PDA

Zobacz pełną wersję : Komunia - w samo południe = 100% przepał w bieli?



ddMON
19-05-2005, 01:07
Byłem niedawno na komunii i ogromny problem z zachowaniem szczegółów w bieli, sprawiły mi zdjęcia w samo południe. Ostre słońce, jak na plaży, zero cienia, dziewczynka cała w bieli, włosy ciemne, skóra śniada - NO PO PROSTU DRAMAT!!! :(

Macie jakąś wypróbowaną metodę na podobne dolegliwości?
Próbowałem z lampą i bez ale jak sukienka wyszła ładnie, to buzia niedoświetlona, jak buzia dobrze, to sukienka prawie biała plama.

No i problem z jasnym niebem.

Czy ktoś wie, jak pogodzić te wszystkie elementy, żeby uzyskać poprawnie naświetlone zdjęcie?

Jerry
19-05-2005, 07:48
Rob wszystkie z lampa ustawiona na wypelnienie i -1EV. Ustaw nastawy zachowujace szczegoly w bielach. Zmniejsz kontrast. Jezeli jakies nie bedzie OK to popraw w PSie. Powodzenia.

Valdek_Tychy
19-05-2005, 10:35
Rob wszystkie z lampa ustawiona na wypelnienie i -1EV. Ustaw nastawy zachowujace szczegoly w bielach. Zmniejsz kontrast. Jezeli jakies nie bedzie OK to popraw w PSie. Powodzenia.
Dokładnie w ten sposób.Ja ostatnio założyłem na kilka zdjęć polara i też dość fajnie wyszło

Al Bundy
21-05-2005, 13:21
Rob wszystkie z lampa ustawiona na wypelnienie i -1EV. Ustaw nastawy zachowujace szczegoly w bielach. Zmniejsz kontrast. Jezeli jakies nie bedzie OK to popraw w PSie. Powodzenia.

Co znaczy - ustaw nastawy zachowujące szczegóły w bielach?

cahe
21-05-2005, 13:55
Rob wszystkie z lampa ustawiona na wypelnienie i -1EV. Ustaw nastawy zachowujace szczegoly w bielach. Zmniejsz kontrast. Jezeli jakies nie bedzie OK to popraw w PSie. Powodzenia.

Co znaczy - ustaw nastawy zachowujące szczegóły w bielach?

pomiar matrycowy? :-)))

sinner
21-05-2005, 16:50
No trzeba się nieźle napocić zwłaszcza jak jest pośpiech i w te białe alby przygrzeje słoneczko
Ja schładzałem lampę do -2ev :shock:

gALL
22-05-2005, 11:13
A nie lepiej wziac blende ... kawalek bialego kartonu i 2 pare rak w postaci dziewczyny/zony/kochanki? Lampa lampa ale jak ustawisz biala postac na pelnym sloncu w poludnie to na 1000% bedziesz poza zakresem naswietlan dla matrycy czy filmu. Jedyna rada ... film o niskim kontrascie, polar, blenda i w ostatecznosci lampa do doswietlania cieni.

szymony
22-05-2005, 11:27
Nieśmiało zaproponuję Fuji NPS, tylko jak to do D70 włożyć :wink:

Redskull
22-05-2005, 22:31
|A korzystal ktos przy tej okazji z mAGIC NUMBER ROWELLA ?

sinner
22-05-2005, 22:35
A możesz przybliżyć co to jest?

cahe
22-05-2005, 22:58
http://www.foto.w3.com.pl/ciektx13.html

Adams
23-05-2005, 15:19
Niejednokrotnie korzystalem i efekty wysmienite.

Jerry
23-05-2005, 18:58
Co znaczy - ustaw nastawy zachowujące szczegóły w bielach?

Ustawiasz na manual. Robisz pomiar CV albo spotem na suknie pani mlodej i ustawiasz +0,3 do +0,5 EV, ustawiasz na CV (jezeli robiles pomiar spotem). To ustawienie zapewnia naswietlenie na granicy przepalenia (ta korekcja na plus) i zachowuje szczegoly w bielach. Lampe ustawiasz na TTL BL i albo robisz bez korekcji albo ustawiasz korekcje na lampie do -1CV. Lampa ustawiona na TTl BL rozjasnia cienie np. w sloneczny dzien, zmniejszajac kontrasty. Aparat ustawiasz na maly kontrast.

Stosowanie blendy doswietlajacej przy zdjeciach grupowych mija sie z celem.

Uzycie tzw. MAGIC NUMBER ROWELLA to nic innego jak ustawienie korekcji przy TTL BL na -1,7 EV ale zastosownie tego nastawienia w powyzszym przypadku nie da dostatecznego doswietlenia.

Redskull
24-05-2005, 10:45
Jerry, co to wg Ciebie jest BL bo nie czaje :( ?

Jerry
24-05-2005, 11:20
W lampach Nikona np. SB28, SB800 sa dwa tryby TTL.
Czysty TTL stosuje sie, kiedy lampa jest glownym zrodlem swiatla.
TTL BL to tryb TTL ze swiatlem wypelniajacym, stosuje sie jako uzupelnienie swiatla zastanego, rozjasniania cieni itp.
W lampie SB28 na displayu wyswietla sie albo samo TTL albo TTL uzupelniony pieciopolowa ikonka symbolizujaca ustawienie na wypelnienie.
W SB800 wyswietla sie sam TTL albo TTL BL.

Adams
24-05-2005, 11:27
Uzycie tzw. MAGIC NUMBER ROWELLA to nic innego jak ustawienie korekcji przy TTL BL na -1,7 EV
Ale czy napewno przy BL a nie przy zwykłym TTL.

Jerry
24-05-2005, 12:30
W zasadzie przy dobrych warunkach oswietleniowych w celu np. rozjasnienia cieni nie powinno bys specjalnej roznicy miedzy TTL a BL. Roznice widac jezeli lampa sluzy jalo podstawowe zrodlo swiatla.

Adams
24-05-2005, 13:33
Temat chyba nie jest do konca taki prosty, poniewaz: magic ma służyć przedewszystkim wypełnieniu cieni, czyli tak samo jak BL. Bl programowo redukuje siłe błysku w taki sposób aby nie przebijało światła zastanego, zwykły TTL ma zazadanie prawidłowo naświetlić. Reasumując redukując siłe błysku w trybie BL o 1,7 nie spowoduje zbyt mocnej redukcji?

Jerry
24-05-2005, 13:57
Ja nie pisalem, ze temat jest prosty a jeszcze, zeby troche zamieszac, to w zaleznosci jakim aparatem sie robi trzeba dostosowac dodatkowa korekcje.
Jezeli robie na F100 to mam ustawione na wypelnienie i nie schodze ponizej -1,3EV (nie zauwazylem roznicy miedzy TTLem a BL ale z przyzwyczajenia ustawiam na BL.
Korekcje -1,7EV stosuje tylko w przypadku portretu, kiedy zakladam 85 mm albo dluzsze szklo.
Robiac na D70 musze pamietac, ze pomiar (stosuje CV normalnie) ustawia tak aby nie dopuscic do przepalenia co w wyniku daje od -0,3 do0-0,7EV. Mierzac spotem to wynik albo jest w punkt albo -0,3 EV co trzeba skompensowac.

Redskull
24-05-2005, 20:49
\Jerry,czyli BLto najzywklej mowiac Matrix ? Hehe-simple :P

Adams
25-05-2005, 09:29
Co prawda nie porównywałem wyników między TTL a BL, ale napewno w najbliższych dniach to zrobie i podziele się uwagami. Będę robił to F100. Zobaczymy?

suslaw
08-08-2005, 16:36
Co prawda nie porównywałem wyników między TTL a BL, ale napewno w najbliższych dniach to zrobie i podziele się uwagami. Będę robił to F100. Zobaczymy?

Obiecanki cacanki a głupiemu stoi :wink: