PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzenie matrycy?



stacjonarny
06-03-2011, 14:46
Dzień dobry
Posiadam nikona d3000 i od niedawna na wizjerze widać plamy podobne do brudu na matrycy, która bądź co bądź jest trochę zabrudzona. Kiedy robię zdjęcia na f22 to widać drobne kropki, jednak tych większych plam nie widać. Czy to może być rysa na matrycy? W razie potrzeby załączę zdjęcie.

demas
06-03-2011, 14:53
to raczej nie rysa ciężko jest ją zarysować, pokaz zdjecia, na ogół długie czasy lub przysłona f22 pokazują w jakim stanie higieny jest matryca ;- ))

reggy
06-03-2011, 15:01
W wizjerze nie widać brudu na matrycy - jedynie brud na matówce, na lustrze i w obiektywie (szczególnie na ostatniej soczewce). Jeżeli brud widać na zdjęciach, to wtedy brudna może być matryca albo obiektyw (ponownie ostatnia soczewka szczególnie). Zasyfonie lustro i matówka nie mają wpływu na zdjęcia, poza tym, że brudne lustro może obniżać sprawność AF, a poniszczona matówka sprawność pomiaru światła.

stacjonarny
06-03-2011, 15:08
http://img705.imageshack.us/i/dsc0197bg.jpg/ - zrobione ob. otworkowym własnej roboty
http://img59.imageshack.us/i/dsc0205kh.jpg/

demas
06-03-2011, 18:16
wg. mnie to BRUD

dadado
06-03-2011, 19:21
Ja po wakacjach zauważyłem coś takiego(jak na pierwszym w lewym górnym rogu) u siebie w D80. W centrum kadru pełno takich plamek. Wysłałem do serwisu Nikona i powiedzieli, że to nie brud tylko wżery na filtrze i zaproponowali naprawę za ponad 1000 zł. Podziękowałem i żyję z tymi plamkami. U mnie pojawia się od f/16 jak dobrze pamiętam. Jak dzwoniłem do serwisu to powiedzieli mi że mogo to powstać od nieumiejętnego czyszczenia (matrycę czyściłem tylko raz i to właśnie u nich).Mam nadzieję, że u ciebie to nie to samo.

costi
06-03-2011, 19:25
Mi to na klasyczny kurz wygląda.

amirez
06-03-2011, 23:03
Grucha /tylko bez talku i ostrożnie/ i powinno być po kłopocie.