PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr



Emilnikon
05-03-2011, 00:50
Chciał bym się dowiedzieć jakie filtry są dobre i jakie:). Ja posiadam nikkora 108-105 vr i chciał bym do niego filtr do krajobrazów, lub cos w tym stylu:). Proszę o pomoc:)

Ebeb
05-03-2011, 01:38
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_%28fotografia%29
Poczytaj najpierw to. Później zdecyduj się jakiego typu chcesz filtr, jakie efekty chcesz osiągnąć i tak dalej; później poproś o pomoc w wyborze konkretnego, inaczej nie dostaniesz raczej odpowiedzi...

Emilnikon
05-03-2011, 01:46
Jak tak czytam, to do fotografowania krajobrazów najbardziej pasuje polaryzacyjny:)

markB
05-03-2011, 02:23
Bo taka jest prawda. Ewentualnie + połówkowy szary i cały szary.

marcinez
05-03-2011, 10:11
W sieci znajdziesz testy filtrów, poczytaj i będziesz wiedział co kupić :)

Emilnikon
05-03-2011, 12:58
Lenia mam, ale poszukam czegoś ;), myślałem, że coś doradzicie :D

adolfik9501
05-03-2011, 14:16
Najsampierw zajrzyj do odpowiedniego działu: http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=75 i poszperaj za polarem i szarą połówką.

wasilewk
05-03-2011, 14:30
Chciał bym się dowiedzieć jakie filtry są dobre i jakie:). Ja posiadam nikkora 108-105 vr i chciał bym do niego filtr do krajobrazów, lub cos w tym stylu:). Proszę o pomoc:)

Moje zdanie jest niezmienne: każdy filtr w pewnym stopniu psuje to, co dostajemy z obiektywu. A nawet czasami dodaje winietę (http://www.wasilewb.neostrada.pl/DSC_2162.JPG). Dlatego ja stosuję filtry tylko wtedy, gdy już nie ma innej alternatywy i to tylko dobrej jakości. Na podanym linku filtr UV Nikona: nie dość, że winietuje (bo nie jest Slim), to jeszcze pogarsza jakość obrazu - choć kosztuje ok. 350 zł.

Czasami rzeczywiście połówka staje się niezbędna, lub szary, żeby otworzyć przysłonę. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć i z czym eksperymentujemy.

Pzdr.

pastwisko
05-03-2011, 15:50
Filtry stosuje się w konkretnym celu, a nie dlatego że sa i ze mozna je sobie przykręcić. Poczytaj co oferują filtry i wybierz ten który potrzebujesz. Bo używać tylko dlatego, że mozna to trochę jak przejadać się na bankiecie bo żarcie jest za darmo ;)

Emilnikon
06-03-2011, 16:46
http://allegro.pl/fotoit-marumi-gc-gray-67mm-warszawa-sklep-i1488856295.html
Czy taki filtr jest Warty kupna ? Tak wiem czytałem, ze lepiej kupic droższy, no ale na razie mnie nie stać :)

wasilewk
06-03-2011, 16:59
Nie, no. Nie jest zły, choć nie wiem, czy do N24-70 bym go stosował - chyba szkoda byłoby mi obrazka.

Pzdr.

costi
06-03-2011, 19:31
Jak kolega ma problem z funduszami na filtr, to raczej przykrecanie go do N24-70 mu nie grozi ;) Poza tym nie dajmy się zwariować - amator nie potrzebuje zaraz B+W i Heliopanów, jego potrzeby spokojnie zaspokoi dużo tańsza Hoya czy Marumi, bo zdjęcia ogląda i tak na monitorze albo drukuje w małym formacie.

wasilewk
06-03-2011, 19:37
Chodziło mi raczej o uświadomienie 'jak bardzo' ten filtr ingeruje w obraz - że na 24-70 to już będzie widać pogorszenie ale na 18-105 to może być jeszcze nie widać.

Emilnikon
06-03-2011, 20:15
Jak kolega ma problem z funduszami na filtr, to raczej przykrecanie go do N24-70 mu nie grozi ;) Poza tym nie dajmy się zwariować - amator nie potrzebuje zaraz B+W i Heliopanów, jego potrzeby spokojnie zaspokoi dużo tańsza Hoya czy Marumi, bo zdjęcia ogląda i tak na monitorze albo drukuje w małym formacie.

Dobrze napisane, amator nie potrzebuje od razu najlepszego filtra :), ja dopiero się uczę wszystkiego, jak będe na takim poziomie jak Wy, to będę myślał o czymś lepszym :)

markB
06-03-2011, 22:06
http://allegro.pl/fotoit-marumi-gc-gray-67mm-warszawa-sklep-i1488856295.html
Czy taki filtr jest Warty kupna ? Tak wiem czytałem, ze lepiej kupic droższy, no ale na razie mnie nie stać :)

Moim zdaniem nie powinieneś zaczynać od tego filtra. Połówkowe prostokątne są lepsze, bo możesz ustawić dowolnie przejście. Z tym filtrem będziesz miał je zawsze pośrodku. Ponadto wśród połówkowych prostokątnych masz większy wybór. Lepiej na początek kup polaryzacyjny - polar Marumi jest ok.

Emilnikon
06-03-2011, 22:44
Moim zdaniem nie powinieneś zaczynać od tego filtra. Połówkowe prostokątne są lepsze, bo możesz ustawić dowolnie przejście. Z tym filtrem będziesz miał je zawsze pośrodku. Ponadto wśród połówkowych prostokątnych masz większy wybór. Lepiej na początek kup polaryzacyjny - polar Marumi jest ok.

http://allegro.pl/marumi-filtr-polaryzacyjny-67mm-towar-z-japonii-i1469014132.html
Taki wystarczy:)?

markB
06-03-2011, 22:53
Filtr jest w miarę ok, chociaż lepiej kupić Marumi MC (Multicoated); będzie mniej problemów z odblaskami.

Emilnikon
07-03-2011, 12:04
http://allegro.pl/filtr-polaryzacyjny-slim-marumi-dhg-67mm-67-mm-mc-i1492036340.html
Masz na myśli taki ;)?

markB
07-03-2011, 12:31
Na przykład. Ten jest b. dobry.