Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : d90 i czasy dluzsze niz 30sek



07-03-2011, 17:41
mam takie szybkie pytanie, jak radzicie sobie z faktem że czas naswietlania powyzej 30sek to tylko tryb bulb?
chcialbym pobawic sie w zdjecia nocne i pooswietlac sobie budynki z czasami 5 minut ale to nie wykonalne, bo albo bede stal przy aparacie i trzymal spust migawki albo blyskal lamkami...

Kundzior
07-03-2011, 17:43
Jak to trzymał Spust??? Pilot lub wężyk, nic nie trzymasz, a czas liczysz na zegarku. (masz opisane to w instrukcji)

Jachuu
07-03-2011, 17:48
tak, tylko bulb, ale z pilotek klikniesz raz, po czym polecisz pooświetlać, wrócisz, klikniesz drugi raz i zamkniesz migawkę. Możesz też użyć wężyk spustowy, wciśniesz i zablokujesz w nim przycisk i polecisz oświetlać. Z wężykiem fociłem za pomocą D80 a teraz pilota mam do D7000 :)

EDIT jak wyżej :D

Kundzior
07-03-2011, 17:54
bez węża lub pilota bulb o ile pamiętam działa tak że trzymasz otwarta migawka, puszczasz się zamyka, z pilotem i wężem raz otwierasz 2 zamykasz.

07-03-2011, 17:56
no wlasnie w tym problem ze nie mam ani wezyka ani pilota bo nigdy mi nie byly takie urzadzenia potrzebne;/

evilseed
07-03-2011, 17:58
No to skoro już są potrzebne to trzeba zmienić status na "posiadam" ;) Dobrze spisuje się zamiennik oryginalnego nikonowego pilota, wydatek rzędu 30 - 40 zł

07-03-2011, 18:00
w ciagu trzech godzin nie jestem w stanie zmienic statusu :)

kurcze, liczłem ze jednak moze jest jakas inna droga...

devgru
07-03-2011, 23:54
Kto Cię tak bezczelnie okłamał, że to tanie hobby?:P

Tommii
08-03-2011, 12:06
w ciagu trzech godzin nie jestem w stanie zmienic statusu :)

kurcze, liczłem ze jednak moze jest jakas inna droga...

Nie mam tera puszki przy sobie więc nie mogę sprawdzić, ale spróbuj takiej konfiguracji. Czas BULB i samowyzwalacz. Jak to się sprawdzi? Nie wiem czy w ogóle samowyzwalacz da radę otworzyć migawkę na czasie BULB, a jeśli tak to kiedy ją zamknie.

AlleG
08-03-2011, 12:29
bawisz sie lampami, to moze kup sobie odrazu wyzwalacze radiowe do lamp z opcja pilota, takie cos jak Pixele Pawn (lub ich nastepca, wyleciało mi z głowy). działa lepiej niz poprawnie. i masz odrazu w pełni funkcjonalny pilot zawsze przy sobie :)

08-03-2011, 12:39
no mam taki wyzwalacz, ale co mi po tym jak ja bym chcial przemeiszczac tą lampke :)

AlleG
08-03-2011, 12:57
no mam taki wyzwalacz, ale co mi po tym jak ja bym chcial przemeiszczac tą lampke :)

to teraz z pudełka wyjmujesz kabelek do podłaczenia z aparatem, odbiornik montujesz na sankach aparatu, kabelek wtykasz w miejsce pilota, a nadajnik bierzesz do łapki. klikasz małym guziczkiem na górze nadajnika tak zeby wejsc w tryb bulb (1 klikniecie otwiera 2 klikniecie zamyka) ustawiasz aparat w tryb B i... voila! nacisniecie do połowy przycisku na nadajniku łapie ostrosc, nacisniecie do konca otwiera migawke, a nacisniecie po raz 2 zamyka migawke!

Kłania się instrukcja obsługi, albo jednak nie masz takich wyzwalaczy :(

o, tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotozakupy.pl/img/produkt/11731/750x500,Pixel-Pawn-Nikon-3.jpg)

08-03-2011, 16:22
racja, takich nie, nie sprawdzilem modelu ...

pastwisko
08-03-2011, 17:11
no wlasnie w tym problem ze nie mam ani wezyka ani pilota bo nigdy mi nie byly takie urzadzenia potrzebne;/

No to już są.

Masz tu wersję low bugdet. Oczywiscie na szybko z tego co było na biurku, ale idea ta sama.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/img97/515/08032011774.jpg)

Seeker
08-03-2011, 18:18
Mozna jeszcze uzyc niektorych pilotow uniwersalnych od TV. Najlepiej modeli mocno okrojonych z funkcji, bo sa najmniejsze.
Dobralem sobie taki 11.5 X 4cm. Dobrze sie miesci w kieszeni, a migawke wyzwala przyciskiem ON/OFF.
Koszt rzedu kilkunastu zl, dostepnosc w marketach.
Dobralem kod do swojego D80 i rownie dobrze obsluguje kolegi D5000.
Z D90 powinno byc podobnie.

Takze uzywam do nocnych ujec i sprawdza sie bardzo dobrze. Czas ekspozycji
przy pewnej wprawie dosc latwo dobiera sie "na oko", nawet zegarek bywa zbedny.

Przyklad (http://www.iv.pl/images/68382667671780752764.jpg)

08-03-2011, 20:12
metoda na MacGyver'a chyba bedzie najlepsza :)
dzieki!

error95
09-03-2011, 00:40
pilot zamiennik ok. 20 zł na allegro

http://allegro.pl/listing.php/search?category=19983&sg=0&string=ml-l3

pastwisko
09-03-2011, 16:23
metoda na MacGyver'a chyba bedzie najlepsza :)
dzieki!

Acha, jak bedziesz robił zdjecie, to zaczynaj i koncz naswietlanie dekielkiem od obiektywu - to płynniejsza i bezpieczniejsza metoda niz walczenie z zakładaniem zdejmowaniem tego patentu w momencie gdy trzeba zacząć naswietlać lub konczyć.