PDA

Zobacz pełną wersję : Topca 330 ttl/topca 330 ctx + d90



hipcio_stg
28-02-2011, 22:02
Mam niebywały problem jak się okazało. Posiadając lampę topca 330 ctx i pracując z nią bez żadnych problemów zakupiłem podobną lampę na serwisie aukcyjnym - topca 330 ttl. Z opisu wynika, ze ta druga jest dedykowana pod pentaxa, minoltę i nikona z ttl-em. Po podłączeniu lampy do aparatu brak wyzwolenia migawki. Cały czas miga ramka od lampy błyskowej. Przy topce 330 ctx problem nie występuje i pstryka aż miło. Dlaczego tak się dzieje? Dodam, że w aparacie ustawiałem już lampę TTL i Manual i nic to nie zmienia. Ustawi ostrość, a w wizjerze tylko kropka potwierdzenia ostrości. Ręcznie mogę lampę wyzwolić bez problemu. W czym problem? Czyżby lampa była uszkodzona?

adolfik9501
28-02-2011, 22:49
Lampa w M i zaklej styki poza środkowym, bo czasem się właśnie takie cuda dzieją.

hipcio_stg
28-02-2011, 23:04
Metodą łopatologiczną szybko zauważyłem, że obie stopki różnią się ilością styków. CTX ma 4 piny, TTL 6 pinów. Przykładając lampę z boku do stopki zauważyłem, ze za bardzo ją wpycham. Jeżeli jest cofnięta o ok 1mm zaczęła współpracować. Przepraszam za banał i można zamknąć/usunąć.

adolfik9501
28-02-2011, 23:06
Metodą łopatologiczną szybko zauważyłem, że obie stopki różnią się ilością styków. CTX ma 4 piny, TTL 6 pinów. Przykładając lampę z boku do stopki zauważyłem, ze za bardzo ją wpycham. Jeżeli jest cofnięta o ok 1mm zaczęła współpracować. Przepraszam za banał i można zamknąć/usunąć.

Hmm, czyli co - centralny za daleko wchodził (co byłoby dziwne), czy dodatkowe coś broiły na stopce? ;)

hipcio_stg
01-03-2011, 08:36
Wydaje mi się, że ten wysunięty najdalej w stronę obiektywu wychodził za daleko. Przez to aparat wariował. Co mnie dziwi to ten ttl to tylko działa na zasadzie ustawienia w puszce. Jak ustawię na ttl to lampa też działa, bo nic więcej z niego nie ma :D Ale jako doświetlanie do domowego amatorskiego studia powinno wystarczyć.