cieni, czy w światłach, czy też przy mocnych zabawach z kolorami.
W innych sytuacjach - w D7000 nie ma sensu używania 14b.

Michał44
26-11-2013, 10:36
Teorię znam, ale nie udało mi się zaobserwować tego w praktyce. Masz może jakieś przykłady, które by przekonały "niedowiarka"?

KamilM
05-12-2013, 00:07
Zrób sobie zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych: jedno w 12bitach drugie w 14. Później, np. w LR zacznij wyciągać cienie. Oceń różnice w jakości obrazu i zdecyduj, czy dla Ciebie ma sens fotografowania w takim formacie.

kristofix30
27-11-2017, 21:09
A czy w astrofotografii ma to znaczenie, niedawno kupiłem D7200 do takiej właśnie zabawy a nigdzie nie znalazłem żeby ktoś pisał czy takowe fotki robić w 12 czy 14 bitach

GonzoG
27-11-2017, 21:22
Im więcej bitów, tym więcej szczegółów zarejestrowanych na zdjęciu i większy DR. Różnica nie jest znaczna, ale w skrajnych sytuacjach może mieć znaczenie.

kristofix30
27-11-2017, 22:04
OK dzięki za info :smile