Zobacz pełną wersję : N 24-70 problemy z ostrością
Marcin_w
07-03-2011, 18:23
Witam,
Posiadam Nikkora 24-70 f 2.8 podpiętego do D700. Fotografuję głównie portrety, wykorzystuję do tego też Tokinę 100mm f2.8 macro i uwielbiam ten obiektyw - trafia zawsze tam gdzie chce, "wycina żyletki", jestem z niego 100% zadowolony. Z 24-70 mam problem. Trudno go jednoznacznie porównać z Tokiną, bo to inna ogniskowa. Ale wrażenia z ogladania zdjęć są... dziwne. Wydaje mi się, że 24-70 nie ostrzy tak, jakby mógł. Czasami mam wrażenie, że ostrość znajduje się w zupełnie innym miejscu, niż punkt AF. Na początku myślałem, że jest to kwestia przypadku, ale problem się powtarza. Męczy mnie to na tyle, że próbowałem szukać w sieci jakiś konkretnych testów ostrości, próbowałem robić zdjęcia testowe i tam niby wszystko dobrze. Ale przecież to nie o to chodzi. Po tylu bardzo pozytywnych opiniach, które przeczytałem nt. tego szkła (ponoć ostrzy lepiej niż całkiem sporo niezłych stałek) irytują mnie rezultaty, jakie otrzymuję "w polu". Tym bardziej porównując ze wspomnianą wyżej Tokiną... Obiektyw niezależnego producenta, za ułamek ceny 24-70, a efekty fotograficzne bardziej zadowalające.
Nie robiłem nigdy testów BF/FF, zdjęć dekielków itp, ale chyba będę musiał.
Stąd pytania:
1) Jak w domowych warunkach jednoznacznie stwierdzić, czy obiektyw ostrzy tak jak powinien? Z chęcią przedstawię wyniki takiego testu na forum i poddam waszej ocenie.
2) D700 ma wbudowaną funkcję dostrajania ostrości. Czy jest instrukcja jak dokładnie ją ustawić pod konkretny obiektyw?
Przykład tego, co starałem się opisać: AF punktowy ustawiony na twarz, a mam wrażenie, że bluzka modelki jest ostrzejsza. JPG na 100%, wywołany z RAW-a za pomocą Adobe Lightroom, bez żadnych korekt.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img703.imageshack.us/i/dsc0331p.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Będę wdzięczny za pomoc,
Pozdrawiam, Marcin
milczek77
07-03-2011, 21:27
ad 1. z forum:
http://www.focustestchart.com/chart.html
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=55208&page=2
Generalnie jest tego na forum duż wpisz w szukanie test BF/FF
ad2. Tak d700 ma precyzyjną regulację AF str 347 instrukcji
Drukujesz kartę do testów BF/FF i robisz trzy foty ustawiając mikroregulacje Af w body na -15, 0 , +15. Oceniasz efekt i idziesz z regulacją Af w górę lub w dół. Mam dokładnie ten zestaw D700 + 24-70 - mój egzemplarz nie wymagał regulacji ale np 50 1.4 Afs pracuje na -12 . Warto się przyłożyć do testu bo szkiełko jest naprawdę kozackie:)
Marcin_w
07-03-2011, 22:16
Dziękuję za pomoc, zabieram się za ustawianie :)
milczek77
07-03-2011, 22:18
Dokładnie jak poprzednik na pisał , mikroregulacje masz od -20 do +20, , zdjęcia rób pod kątem 45 stopni do wydrukowanej karty no i oczywiście aparat na statywie, choć dziwne, że 24-70 ma takie problemy, mój trafia w punkt, ale u mnie z kolei 135/2 DC potrzebuje +18.
Marcin_w
08-03-2011, 17:35
Witam ponownie,
Porobiłem trochę zdjęć tej karty testowej i wydaje mi się, że coś jest mocno nie tak.
Na początek zdjęcie z 24-70@50mm, f2,8, AF Fine Tune na 0:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img812.imageshack.us/i/dsc177124700.jpg/)
http://img812.imageshack.us/img812/5909/dsc177124700.jpg
Później kolejno ustawienia na -15 i +15:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img806.imageshack.us/i/dsc1770247015.jpg/)
http://img806.imageshack.us/img806/710/dsc1770247015.jpg
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img853.imageshack.us/i/dsc1772247015.jpg/)
http://img853.imageshack.us/img853/7681/dsc1772247015.jpg
Wyszło mi z tego, że na + jest lepiej, ale +15 to trochę za dużo. Ustawiłem na +10 i było w miarę OK (ale na kolana mnie nie rzuca ten mój "kozacki obiektyw"):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img38.imageshack.us/i/dsc1774247010.jpg/)
http://img38.imageshack.us/img38/2508/dsc1774247010.jpg
A później zmieniłem ogniskową na 70mm, zachowując ustawienia AF Fine Tune:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img339.imageshack.us/i/dsc177524701070mm.jpg/)
http://img339.imageshack.us/img339/4082/dsc177524701070mm.jpg
Mydło.
Dla porównania moja ulubiona Tokina 100mm f2,8 Macro, bez ustawień AF Fine Tune:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img593.imageshack.us/i/tokina100mmmacro.jpg/)
http://img593.imageshack.us/img593/5753/tokina100mmmacro.jpg
Czy ktoś może na podstawie tych fotek powiedzieć coś więcej?
Pozdrawiam, Marcin
Gdybyś jeszcze zrozumiał, na czym taki test polega.
Popatrz na te fotki. Nie widzisz, że to wszystko jest skręcone? Że to, co po lewej stronie nie pasuje do tego, co jest po prawej? Jak chcesz tu coś oceniać? Słyszałeś o czym takim, jak głębia ostrości? Jak chcesz prównywać obiektywy, jeśli warunki dla każdego z nich są inne?
Marcin_w
08-03-2011, 19:06
Jak pisałem w pierwszym poście, nie jestem sprzętowym maniakiem i nie bawię się w różnego rodzaju testowania czegokolwiek, a do tego testu zmusiło mnie coś, co zaobserwowałem na zdjęciach "w polu", a nie na zdjęciach przysłowiowych dekielków. Dlatego też poprosiłem o pomoc tutaj. Po drugie, to jest test wykonywany w warunkach domowych, a nie laboratoryjnych, trudno więc o idealne ustawienie. Do wszystkich powyższych zdjęć aparat był zamocowany na wypoziomowanym statywie, pod kątem 45 stopni, wyzwalany zdalnie. Plansza testowa rozłożona płasko na stole, przyciśnięta metalowymi linijkami, aby upewnić się, że leży płasko i się nie przesuwa. Po trzecie i najważniejsze: wszystkie powyższe zdjęcia były wykonywane przy takich samych ustawieniach, jedno po drugim, także nawet jeśli są lekko skręcone, to dotyczy to wszystkich, czyli były zachowane takie same warunki dla wszystkich zdjęć. Po czwarte: jeśli mogę coś poprawić i zrobić te fotki jeszcze raz, to chętnie to zrobię, tylko proszę mi powiedzieć, na co przede wszystkim powinienem zwrócić uwagę i jak wykonać ten test poprawnie. I skoro testowany obiektyw to zoom, to przy jakiej ogniskowej powinienem fotografować planszę?
Pozdrawiam, Marcin
Ja widziałem gdzieś na youtube taki pomysł na zrobienie tego testu: wybierz jedną ogniskową na początek (jakiej głównie używasz?), ustaw obiektyw i aparat na statywie tak jak zrobiłeś itd. i celując za każdym razem autofocusem tam gdzie trzeba (przed użyciem AF przeostrz na zupełnie inną odległość) zrób po kolei wszystkie możliwe kombinacje af-tune, czyli od -20 do +20. Wrzuć sobie te zdjęcia w komputer, nadaj im nazwy najlepiej odpowiadające ustawieniom af-tune i przełączając na ekranie wyłap to zdjęcie, na którym AF trafił idealnie - i masz odpowiedź. To chyba najpewniejsza i najefektywniejsza metoda. Sam niebawem zamierzam jej użyć do gruntownego przetestowania mojej szklarni przed sezonem.
Co do zooma - ja bym testował "główne" ogniskowe, czyli 24, 35, 50, 70.
http://www.youtube.com/watch?v=PYeqYycLGAE
Marcin_w
11-03-2011, 12:42
Dzięki za wskazówki. Zrobiłem wczoraj test ponownie, najdokładniej jak potrafiłem. Plansza testowa przyklejona do ławy, aparat na statywie, wypoziomowany, pod kątem 45 stopni. Seria zdjęć dla ogniskowej 70mm@f2,8 na początek, z ustawieniami AF Fine Tune w zakresie od -20 do +20, czyli w sumie 41 fotek. Obiektyw przed każdym zdjęciem przestawiony na inną odległość ostrzenia. Przejrzałem i niestety wszystkie nieostre. Sam punkt centralny (FOCUS HERE) jeszcze jako tako, ale im dalej na lewo lub prawo od środka, tym gorzej. Nie widać na skali, żeby ostrość była ustawiona poniżej, lub powyżej centralnej linii, wszystko jest rozmazane. Zdjęć dla innych ogniskowych nie robiłem, bo jaki to ma sens, skoro na 70mm wszystko nieostre.
Pozostaje chyba tylko serwis... :(
Dziękuję za pomoc, pozdrawiam,
Marcin
Ten obiektyw ma cos takiego jak "field curvature" (krzywizne pola) - ostrosc nie jest w jednej plaszczyznie. Tzn robiac zdjecie sciany aparatem ustawionym idealnie prostopadle do niej srodek bedzie ostry a brzegi juz nie - szczegolnie przy 70mm i f=2.8 gdzie glebia ostrosci jest dosyc mala. To tak w skrocie - moze to jest przyczyna.
Po drugie punkt na ktory ustawiales ostrosc byl pod katem 45 stopni do osi obiektywu - a idealnie powinien byc ustawiony prostopadle do osi (zobacz na Optyczne.pl jak testuja AF obiektywow).
Generalnie proponuje wyjsc i porobic troche zdjec - takich w naturze a nie testowych, w razie czego przymknij do f 4 ;) - jesli bedzie bardzo zle to serwis, a jak nie to wyostrzanie w obrobce.
Powodzenia.
Marcin_w
11-03-2011, 20:10
Witam,
Faktycznie zaobserwowałem to zjawisko (krzywizny) u siebie na fotkach testowych. A problem ostrości i wynikające z tego pytania na forum i testowanie obiektywu wzięły się właśnie z obserwacji zdjęć z natury, nie testowych. Żałuję teraz, że nie zrobiłem testów zaraz po zakupie, sprzęt jest już po gwarancji. Koresponduję właśnie z serwisem Nikon Polska, poprosili o wysłanie rawów, czekam więc na odpowiedź. Napiszę, jak się dowiem czegoś nowego.
Pozdrawiam, Marcin
No to pozostaje zyczyc powodzenia - w razie czego zamien na 28-70/2.8 bez krzywizny + 14-24/2.8 dla brakujacego szerszego spojrzenia ;)
Hehe, a ja po przetestowaniu mojej szklarni odkryłem, że na jednym body muszę dać aż +20 dla 135/2 DC :-D (na innych trafia w punkt).
milczek77
15-03-2011, 08:36
To racja to często jest kwestia body :-) ja kupiłem 135 od forumowicza u niego trzeba było korekcje ustawiać różna do oświetlenia, a u mnie +15 i jest zawsze ok :-) super szkiełko generalnie :-)
Ja ostatnio ze swoim 24-70 stwierdziłem, że chyba coś z nim nie tak. Na obu korpusach spisuje się marnie. Częsty BF, a czasem w ogóle nie wiem gdzie ta ostrość. Z bliska jest ok, bateryjki w porządku, ale jak robię zdjęcia ludziom nieco oddalonym (czasem 2-3 metry) to już straszne masło, mydło i nieostrość. Teoretycznie potwierdza wyostrzenie, ale potem zdjęcie nijak nie jest ostre. Ktoś miał taki problem z nim?
wasilewk
19-03-2011, 16:05
Ja ostatnio ...
Czy przedtem nie było tego ?
Może nim gdzieś stuknąłeś, choćby lekko ?
stuknąć stuknąłem, dwa razy nawet, ale było to niemal rok temu i to mu nie zaszkodziło - aż się zdziwiłem. A ta kaszka pojawia się od miesiąca. W tym czasie nie miał żadnych urazów. Podróżuje zawsze w firmowym pokrowcu ze styropianem.
wasilewk
19-03-2011, 16:21
Ja wszystko rozumiem, tylko... ...to szkło jest tak delikatne, że aż strach !
Możesz nim normalnie pracować dzień i noc - i nic. Natomiast lekkie nawet uderzenie zawsze kiedyś się objawi. Dokładnie to trudno określić: czy układ soczewek jest za słabo sklejony, czy inne 'ślimacznice' się krzywią. Natomiast wiadomo, że wymiana całego układu optycznego - pomaga.
Wg mnie albo cichaczem albo legalnie pojawi się nowsza, odporniejsza wersja tego szkła. Przecież 28-70 (http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/afs2870.jpg) Nikon zrobił dobrze !
Pzdr.
Aha, dzięki za info. Czyli czekają mnie przeprawy z serwisem i grube miliony z ich wyceny. No nic, w poniedziałek zaniosę to zobaczę co tam orzekną.
wasilewk
19-03-2011, 17:01
Aha, dzięki za info. Czyli czekają mnie przeprawy z serwisem i grube miliony z ich wyceny. No nic, w poniedziałek zaniosę to zobaczę co tam orzekną.
No właśnie: serwis idzie na łatwiznę i wymienia gotowy cały układ optyczny, sklejony przez małe żółte rączki. Procedura jest oficjalna i zalecana przez producenta. Niektóre układy soczewek są razem z prowadnicami - stąd nie trzeba dokonywać korekcji układu optycznego, a tylko go sprawdzić. Niestety za wszystko płaci klient.
Pzdr.
Jak będą chcieli 4000 to wyślę do Londynu, bo tam czasem wychodzi taniej, jeśli nie muszą tego bloku wymienić. No nic. Się zobaczy. Dzięki za odzew.
Marcin_w
21-03-2011, 13:22
Witam,
Mały update mojego problemu:
Po korespondencji z serwisem Nikon Polska, wysyłaniu RAW-ów z testowymi zdjęciami serwis stwierdził, że na podstawie przesłanych zdjęć nie są w stanie zauważyć usterki, ale że moje zapytanie zapewne nie było bezpodstawne, zalecają wysłanie obiektywu z aparatem do Warszawy, do przetestowania. W tym samym czasie korespondowałem z chwalonym tutaj bardzo Fixation w Londynie i na podstawie tych samych zdjęć stwierdzili, że w/g nich spada ostrość na brzegach kadru od 50mm w górę (co widać na zdjęciach jak na dłoni). Poprosili o przesłanie dodatkowych zdjęć, jeśli jest to faktycznie opisywany problem, wówczas czeka mnie wymiana całego układu zmiany ogniskowych (zoom unit) w cenie - bagatela - 600 funtów. Nie wiem, co mam zrobić: czy wysyłać do serwisu w Polsce, żeby przetestowali dokładnie, czy słać do Fixation...
Pozdrawiam, Marcin
Wlaśnie wysłałem D700 i 24-70 do serwisu na kalibrację - notoryczny front-focus i sporadyczny brak ostrości w całym kadrze. AF fine tuning ustawiony na +6 pomagał w przypadku FF, choć na różnych ogniskowych i różnych odległościach optymalna poprawka zmieniała się od +3 do +8. Obietyw zrobił może 300 zdjęć, kupiony nowy w lutym - nie uderzony (przeze mnie, chyba że w sklepie).
Zobaczymy jak Dusseldorf sobie poradzi.
A przy okazji - to szkło ma tak straszne aberracje czy to tylko mój dodawał piękny purpurowy zafarb na jasnych obiektach przed płaszczyzną ostrości?
Wątek zamarł a problem ciekawy.
Może Panowie napiszą jaki był finał (mam nadzieje, że pozytywny)?
Sorry, zapomnialem podsumowac - sprzet wrocil z Niemiec po 6 dniach z adnotacja ze wyregulowano szklo (bez wzmianki o puszce). Naprawa/regulacja bezplatna ino koszt przesylki do pokrycia. Kontakt z serwisem rewelacyjny - przed, w trakcie i po naprawie.
Niestety nie mialem okazji dobrze obiektywu sprawdzic w roznych warunkach, bo wrocil na dzien przed moim wyjazdem w dzicz.
Na pierwszy rzut oka jest OK - na pewno bardziej ostre od tego co bylo przed serwisowaniem. Po 12 maja bede w domu jeszcze je potestuje - ciekawy jestem czy bedzie bardziej ostre niz moje dawne 50/1.8 - przed serwisem nie bylo.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.