PDA

Zobacz pełną wersję : Strobing dla początkującego



conry
15-03-2011, 23:32
Hejka -)
Od zawsze pensjonowałam się fotografią. Jestem teraz zafascynowanym fashion i beauty... Jest to dość komercyjny kierunek ale trzeba przyznać, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Piękna modelka, fajna fryzura, stylizacja i dobre światło.
Przymierzam się do kupna 1(jak na razie) lampy błyskowej... Zastanawiałem się nad studyjną, ale nie mam wystarczająco dużo miejsca aby pozwolić sobie na duże lampy( mam dość duże białe tło foto)... Z drugiej strony zawsze można wynająć studio. Lampa będzie pracować na zewnątrz jak i wewnątrz więc uniwersalne zastosowanie.
Zainteresowała mnie yongnuo yn-460 II(+ wyzwalacz), która jest dość często polecana.
Chciałem się dowiedzieć czy jedną lampą można uzyskać fashionowe zdjęcia? Zdecydowana większość fotografów wykonuje zdjęcia w studio gdzie mają mocne lampy...
Jestem początkującym i chciałem mieć parę dobrych zdjęć w tym kierunku.
Mam do was jeszcze jedno pytanie czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jaka jest różnica między: softboxem, białą parasolką, snootem i snootem z plastrem miodu. I jak te modyfikatory rozróżniać na zdjęciach...
Aha czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego niektórzy nie nakładają na lampę (zew.) żadnych modyfikatorów? Przecież jak taka lampa trzaśnie komuś po twarzy no to osoba wygląda nie korzystnie...

adam.dorozinski
15-03-2011, 23:40
google -> strobist 101

jackrabbit
15-03-2011, 23:44
tylko ze strobist to sie specjalizuje w reporterskich portretach, o fashion i glamour tam za duzo nie ma ale oczywiscie warto poczytac, kopalnia wiedzy

nawiasem mowiac ma byc dostepny niedlugo "lighting in layers", ciekawe czy da sie kupic w europie czy trzeba sciagac z usa

adam.dorozinski
15-03-2011, 23:47
W tym wypadku to trzeba zacząć od przyswojenia podstaw myślę ... niezależnie od tego czy przed obiektywem mamy modelkę czy strażaka - softboks od snoota różni się dokładnie tym samym ;)

conry
16-03-2011, 01:03
Właśnie nie ma nigdzie dobrej książki o oświetleniu w studiu ...
Tzn softbox od snoota to wiem czym się różni(maiłem napisać co innego... zapomniałem wy edytować)
Snoot daje bardzo skupione światło które tworzy koło a na zewnątrz jego jest ciemniej, a softbox daje równomierne światło zależnie od wielkości.
Szkoda, że stobineg jest do reporterskich portretów... mnie reporterka nie pociąga...
Ale wracając jaka jest różnica między softboksem prostopadłościanem a 6/8scianem a i parasolką i innymi modyfikatorami...

AdamoN
16-03-2011, 08:38
Tak się składa że jest kilka bardzo dobrych pozycji na temat technik oświetlenia studyjnego. Sam posiadam chyba z 5 książek.

Jeżeli chcesz więcej szczegółów napisz na priv.

Lu80
16-03-2011, 09:09
Chyba już w którymś z wątków był link do tej strony
http://www.bron.ch/visatec/tutorials/light-comparison/
możesz porównać sobie różnicę w sposobie oświetlenia w zależności od różnych modyfikatorów

Sapphiron
16-03-2011, 09:19
Właśnie nie ma nigdzie dobrej książki o oświetleniu w studiu ...


Bujdy panie gadasz, totalne bujdy...

Na pierwszy rzut polecam "Światło w fotografii: Magia i Nauka", jak zrozumiesz to co jest w tej książce to już jesteś dwa poziomy wyżej...

airspec
18-03-2011, 00:47
Dokladnie. Ksiazek jest duzo. Duzo jest tez materialow Video. Poogladaj sobie co z lampkami robi Joe McNally na przyklad. Portret, fashion, sport... on wykorzysta lampe blyskowa do wszystkiego.

aneczka18
18-03-2011, 16:14
Witam. Myślę o kupieniu jakiejś lampy aby móc używać ją na co dzień, ale również żeby pobawić się ze strobingiem. Mam nikona d40 i chciałabym żebyście doradzili jaką lampę kupić żeby działała w manualu również i co jeszcze do tego by się przydało aby móc ją wyzwalać gdy stoi na statywie. Czytałam różne wątki na temat wyposażenia itp, ale nie wiem jak to wszystko działa z d40. Myślę narazie o czymś tanim do nauki i żeby w ogóle zobaczyć jak to wszystko działa no i pobawić się troszkę więc proszę o doradzenie czegoś taniego.

airspec
19-03-2011, 10:08
Aniu - wszystkie nowe lampy blyskowe beda w pelni wspolpracowac z D40, o ile tylko sa dedykowane do Nikona.
Jesli nie chcesz jej wyzwalac z body aparatu, to poczytaj o innych metodach wyzwalania. W Twoim przypadku odpada niestety wyzwalanie TTL za pomoca wbudowanej lampy blyskowej, ale nadal mozesz to zrobic kablem SC-28. Z lampa w manualu: blyskiem z aparatu i fotocela w lampce, a takze wyzwalaczami radiowymi.
Nissin'y maja calkiem dobra opinie i przystepna cene. Ja osobiscie mam kilka starych lamp nikona (2xSB26 i SB-28) na wyzwalaczu radiowym i dziala to doskonale. Uzywane mozna dostac juz od 350zl. SB26 maja tez wbudowana fotocele i sa piekielnie mocnymi lampami.
Mam nadzieje, ze choc troche pomoglem. Pozdrawiam

pewex
19-03-2011, 12:09
"Chcę zostać rajdowcem, polećcie mi proszę auto na początek do 350 koni, tanie do nauki".
Po pierwsze primo kup lampę zwykłą z TTL, np Nissin Di622 albo YN 467. Po drugie primo, poszukaj ludzi z okolic ( masz fora regionalne na nikoniarzach ) i skumaj się z nimi jak robią jakieś wypady - pooglądasz sobie jak to wygląda, zadasz parę pytań, odpowiedzi dostaniesz w formie praktycznej. Piszę tak, bo nie da się "tanio, na początek" poznać podstaw czegokolwiek. Studyjne sobie odpuść bo tego w plener nie zabierzesz. Jak chcesz taki podstawowy zestaw to 2x statyw 225cm z głowicą, 2x parasolka biała transparentna, 2x RF602, x2 Vivitar 285HV (ewnetualnie YN460II+ YN467 - masz i manualna i z TTL) i masz naprawdę dobry zestawik do zabawy. to jest jakieś ~1k zł

airspec
19-03-2011, 14:47
Zgadzam sie w 100%. Ale najlepiej zakrecic sie i po prostu podpiac sie do kogos, jako asystent, czy drugi fotograf. Wtedy dowiesz sie co z czym i dlaczego, a przy okazji bedziesz miala rozeznanie czego naprawde Ci trzeba.

majora
26-03-2011, 13:40
Ja mam takie pytanko, czy będzie działało połączenie SPEEDLITE YN460 z wyzwalaczem PHOTTIX TETRA PT-04. Bo mam 2 odbiorniki i chce dokupić 2 lampę w zasadzie tylko do zdalnego błyskania w terenie .

majora
26-03-2011, 16:37
Żadnej odpowiedzi , nikt nie miał takiego zestawu , bo wiem że SPEEDLITE YN460 II działa z PHOTTIX TETRA PT-04. Bo ten bez II jest troszkę tańszy i nie wiem czym się różnią?

AdamoN
26-03-2011, 17:18
YN460 różni się od YN460 II tylko mocą i ceną. Działają tak samo.

majora
26-03-2011, 19:12
Czyli obydwie chodzą z PHOTTIX TETRA PT-04 czy może ktoś miał jakieś problemy?

MatusP
26-03-2011, 20:21
Chodzą na 100%, tylko, że zakup 460 w wersji I nie ma sensu - za niewiele więcej dostajemy dwójkę, która jest wyraźnie mocniejsza.

pewex
27-03-2011, 09:56
YN kazde ci zahula na tych odbiornikach, osobiście ich używam i straszna kaszana. Ogólnie odradzam tych phottixów.

Sapphiron
27-03-2011, 10:11
Niżej niż phottix ASTER nie ma co kupować bo kiszka... Kiedyś Tetra łapały mi nawet jak sms przychodził i wtedy strzelały bez ładu i składu...

Aster nawet w terenie działa bardzo zacnie, przepracowałem cały sezon ze ślubniakami i fashionami i nie zawiodły ani razu :)

coroner
27-03-2011, 14:20
ja z kolei po raz kolejny polecę radiówki YongNuo RF-602. Pracowały już u mnie z różnymi lampami - Metz 48, SB 600, 800, 900, YongNuo YN-460 I i II - wszystko działało wyśmienicie.