PDA

Zobacz pełną wersję : Blokada ostrości



tomano20
16-05-2005, 22:33
Witam
Od niedawna jestem posiadaczem d 70 i mam takie pytanie,pewnie banalne.Czy po ustawieniu ostrości np. na twarz i zablokowaniu ostrości a potem przekadrowaniu (zmiana ogniskowej) zdjęcie powinno być ostre?

BartekIgnasiak
16-05-2005, 22:34
tak

tomano20
16-05-2005, 22:40
No to u mnie niestety tak nie jest. Co może być przyczyną?Wada obiektywu czy korpusu? Posiadam obiektyw kitowy.

BartekIgnasiak
16-05-2005, 22:43
blokujesz ostrosc na czyms, zmieniasz ogniskowa lub przesuwasz aparat zmieniajac kadr, a ostrosc pozostaje na obiekcie na ktorym ustawiles......
blokujesz trzymajac wcisniety spust do polowy

Anonymous
16-05-2005, 22:46
Zmiana ogniskowej w wiekszości obiektywów powoduje zmiane ostrości - dotyczy to m.in. Nikkora 18-70. W obiektywach tych nalezy najpierw ustawić odpowiednią ogniskowa, a dopiero wtedy ostrośc. Przekadrowywanie to nie jest zmiana ogniskowej - to ustawienie ostrości na jakiś punkt, a nastepnie skierowanie aparatu przy ustawionej i zablokowanej spustem ostrości na inny bez zmiany ogniskowej.
Są obiektywy, które "trzymają" ostrość niezależnie od ustawionej ogniskowej , ale są to z reguly starsze konstrukcjie bez wewnętrznego ogniskowania np. wszystkie obiektywy serii ATX firmy Tokina ( w niektorych reklamach podaje sie, że Tokina posiada wewnetrzne ogniskowanie, ale to nieprawda Tokina posiada specyficzna budowe, która pozwala na stosowanie filtrow połowkowych i profilowanych oslon przeciwsłonecznych - swego rodzaju "dodatkowa obudowa")

Pozdrawiam:
Andrzej

tomano20
16-05-2005, 22:47
tak własnie robie ale po zmianie ogniskowej fotki sa nieostre

BartekIgnasiak
16-05-2005, 22:48
18-70 bez problemu trzyma ostrosc na obiekcie.....a zmiana ogniskowej powoduje przekadrowanie, robi sie szerzej lub wezej, co oznacza ze kadr sie zmienil....ale nie ma najmniejszego problemu z utrzymaniem ostrosci i przekadrowaniem

Anonymous
16-05-2005, 22:50
No to u mnie niestety tak nie jest. Co może być przyczyną?Wada obiektywu czy korpusu? Posiadam obiektyw kitowy.

Obiektyw i aprat jest absolutnie w porzadku. Tak musi być. Przeczytaj co napisalem wyżej.

Pozdrawiam:
Andrzej

BartekIgnasiak
16-05-2005, 22:51
Andrzej100 nie opowiadaj takich rzeczy, u mnie to dziala bez problemu....

tomano20
16-05-2005, 22:51
jesli tak ma byc to mnie to bardzo cieszy

Anonymous
16-05-2005, 22:51
18-70 bez problemu trzyma ostrosc na obiekcie.....a zmiana ogniskowej powoduje przekadrowanie, robi sie szerzej lub wezej, co oznacza ze kadr sie zmienil....ale nie ma najmniejszego problemu z utrzymaniem ostrosci i przekadrowaniem

Bzdury - nie wprowadzaj innych w błąd.
pozdrawiam:
Andrzej

szymony
16-05-2005, 22:54
18-70 bez problemu trzyma ostrosc na obiekcie.....

Nie wiem nie sprawdzałem.


a zmiana ogniskowej powoduje przekadrowanie, robi sie szerzej lub wezej, co oznacza ze kadr sie zmienil....ale nie ma najmniejszego problemu z utrzymaniem ostrosci i przekadrowaniem

A to nie jest do końca prawda, bo to czy szkło "trzyma ostrość" czy nie, zależy od kostrukcji optycznej szkła. P przeważnie jest tak ze im taniej, tym gorzej niestety pod tym względem.

Anonymous
16-05-2005, 22:55
Andrzej100 nie opowiadaj takich rzeczy, u mnie to dziala bez problemu....

To znaczy, że albo masz coś ze wzrokiem, albo jesteś bliski wynalezienia perpetum mobile. Żaden obiektyw z wewnętrznym ogniskowaniem nie trzyma ostrości przy zmianie ogniskowej to cecha charakterystyczna tego typu układów optycznych i nic tego nie zmieni.

Pozdrawiam:
Andrzej

BartekIgnasiak
16-05-2005, 22:55
nie rozumiem was, gdyby tak bylo jak mowicie, to nie mozna by bylo robic innych kadrow niz centralne lub w punktach ustawiania ostrosci, a mozna przeciez robic rozne kadry z ostrym obiektem w dowolnym miejscu kaddu....

[ Dodano: Pon Maj 16, 2005 10:57 pm ]
Andrzej100, wg ciebie jak ustawie sobie ostrosc na czyjejs twarzy na 70mm, zlapie ostrosc i zablokuje i zmienie na 18mm to juz ostrosc nie bedzie na tej twarzy????

szymony
16-05-2005, 22:58
można, pod warunkiem że wpierw wybierzemy ogniskową.

Anonymous
16-05-2005, 23:03
nie rozumiem was, gdyby tak bylo jak mowicie, to nie mozna by bylo robic innych kadrow niz centralne lub w punktach ustawiania ostrosci, a mozna przeciez robic rozne kadry z ostrym obiektem w dowolnym miejscu kaddu....

[ Dodano: Pon Maj 16, 2005 10:57 pm ]
Andrzej100, wg ciebie jak ustawie sobie ostrosc na czyjejs twarzy na 70mm, zlapie ostrosc i zablokuje i zmienie na 18mm to juz ostrosc nie bedzie na tej twarzy????

Przeczytaj uważnie co napisałem wyżej.
Zreszta powtorzę - przekadrowywanie to skierowanie np. środkowego czujnika AF na wybrany punkt leżący np. na skraju kadru ustawienie ostrości, zablokowanie spustem, przesunięcie aparatu na inny motyw - ostrość utrzymana jest na pierwotnie ustalony punkt.
Gdy zmienimy ogniskową w obiektywie z wewnetrznym ogniskowaniem ostrość należy ustawić od początku - czasami moga to być niewielkie roznice, ale na pewno widoczne.

odnośnie drugiego zdania - ostrości może nie być w ogóle "na niczym" - zdjęcie będzie po prostu nieostre.

Pozdrawiam:
Andrzej

BartekIgnasiak
16-05-2005, 23:05
to macie dziwne obiektywy, u mnie mozna zmienic po zablokowaniu, ostrosc jest tam gdzie byla....

Anonymous
16-05-2005, 23:09
to macie dziwne obiektywy, u mnie mozna zmienic po zablokowaniu, ostrosc jest tam gdzie byla....

A może masz obiektyw free focus, choć nie slyszałem, żeby Nikon aż tak mocno upadł.
Jeżeli zaś sam tak udoskonalileś kita to zgłoś sie do Nikona- wysoko płatny etat masz w kieszeni.


Pozdrawiam:
Andrzej

szymony
16-05-2005, 23:09
Ja nie mam, bo korzystam przeważnie z stałek :wink:
Przestań ostro przymykaćszkło to zobaczysz.

BartekIgnasiak
16-05-2005, 23:15
powiem jeszcze raz bo nie rozumiecie chyba......

ustawiam ostrosc na obiekcie na 70mm........wciskam do polowy spust blokuje ostrosc, trzymam caly czas wcissniety spust i cofam sie do 18 mm i wciskam spust od polowy do konca
robie zdjecie i wychodzi ostrosc tam gdzie byla.....
gdyby tak nie bylo, wciskanie spustu dopolowy nie mialoby najmniejszego sensu.....

[ Dodano: Pon Maj 16, 2005 11:18 pm ]
ostrosc zablokowalem na literkach OK na butelce na 70mm, wcisnalem dopolowy, trzymajac wcisniety zmienilem na 18mm i zrobilem zdiecie, ostrosc zostala na tych literkach....


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.lycos.co.uk/ignasiakbartek/DSC_5383.jpg)

Anonymous
16-05-2005, 23:20
powiem jeszcze raz bo nie rozumiecie chyba......

ustawiam ostrosc na obiekcie na 70mm........wciskam do polowy spust blokuje ostrosc, trzymam caly czas wcissniety spust i cofam sie do 18 mm i wciskam spust od polowy do konca
robie zdjecie i wychodzi ostrosc tam gdzie byla.....
gdyby tak nie bylo, wciskanie spustu dopolowy nie mialoby najmniejszego sensu.....

[ Dodano: Pon Maj 16, 2005 11:18 pm ]
ostrosc zablokowalem na literkach OK na butelce na 70mm, wcisnalem dopolowy, trzymajac wcisniety zmienilem na 18mm i zrobilem zdiecie, ostrosc zostala na tych literkach....

Obrazek (http://members.lycos.co.uk/ignasiakbartek/DSC_5383.jpg)

Powiem Ci bardziej dosadnie - NAUCZ SIĘ CZYTAĆ.!!!!

BartekIgnasiak
16-05-2005, 23:22
to powiedz o co ci chodzi, i mow grzeczniej , bo ja mowie grzecznie...

szymony
16-05-2005, 23:23
My swoje, a ty swoje. Spróbój zrobić to może jeszcze raz, ale tym razem nie przymykaj do F9 :wink:

BartekIgnasiak
16-05-2005, 23:24
logiczne ze jezeli ktos ustawi ostrosc, pusci calkowicie spust, przekadruje ( zmieni ogniskowa) i znowu wcisnie spust do polowy to ostrosc sie zmieni......ale nie o to tu chodzi

[ Dodano: Pon Maj 16, 2005 11:25 pm ]
szymony, ty sprobuj i potem sie wypowiadaj....

Anonymous
16-05-2005, 23:29
Zmiana ogniskowej w wiekszości obiektywów powoduje zmiane ostrości - dotyczy to m.in. Nikkora 18-70. W obiektywach tych nalezy najpierw ustawić odpowiednią ogniskowa, a dopiero wtedy ostrośc. Przekadrowywanie to nie jest zmiana ogniskowej - to ustawienie ostrości na jakiś punkt, a nastepnie skierowanie aparatu przy ustawionej i zablokowanej spustem ostrości na inny bez zmiany ogniskowej.
Są obiektywy, które "trzymają" ostrość niezależnie od ustawionej ogniskowej , ale są to z reguly starsze konstrukcjie bez wewnętrznego ogniskowania np. wszystkie obiektywy serii ATX firmy Tokina ( w niektorych reklamach podaje sie, że Tokina posiada wewnetrzne ogniskowanie, ale to nieprawda Tokina posiada specyficzna budowe, która pozwala na stosowanie filtrow połowkowych i profilowanych oslon przeciwsłonecznych - swego rodzaju "dodatkowa obudowa")

Zreszta powtorzę - przekadrowywanie to skierowanie np. środkowego czujnika AF na wybrany punkt leżący np. na skraju kadru ustawienie ostrości, zablokowanie spustem, przesunięcie aparatu na inny motyw - ostrość utrzymana jest na pierwotnie ustalony punkt.
Gdy zmienimy ogniskową w obiektywie z wewnetrznym ogniskowaniem ostrość należy ustawić od początku - czasami moga to być niewielkie roznice, ale na pewno widoczne.

Zwróć uwage na jedno- gdy zastosujesz dużą przyslone szczegolnie przy szerokim kącie masz bardzo dużą głębię ostrości, ktora moze powodowac to, że nie dostrzegasz rożnicy ostrości - to typowe - np. przy przyslonie 22 i ogniskowej 17 mm praktycznie przy "normalnych " zdjęciach mozna byloby ostrości nie ustawiac wcale.
Ten efekt uzyskano w tanich kompaktach - free focus.
Zrob zdjecia przy otwartej i maaksymalnie przymknietej przyslonie , a zobaczysz sam.

Pozdrawiam:
Andrzej

Kenobi
16-05-2005, 23:33
ustawiam ostrosc na obiekcie na 70mm........wciskam do polowy spust blokuje ostrosc, trzymam caly czas wcissniety spust i cofam sie do 18 mm i wciskam spust od polowy do konca
robie zdjecie i wychodzi ostrosc tam gdzie byla.....
gdyby tak nie bylo, wciskanie spustu dopolowy nie mialoby najmniejszego sensu.....
Jak to nie mialo by sensu? A przekadrowanie prawo/lewo gora/dol?
Ja prawie zawsze robie tak: najpierw wybor ogniskowej, potem ustawienie ostrosci na punkt centralny, potem przekadrowanie na bok i cyk! Szczerze mowiac nigdy mi nie przyszlo do glowy, zeby najpierw zablokowac ostrosc na jakims obiekcie, a potem zmienic ogniskowa.
Zreszta przed chwilka zrobilem probe. Ustawilem ostrosc przy ogniskowej 18, zmienilem na 70 i ewidentnie ostrosc mi ucieka - widzialem to juz golym okiem w wizjerze.

Anonymous
16-05-2005, 23:33
Njlepiej jeszcze sprobuj najpierw ustawić ostrość przy ogniskowej 18, zablokuj i zmień ogniskową na 70 i zrob zdjęcie przy mozliwie najwiekszym otworze przyslony - najlepiej przy "pelnej dziurze"

szymony
16-05-2005, 23:34
Dobra powiem jeszcze inaczej. Zapnij kita do analoga z klinami na matówce. Ustaw ostrość na krótkim końcu (bez sensu jeślichodzi okadrowanie, ale lepiej widać różnice) i teraz nieprzekadrowując jedź zoomem na długi koniec obserwując bacznie co na klinach widać.
To że twój przykład jest ostry to zasługa GO i być może dynamic mode.

BartekIgnasiak
16-05-2005, 23:38
inny przyklad
70mm, blokuje ostrosc na krancu recznika f4,5, zmieniam ogniskowa na 18 mm z zablokowana ostroscia i robie fotke , nadal skraj recznika jest ostry.....


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.lycos.co.uk/ignasiakbartek/DSC_5391.jpg)

Anonymous
16-05-2005, 23:43
ustawiam ostrosc na obiekcie na 70mm........wciskam do polowy spust blokuje ostrosc, trzymam caly czas wcissniety spust i cofam sie do 18 mm i wciskam spust od polowy do konca
robie zdjecie i wychodzi ostrosc tam gdzie byla.....
gdyby tak nie bylo, wciskanie spustu dopolowy nie mialoby najmniejszego sensu.....
Jak to nie mialo by sensu? A przekadrowanie prawo/lewo gora/dol?
Ja prawie zawsze robie tak: najpierw wybor ogniskowej, potem ustawienie ostrosci na punkt centralny, potem przekadrowanie na bok i cyk! Szczerze mowiac nigdy mi nie przyszlo do glowy, zeby najpierw zablokowac ostrosc na jakims obiekcie, a potem zmienic ogniskowa.
Zreszta przed chwilka zrobilem probe. Ustawilem ostrosc przy ogniskowej 18, zmienilem na 70 i ewidentnie ostrosc mi ucieka - widzialem to juz golym okiem w wizjerze.

Wszystko co piszesz to prawda.
Ja czasami stosuje ustawienie ostrości przy najdluższej ogniskowej Tokiny , a nastepnie zmiane ogniskowej na szeroki kat, ale tylko gdy najdzie mnie ochota manualnego ostrzenia - tutaj zaleta konstrukcji Tokiny jest nie do pzrecenienia - przy ręcznym ostrzeniu prawidlowe ustawienie ostrości na szerokimkącie bywa klopotliwe, ale przy AF nawet z Tokiną nie ma to sensu.

Pozdrawiam:
Andrzej

[ Dodano: Pon 16 Maj, 2005 ]

inny przyklad
70mm, blokuje ostrosc na krancu recznika f4,5, zmieniam ogniskowa na 18 mm z zablokowana ostroscia i robie fotke , nadal skraj recznika jest ostry.....

Obrazek (http://members.lycos.co.uk/ignasiakbartek/DSC_5391.jpg)

Zdjecie ostre nie jest, ale zrób jeszce odwrotnie - ustaw ostrość przy 18 mm potem zmien na 70 mm przy otwartej przyslonie.
Tak na marginesie - dlaczego w nazwie zdjęcia jest DSC - Nikon chyba nie nadaje takich nazw- wygląda to mi na Sony - ktory przy malenkiej matrycy ma olbrzymią głębię ostrości.

BartekIgnasiak
16-05-2005, 23:57
smutne jest to co mowisz....nikon taka wlasnie daje nazwe....nikon D70
wypowiadasz sie na temat D70 , a nawet nie wiesz jaka daje nazwe zdjeciom....

Anonymous
17-05-2005, 00:02
Mozliwe, że takie nazwy nadaje - nie mam D70, ale nie zmienia to postaci rzeczy.

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 ]
Wypowiadam się nie natemat D70, a na temat ostrzenia - dotyczacy każdego aparatu i różnej optyki. Nikon D70 nie jest jakimś specjalnym aparatem do którego nie stosuja sie prawa fizyki.

BartekIgnasiak
17-05-2005, 00:04
koncze rozmowe, bo mialem nadzieje ze rozmawiam z kims kto zna temat i mowi na podstawie doswiadczen........ale jednak tak nie jest.....
w takim razie czlowiek ktory zadal pierwsze pytanie niech mysli tak jak wy.......ja robie w ten sposob zdjecia i sa ostre tam gdzie chcialem i u mnie to dziala........

Anonymous
17-05-2005, 00:07
Najlepiej skontaktuj się z Lepperem - spotkasz bratnia duszę, jego tez nikt nie jest w stanie zrozumieć , a on tym bardziej nie rozumie innych.

Sam zakup D70 nie oznacza, że cokolwiek potrafisz.

BartekIgnasiak
17-05-2005, 00:07
jako ze jestem na odwyku klotni .........odpuszczam ci, bardzo niemily czlowieku......

Al Bundy
17-05-2005, 13:07
18-70 bez problemu trzyma ostrosc na obiekcie.....a zmiana ogniskowej powoduje przekadrowanie, robi sie szerzej lub wezej, co oznacza ze kadr sie zmienil....ale nie ma najmniejszego problemu z utrzymaniem ostrosci i przekadrowaniem

Bzdury pleciesz - zmiana ogniskowej w 18-70 to również przesunięcie punktu ostrości !

xaban
17-05-2005, 13:59
Hehe, kłócicie się a pewnie obie strony mają rację. ;)

Wystarczy mieć włączone AF-C i wtedy ostrość rzeczywiście zostanie, gdzie była, bo obiektyw ostrzy cały czas.

aldus
17-05-2005, 14:28
Zainspirowany tą dyskusją wykonałem test trzema szkłami z IF: 12-24, 28-70 i 70-200. Do testu użyłem D2H a to dlatego, że ma nieporównanie lepszy wizjer niż D70. Test przeprowadzałem następująco:
1) ustawienie ostrości na krótkim końcu,
2) blokada ostrości (spust do połowy lub AE-L/AF-L),
3) zmiana ogniskowej na najdłuższą,
wszystko to oczywiście na pełnej dziurze.
Nie robiłem zdjęć, obserwowałem jedynie obraz w wizjerze. Oto co stwierdziłem: każdy z wymienionych obiektywów zmieniał ostrość przy zmianie ogniskowej, przy czym najsłabiej było to widoczne dla 12-24, znacznie bardziej widoczne dla 28-70 i bardzo widoczne dla 70-200. Na tej podstawie zgadzam się z Andrzejem100: zmiana ogniskowej w obiektywach z wewnętrznym ogniskowaniem pociąga za sobą zmianę płaszczyzny ustawienia ostrości, przy czym, ze względu na różną GO efekt ten w telezoomach jest o wiele bardziej widoczny niż w zoomach szerokokątnych.

matej
17-05-2005, 15:47
Zainspirowany tą dyskusją wykonałem test trzema szkłami z IF: 12-24, 28-70 i 70-200. Do testu użyłem D2H a to dlatego, że ma nieporównanie lepszy wizjer niż D70. Test przeprowadzałem następująco:
1) ustawienie ostrości na krótkim końcu,
2) blokada ostrości (spust do połowy lub AE-L/AF-L),
3) zmiana ogniskowej na najdłuższą,
wszystko to oczywiście na pełnej dziurze.
Nie robiłem zdjęć, obserwowałem jedynie obraz w wizjerze. Oto co stwierdziłem: każdy z wymienionych obiektywów zmieniał ostrość przy zmianie ogniskowej, przy czym najsłabiej było to widoczne dla 12-24, znacznie bardziej widoczne dla 28-70 i bardzo widoczne dla 70-200. Na tej podstawie zgadzam się z Andrzejem100: zmiana ogniskowej w obiektywach z wewnętrznym ogniskowaniem pociąga za sobą zmianę płaszczyzny ustawienia ostrości, przy czym, ze względu na różną GO efekt ten w telezoomach jest o wiele bardziej widoczny niż w zoomach szerokokątnych.
no nareszcie, jest i test "organoleptyczny" na porzadnym sprzecie. Bezwzglednie lepiej powinno byc widac roznice na jasnym obiektywie i pelnej dziurze, gdzie glebia ostrosci jest plytsza.
Przyznam szczerze, ze nigdy bym nie wpadl na robienie zdjecia w kolejnosci ostrosc, a nastepnie ogniskowa - ale co kraj to obyczaj :D

c2h5oh
17-05-2005, 15:48
aj tam. odpalasz sobie AF-C i mozesz robic w dowolnej kolejnosci ;-)

matej
17-05-2005, 15:54
ej no, oczywiscie mialem na mysli AF-S :)
a poza tym, jesli kolega pisze o przekadrowywaniu nie tylko zmiana ogniskowej, ale rowniez przesuwajac aparat, to domyslam sie, ze nie pyta o utrate ostrosci przy AF-C... no chyba, ze... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pX
17-05-2005, 16:09
Wypowiadam się nie natemat D70, a na temat ostrzenia - dotyczacy każdego aparatu i różnej optyki. Nikon D70 nie jest jakimś specjalnym aparatem do którego nie stosuja sie prawa fizyki.
I kolega ma oczywiście rację.
Być może ktoś przybliżyłby kontrukcję obiektywów typu zoom i dla porownania varifocal bo to nie jest to samo, a w bełkocie marketingowym wszystkie nazywane są tak samo (zoom oczywiście) i wtedy stałoby się jasne dlaczego w jednych ostrość pozostaje a w innych nie.

Anonymous
17-05-2005, 17:29
Hehe, kłócicie się a pewnie obie strony mają rację. ;)

Wystarczy mieć włączone AF-C i wtedy ostrość rzeczywiście zostanie, gdzie była, bo obiektyw ostrzy cały czas.

Nie mozna wtedy mówić o przekadrowywaniu.

irekka
18-05-2005, 10:59
Było tu kilka razy o sposobie sprawdzenia - zmiana z 70 na 18 nie jest w stanie wykazać czy zmienia się ostrość czy nie - w druga stronę już prędzej. Ja proponuję taki test - przy 18 nastaw ostrość na jakiś punkt . Puść spust. Przestaw ogniskową na 70 i lekko spust wciśnij - jak pokręci obiektywem to znaczy ze zmienił ustawienie. U mnie przy współpracy z d70 każdy obiektyw (w tym kit) po zmienie ogniskowej wymaga ponownego nastawiania ostrości (oczywscie przy pracy AF-S)

kacperek
18-05-2005, 11:53
Było tu kilka razy o sposobie sprawdzenia - zmiana z 70 na 18 nie jest w stanie wykazać czy zmienia się ostrość czy nie - w druga stronę już prędzej. Ja proponuję taki test - przy 18 nastaw ostrość na jakiś punkt . Puść spust. Przestaw ogniskową na 70 i lekko spust wciśnij - jak pokręci obiektywem to znaczy ze zmienił ustawienie. U mnie przy współpracy z d70 każdy obiektyw (w tym kit) po zmienie ogniskowej wymaga ponownego nastawiania ostrości (oczywscie przy pracy AF-S)

Wybacz ale chyba nie zrozumiales zbyt wiele z tej dyskusji. Jak ustawie ogniskowa i ostrosc i puszcze spust i zmienie ogniskowa to jest normalne ze zmieni ostrosc. Chodzi o zmiane ogniskowej przy trzymanym lekko spuscie czyli teoretycznie wlaczonej blokadzie ostrosci.
Pozdrawiam

irekka
18-05-2005, 12:54
Wybaczam. Ale w ten sposób możesz jednoznacznie określic czy zmiana ognisowej wymaga korekty ostrości - bo o to tutaj chodzi. Mozna oczywiśćie robić zdjecia, oglądac je potem na ekranie lub nawet przelewać na papier. Przeciez obiektyw sam nie zmieni ustawienia przy zmianie ogniskowej tak, żeby ostrość była maksymalna. Body tez tego samo nie skoryguje (chyba że jest utawione AF-C). I dlaczego nazywasz to teoretyczną blokadą ostrości ? A tak jak napisali niektórzy przedmówcy zmiana ogniskowej wymaga ponownego ostrzenia w wiekszości obiektywów. A na pewno we wszytkich zoomach jakie posiadam. A ze zrozumieniem dyskusji - to był moja propozycji przetestowania. Samo przekadrowanie juz przy ustaawionej ostrości o ogniskowej też może mieć wpływ na efekt końcowy - np ustawiasz ostrośc na oko w portrecie, Go jest małe, zmiana kadru i okazuje się, że spowodowało to niekwielką zmianę odległości i ostry jest nos.

zkruk
18-05-2005, 17:51
Ludzie - juz dawno sie tak nie smialem :lol:

Fascynujace ile czasem agresji ma czlowiek w sobie

irekka - bez zmiany ogniskowej trzymajc aparat na statywie i obserwujac pierscien ostrosci tez zobaczysz ze sie on porusza :) - wynika to chocby z bledu pomiarowego :)

[ Dodano: Sro Maj 18, 2005 6:09 pm ]
Tutaj jest test
AF ustawiony na 18mm
AF wylaczony za pomoca przelacznika na korpusie - pozycja M
zrobione zdjecie nr 1
potem 70mm - zdjecie nr 2
potem wlaczylem AF ustawilem ostrosc

efekt - minimalnie obiektyw zmienia plaszczyzne ostrzenia podczas ogniskowania
akurat producenci robia coraz czesciej obiektywy ktore wlasnie sa odporne na zmiane ogniskowej i powiedzmy ze tak minimalna zmiane plaszczyzny mozna zaliczyc do bledu statystycznego - bo tak na prawde nie wiadomo skad dokladnie czujnik AF wzial informacje o ostrosci, lub byc moze ze wzgledu na kat widzenia on sam sie pomylil przy ustawianiu ostrosci... na 18mm pomylki wystepuja i wlasnie pozniej po zoomowaniu do 70mm to wychodzi...

www.zbigniewkruk.com/AF.jpg

irekka
18-05-2005, 19:11
Ciekawe - bo jesteśmy zgodni w tym, ze przy zmianie ogniskowej obiektyw traci ostrość. Podkreslam, ze wszystkie obiektywy jakie posiadam przy wyostrzeniu na szerokim po zmianie ogniskowej wymagają korekty ostrości. Kitowy 18-70 równiez. Nie jest to błąd statystyczny (podkreslam, że mówie tylko o swoich obiektywach) bo zmiana jest dosyc duża. Przykład jaki dałem obrazuje to zjawisko. Przy statywie i tym samym nieruchomym obiekcie pierscień oczywiście drga ale po zmienie ogniskowej przesuwa sie na inną pozycję. Byc może moje obiektywy sa wadliwe - ale tak własnie się zachowują.

Anonymous
18-05-2005, 20:26
akurat producenci robia coraz czesciej obiektywy ktore wlasnie sa odporne na zmiane ogniskowej i powiedzmy ze tak minimalna zmiane plaszczyzny mozna zaliczyc do bledu statystycznego - bo tak na prawde nie wiadomo skad dokladnie czujnik AF wzial informacje o ostrosci, lub byc moze ze wzgledu na kat widzenia on sam sie pomylil przy ustawianiu ostrosci... na 18mm pomylki wystepuja i wlasnie pozniej po zoomowaniu do 70mm to wychodzi...

www.zbigniewkruk.com/AF.jpg

Nie ma obiektywów IF "odpornych" na zmiane ogniskowej. Mozna mówić jedynie o głębi ostrości, kyóra szczegolnie przy szerokim kącie "niweluje" w pewien sposob błędy ustawienia ostrości - i nic ponadto. I nawet ogromny postep technologiczny poki co tego nie zmieni.
Jeszcze raz powtorze - przy zmianie ogniskowej ostrość utrzymuja tylko typowe obiektywy zoom - te nie maja wewnetrznego ogniskowania. Tak jak napisano wyzej większość dziś produkowanych obiektywów to obiektywo o konstrukcji vario - z wewnetrznym ogniskowaniem, pozwalajace na zmniejszenie gabarytow, nie zmienianie dlugości w trakcie ostrzenia, ale za to obraczone przypadlościa zmaiany ostrości przy zmianie ogniskowej i odwrotnie. Nie wiem czy wiecie, że w obiektywach z wewnetrznym ogniskowaniem przy zmianie odleglości fotografowanego przedmmiotu i co za tym idzie zmianie ostrości ulega rownież zmianie efektywna ogniskowa. Np. w zoomie Tamrona 28-300 ogniskowa najdłuższa ma rozpiętość od 180 (przy bliskich planach) do 290 mm (przy dalekich planach.
Prawdziwy zoom ma zawsze taka sama ogniskową niezaleznie od odległości planu.
Rozpisalem sie troche, ale mam nadzieje, że większości z Was pozwoli to zrozumiec istote zagadnienia.

Pozdrawiam:
Andrzej

zkruk
18-05-2005, 22:55
ale musisz przyznac ze w przykladzie ktorym podalem roznica moze byc wrecz mylaca...
nie twierdze, ze sa obiektywy IF odporne - lecz sa takie ktore sa bardziej lub mniej podatne

i tak zdjecie zaprezentowane przezemnie pokazuje, ze ostrosc jest przesunieta wlasciwie minimalnie... dlatego dyskusja byla taka plomienna i niepotrzebnie personalna...

Anonymous
18-05-2005, 23:48
ale musisz przyznac ze w przykladzie ktorym podalem roznica moze byc wrecz mylaca...
nie twierdze, ze sa obiektywy IF odporne - lecz sa takie ktore sa bardziej lub mniej podatne

i tak zdjecie zaprezentowane przezemnie pokazuje, ze ostrosc jest przesunieta wlasciwie minimalnie... dlatego dyskusja byla taka plomienna i niepotrzebnie personalna...

Wszysto jest fajnie gdy fotografujemy przy przyslonie 8, ale jak uzyjemy 2,8 to nawet minimalne roznice w ustawieniu ostrości powodują, że ludzie o obiektywie piszą, że jest "mydlany". Przy powiekszeniach 10x15 czy nawet 15x21 może nie być to specjalnie dokuczliwe, ale sprobuj zrobić 30x45 cm. Dlatego uważam, że ostrzyć nalezy jednak precyzyjnie i trzeba zdawać sobie sprawę z możliwości, ale też i ograniczeń sprzetu, a o to chyba tu chodziło. Moj ojciec fotografowal Smieną, ostrość ustawial "na oko" i byl zadowolony, ale czy to bylo prawidłowe?
Od sprzętu klasy D70 mozna juz wymagac precyzyjności i dokladności pomiaru i nie nalezy tego psuć brakami swoich umiejętności (gwoli scislości - nie twierdzę, że Ty ich nie masz - formuluje po prostu ogólne uwagi, moim zdaniem przydatne szczegolnie początkującym)
Piszac o konstrukcjach obiektywow chcę rownież zwrócic uwagę na fakt, że kupujac okreslony typ obiektywu trzeba zwrocic uwagę na to do jakich celów ma slużyć - np. gdy chcemy stosowac reczne ostrzenie lepiej zdecydowac sie na obiektyw bez wewnetrznego ogniskowania - znacznie latwiej ustawić ostrość przy dlugiej ogniskowej i nastepnie zmniejszyć do szerokiego kata niż ostrzyć ręcznie na szerokim kącie. Przy obiektywie bez wewn. ogniskowania jest to prawidłowe. Z kolei obiektywy te maja wolniejszy AF, są z reguły większe i cięższe. Warto jednak dokonywac świadomych wyborow.

Pozdrawiam:
Andrzej

zkruk
19-05-2005, 12:49
wiesz co Andrzej - tak juz OT - ciezko sie z Toba dyskutuje...
przemsyl to

bo ja o jednym a Ty o swoim..
ja pisze, ze roznica minimalna - a Ty znowu cala filozofie
ja pisze, ze pewnie z tego powodu powstal konflikt - a Ty znowu nakrecasz...

z mojej strony EOT

matej
19-05-2005, 13:25
zkruk,
a z ciekawosci, jaka miales w tescie przyslone?

zkruk
19-05-2005, 14:27
we wszystkich wypadkach 4.5 - robione kitem 18-70 3.5-4.5

dodatkowo powiem, ze obiekt byl ok 40-45 cm od matrycy
czyli daje to najwieksza skale i najmniejsza glebie..

Bajupolska
19-05-2005, 15:58
Witam.
Tak dla wyjaśnienia to przytoczę trochę faktów z dobrych książek o fotografi. Może niektórzy powinni je sobie poczytać zanim zaczną tworzyć nowe teorie optyczne :)

Cytuję:
Na początek drobne wyjaśnienie. Obecnie wszystkie obiektywy, które pozwalają zmieniać ogniskową obiektywu nazywane są zoomami. Jednakże historycznie istnieją dwa typy tego rodzaju obiektywów: zoomy (ang. zoom) i obiektywy zmiennoogniskowe (ang. vari-focal). Te drugie łatwiej zrobić dobrze - ich wadą jest to, że przy zmianie ogniskowej nie „trzymają” ostrości. Prawdziwy zoom to obiektyw zmiennoogniskowy, który„trzyma” ustawienie ostrości przy zmianie ogniskowej. W czasach ręcznego nastawiania ostrości było to istotne rozróżnienie.
Teraz zoom28-70 mm 2,8 uchodzi za jasny. Prawie dwadzieścia lat temu bardzo popularny był Vivitar serii l 28-90 mm f/2,8-3,5. Jasny prawda? Tyle, że nie był to prawdziwy zoom - przy zmianie ogniskowej trzeba go było ciągle przeostrzać.
Teraz optyka profesjonalnego kalibru to prawdziwe zoomy. Natomiast sporo optyki amatorskiej typu autofokus to tak naprawdę obiektywy zmiennoogniskowe. Kto by się jednak tym przejmował? - przy zmianie ogniskowej użytkownik i tak ponownie wciśnie spust migawki i system samoczynnie „przeostrzy”.

To tyle o obiektywach "zmiennoogniskowych" i "zoomach"
A co do kitu 18-70 to gdyby trzymał ostrość przy zmianie ogniskowej nie kosztował by 1000-1200zl a przypuszczam że około 4000:) A może więcej:)