PDA

Zobacz pełną wersję : [ Przyroda ] rozszalała burza w zimie



Erie
19-01-2007, 13:52
Drodzy Przyjaciele, to będzie chyba mój debiut z publikacją zdjęcia (nie licząc wygłupów z testami), więc bijcie mocno i skutecznie. Chodzi mi przecież o naukę, a nie o chwalenie, czy inne takie. Zdjęcie wykonywane dzisiejszej nocy podczas burzy, w czasie gdy niebo rozświetlało się nie gorzej niż po sabince. Żona ma najdroższa mnie o...ła za wystawianie łba (i aparatu - ciekawe o co bardziej się martwiła, pewnie o aparat) na burzę, ale udało się parę zdjęć zrobić.

Z tym, że.. no właśnie - jak to fotografować, aby było ok...
dobra koniec gadania...



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img267.imageshack.us/img267/9781/stormpg3.jpg)

Aparat Nikon D80, czas 30 sekund, przesłona bodajze 11, ogniskowa ~30mm, ostrość na nieskończoność i zablokowana na MF, ISO 100 i polowanie (niestety skoro była burza to były również krople, co zostało uwiecznione na zdjęciu)

Pozdrawiam
Erie

PS Te pioruny są nie chmura-ziemia, tylko chmrura-chmura

cyrusvirus
19-01-2007, 13:58
Oczywiscie sa ladniejsze blyskawice ale mimo wszystko gratulacje :grin: Bardzo ladne zdjecie ! Musz na to zapolowac :wink:

lukaszMM
19-01-2007, 18:00
tez mialem wczoraj okazje zrobic fote piorunowi - wracalem o 23.30 do domu - ale bardziej marwilem sie aby mi samochodu z drogi nie ściągneło ;)

shadowArt
19-01-2007, 18:42
Erie - pytałes jak takie zdjęcia robić. Kiedyś teżmiałem ten dylemat. Generalnie czasem 30s może być mało (bo własnie w 31-sekundzie sie rozbłyśnie) i czas można nieco wydłużyć.
Możesz otwierać migawkę w trybie "B" i zasłaniać obiektyw czarną kartką w czasie kiedy nie chcesz rejestrowac światła. To może nie najlepsza metoda, ale skuteczna.

Erie
19-01-2007, 18:51
ShadowArt no tak, ale co jeśli akurat błysk będzie jak będę zasłaniał/ odsłaniał - wówczas też go stracę. Dodatkowo nie bardzo mi się widzi abym chciał mieć matrcyę pracującą przez np. parę minut (jakoś się tego trochę obawiam - może niepotrzebnie ale...). Dzięki jednakże za radę - postaram się przełamać, szczególnie że dziś znow burza ma być w nocy.

odie83
19-01-2007, 21:27
ShadowArt no tak, ale co jeśli akurat błysk będzie jak będę zasłaniał/ odsłaniał - wówczas też go stracę. Dodatkowo nie bardzo mi się widzi abym chciał mieć matrcyę pracującą przez np. parę minut (jakoś się tego trochę obawiam - może niepotrzebnie ale...). Dzięki jednakże za radę - postaram się przełamać, szczególnie że dziś znow burza ma być w nocy.
Przy porządnej letniej burzy nie będziesz musiał czekać kilku minut ale 15-30 sek. ;)
Trochę się bawiłem zeszłego lata, ale wyjątkowo mój region tego roku burze omijały bokiem :evil:. Tak więc najlepsze efekty dają ustawienia takie jak sam podałes, tylko że z czasem Bulb. Naciskasz i trzymasz, aż nie zabłyśnie... Po błysku puszczasz i gotowe ;)
Oczywiście dobry statyw lub cos na czym może solidnie leżeć aparat wymagane.

Erie
19-01-2007, 21:55
Odie - ja mam aparat od września więc burze mnie jakoś obeszły bokiem - dopiero ta wczoraj się łaskawie objawiła i pozwoliła sobie fotki porobić (o 1 czy 2 w nocy nawiasem mówiąc)

rj05
19-01-2007, 22:07
mnie sie podoba.wyjatkowa::shock:
pozdr.
rj

glisek
19-01-2007, 23:48
jak na foty burzy w styczniu w naszej szerokosci geograficznej to spoko:)
u nas tez byla burza, ale tak wialo, ze nie dalo sie nawet glowy wystawic. Przez to, ze jedno ucho mi bardziej odstaje niz drugie balem sie ukrecenia glowy :D

Megazordon
20-01-2007, 01:04
Widziałem już lepsze, ale i tak mi się podoba, bo mi się jeszcze zrobić nie udało żadnego piołuna. W sumie z takimi ustawieniami aparatu zrobiłeś chyba wszystko co w Twojej mocy, żeby uwiecznić piorun.