PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa na sesje zdjeciowa



dejagore
20-01-2007, 12:08
Witam!!
Pilnie poszukje wzoru umowy-zlecenia sesji zdjeciowej dla modelki, charakter sesji ma byc pozowanie za zdjecia. Prosze o pomoc.

Mr.Pietrek
21-01-2007, 21:50
Witam!!
Pilnie poszukje wzoru umowy-zlecenia sesji zdjeciowej dla modelki, charakter sesji ma byc pozowanie za zdjecia. Prosze o pomoc.
Jako punkt wyjścia do konsultacji z prawnikiem
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/01/icon_smile-1.gif
źródło (http://canon-board.info/images/smilies/icon_smile.gif) potraktuj: http://lookgaleria.pl/pliki/Oswiadczenie_MR.pdf

sailor
22-01-2007, 01:38
Witam!!
Pilnie poszukje wzoru umowy-zlecenia sesji zdjeciowej dla modelki, charakter sesji ma byc pozowanie za zdjecia. Prosze o pomoc.

opcja szukaj twoim przyjacielem.
poza tym jak to ma byc sesja za pozowanie to wystarczy umowa o schemacie:
umowa miedzy (fotogaf) a (modelka)
zawarta miejsce data
przedniotem umowy jest wykoannie sesji zdjeciowej
obie strony uzgadniaja ze nie pobieraja oplaty za pozowanie/wykoannie zdjec
modelka deklaruje ze dotrze na miejsce
fotograf deklaruej ze dostarczy zdjecia w temrinie (termin) od zakonczenia sesji.
obie storny moja prawo do niekomercyjnego wykorzystania zdjec w celach promocji wlasnego wizerunku
komercyjne wykorzystanie fotografii wymaga zgody drugiej strony i podpisania oddzielnej umowy

ubierz to sobie ladnie w slowa.

fotograf62
22-01-2007, 09:40
Witajcie, to i ja dorzucę swoje trzy grosze:
Polecam książkę Wojciecha Orżewskiego pt. fotograf, fotografia, prawo
wydawnictwo Inicjał z Warszawy
Wolumin można kupić w allegro cena rożnie, ja dałem 35zł.
Zawiera dużo ciekawych porad, a także wiele wzorow umów dla fotografów itp.
Pozdrawiam

sailor
22-01-2007, 11:10
Zawiera dużo ciekawych porad, a także wiele wzorow umów dla fotografów itp.


niestety podobno zawiera tez duzo bledow merytorycznych i nie uwzglednia (z powodow oczywistych) zmian po jej napisaniu.

dejagore
22-01-2007, 16:22
Super!! Dziekuje za pomoc i pozdrawiam :)

Andy_O
22-01-2007, 17:00
Jesli sprawa dotyczy "pozowania za zdjecia" to właściwie jedynym jej wydźwiękiem jest konieczność dostarczenia zdjęć przez fotografa w danym terminie.
- umowa nie spowoduje, ze modelka na pewno stawi się na sesji, bo.. zwykle umowę podpisuje sie na sesji.
- zgodnie z prawem RP modelka dysponuje wizerunkiem a fotograf swoim dziełem. To jest swego rodzaju "zakleszczenie", obie strony muszą sie zgodzić na takie czy inne użycie zdjęć. Ale do tego nie potrzeba podpisywać oddzielnej umowy.
- jeśli w umowie nie odnosicie sie do konkretnych zdjęć (np. załączając ich miniaturki) to modelka może rozsyłać po agencjach zdjęcia, które fotografowi nie podobają się, ale "prosiła, więc dał jedno więcej". Fotograf za to może umieścić na stronei www zdjęcie na którym modelka źle wygląda. Miniaturek do umów nikt nie dołącza, więc po co to wszystko?

Wg mnie, przy "pozowaniu za zdjęcia":
- jeśli sesja jest udana, to modelka i fotograf z przyjemnością pokażą zdjęcia w swoich portfolio na podstawie umowy ustnej. Oczywiście, teoretycznie może sie zdarzyc, że modelce się "odmieni" i poprosi o wycofanie zdjęcia. W praktyce nie przydarzyło mi się to, ale wycofałbym zdjęcie.. i więcej z nią nie współpracował.
- jeśli jesteście wobec siebie fair, to resztę chroni prawo RP i nie potrzeba umów.
- jeśli modelka okazuje się nie fair, to należy ją wycofać sieze współpracy i jak najszybciej zapomnieć, przy okazji informując innych fotografów, zeby uważali na tą osóbkę.
- zakładam, że my, fotografowie jesteśmy fair.

Jeśli modelka nalega, że musi mieć umowę, to mówię Jej: bez umowy mozesz w każdej chwili wycofać zgodę na publikację tego czy innego zdjęcia. Zawsze. Z umową - zgadzasz się na publikację zdjęć i tracisz nad nimi kontrolę.

matka997
22-01-2007, 17:19
Z umową - zgadzasz się na publikację zdjęć i tracisz nad nimi kontrolę.

Nie. Przynajmniej teoretycznie w prasie jest tak, że pomimo podpisanej zgody na publikację wizerunku można to nawet w ostatniej chwili zmienić. Na szczęscie mało kto o tym wie i zna terminy zsylania do druku.
Trzeba tez pamiętac ze umowa chroni takze fotografa. Jesli modelka okaze sie wredna, moze wyjechac z argumentem, że pozowala wylącznie treningowo, a publikacja spowodoala szkody.
papier to papier.
Dobrze aby więc umowa zawierała wyraznie korzysci i wkład obu stron, wtedy przy byle głupim wycofaniu się z umowy przez modelkę sami mamy argument straty (studio, czas, materialy).
Umowa chyba powinna tez zawierać czas wypowiedzenia umowy.
Co nie zmienia faktu że z ludzmi z ktorymi sie wspolpracuje najlepiej zyc w zgodzie, a z tymi z ktorymi sie w zgodzie nie zyje nie wspolpracowac.

cygan
11-03-2008, 11:12
Żeby nie tworzyć nowego tematu postanowiłem napisać tu, mam pytanie odnośnie sesji komercyjnej z modelką, poszukuję wzoru umowy do takiej sesji. Sytuacja jest dziwna o tyle że zleceniodawcą nie jest pojedynczy fotograf a klub fotograficzny, który chce zorganizować warsztaty foto. Nie wiem w jakiej formie ma być ta umowa czy jako zwykła umowa zlecenie czy też coś na wzór umowy zdjęcia za pozowanie, będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Jacek_Z
12-03-2008, 02:58
albo klub podpisze z nią umowę - np o dzieło i ona da zgodę na wykorzystanie wizerunku (w zamian za zdjęcia lub za wynagrodzenie, ta opcja jest wygodniejsza jesli ona dostanie kasę), albo będzie podpisywana umowa między modelką a każdym fotografem - wygodniejsze gdy nie ma kasy.

Zresztą by fotografowie mogli wykorzystywac zdjęcia z opcji 1, to musieliby oni też podpisywać (każdy z nich) umowę z klubem, a klub oświadczyć, że ma umowę z modelką.

cygan
12-03-2008, 09:56
dzięki Jacek, sesja za pieniądze oczywiście bo to warsztaty mają być a mało która modelka zgodzi się pozować dużej grupie fotografów za friko:)

Pozdrawiam