PDA

Zobacz pełną wersję : KOMPAKT - który najlepszy...?



calth
08-03-2011, 21:41
Witam!
Jestem nowym uczestnikiem forum i zupełnie "zielonym" użytkownikiem aparatów fotograficznych... Doszedłem do wniosku, że czas najwyższy zakupić aparat fotograficzny, który początkowo będzie zachwycał mnie wysoką jakością zdjęć przy ustawieniach auto ale jednocześnie pozwoli rozpocząć przygodę z fotografią.
Czytam wiele, porównuje w sklepach ale ciągle nie mogę podjąć decyzji jaki aparat kupić... :(
Zależy mi na rozmiarze w miarę możliwości kompaktowym ale możliwie jak najlepszych parametrach/jakości zdjęć.
Głównie zdjęcia w plenerze ale także sporo zdjęć w pomieszczeniach (spotkania, imprezy).
Zastanawiam się nad następującymi aparatami:
- Olympus XZ-1
- Panasonic Lumix TZ20
- Samsung EX1
- Sony HX9V
- Fujifilm FinePix F550EXR

Mam nadzieję, że Koleżanki i Koledzy doświadczeni i zaprawieni w bojach co nieco mi podpowiedzą :)


Pozdrawiam i liczę na podpowiedzi:)
Calth

PS.
Zakres finansowy najchętniej jak najmniejszy ale za jakość jestem gotów zapłacić do 2 tys. zł.

MariuszJ
08-03-2011, 22:55
Części wymienionych aparatów nie znam, Fuji to chyba zupełna nowość i wątpię żebyś usłyszał jakieś autorytatywne opinie z przyczyn obiektywnych.

Nie spodoba Ci się moja odpowiedź - nie uważam żeby było po co naprężać się intelektualnie przy wyborze. Wszystkie te aparaty dadzą Ci podobną jakość zdjęć. Jest ona bowiem determinowana nie przez żadne marketingowe bełkoty a przez prosty parametr jakim jest wielkość czy raczej "małość" matrycy. Zdjęcia z XZ1, EX1, LX5, S95 i innych maluchów są po prostu bardzo do siebie podobne, możliwości czy raczej kresy ich możliwości - niezmiernie zbliżone. Cokolwiek kupisz z tej półki, będzie dobrze, każdy z tych maluchów ma te same wady i zalety, z Zaletą Główną - są przy Tobie zawsze, w odróżnieniu od innych aparatów, które mają tendencję do złośliwego pozostawania w innym miejscu niż tego byś sobie życzył.

Krok dalej w jakości zdjęć, pozostając przy kompaktowych rozmiarach i zakresie cenowym uzyskasz z bezlusterkowców z podczepionymi jasnymi stałkami (Samsung NX100 + 30/2, Panasonic GF1/Olympus Pen + 20/1.7, Sony NEX z miejmy nadzieję jedynie chwilowym brakiem obiektywu ;))

calth
08-03-2011, 23:10
MariuszJ!

Wielkie dzięki za odpowiedź:) Nie może mi się nie spodobać bo jest szczera i merytoryczna :)
Nie ukrywam, że dla mnie bezlusterkowce wydają się być także za duże i pojawnia się w nich jeszcze jedno ale - na pewno po niedługim czasie pstrykania pojawi się nieodparta chęć dokupowania kolejnych lepszych/innych/fajniejszych obiektywów... ;)

Generalnie wymienione przeze mnie aparaty to same nowości (poza Samsungiem) :) Porównując je opierałem się na parametrach (zdając sobie sprawę z marketingowego bełkotu nie zwracałem uwagi na opisy tylko charakterystyki)... - lubię kupować rzeczy nowe, które technologicznie będę możliwie długo "żyć" :)

Zwracasz uwagę na "małość" matrycy (za co wielkie dzięki), czyli jeśli:
- Olympus XZ-1 ma 1/1.63 cala, HS CCD
- Panasonic Lumix TZ20 ma 1/2.33 cala, MOS
- Samsung EX1 ma 1/1.7 cala, CCD
- Sony HX9V ma 1/2.3 cala, Exmor R CMOS
- Fujifilm FinePix F550EXR ma 1/2 cala, EXR CMOS
to najlepszym wyborem będzie Panasonic bądź Sony?

:)

MariuszJ
08-03-2011, 23:16
Niestety Calth, to odwrotności są :) Największą matrycę ma XZ1. Tyle że nie przesadzajmy też, że dużo większą i dającą jakiegoś kopa odsadzającego konkurencję w kosmos.

Antonioo
08-03-2011, 23:20
a konstrukcje takie jak

-nikon p7000
-canon g12
-panasonic lx5/lx3

nie wchodzą w grę???
podobny budżet, i gabaryty też....

calth
08-03-2011, 23:21
... ... ... ;)

Tiaaaa nawet nie mogę się wybronić tym, że jestem "zielony" w tym temacie bo to się kłania podstawowa matematyka... :oops:

Niemniej bardzo dziękuję za odpowiedź, podpowiedź i nie wyśmianie roztrzepania... :-P

calth
08-03-2011, 23:25
Antonioo,
G12 jest wielki, na prawdę wielki - na pewno (subiektywnie;) ) większy o tych wymienionych przez mnie
P7000 - jest super - muszę mu się przyjrzeć;)
Panasonic LX3/LX5 - myślałem przez chwilę o nim jednak do zestawienia postanowiłem wybrać Samsunga dzięki prześledzeniu wyjątkowo wątku na tym Forum :)

MariuszJ
08-03-2011, 23:30
postanowiłem wybrać Samsunga dzięki prześledzeniu wyjątkowo wątku na tym Forum :)
Mówisz o tym wątku, w którym jego właściciele porównują go do lustrzanki, lajki i nadmuchiwanego aligatora? Po tym wątku to ja akurat mam niesmak do tego niewątpliwie dobrego w swojej klasie aparatu :D

Antonioo
08-03-2011, 23:31
jak chcesz, to mogę dać linka do sampli,,,,robiłem dziś akurat kumplowi "paczkę" z samplami na rapida....160 mb chyba ma....

tu jest wątek o p7000 http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=157345 jak chcesz poczytać.....

a tu jeszcze parę sampli z różnym iso...

https://picasaweb.google.com/117132134352321787163

żeby nie było, że namawiam na nikona......ale jako , że sam posiadam, więc coś mogę na jego temat powiedzieć....;)

calth
08-03-2011, 23:34
Mówisz o tym wątku, w którym jego właściciele porównują go do lustrzanki, lajki i nadmuchiwanego aligatora? Po tym wątku to ja akurat mam niesmak do tego niewątpliwie dobrego w swojej klasie aparatu :D

A ja właśnie odebrałem, że dla Samsunga padło tam wiele pozytywnych opinii (plus zdjęcia)... Bawiłem się też nim kilkanaście minut w sklepie i przypadł mi do gustu...
Ale jak to mówią o gustach się nie dyskutuje :)

calth
08-03-2011, 23:35
jak chcesz, to mogę dać linka do sampli,,,,robiłem dziś akurat kumplowi "paczkę" z samplami na rapida....160 mb chyba ma....

tu jest wątek o p7000 http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=157345 jak chcesz poczytać.....

a tu jeszcze parę sampli z różnym iso...

https://picasaweb.google.com/117132134352321787163

żeby nie było, że namawiam na nikona......ale jako , że sam posiadam, więc coś mogę na jego temat powiedzieć....;)

Czy namawiasz czy nie mi to nie przeszkadza:) wielkie dzięki za wklejenie linków - na pewno poczytam i obejrzę!
Za każdą dodatkową informację, która pozwoli mi podjąć przemyślaną decyzję będę wdzięczny :)

koniecpolska
09-03-2011, 13:40
Chyba wpiszę sobie do stopki, bo po raz kolejny piszę to samo.

EX-1 tani i dobry, ale kiepskie filmy i nieco duży, nie ma wizjera nawet zewnętrznego
LX5 najlepsze filmy z całej stawki, b. dobre 24mm, potem jest mniej ostro i nieco ciemno, można użyć zewnętrzny wizjer
XZ-1 najlepsza optyka (najjaśniejszy obiektyw), nie ma 24mm, gorsze od LX5 filmy, ma b. dobry wizjer zewnętrzny
S95 - najmniejszy, nie ma stopki pod lampę, ciemny na tele, nie ma wizjera zewnętrznego.

Mam, LX5, gdyby mi nie zależało na filmach, teraz brałbym XZ-1, a jak bym nie miał kasy to EX-1 ...

Maksimum z powyższych można wycisnąć używając RAW. Najlepsze jpegi z powyższych wg. mnie generuje Olympus XZ-1.

G11/12 i P700 to raczej inna kategoria aparatów. Do kieszenie raczej ich nie włożysz, ale jeśli Ci na kieszonkowości nie zależy ...

Możesz też w podobnej cenie kupić bezlustrowca z kitem od Olympus, Panasonic, Sony, Samsung. Będą większe gabaryty, nie do kieszeni (chyba, że na siłę, to ze stałką). Matryce mają lepsze, ale z kitami są porównywalne do ww. kompaktów.

PS
I jak ktoś wyżej napisał, obojetnie co kupisz i tak będziesz zadowolony.

ropusz
09-03-2011, 14:22
Ja bym ten zestaw uzupełnił jeszcze o ceny:
EX-1 od 1108
LX5 od 1510
XZ-1 od 1795
S95 od 1400

calth
10-03-2011, 00:12
Bardzo dziękuję za podpowiedzi!

Jak tylko dokonam testu "organoleptycznego";) to najprawdopodobniej zdecyduję się na XZ-1 !

Pozdrawiam!

nazgul
10-03-2011, 00:18
Bardzo dziękuję za podpowiedzi!

Jak tylko dokonam testu "organoleptycznego";) to najprawdopodobniej zdecyduję się na XZ-1 !

Pozdrawiam!

Hmmm... To ja się wtrącę z taka sugestią:

http://allegro.pl/sigma-dp2s-14mpx-gwarancja-najtaniej-nowy-i1491131124.html

Prawie APS-C (x1,7), matryca Foveon-X. Wada (dla mnie żadna wada, ale dla kogoś może być) - obiektyw stałoogniskowy, niewymienny.

ropusz
10-03-2011, 01:00
Na dpreview testowali Sigmę DP2 i tak sobie wyszła.

calth
10-03-2011, 01:13
Hmmm... To ja się wtrącę z taka sugestią:

http://allegro.pl/sigma-dp2s-14mpx-gwarancja-najtaniej-nowy-i1491131124.html

Prawie APS-C (x1,7), matryca Foveon-X. Wada (dla mnie żadna wada, ale dla kogoś może być) - obiektyw stałoogniskowy, niewymienny.

Nazgul!
Bardzo ciekawa propozycja ale nie dla mnie:( aparat odpada przede wszystkim z powodu braku stabilizacji obrazu...:(

Ropusz!
Masz rację, poprzednik proponowanego w teście na dpreview wyszedł "jako tako" :(

Staś
10-03-2011, 09:01
Ropusz!
Masz rację, poprzednik proponowanego w teście na dpreview wyszedł "jako tako" :(

Eeeeeeeeetam ja mam, po 2miesięcznym używaniu w 90% brałem sigme a nie nexa i nex idzie do ludzi :)
Jeżeli ktoś zaakceptuje jego wady ( wolny zapis, taki sobie af) aparacik wynagrodzi fotkami

http://www.stevehuffphotos.com/Steve_Huff_Photos/Blog/Entries/2009/7/17_THE_SIGMA_DP2_DIGITAL_CAMERA_REVIEW.html

nazgul
10-03-2011, 11:07
Nazgul!
Bardzo ciekawa propozycja ale nie dla mnie:( aparat odpada przede wszystkim z powodu braku stabilizacji obrazu.

A wiesz, że stabilizacja równie często przeszkadza jak pomaga? Jej główna wada polega na tym, że ona stabilizuje zawsze - chyba że ją wyłączysz - i nie jest w stanie określić kiedy trzęsą Ci się ręce a kiedy nie? Efekt jest taki, że kiedy nie masz stabilizacji wesz dokładnie dlaczego masz poruszone zdjęcie a gdy ja masz nie masz pojęcia dlaczego zdjęcie wyszło złe i zazwyczaj nie wpadnie Ci do głowy że poruszyła Ci je stabilizacja bo próbowała ustabilizować stabilny aparat :)))

Najlepsza stabilizacja to:
a) statyw
b) czas naświetlania 1/(2 x ogniskowa) (czasami wymaga podbicia ISO)

koniecpolska
10-03-2011, 11:25
A wiesz, że stabilizacja równie często przeszkadza jak pomaga? Jej główna wada polega na tym, że ona stabilizuje zawsze - chyba że ją wyłączysz - i nie jest w stanie określić kiedy trzęsą Ci się ręce a kiedy nie? Efekt jest taki, że kiedy nie masz stabilizacji wesz dokładnie dlaczego masz poruszone zdjęcie a gdy ja masz nie masz pojęcia dlaczego zdjęcie wyszło złe i zazwyczaj nie wpadnie Ci do głowy że poruszyła Ci je stabilizacja bo próbowała ustabilizować stabilny aparat :)))

Najlepsza stabilizacja to:
a) statyw
b) czas naświetlania 1/(2 x ogniskowa) (czasami wymaga podbicia ISO)I co? Będziesz kijem zawracał Wisłę?

nazgul
10-03-2011, 11:32
I co? Będziesz kijem zawracał Wisłę?

Nie :)
Po prostu warto mieć świadomość :)

MariuszJ
10-03-2011, 12:21
Jej główna wada polega na tym, że ona stabilizuje zawsze - chyba że ją wyłączysz
Chyba sobie wpiszę tę maksymę do stopki - jest naprawdę niezła :mrgreen:


Najlepsza stabilizacja to: a) statyw
Świetnie. Kupuję malucha dla dyskrecji i poręczności i przykręcam go do statywu.

koniecpolska
10-03-2011, 15:33
i przykręcam go do statywu. najlepiej taki:
http://www.swiatobrazu.pl/drewniany-statyw-firmy-berlebach-za-300-dolarow-22899.html

nazgul
11-03-2011, 00:00
Chyba sobie wpiszę tę maksymę do stopki - jest naprawdę niezła :mrgreen:

8)
Nie zapomnij przy tym dodać dlaczego na statyw stabilizacje należy wyłączać - tak dla pełniejszgo obrazu :)


Świetnie. Kupuję malucha dla dyskrecji i poręczności i przykręcam go do statywu.

Uprzednio dorobiwszy gwint który producent odpuścił jako bezcelowy :grin:

robin102
16-03-2011, 13:28
Szukam na gwałt jakiego kompaktu do kieszeni do damskiej torebki :)
cena 999zl to absolutne maxi
Rozważam takie ma to ktoś z forumowiczów doświadczenia z tym sprzętem. Poradźcie coś bo lajkonik totalny jestem w tym gęstym kompaktowym świecie
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/samsung/samsung-wb600-grafitowy/
ewentualnie
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/samsung/samsung-wb1000-czarny/
lub
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/samsung/samsung-wb1000-srebrny/

MariuszJ
16-03-2011, 14:02
Mam dobre doświadczenia z Panasonicami TZ.

Za 100zł zanabędziesz też LX3, cena EX1 Samsunga też systematycznie spada, można poszukać.

Jeżeli coś bardziej płaskiego to "podwodne" Sony lub Panasonic.

robin102
16-03-2011, 14:18
Poczytałem specyfikację tych kompaktów od Samsunga i wszystko było by cacy gdyby któryś zapisywał pliki w RAW :(
Dziewczyny będą tego używać, więc RAW by mi się przydał.
No i kupa :(

jm
16-03-2011, 14:36
EX1 ma przecież RAWy:)
Stówkę dołożysz do zakładanego budżetu i masz.

MariuszJ
16-03-2011, 15:09
EX1 ma przecież RAWy:)
LX3 też.

ropusz
16-03-2011, 20:01
Może jakiś Canon? Jak wszedł S95 to jest szansa, że S90 potaniał. Ponad 1200 trzeba dać.

robin102
16-03-2011, 20:04
Canon Canon był by dobry bo lampę systemową można by użyć, tylko czemu on taki drogi :(
RAW zapisuje ?

Zolty
16-03-2011, 20:28
Zapisuje.

ropusz
16-03-2011, 20:32
Pewnie taki drogi bo Ken Rockwell go poleca. Ogólnie porównywalny z LX-5, EX-1 czy XZ-1. Różnice raczej drobne. Można ustawiać parametry kręcąc kółkiem naokoło obiektywu. Canonom trzeba oddać, że mają zupełnie niezłe zdjęcia w trybie Auto, co jest istotne jeśli dajemy do ręki aparat osobie nie specjalnie się znającej na zmianie parametrów ekspozycji.

Zolty
16-03-2011, 21:00
Tylko ergonomia slaba - mala "kostka" niewygodna w trzymaniu tylko prawa reka, a po lewej wysuwajaca sie lampa skutecznie przeszkadza w trzymaniu palca na gorze aparatu. Poza tym OK - jesli nie przeszkadza mala bateria.

koniecpolska
17-03-2011, 13:16
Canon Canon był by dobry bo lampę systemową można by użyć ... chyba na konopnym sznurku.

Antonioo
17-03-2011, 17:11
W najnowszym numerze Digital Foto video jest porównanie zaawansowanych kompaktów.
poniżej link do pełnego rozmiaru zdjęcia. Test nie był przeprowadzony jednocześnie na wszystkich modelach....to tylko zbiór i takie ogólne podsumowanie....
Więc niektóre informację są trochę nieaktualne, gdyż do niektórych modeli wyszły aktualizację oprogramowania.

Jest też spory artykuł na temat olka zx-1....i dołączone zdjęcia na płytce...więc polecam lekturę....

może się komuś to przyda... ;)

http://img852.imageshack.us/i/dsc02512177x2000.jpg/
link do pełnego rozmiaru...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img864.imageshack.us/img864/1940/dsc01251522x480.jpg)

ropusz
17-03-2011, 18:27
Ja zdecydowałem, że coś do kieszeni to powinno być za około 1000 zł. W tej chwili rozważam Sony NEX-3 z 16 f/2.8 albo Samsung EX1. Ale chyba jednak wybiorę NEX-a bo poza lepszą jakością zdjęć jest też lepsza jakość filmów. W przyszłości się dokupi jakiś portretowy obiektyw i będzie cud-miód.

filak
02-06-2011, 15:05
a mial ktos stycznosc z canon ixus 300 lub 310? Ciekawy jestem jak wypada w kontekscie s95

FX1900
02-06-2011, 15:22
W najnowszym numerze Digital Foto video jest porównanie zaawansowanych kompaktów.
poniżej link do pełnego rozmiaru zdjęcia. Test nie był przeprowadzony jednocześnie na wszystkich modelach....to tylko zbiór i takie ogólne podsumowanie....
Więc niektóre informację są trochę nieaktualne, gdyż do niektórych modeli wyszły aktualizację oprogramowania.

Jest też spory artykuł na temat olka zx-1....i dołączone zdjęcia na płytce...więc polecam lekturę....

może się komuś to przyda... ;)

http://img852.imageshack.us/i/dsc02512177x2000.jpg/
link do pełnego rozmiaru...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img864.imageshack.us/img864/1940/dsc01251522x480.jpg)

Jak widzę takie pseudo testy to się tylko śmiać chce, że niby S95 ma jakość zdjęć jak EX1 i XZ1 a P7000 lepszą :D

koniecpolska
06-06-2011, 10:24
W przyszłości się dokupi jakiś portretowy obiektyw i będzie cud-miód.Nie zapomnij również o dokupieniu worka akumulatorów ... :wink:

tomek s
06-06-2011, 11:24
Jak widzę takie pseudo testy to się tylko śmiać chce, że niby S95 ma jakość zdjęć jak EX1 i XZ1 a P7000 lepszą :D

No i podobno S95 ma ruchomy LCD, filmy tylko VGA ?? możliwość podłączenia systemowej lampy :roll:
Tak jakby ktoś w ogóle nie przeczytał specyfikacji, albo pomylił z innym aparatem.
Sam właśnie zastanawiam się nad takim małym kompakcikiem i skłaniam się ku XZ-1 lub S95. XZ-1 bo mogę go mieć nowego za 1275zł, a S95 bo jest malutki i chyba lepsze filmy kręci co akurat może się przydać przy małym dzieciaku ;) Aparat głównie będzie obsługiwała, żona więc powinien mieć dobry tryb auto, a ten w Canonie jest chyba niezły.
pozdr

igorrro
05-09-2011, 11:17
a co powiecie na temat tego modelu:
Panasonic Lumix DMC-FZ150

http://www.optyczne.pl/index.html?aparat=all&producent=64&aparat=1419&pix=0&zoom=0&typ=dowolny&sort=